Protektorát Čechy a Morava

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
81-100 z 421
<< 2 3 4 5 6 7 8 >>
Po
Honza M. 11.5.2012 19:01 - č. 375
Honza M.
Jarda1403 napsal v č. 373:
"Jména starostů v obcích fotografie obcí měst jména veřejných činitelů"
Jo tak tohle bych taky chtěl - nejlíp pro celý protektorát ;-)
Zkus taky "Olomouc pod hákovým křížem".
egli 11.5.2012 10:11 - č. 374
egli To co hledáš, tam asi úplně nenajdeš, ale mrkni do knihy "Kraj, jímž táhla válka" vydané v Olomouci v roce 1945 a 1947.
Jarda1403 10.5.2012 16:42 - č. 373
Dobrý den prosím nebyla by nějká kniha detailně popisující protektorát v olomouckém kraji či okrese.Jména starostů v obcích fotografie obcí měst jména veřejných činitelů ap.?
Ondřej Kolář 30.3.2012 10:23 - č. 372
Ještě bych připojil knihy Tomáše Pasáka.
egli 30.3.2012 09:51 - č. 371
egli
Vladivoj napsal v č. 370:
"Ovšem co ministři Eliášovi vlády ? Co jeho nástupci, Krejčí a Bienert? Samozřejmě, o Emanuelu Moravci se člověk ještě dočte, ale co takový Kamenický, Hrubý nebo Kalfus ? Co představitelé ozbrojené složky, nap. Otto Bláha či Rychtrmoc ? Zajímalo by mě, jestli existují nějaké ucelené a snadno dostupné prameny o těchto osobách, ať v elektronické či v knižní podobě."
R. Kvaček & D. Tomášek: Obžalována je vláda, Praha 1997
I. Pejčoch: Český svaz válečníků, Historie a vojenství č. 1/2007
I. Pejčoch: Fašismus v českých zemích 1922-1945, Praha 2011
+ tam nahlédni do seznamů pramenů a literatury, stejně tak se podívej do seznamu literatury třeba ve Velkých dějinách zemí Koruny české sv. XVb...
Vladivoj 29.3.2012 18:14 - č. 370
Na těchto istránkách ještě moc nevyznám, takže jsem nevěděl jak vytvořit nové téma, či jestli se musím nejdříve "osvědčit" určitým počtem příspěkvů atd. Pokud se někde nachází vhodnější téma, tímto bych rád požádal správu stránek o přesunutí mého dotazu na příslušné místo, pokud je to možné.

Každopádně: před nedávnem jsem se začal zajímat o konkrétní osoby zastupující vládu protektorátu a její instituce. O Háchovi se včeobecně ví, Gen. Eliáš, ač dnes ne tak známý, je přece jenom aktivněji probírám i neučenou veřejností.

Ovšem co ministři Eliášovi vlády ? Co jeho nástupci, Krejčí a Bienert (jež se ostatně pouze vystřídali v předsednictví v téže vládě) a ministři jejich vlády ? Samozřejmě, o Emanuelu Moravci se člověk ještě dočte, ale co takový Kamenický, Hrubý nebo Kalfus ? Co představitelé ozbrojené složky, nap. Otto Bláha či Rychtrmoc ? Zajímalo by mě, jestli existují nějaké ucelené a snadno dostupné prameny o těchto osobách, ať v elektronické či v knižní podobě.

Rozhodl jsem se sem napsat po té co jsem se víc jak týden snažil sehnat jakékoliv informace o Mikuláši z Bubna-Litic, ministrovi zemědělství v Eliášově vládě. Kromě strohé poznámky že trval na soudu, pomohl některým lidem od obvinění z kolaborace a suchého faktu že emigroval, jsem se o něm nedozvěděl zhola nic. Dokonce se mi nepodařilo najít nějakou oficiální foktu ze zasedání Vlády či z nějaké jiné oficiální príležitosti, ba dokonce žádný jiná obrazový dokument, dokud jsem nenarazil čirou náhodou na jeho portrét zpracovaný Josefem Vašákem


dle fotografie, jež jsem samotnou nikde nemohl nalézt. Hrabě Mikuláš funkci ministra zastával téměř rok, a tedy by se nedalo předpokládat že pouze pár dní přechodně "držel" ministerstvo než se našel kandidát na trvalé obsazení úřadu a pak se z vlády sám vypoklonkoval, takže obrazové materiály chybí. Rovněž by mě zajímala fakta kolem jeho emigrace, zda přišla ještě před nebo až po Únoru apod.
Honza M. 21.3.2012 18:47 - č. 369
Honza M. Co k tomu dodat? Snad jen, že Vilém Čermák svá zjištění publikoval v HaVu už v roce 1999. V roce 2008 o tom vydal knihu "Muž proti okupaci."
spelter 21.3.2012 17:07 - č. 368
spelter zpravy.idnes.cz/stabni-kapitan-vaclav-morave...

Pitevní protokol objevený historikem Vilémem Čermákem naznačuje, že gestapo lhalo, když tvrdilo, že se Morávek v beznadějné situaci zastřelil.

Twiggy 7.3.2012 17:07 - č. 367
Twiggy Nevíte zda byl pomníček V. Morávka vrácen na původní místo?
Nebo bude letos vzpomínková akce ještě v Čínské ulici?

Díky
Strangelover11 1.1.2012 20:31 - č. 366
O tom výbuchu na gestapu se zmiňuje tuším historik Koura v knize o Janu Balabánovi.
spelter 1.1.2012 19:03 - č. 365
spelter
Strangelover11 napsal v č. 364:
"i v sídle gestapa"
O činnosti tří králů v mj. v sídle gestapa se zmiňuje Ota Rambousek v knize Jenom ne strach, odvolává se na vyprávění Ctirada Mašína, že jeho otec, tj. gen. Josef Mašín se dostal opakovaně do Petschkova paláce v převleku za stavitelského asistenta, když Gestapo upravovalo budovu pro své účely. Nicméně že by byl v této souvislosti v budově proveden jakýkoli útok, se v knize nepíše..
Strangelover11 1.1.2012 09:36 - č. 364
Víte někdo více o diverzních akcích tři králů? O útocích v Berlíně je toho dost známo, ale o tom v Mnichově a v Lipsku ne. Víte někdo více? Podle vzpomínek Magdy Rezkové prováděli r. 1940 bombové útoky i v protektorátu snad na vlaky a dokonce i v sídle gestapa, můžete k tomu někdo něco říci?
Hans_7120 21.11.2011 19:49 - č. 363
Hans_7120 Tak k červnu 1939 to byly: Praha, Brno, Ml. Boleslav, Jičín, Hradec Králové, Pardubice, Kolín, Benešov, Tábor, Klatovy, Něm. Brod, Plzeň, České Budějovice,Jihlava, Olomouc, Prostějov, Ostrava, Hranice, Vsetín, Kroměříž, Zlín, Uherské Hradiště.

Zdroj: Oldřich Sládek-Zločinná role gestapa, Naše Vojsko 1986
Alandaril 21.11.2011 18:53 - č. 362
Dobrý den, prosím Vás nevíte někdo kde bych mohla najít seznam sídel gestapa v protektorátu????
Twiggy 26.8.2011 23:07 - č. 361
Twiggy Díky! A pak se to tedy rozšířilo i na ženy starší 18 let?
Green 26.8.2011 18:18 - č. 360
Twiggy napsal v č. 358:
"kolik byl za Protentokrátu příděl cigaret? Je pravdou, že příděl byl jen pro muže? "
Minimálně na začátku to tak bylo! Zaváděly se od 3. 11. 1941 (pondělí) a do vytištění řádných lístků se používal útržek č. 10 lístku na mýdlo. Nárok měli muži starší 18 let pokud nebyli ve výkonu trestu nebo nešlo o židy. Na obyčejnou tabačenku se dávalo 45 cigaret na týden. Od počátku existovala i zvláštní (doplňková) tabačenka, která byla určena hlavně pro říšské příslušníky s dočasným pobytem v protektorátu. Hned na to vznikly i přídavkové tabačenky pro těžce pracující, dlouho pracující a pracující v noci. Hned na začátku byl stanoven i přepočet pro různé tabákové výrobky. Doutník se počítal za 5 cigaret a 1 cigareta se rovnala 1 gr cigaretového nebo 2 gr dýmkového tabáku. Protektorátní tisk si tabačenky samozřejmě pochvaloval; viz třeba Národní politika: "Tabačenky, kterých se nyní používá již třetí týden, se osvědčily co nejlépe. Doby, kdy bývaly fronty před trafikami, jsou ty tam a každý obdrží řádně a bez tlačenic tolik kuřiva, kolik mu patří."
Jinak cigarety začali kupovat i nekuřáci, protože se z nich stalo neoficiální platidlo. Zajímavé doklady k tomu jsou i v tzv. koncentráčnické literatuře.
Z 25.8.2011 21:17 - č. 359
Z Příděly se postupně snižovaly, podle toho čím víc se Wehrmachtu dařily drobné taktické ústupy k Berlínu, původně 60, nakonec snad 30 cigaret týdně. (Jako základ, kategorie mohly být asi různý.)

Slušně vychovaná žena tehdy na veřejnosti nekouřila (a na ulici, řečeno slovy mojí babičky, "až do 60. let bylo s cigaretou potkat jen cikánky a Američanky"), ale přídělově byly všechny osoby nad 18 let rovnoprávný. Dědu údajně k svatbě za války přesvědčilo i to, že pak měl jistou nejen větší části babiččina přídělu, ale i nějaký podíl ze sklizně jejího otce.

(Z doma ne zcela legálně pěstěného tabáku zvaného "Domovina" se pak balily cigarety značky "Novinareta" - vzhledem k tomu, že Čechy nejsou klimaticky žádná Virginie, ba ani Balkán, pachově to prý bylo něco neskutečného.)
Twiggy 25.8.2011 16:30 - č. 358
Twiggy Ahoj,
kolik byl za Protentokrátu příděl cigaret? Je pravdou, že příděl byl jen pro muže?
Díky
egli 1.7.2011 13:26 - č. 357
egli
lorencj napsal v č. 356:
"Můj dědeček byl popraven roku 1944 na Pankráci. Jak a kde je možné získat informace ze spisu a soudního jednání ? Děkuji za radu"
Může to být v Národním archivu (NA), Archivu bezpečnostních složek (ABS), Státním oblastním archivu Praha (SOA Praha) nebo i jiných oblastních archivech.

Můžeš si podat žádost o placenou rešerši v NA: nacr.cz/Z-Files/vezneni.pdf
lorencj 30.6.2011 21:52 - č. 356
Můj dědeček byl popraven roku 1944 na Pankráci. Jak a kde je možné získat informace ze spisu a soudního jednání ? Děkuji za radu
81-100 z 421
<< 2 3 4 5 6 7 8 >>
Po