Protektorát Čechy a Morava

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
141-160 z 421
<< 5 6 7 8 9 10 11 >>
Po
Honza M. 9.5.2010 15:49 - č. 314
Honza M.
Ero napsal v č. 313:
"Jen přesně nevím, kdy byla odhalena totožnost Jana Kubiše a kdy byla pozatýkána jeho rodina."
Kubišovu (a Gabčíkovu) totožnost odhalil Čurda hned po příchodu na gestapo (vlastně už v anonymním dopise gestapu o pár dní dřív), takže když 18.6. obkličovali kostel, už věděli, pro koho si tam jdou. Kdy byli zatčeni Kubišovi příbuzní, to z hlavy nevím, ale můžeš si to na najít v některé knize o atentátu (zastřeleni byli s ostatními v říjnu).
Ero napsal v č. 313:
"znamenalo by to, že na něj němci nepřišli, tudíž by nepřišli na jeho rodinu, ne? "
Zadání znělo "kdyby se schovali do konce války" a ne "kdyby je Čurda nezradil".
Ero 9.5.2010 14:58 - č. 313
Ero
Honza M. napsal v č. 311:
"Jmenovitě Kubiš přišel o celou rodinu, tak by ho tu ani nic nedrželo."
No dobře! Ale kdyby Kubiš přežil a byl uschován na některém místě protektorátu do konce války (jak píše historik1), znamenalo by to, že na něj němci nepřišli, tudíž by nepřišli na jeho rodinu, ne? Takže by jeho rodina po válce žila

Aspoň tohle se myslím. Jen přesně nevím, kdy byla odhalena totožnost Jana Kubiše a kdy byla pozatýkána jeho rodina. Řekl bych až po 18. červnu, ale jist si teda nejsem.
dead man 9.5.2010 12:45 - č. 312
dead man Tak hlavně by měli ty potřebný schopnosti nasbíraný za tři roky v ilegalitě.
Honza M. 9.5.2010 10:58 - č. 311
Honza M.
historik1 napsal v č. 309:
"Anthropoid a Silver A"
Pokud by dokázali přežít do konce války, jistě by měli dostatek sebezáchovného pudu, aby vypadli z republiky do konce února '48. Jmenovitě Kubiš přišel o celou rodinu, tak by ho tu ani nic nedrželo.
dead man 8.5.2010 23:21 - č. 310
dead man Taky je mohli ukazovat na besedách jako loutky vykonávající příkazy Beneše a západní buržoazie bez ohledu na utrpení který to přineslo českýmu lidu.

Holt je v tý Anglii naučili jen zabíjet jak říkal Brzobohatej v Majorovi Zemanovi.
historik1 8.5.2010 22:09 - č. 309
historik1 Možná to tu bylo jíž řešeno ale zase to večné KDYBY..Co kdyby někteří výsadkáři vysazeni na území protektorátu dejme tomu zrovna Anthropoid a Silver A,přežili a byli uschováni na některých místech do konce války.Možná by byli mučeni a nasazeni na nucené práce v komunstických lágrech jako většina letců,vojáku a výsadkářů kteří bojovali na západě.Nemyslíte ?Nebylo nakonec možná lepší že padli hrdinskou smrtí,než aby jako váleční zločinci zemřeli v lágrech ?Jen mě to tak napadlo neberte mě moc vážně
Ero 30.4.2010 21:12 - č. 308
Ero Dnes v noci tomu bude 68 let, co došlo k přestřelce u obce Požáry na Křivoklátsku ve které byl zastřelen člen výsadku Zinc Arnošt Mikš.
Twiggy 19.4.2010 20:25 - č. 307
Twiggy Rád bych zde připomenul, že dnes je tomu 65 let od tragedie v obci Ploština.
Která i dnes vzbuzuje kontroverze.
Ero 27.12.2009 22:09 - č. 306
Ero
dead man napsal v č. 306:
"Gestapo by jako součást policie by mělo mít POL - na oficiálních úředních vozech. Civilní značky na tajnejch vozech. Bez značek by byly dost nápadný"
dík Předpokládal jsem to. Akorát mě mate, že ve většině filmech (ať jsou odkud koliv) má gestapo poznavací značku SS. Hold filmům se nemá vždycky věřit.
Ero 26.12.2009 22:52 - č. 305
Ero Jaké zkratky na poznávacích značkách měla vozidla gestapa? SS nebo POL ? Někde jsem se dočetl, že vozidla gestapa dokonce nebyla označena

Předem díky za odpověď
Ondřej Kolář 20.12.2009 18:38 - č. 304
Díky.
egli 20.12.2009 11:10 - č. 303
egli
Ondřej Kolář napsal v č. 302:
"Narazil jsem na zmínku o incidentu, k němuž došlo kolem 20. dubna 1945 poblíž Konice"
Přepad německého vojenského vlaku u stanice Stražisko (Konice jsou nedaleko, trať Prostějov - Chornice) v noci z 20.-21. dubna 1945. Po válce se udávalo až 50 mrtvých Němců, což bude určitě silně nadsazeno. Neměl to být Jermak, ale oddíl Juraj.

V. Kural: Partyzánské destrukční akce proti železniční dopravě na střední a východní Moravě a v západní polovině Čech, Historie a vojenství č. 4/1959
J. Radimský: Chronologie partyzánských a jiných bojových akcí na Moravě 1943-45, Sborník archivních prací č. 1, 1965
J. Hýsek: Kronika pátého partyzánského oddílu Juraj, Brno 1967
Ondřej Kolář 20.12.2009 10:31 - č. 302
Narazil jsem na zmínku o incidentu, k němuž došlo kolem 20. dubna 1945 poblíž Konice, kde skupina partyzánů (údajně z oddílu Jermak) zaútočila na německý vlakový transport, přičemž padl partyzán Josef Augustýn. Tuhle informaci mám z výpovědí pamětníků, ale zatím se mi to nepodařilo ověřit z úředních dokumentů či literatury. Budu vděčný za každou informaci.
Fuky 18.11.2009 22:06 - č. 301
Fuky Mám tady snad vyjmenovávat jednotlivé popravené, ve stylu čest těm a těm, ale tamti (Matoušek, Černý a další) - to bylo v pořádku? Do jaké míry skutečně doc. Matoušek kolaboroval a proč byl na Ruzyni popraven? (Stejně tak další - netřeba ze mě dělat troubu. Že z těch lidí bylo několik přesvědčením fašistů - ale českých - pro mě novinkou vskutku není.)
Podstatou níže uvedeného příspěvku byl fakt, že 17. listopadu je zcela mimo mísu připomínat si památku smrti Jana Opletala, v čemž p. prezident šlápl (ehm?) vedle.
bush 18.11.2009 19:06 - č. 299
bush
Honza M. napsal v č. 298:
"mezi těmi devíti byli i vyložení kolaboranti"
Aneb zase jednou společně "oslavme" jednoho Vlajkistu a jistého docenta kolaboranta, syna stejnojmenného poslance/senátora z první republiky. Kvízová otázka (třeba pro Honzu do Ústí ): Koho mám na mysli?
Honza M. 18.11.2009 17:47 - č. 298
Honza M.
Fuky napsal v č. 296:
"Čest památce devíti studentským funkcionářům popraveným před 70 lety v kasárnách v Ruzyni"
Honzo, pozor komu provoláváš čest, mezi těmi devíti byli i vyložení kolaboranti (postup ve stylu: zabte je všechny, Bůh si je přebere...)
karaya1 17.11.2009 16:33 - č. 297
karaya1 Relevantní úryvek z projevu (viz zpravy.idnes.cz/dokument-projev-vaclava-klau...):
Zatímco to druhé datum, které dnes bude – nikoli zde, ale na jiných místech Prahy – oslavováno spíše v odpoledních a večerních hodinách, je připomínkou radostnou, neboť odstartovalo konec komunismu v naší zemi, to první, ranní, je připomínkou tragickou. Tragickou pro řadu konkrétních lidí, kteří na ni doplatili svým životem nebo dlouholetým vězněním v koncentračních táborech. Z nich nejvíce známe studenta Jana Opletala, ale bylo jich mnohem více. Tragickou však hlavně tím, že znamenala novou, radikálnější a tím daleko nebezpečnější fázi nacistické okupace naší země. Její vůdcové tehdy dobře pochopili, že je třeba zaútočit na českou inteligenci a studentských demonstrací proto využili k uzavření vysokých škol. Česká společnost tím měla být zasažena na svém nejcitlivějším místě.
Názor ať si udělá každý sám.
Fuky 17.11.2009 13:04 - č. 296
Fuky Vzhledem k tomu, jak jsme dnes masírováni výročím 20 let svobody, demokracie a tzv. sametové revoluce a zatím jsem třeba ani v rádiu, které od rána poslouchám (pravda komerčním), neslyšel nic o původním významu dnešního státního svátku (z čehož je mi špatně), dovoluji si alespoň zde na toto upozornit.
Tragikomický je článek ( www.novinky.cz/domaci/184553-klaus-kladl-kve... ) - kde je s velkým úspěchem jako zmínka k připomínce 70. výročí listopadových událostí mimo jiné psáno, jak náš pan prezident uctívá památku smrti Jana Opletala...
Klaus už předtím přednesl projev u Hlávkovy koleje, ve kterém připomínal smrt studenta Jana Opletala v roce 1939. Klaus označil obě výročí za "dva nejdůležitější 17. listopady 20. století".
Klaus také v ČT přiznal, že oslavám dominuje přirozeně výročí 17. listopadu 1989, ale zdůraznil, že on si smrt Opletala připomíná každoročně.
Nemohu se zbavit pocitu, že pan prezident neví (případně alespoň novináři - projev jsem přímo neslyšel), co si vlastně dnes, v záplavě sametu, u Hlávkovy koleje připomínat. Jinak by si totiž asi těžko připomínal smrt Jana Opletala "přesně" 70 let a šest dní poté...

Čest památce devíti studentským funkcionářům popraveným před 70 lety v kasárnách v Ruzyni a více než tisícovce studentům odvlečených do koncentráků!
egli 24.10.2009 19:03 - č. 295
egli
Twiggy napsal v č. 292:
"konkrétně tedy okres Litoměřice."
Tyhle protektorátní mapy bývají docela často na aukru, viz:
www.aukro.cz/item738730829_protektoratni_map...
Fuky 24.10.2009 18:20 - č. 294
Fuky Já mám pětasedmdesátek Litoměřic několik, ale teď si nemohu vzpomenout, jestli mám i s kreslenou hranicí. Zkusím se po tom podívat.
141-160 z 421
<< 5 6 7 8 9 10 11 >>
Po