Protektorát Čechy a Morava

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
181-200 z 421
<< 7 8 9 10 11 12 13 >>
Po
egli 25.6.2009 20:31 - č. 273
egli
Targanar napsal v č. 271:
"není mi jasné, za co dostal provaz."
Jeho činnost v roli německého ministra vnitra.
Jeho působení v protektorátu (1943-45) bylo ve srovnání s pravomocemi německého státního ministra a vyššího vedoucího SS a policie K. H. Franka druhořadé.
Viz rozsudek: avalon.law.yale.edu/imt/judfrick.asp
ja_62 25.6.2009 19:34 - č. 272
ja_62
Targanar napsal v č. 271:
" a pomoc při vzestupu Hitlera k moci, není mi jasné, za co dostal provaz"
=plánování, podněcování a příprava útočné války a genocidy.

Jako ministr vnitra se podílel na upevnění nacistické moci, provádění remilitarisace, zakládání koncentračních táborů a plánování persekuce z politických a rasových důvodů, např. při formulaci "norimberských zákonů". Kdyby šlo pouze o to, co dělal v Protektorátu, nechali by nám ho nejspíš k odsouzení tady, jako K. H. Franka.
Targanar 25.6.2009 19:14 - č. 271
Měl bych asi hloupý dotaz. Jedním z obžalovaných v Norimberském procesu a také odsouzeným k smrti byl Wilhelm Frick, poslední protektor Čech a Moravy t.j. 1943-1945. I když vezmu v úvahu jeho účast na Pivnicovém puči a pomoc při vzestupu Hitlera k moci, není mi jasné, za co dostal provaz. Nechci se ho zastávat, jen by mě zajímaly důvody. Podepisoval jako protektor hromadné rozsudky smrti nebo něco jiného? Pokud vím, jako hlavní "zloduši" se označují Heydrich a Frank, von Neurath je pokládán spíš za mírného "strejdu". Ale o Frickovi jsem se v tomhle směru nedozvěděl nic.
Brand 23.6.2009 13:54 - č. 270
Bratr otce byl dne 7.7.1944 popraven v trestnici Brandenburgu za protinacistickou činnost. Poradíte mi prosím, kde bych se dozvěděl něco konkrétnějšího k jeho případu, případně popravě. Děkuji
spelter 5.6.2009 09:31 - č. 269
spelter
Twiggy napsal v č. 268:
"kdy byli vlastně ,,spojenci´´"
No, spojenci.. oni opravdu spíš byli ve stejném čase spojenci Německa (z čehož jim vyplývaly podobné povinnosti vůči tomuto spojenci, přičemž z pohledu Němců Maďaři ať jsou rádi za to, co si na Slovácích urvali v letech 1938-39 a Slováci ať jsou rádi, že jsme je nenechali Maďarům celé, a obojí ať se starají o svůj příspěvek ke konečnému vítězství Říše a ne o vzájemné konflikty..), než že by byli spojenci.

Sice v odlehčené formě, ale řekl bych, že zcela dokonale to vystihuje vtip - příspěvek č. 472 v tématu Vtipy a fóry, zejména tato část rozhovoru s maďarským vyslancem
-„Zajímavé. Jste zapletení do té velké evropské války?“
-„ Bijeme se statečně na všech bojištích!“
-„Jistě máte velké územní požadavky.“
-„Ano, naše územní požadavky jsou dost velké.“
-„A na kom je uplatňujete, pane královský velvyslanče?“
-„ Na Slovácích a na Rumunech.“
-„To jsou tedy vaši nepřátelé?“
-„Kdepak, to jsou naši spojenci.“
-„Vaši spojenci? A proti komu vlastně bojujete?“
-„ Proti sovětskému svazu.“
-„ Aha, a proti němu máte také územní požadavky, že?“
-„Ne, proti němu žádné nemáme.“
Twiggy 4.6.2009 22:32 - č. 268
Twiggy
croisier napsal v č. 267:
"Kontrolní otázka spojená s nápovědou, proč se asi čobolové paktovali s Hitlerem?"
Tak jistě, že chtěli raději pod Hitlera než, aby je zabrali Maďaři.
Spíš jsem chtěl nastínit období, kdy byli vlastně ,,spojenci´´.
Zda došlo k nějakým sporům, neschodám, konfliktům nebo naopak společným akcím, pomoci atd.
Díky
croisier 4.6.2009 21:59 - č. 267
croisier
Twiggy napsal v č. 266:
"Mohl by mi někdo prosím nastínit slovensko-maďarské vztahy v období Slovenského štátu? "
Kontrolní otázka spojená s nápovědou, proč se asi čobolové paktovali s Hitlerem?
Twiggy 3.6.2009 20:12 - č. 266
Twiggy Mohl by mi někdo prosím nastínit slovensko-maďarské vztahy v období Slovenského štátu?
Díky moc
egli 5.5.2009 13:10 - č. 265
egli Archiv bezpečnostních složek včera zveřejnil některé zajímavé materiály k obětem během pražského povstání, (neúplný) seznam příslušníků gestapa v ČaM apod.:

www.ustrcr.cz/cs/zverejneni-meterialu-o-dobe...
www.ustrcr.cz/cs/perzekuce-za-nacisticke-okupace
www.ustrcr.cz/cs/nemecke-bezpecnostni-a-repr...
www.ustrcr.cz/data/pdf/projekty/doba-nesvobo...
Polata 5.5.2009 09:00 - č. 264
Poprava ve Veleslavíně Víte někdo něco bližšího o následující události ? Loni byl uveden na ČT pořad pana Čáslavského, který v premiéře představoval cenný nalezený materiál od kinoamatéra, jenž zachytil události května 1945 v Liboci, Jenerálce, Veleslavíně, Dejvicích, centru Prahy atd. Končil záběry na větší skupinu zajatých německých vojáků shromážděných 9.5. odpoledne na hříšti ve Veleslavíně (zřejmě nyní FTVS UK) , která měla být vzápětí popravena! Z komentáře dokonce vyplynulo, že i to je zachyceno na neodvysílané části filmového pásu. Nikde jsem o této události nenašel žádnou zmínku.
spelter 5.5.2009 08:14 - č. 263
spelter www.novinky.cz/domaci/167984-nemecke-masakry...
clara.A 14.4.2009 15:16 - č. 262
Zdravím, připojuji se k Twiggy : neví někdo, kde by se daly sehnat paměti škpt. Václava Morávka? Moc by mě zajímaly,zda je Gestapo, jako vše, nezlikvidovalo

Díky a pěkný den všem!
Polata 14.4.2009 09:11 - č. 261
"Chtěl bych se zeptat Jaké pistole u sebe škpt. Morávek nosil? dvě vz. 27 ?"

Pistole ČZ vz. 27 byla ráže 7,65 Browning. V souvislosti s Morávkem se píše o dvou "devítkách , kterým věřil hned po Bohu".

Spíš bych tedy předpokládal, že z doby své vojenké služby a v rámci "organizace" velkého množství zbraní z Ruzyňských kasáren, nejpíše používal armádní devítku, ČZ vz. 24

redwar.blog.cz/0803/pistole-vzor-24

Novější pistole stejné ráže, ČZ vz. 38, se už do výzbroje čs. armády nedostala.

Nelze samozřejmě vyloučit užívání řady dalších zahraničních pistolí (Colt atd.), které se bežně před válkou v ČSR prodávaly. Ale nejpíše bych předpokládal právě ČZ vz. 24
Twiggy 10.4.2009 11:39 - č. 260
Twiggy Nevíte prosím někdo, zda se dochoval spis Od důstojníka ke zločinci, který si psal V. Morávek?

Díky
Ero 7.4.2009 00:00 - č. 259
Ero Chtěl bych se zeptat Jaké pistole u sebe škpt. Morávek nosil? dvě vz. 27 ?
clara.A 21.3.2009 19:17 - č. 258
Právě dnes 21.3. 2009 uplyne 67 let od smrti hrdiny českého odboje, štábního kapitána Václava Morávka. Dnes v podvečer svedl svůj poslední boj s gestapem, v místech křížení tramvajových kolejí na Prašném mostě.

Nezapomeňme na pravé hrdiny, kteří v tak temných dobách bojovali za svou svobodnou vlast.
Dzin 15.3.2009 22:02 - č. 257
Dzin Tak to máme tady... ale aspoň víme, že nakonec to dobře dopadlo.
spelter 14.3.2009 22:14 - č. 256
spelter zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=062&amp;r=titul...
zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=062&amp;r=tema_...
ja_62 20.2.2009 13:10 - č. 255
ja_62 Tak ten můj děda německému zátahu na kolejích na podzim 1939 unikl jen díky tomu, že se učil doma. Jinak kdyby se neúčastnil odbojové činnosti, nejspíš by měl po válce taky problémy, resp. vyšetřovaný byl i pro to čistě formální složení zkoušek na německé fakultě tak jako tak.
(Na druhou stranu, pokud by neměl rigorosa, neměl podle tehdejších předpisů naději uplatnit se v advokacii, takže by se pro něj jako možnost existenčního zaopatření nabízela státní správa, policie, případně i protektorátní justice.)
Draco 20.2.2009 10:32 - č. 254
Omlouvámse, že se pletu do diskuse. Můj otec byl jeden z postižených zavřením vysokých škol a to měl ještě kliku, že byl mimo kolej, protože měl na koleji němcům nehlášené zbraně (ale to je jiná kapitola). Byl na lesnické fakultě. A od něho vím, že bylo nabízeno i dostudování lesnické fakulty v Německu (Tarant - snad se to tak píše). Bylo to ale vesměs odmítáno jako něco s příchutí kolaborace. Znal jsem člověka, který tam dostudoval a po válce měl značné problémy. No ani jsem se moc nedivil. Ostatní šli dělat cokoliv, jen ne do Německa na školu.
181-200 z 421
<< 7 8 9 10 11 12 13 >>
Po