Protektorát Čechy a Morava

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
61-80 z 421
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po
Honza M. 6.1.2014 11:12 - č. 395
Honza M. Dobrý, akorát těch praporů od ledna 1941 nebylo 10, ale 8 (s výcvikovým 9). Počet úřadoven gestapa, kripo a SD třeba k tomu roku 1941 někde nemáš?
Úřad říšského protektora měl před rokem 1942 myslím víc oddělení, aspoň 9, ale nejsem si jistý jestli to platí k roku 1941.
Glynwed 6.1.2014 08:38 - č. 394
Glynwed Diagram německé hierarchie v Protektorátu (1941).
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
Polata 21.10.2013 10:23 - č. 393
Jiří Padevět "Průvodce protektorátní Prahou"
800 stránek mimořádně kvalitně (obsahem, zpracováním, polygrafií, přílohami atd.) za příznivou cenu 476,- Kč (internet - Kosmas).
Po prvním otevření je již zřejmé, že se nadlouho stane vítanou pomůckou pro čtenáře zajímající se do hloubky o 2. odboj v Praze.
egli 10.8.2013 11:39 - č. 392
egli Zajímavý text o rekvizici zvonů z českého území za druhé světové války:

pamatky.bcb.cz/Zvony/Rekvizice-ceskych-zvonu...

Hrubým odhadem, na základě dílčích soupisů a přesných údajů o zvonech z protektorátu, lze dospět k počtu 10 000 zvonů odebraných z protektorátu a cca 3500 až 4000 zvonů odebraných z obsazeného pohraničí. Celkem tedy bylo použito pro potřeby německých podniků 13 000 až 14 000 českých zvonů.

Český kampanolog Jaroslav Dobrodinský, který rekvizici zvonů v letech 1940 až 1945 ze své profesní povinnosti sledoval, uvádí, že v Čechách zbylo z předválečného počtu 13%, na Moravě 6% zvonů.
Honza M. 1.8.2013 19:11 - č. 391
Honza M. Kauza čs. zlato - mám takový pocit, že na Blistech objevili Ameriku:
blisty.cz/art/69482.html
originální článek Telegraphu:
tinyurl.com/p7ptuxk

A navíc se Blisty zapomněly zmínit, že ty online dokumenty nejsou na stránkách BIS, ale na stránkách Bank of England: www.bankofengland.co.uk/archive/Documents/ar...

Mimochodem, ta jejich oficiální historie pěkně přikrášluje:
The Bank (although it was no business of theirs) were fairly sure that the No. 2 Account was a Czech National Bank Account and they believed, although they were not sure at the time, that No. 17 Account was a Reichsbank. The amount was transferred on the same day and a small further amount on the 22nd.
A recitation of the full facts would necessarily be very long and this account will be confined mainly to expressions of what the Governor deemed to be his duty, and to support for the Bank's actions.
Už od války je známo, že guvernér Čs.banky tentýž den telefonoval vedení BIS, že příkaz k transferu je vynucený nacisty, a nemá se provádět. To ve svých "full" faktech bankéři opomněli.
egli 30.7.2013 21:35 - č. 390
egli
niva napsal v č. 6255:
" Dobrý den. Rád bych se něco dozvěděl o osobnosti odboje jménem Karel Veselý Steiner. Mám jeho knihu Cestou národního odboje, prezentuje se v ní jako jeden z hlavních velitelů. Děkuji."
Jeho životopis najdeš v encyklopedii Vojenské osobnosti čs. odboje 1939-45:
vojenskaakademiehranice.ic.cz/pdf/voj_osbn.pdf

Kromě knihy Cestou národního odboje napsal i kapitolu o Obraně národa do knihy "Z počátků odboje" (Praha 1969).
niva 30.7.2013 19:37 - č. 389
Dobrý den. Rád bych se něco dozvěděl o osobnosti odboje jménem Karel Veselý Steiner. Mám jeho knihu Cestou národního odboje, prezentuje se v ní jako jeden z hlavních velitelů. Děkuji.
Honza M. 11.3.2013 11:34 - č. 388
Honza M.
Tom napsal v č. 385:
"a dokonce s tichým souhlasem von Neuratha"
Zmocněnec Wehrmachtu gen. Friderici v létě 1939 navrhoval umožnit a podporovat emigraci bývalých čs. důstojníků, protože jejich zformování do vojenských jednotek v zahraniční je z vojenského hlediska nepodstatné, zatímco v protektorátu představují vážný bezpečnostní problém.
(Viz edice dokumentů Kárný-Milotová: Anatomie okupační politiky)

Ale nikde jsem zatím nenarazil na to, že by se podobná politika uplatnila v praxi - narozdíl např. od židů nebo komunistů, kde v určitých případech skutečně nacisté umožnili vycestování do Palestiny, SSSR a jinam. U představitelů vojenského odboje o něčem podobném nevím.
Tom 10.3.2013 11:31 - č. 387
Tom Tak nějak jsem si to dosud představoval, ale chtěl jsem se ujistit. Vůbec, celá ta kniha mi připadá taková...zvláštní...?
egli 10.3.2013 10:34 - č. 386
egli
Tom napsal v č. 385:
"část politických a vojenských elit odešla do zahraničí s vědomím Háchy, protektorátní vlády a dokonce s tichým souhlasem von Neuratha? Bohužel to nijak dál neupřesňuje. Může mít pravdu - hlavně s tím Neurathem?"
Kontakty Eliáše s odbojem a nepřímé kontakty Háchy a Beneše jsou známou věcí. Ale o nějaké spolupráci s Neurathem při odchodech do emigrace jsem nikdy neslyšel a zdá se mi to nevěrohodné. Navíc něco takového by určitě Neurath zmínil při své obhajobě v Norimberku. V Norimberku pouze tvrdil, že se snažil na české žádosti intervenovat ve prospěch zatčených a že zmírnil třeba opatření proti rodinám uprchlých ministrů Nečase a Feierabenda.
Tom 7.3.2013 20:14 - č. 385
Tom Mám takový dotaz na znalé poměrů v Protentokrátu...

Autor knihy o gen.Vicherkovi Zbyněk M. Duda tvrdí, že část politických a vojenských elit odešla do zahraničí s vědomím Háchy, protektorátní vlády a dokonce s tichým souhlasem von Neuratha? Bohužel to nijak dál neupřesňuje. Může mít pravdu - hlavně s tím Neurathem?
mbbb 27.8.2012 17:12 - č. 384
mbbb čest jeho památce! Znali jsme se osobně. Byl to pro mě vždy Pan generál,distinguovaný ještě prvorepublikový důstojník.
Twiggy 27.8.2012 16:48 - č. 383
Twiggy www.lidovky.cz/zemrel-valecny-veteran-tomas-...

Čest jeho památce!
Strangelover11 20.8.2012 21:55 - č. 382
Ondřej Kolář napsal v č. 379:
"Mám dotaz: V literatuře se občas objevují zmínky o dřevěné maketě vítkovických železáren, postavené s cílem zmást spojenecké bombardovací letce, blíže viz např. zde: moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/vitko... Netušíte prosím někdo, kde by se daly sehnat fotografie tohoto objektu? Moc se jich patrně nedochovalo, podle pamětníků se v okolí nesmělo fotit. Přesto doufám, že se podaří nalézt nějaký snímek. Díky."
Fotka neexistuje žádná. Bohužel ani jedna jediná.
Twiggy 4.7.2012 19:09 - č. 381
Twiggy
Honza M. napsal v č. 378:
"Z těch cca 100 čs. parašutistů, kteří sem byli posláni ze SSSR, už taky nikdo nežije?"
Přiznám se, že to netuším, ale wiki mluví o J. Šperlovi jako žijící osobě: cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_%C5%A0perl
Nevíte někdo zda je to pravda? Googlení mi nepomohlo
Twiggy 19.6.2012 17:59 - č. 380
Twiggy Zatím jsem neviděl zmínku v mediích, tak připomínám, že je tomu dnes 70 let ode dne, kdy byl popraven Alois Eliáš.

Čest památce!
Ondřej Kolář 18.6.2012 13:03 - č. 379
Mám dotaz: V literatuře se občas objevují zmínky o dřevěné maketě vítkovických železáren, postavené s cílem zmást spojenecké bombardovací letce, blíže viz např. zde: moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/vitko...
Netušíte prosím někdo, kde by se daly sehnat fotografie tohoto objektu? Moc se jich patrně nedochovalo, podle pamětníků se v okolí nesmělo fotit. Přesto doufám, že se podaří nalézt nějaký snímek. Díky.
Honza M. 14.6.2012 13:37 - č. 378
Honza M.
Twiggy napsal v č. 377:
"Tak už je jen poslední mohykán Klemeš. "
Z těch cca 100 čs. parašutistů, kteří sem byli posláni ze SSSR, už taky nikdo nežije?
Twiggy 13.6.2012 23:48 - č. 377
Twiggy zpravy.idnes.cz/zemrel-robert-matula-parasut...

Tak už je jen poslední mohykán Klemeš.

Čest památce.
Ondřej Kolář 26.5.2012 10:01 - č. 376
Vážení,
nevíte o nějaké studii, která by se věnovala Gestapu na Opavsku? Jde mi konkrétně o gestapáka Winkeho, který se poměrně často objevuje ve vzpomínkách pamětníků, ale nic bližšího jsem k němu zatím nenašel. V digitalizovaném poválečném seznamu příslušníků gestapa působících v Čechách a na Moravě nefiguruje, což ovšem příliš nepřekvapí, jelikož Opava byla součástí Sudet. Údajně měl být někdy roku 1942 či 43 poslán na frontu.
61-80 z 421
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po