Filmy a dokumenty o 2. světové válce

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
301-320 z 5380
<< 13 14 15 16 17 18 19 >>
Po
Ondík 24.11.2011 21:58 - č. 5974
Ondík
Honza M. napsal v č. 5973:
"pokud vím, tak německé ztráty u Prochorovky byly 10x menší než sovětské jak na technice, tak na živé síle."
.....a z jakého zdroje vycházíš? Jak Ti musí být známo, určování vlastních ztrát německých tankových jednotek je pro určení výsledků bitvy dost neprůhledný, protože hlášení zahrnuje ztráty absolutní, ztráty dlouhodobé dočasné charakteru, ztráty krátkodobé dočasné a počty bojeschopných vozidel. Navíc hlášení o stavech bývají řazena po dnech či několika dnech, takže se jednotlivé skupny mohou překrývat díky návratu opravených strojů z předchozího období k jednotkám... Ještě by také stálo za to definovat, jak určujeme místní a časové hranice bitvy u Prochorovky? Je čísle německých ztrát zahrnut jen II. tankový sbor SS? Věř tomu, že každá strana to počítá jinak (obvykle výhodněji pro sebe) a jinak vychází i poměry, takže rozdílné výsledky jsou zákonnité.
Jak dotyčný autor poměru zjišťoval sovětské ztráty? Jen Rotmistrovovu tankovou armádu? Berou se zde v úvahu opravdu jen absolutní ztráty? Nebo snížení počtů bojeschopných vozidel v určitém čase? Také se naskýtá otázka na období, za které jsou stanoveny...myslím si, že obvykle citovaná hodnocení jsou bez detailní inspekce bojiště bezprostředně po konkrétní srážce pouhou hrou s čísly. Prostě jako nedůležitější ukazuje absolutní výsledek -tedy to, že Němcům ubyl útočný potenciál natolik, že se za Prochorovku nedostali dál, než o pár kilometrů.
Honza M. 24.11.2011 20:40 - č. 5973
Honza M. Já jsem vlastně neviděl ani jeden díl celý, ale u posledního -Kurska- mne zarazilo zhodnocení bojue u Prochorovky, konkrétně, že "Němci taky utrpěli těžké ztráty tanků". Což je klasické sovětské klišé a pokud vím, tak německé ztráty u Prochorovky byly 10x menší než sovětské jak na technice, tak na živé síle.
igorg 23.11.2011 19:40 - č. 5972
igorg Co říkáte na pondělní ruský dokument seriál Velká vlastenecká válka, jež se nyní překlopil do druhé poloviny? Přínáší nějaká nová fakta anebo zjednodušeně cituje zažitý ruský výklad událostí na východní frontě?
Ondík 19.11.2011 20:44 - č. 5971
Ondík Upozorňuji, že se 16. listopadu objevil v trafikách film Karla Kachyni "Tenkrát o Vánocích" - DVD premiéra. Film volně, ale přitom vcelku realistickou formou, zachycuje poslední válečné Vánoce jednoho z československých polních praporů. A jsou tam i nějaké bonusy .
Z 12.9.2011 19:59 - č. 5969
Z Stále mám pocit že ty X-wingy se pohybovaly podstatně realističtěji, zatímco Mustangy v traileru mají sklon k způsobu pohybu který si u pístového letounu konvenční konstrukce nedokážu plně vysvětlit.
Honza M. 7.9.2011 10:22 - č. 5968
Honza M.
Z napsal v č. 5967:
"Mustangy asi zase přetexturovali z X-wingů"
A kruh se uzavírá! V jednom dokumentu "film o filmu" Lucas nebo jiný ze zakladatelů ILM vyprávěl, že při tvorbě Star Wars pro větší "autenticitu" používali bojové záběry ze druhé světové a manévry letek X-wingů a TIE fighterů kopírují skutečné manévry Mustangů.

edit: I když tady (2:00) myslím ukazují Spitfiry: www.youtube.com/watch?v=t-6dgYidsaY

Zdrojů inspirace zřejmě bylo víc - tohle by se mohlo zvlášť líbit Algymu
www.youtube.com/watch?v=_NMfBKrdErY
www.youtube.com/watch?v=6kvScmJiQ84
Z 6.9.2011 18:22 - č. 5967
Z
Honza M. napsal v č. 5956:
"Připadá mi, že maníci z jejich studia pro zvláštní efekty nejspíš z nějakého filmu "vybrakovali" scénu bouračky závodních aut nebo trucků a pouze ji "přetexturovali" na havarující vlak"
Tím by se vysvětlily moje pocity - Mustangy asi zase přetexturovali z X-wingů.
Z 6.9.2011 18:10 - č. 5966
Z
Tom napsal v č. 5964:
"S takovým tvrzením jsem se asi ještě nesetkal."
[téma č. 2 - přísp. č. 4781]

[téma č. 2 - přísp. č. 5141]

[téma č. 325 - přísp. č. 251]

[téma č. 325 - přísp. č. 840] (Tenhle je obzvlášť vytrvalej)

Na webech se to vyskytuje často, a taky v pokleslejší literatuře, většinou od neodborníků.
Z 6.9.2011 17:55 - č. 5965
Z
Honza M. napsal v č. 5959:
"Proč se takovéhle akce nedostanou do např. Výročí (neřku-li do Omylů), aby vešly v širší známost publika? "
24. března 1945.


[téma č. 2 - přísp. č. 9898]

Do "Omylů" by to právě chtělo podklad nějakými zdroji které asi v plnosti neexistují, protože pro většinu autorů je namísto statistických rozborů příčin ztrát a poměru úspěchů ve vzdušných soubojích většinou tak nějak atraktivnější recyklovat herojské narace expertů.


Jinak ačkoliv se asi (zase) vystavuju risku komentáře tónem určeným jistým uživatelem fora speciálně k potírání nepřátel, tak podle toho mála co o tom vím, tak souboje stíhacího doprovodu s Me 262 v jednotlivých případech probíhaly zhruba tak že zatímco Schwalbe se snažily zaútočit na box bombardérů, a ať se jim povedlo k němu proniknout nebo ne (když vynechám případy nadřazených germánských pilotů kteří v samém rozčilení z této radostné události zapomněli vystřelit, viz notorický Uffz. Eduard Schallmoser od JV 44, "jednotky expertů"), další kolo pokračovalo tím že to na ně zeshora "rozkulil" top cover, a i mně je zde jasné kdo má v této chvíli výhodu lepší akcelerace.
Tom 6.9.2011 05:58 - č. 5964
Tom
Honza M. napsal v č. 5963:
"Tady šlo právě o vyvrácení mýtu, že Me 262 bylo možno nachytat a sejmout pouze při přistání. "
S takovým tvrzením jsem se asi ještě nesetkal.
Honza M. 5.9.2011 19:10 - č. 5963
Honza M.
Tom napsal v č. 5962:
"Mustangy squadron 8. AF mají na kontě 123,5 zničených Me 262"
Ano, ale většina z nich nebyla zničena ve "férovém"*) boji. Tady šlo právě o vyvrácení mýtu, že Me 262 bylo možno nachytat a sejmout pouze při přistání.

*) If you find yourself in a fair fight, you didn't plan your mission properly...
Tom 5.9.2011 18:08 - č. 5962
Tom
Honza M. napsal v č. 5959:
"Proč se takovéhle akce nedostanou do např. Výročí"
Protože byste mne tu utloukli, pouze Mustangy squadron 8. AF mají na kontě 123,5 zničených Me 262

Ano, velká část z nich byla zničena na zemi, další byly nachytány při přistávání, další nepůjde ověřit...
Honza M. 5.9.2011 18:00 - č. 5961
Honza M.
giro.c napsal v č. 5960:
"Jenže pro spoustu lidí to bude báječná podíváná a nebudou už přemýšlet dál..."
Aneb, jak říká Izer-Železný ve "Volejte řediteli": Musíte být prostě vděční za to, že je to barevné, hýbe se to a je to na pokračování...
giro.c 5.9.2011 17:50 - č. 5960
Dzin napsala v č. 5958:
"Chápu, když se lidem líbí efekt z Avataru, King Konga nebo X-Men Prváci. Jenže tohle? Vždyť to není nijak pěkné, vypadá to opravdu jako z každé druhé PC hry.
Přeci když se díváš na King Konga, vypadá dost jako živý. To ti tahle letadýlka vůbec neevokují.
"
No já přeci netvrdím, že je to správně. Jenže pro spoustu lidí to bude báječná podíváná a nebudou už přemýšlet dál.....
Honza M. 5.9.2011 17:47 - č. 5959
Honza M.
karaya1 napsal v č. 5957:
"příkladů, kdy P-51 sestřelil Me 262 (nikoli při přistávacím manévru) je více než dost"
Proč se takovéhle akce nedostanou do např. Výročí (neřku-li do Omylů), aby vešly v širší známost publika?
Dzin 5.9.2011 17:37 - č. 5958
Dzin
giro.c napsal v č. 5954:
"Algy ono je asi problém v tom, že ty jsi do toho moc "zažranej". Ten film bude konzumní udělanej na efekt, aby se zalíbil co nejvíce lidem."
Chápu, když se lidem líbí efekt z Avataru, King Konga nebo X-Men Prváci. Jenže tohle? Vždyť to není nijak pěkné, vypadá to opravdu jako z každé druhé PC hry.
Přeci když se díváš na King Konga, vypadá dost jako živý. To ti tahle letadýlka vůbec neevokují.
karaya1 5.9.2011 14:20 - č. 5957
karaya1
Honza M. napsal v č. 5956:
"Jak se Mustangem sestřeluje "Vlaštovka"? Odehrál se někdy takový případ v reálu?"
? Jestli tím myslíš Me 262, tak to si stačí nalézt v příslušném tématu, příkladů, kdy P-51 sestřelil Me 262 (nikoli při přistávacím manévru) je více než dost. Předpokládám, že ukázka narážela na jednu březnovou akci, kdy bylo příslušníkům 332. FG přiznáno zničení tří Me 262.
Honza M. 5.9.2011 13:45 - č. 5956
Honza M.
Algernon napsal v č. 5953:
"Dost by mně zajímalo, proč se vlastně ta lokomotiva začala obracet po kolejích?"
Připadá mi, že maníci z jejich studia pro zvláštní efekty nejspíš z nějakého filmu "vybrakovali" scénu bouračky závodních aut nebo trucků a pouze ji "přetexturovali" na havarující vlak
- musím říct, že po tomhle se i na směšnou scénu vykolejení vlaku ve filmu Zbraně pro Prahu dívám s daleko větší úctou

Připomíná to trochu německé Volks-waffe-wagens www.youtube.com/watch?v=DwlbCLX7aZk (hl. na 2:24)


p.s. Jak se Mustangem sestřeluje "Vlaštovka"? Odehrál se někdy takový případ v reálu?
Z 4.9.2011 20:56 - č. 5955
Z Po shlédnutí traileru se ptám: Proč režisér stejně nesmlouvavě pravdivě a realisticky nezobrazil jak sestřelí i Hvězdu smrti?
giro.c 4.9.2011 20:51 - č. 5954
Algy ono je asi problém v tom, že ty jsi do toho moc "zažranej". Ten film bude konzumní udělanej na efekt, aby se zalíbil co nejvíce lidem.
301-320 z 5380
<< 13 14 15 16 17 18 19 >>
Po