Generálové a maršálové 2.sv.v.

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
201-220 z 1217
<< 8 9 10 11 12 13 14 >>
Po
ja_62 22.1.2007 19:34 - č. 1214
ja_62
Dzin napsala v č. 1211:
"Už jsem to psal několikrát, takže ještě jednou zopakuji. Já nepopírám, že by v Africe bylo Rommelovo vedení bez chyb, ale celou dobu se babvím o tom, že se dokázal ze svých chyb učit a postupně se zlepšovat, což mu právě kladu k dobru.Tedy že začal jako průměrný voják ap ostupně se vypracoval k tomu nejlepšímu, co mohl Wehrmacht na jeho velitelské úrovni nabízet."
Právě že ne, stále mu mnohé chybělo. Ale to jsem ti už také psal mnohokrát , ovšem zjevně bez úspěchu. To sotva, vypracoval se dejme tomu k horšímu průměru a schopný stratég nebyl ani koncem své kariéry, o čemž svědčí např. jeho plán předpokládající že se ubrání silami na pobřeží, bez (existujících) centrálních záloh.
ja_62 napsal v č. 604:
Rimmer: "Proč by s tebou Kochanská chodila? Podívej se na sebe. Jsi druhořadý póvl."
Lister: "Ale bejval jsem čtvrtořadej póvl, vyvinul jsem se!"
"
ja_62 22.1.2007 19:31 - č. 1213
ja_62
ja_62 napsal v č. 1207:
"Mně by třeba úplně stačilo kdyby ses pokusil svou "definici" taktiky a strategie užít na Rommela v květnu a červnu 1942. Podle té Clausewitzovy totiž lze spolehlivě rozlišit jeho schopnost taktika - v bojích vede Panzerarmee Afrika dobře - např. poráží Brity u Ghazály, dobývá Tobrúk, dosahuje vítězství u Mersá Matrúh - a stratéga -současně nechápe limity svého postavení ze strategického hlediska a usiluje aby jeho vojska pokračovala v postupu do Egypta."
Dzin napsala v č. 1211:
"Ja_62: (1207) To už jsem snad učinil ne? tedy jestli stále mluvíme v konvencích jeho tažení a kritiky jeho schopností, tak po stránce strategické se neukázal jako brilantní vojevůdce."
Velmi laskavě formulováno.
A jak bys rozlišil mezi Rommelem-stratégem a Rommelem-taktikem, podle svojí padefinice? [téma č. 461 - přísp. č. 1087] Tj. jak bys ji aplikoval na tento konkrétní případ? Byl snad i špatný taktik? Připomínám, že velikost Panzerarmee Afrika zůstává v zásadě shodná.
Dzin 21.1.2007 15:52 - č. 1212
Dzin
ja_62 napsal v č. 1208:
"On nějaký měl?"
Bez něj to nejde.
ja_62 napsal v č. 1208:
"A to poskytlo 8.armádě jakou pomoc?"
Ano jistotu, což je ve vojenství velmi cená deviza.

ja_62 napsal v č. 1208:
"A mohlo to nějak ovlivnit její plány?"
Samozřejmě. Strategii Spojenců ve Středomoří to ovlivňuje nepochybně, protože vědí, co mají čekat a nemusí se tedy připravovat na jiné potencionální možnosti. Je to asi jako pochybovat o tom, že strategii Spojenců ovlivnila jejich znalost stavu příprav Lachtana.
ja_62 napsal v č. 1208:
"Máš pocit, že to 8.armádě poskytlo nějakou reálnou výhodu v bitvě?"
Reálná výhoda je ta, že věděli. Samozřejmě, není to tak rozhodující výhoda, jak se může někde objevovat (třeba různá tvrzení o přezkoumání geniality Spojeneckých velitelů), ale výhoda to každopádně je a když se bojuje o život, je výtaná i ta sebemenší možnost být na tom o kousek lépe.
Dzin 21.1.2007 15:44 - č. 1211
Dzin Ja_62: (1207) To už jsem snad učinil ne? tedy jestli stále mluvíme v konvencích jeho tažení a kritiky jeho schopností, tak po stránce strategické se neukázal jako brilantní vojevůdce, byť na jeho místě by asi těžko někdo svedl něco lepšího.

Už jsem to psal několikrát, takže ještě jednou zopakuji. Já nepopírám, že by v Africe bylo Rommelovo vedení bez chyb, ale celou dobu se babvím o tom, že se dokázal ze svých chyb učit a postupně se zlepšovat, což mu právě kladu k dobru.Tedy že začal jako průměrný voják ap ostupně se vypracoval k tomu nejlepšímu, co mohl Wehrmacht na jeho velitelské úrovni nabízet.
Dzin 21.1.2007 15:40 - č. 1210
Dzin
Moby napsal v č. 1205:
"Ten anglickej fungoval a německej sem teď opravil."
V tom případě věta platí "oby fungují a ani jeden není v češtině".
Dzin 21.1.2007 15:39 - č. 1209
Dzin
ja_62 napsal v č. 1206:
"Až na ty drobné detaily, s nasazením 21. tankové divise, kdy zasahuje do rozhodnutí 7. armády? Mimochodem, kdyby sis přečetl "Hráz proti invazi" je tam zmíněno několik dalších případů kdy Rommel přesouvá jednotky divisím "až na pláž", v případě, že se mu zdály špatně umístěné, tj. moc daleko od pobřeží."
To je trošku odlišné. Zde přímo nevelí těmto jednotkám, ale kontroluje provádění svých pokynů a napravuje nedostatky tak, jak si je myslí. Takovíto postup je plně v pořádku obvykle je kritizován postup opačný, tedy když velitel velí "od stolu".
ja_62 15.1.2007 11:00 - č. 1208
ja_62
Dzin napsala v č. 1204:
"Jeho postupoví harmonogram"
On nějaký měl?
Dzin napsala v č. 1204:
" to, že po dobytí Tobrúku bude pokračovat v tažení a nebude se dobývat Malta. "
A to poskytlo 8. armádě jakou pomoc?
Dzin napsala v č. 1204:
"že věděli, že na ně bude podniknut útok a nebudou mít čas na oddech, který by následoval potom, co by se Osa soustředila na vylodění na Maltě."
A mohlo to nějak ovlivnit její plány? Linie u Mersá Matrúh a El Alameinu začaly být opevňovány bezprostředně po pádu Tobrúku, nikoli v momentě kdy by měli potvrzeno, že Rommel bude pokračovat v postupu (i kdyby ta prodleva stála za to)
Dzin napsala v č. 1204:
"Obvzláště ve chvíli, dky v mezidobí o rozhodobání zda Hercules nebo Theseus to prostě žádný průzkum zjistit nemohl."
Máš pocit, že to 8.armádě poskytlo nějakou reálnou výhodu v bitvě? Mimochodem to mezdobí není nijak zvlášť dlouhé [téma č. 461 - přísp. č. 996] a bylo způsobeno stejným dílem rozhodováním, tak tím, že jednotky OSY se musely alespoň trochu zorganisovat, dát shromáždit (zjistit třeba kolik jim zbylo tanků) a zásobit v Tobrúku.
ja_62 15.1.2007 10:14 - č. 1207
ja_62
Dzin napsala v č. 1203:
"Nemíním tu dopodrobna vypisovat, co dělá vrchní velitel, jeho odpovědnost atd. Předpokládám, že všichni víme, jaká je náplň jeho velení a jak se tedy odlišuje z pohledu nižších velitelů, u kterých také předpokládám, že víme, co je zase jejich chleba. Stejně tak i o rozlišení co je a co není strategická a taktická úroveň velení atd."
To po tobě snad také nikdo nechce? Mně by třeba úplně stačilo kdyby ses pokusil svou "definici" taktiky a strategie užít na Rommela v květnu a červnu 1942. Podle té Clausewitzovy totiž lze spolehlivě rozlišit jeho schopnost taktika - v bojích vede Panzerarmee Afrika dobře - např. poráží Brity u Ghazály, dobývá Tobrúk, dosahuje vítězství u Mersá Matrúh - a stratéga -současně nechápe limity svého postavení ze strategického hlediska a usiluje aby jeho vojska pokračovala v postupu do Egypta.

Jak podle té tvojí - je schopný nebo neschopný "velitel velkých jednotek"?

Mne by zajímalo, zda jsi vůbec někdy uvažoval, zda ta tvoje definice něco definuje...
ja_62 15.1.2007 10:05 - č. 1206
ja_62
Dzin napsala v č. 1201:
"Samozřejmě, zasahování do kompetence jiných velitelů není zrovna košér a je dobře, že se toho postupně odprostil a jako velitel na Západní frontě už tak nečinil."
Až na ty drobné detaily, s nasazením 21. tankové divise, kdy zasahuje do rozhodnutí 7. armády? Mimochodem, kdyby sis přečetl "Hráz proti invazi" je tam zmíněno několik dalších případů kdy Rommel přesouvá jednotky divisím "až na pláž", v případě, že se mu zdály špatně umístěné, tj. moc daleko od pobřeží.
Moby 13.1.2007 20:41 - č. 1205
Moby
Dzin napsala v č. 1202:
"toho jeden nefunguje a druhý není v češtině, takže jsou docela nevyužitelné. "
Ten anglickej fungoval a německej sem teď opravil.
Dzin 12.1.2007 10:54 - č. 1204
Dzin
ja_62 napsal v č. 1199:
"Co konkrétně jim prozradila o Rommelovu plánu na první bitvu u El Alameinu?"
Jeho postupoví harmonogram a to, že po dobytí Tobrúku bude pokračovat v tažení a nebude se dobývat Malta.
ja_62 napsal v č. 1199:
"To ovlivnilo akce 8. armády jak?"
že věděli, že na ně bude podniknut útok a nebudou mít čas na oddech, který by následoval potom, co by se Osa soustředila na vylodění na Maltě.
ja_62 napsal v č. 1199:
"V čem konkrétně jim tyto informace pomohly? "
Viz. výše. Nemuseli se dohadovat co bude protivník dál dělat, věděli. Průzkum Ti sice zjistí, jak nepřítel postupuje, ale nezjistí to, co jsem psal. Obvzláště ve chvíli, dky v mezidobí o rozhodobání zda Hercules nebo Theseus to prostě žádný průzkum zjistit nemohl.
Dzin 12.1.2007 10:50 - č. 1203
Dzin Nemíním tu dopodrobna vypisovat, co dělá vrchní velitel, jeho odpovědnost atd. Předpokládám, že všichni víme, jaká je náplň jeho velení a jak se tedy odlišuje z pohledu nižších velitelů, u kterých také předpokládám, že víme, co je zase jejich chleba. Stejně tak i o rozlišení co je a co není strategická a taktická úroveň velení atd.
Dzin 12.1.2007 10:45 - č. 1202
Dzin
Moby napsal v č. 1197:
"Dzine, asi se urazím. Jsem ti dal v 1186 ten odkaz. Vlastně dva odkazy. Užs mu to moh začít nandávat."
Z toho jeden nefunguje a druhý není v češtině, takže jsou docela nevyužitelné.
Dzin 12.1.2007 10:44 - č. 1201
Dzin
Algernon napsal v č. 1195:
"A nedělá velitel malý jednotky to co tu líčíš..?"
Obecně ano. Konkrétně ne a v tom je onen rozdíl.

Provádění kontroli toho, jak jsou plněny jeho pokyny je naprosto v souladu s náplné činnosti velitele na úrovni, jaké Rommel byl. Samozřejmě, zasahování do kompetence jiných velitelů není zrovna košér a je dobře, že se toho postupně odprostil a jako velitel na Západní frontě už tak nečinil.
ja_62 11.1.2007 13:17 - č. 1200
ja_62
Dzin napsala v č. 1193:
"Velitel pozemní armády má dosáhnout nějakého cíle a proto nařídí své armádě, jak toho dosáhnout. Určí ji co má dělat, jak to má děla, kdy to má dělat, tedy ji velí."
Většinou jí to však stanoví obecně a v konkrétních detailech provedení mají podřízení velitelé jistou volnost - a odpovědnost - tedy velitel na strategické úrovni rozhodne "jaké boje budou užity pro dosažení cíle války", a na podřízeném je, aby tuto koncepci konkrétně provedl- tj. "užil vojenské síly v boji" - i když se (ve všech armádách) vyskytují jedinci schopní konsternovat své okolí tím, že každou diskusi o strategické koncepci obrany zvrátí v úvahy zda jsou dobře rozmístěny pytle s pískem okolo bunkrů a kolik ručních granátů by u sebe měl mít voják na hlídce - čímž v letech 1939/1940 proslul lord Gort . (Čímž nechci snižovat jeho zásluhy na tom, že v konkurenci RN a RAF vybudoval relativně silný BEF.)
ja_62 11.1.2007 12:33 - č. 1199
ja_62
Dzin napsala v č. 1191:
"Obě. Dle Winterbotham ULTRA informovala vrchní velení prakticky o všem, co si mezi sebou posílali Rommel, Kesserling a vrchní velitelství vojsk Osy."
Co konkrétně jim prozradila o Rommelovu plánu na první bitvu u El Alameinu?
Dzin napsala v č. 1191:
"Také varovala, že k útoku na Maltu nedojde "
To ovlivnilo akce 8. armády jak?
Dzin napsala v č. 1191:
" Osa bude dál pokračovat v postupu na Egypt. "
Což část armády rychle zažívala "na vlastní kůži" a zbytek mohl zjisti klasickými metodami průzkumu.

V čem konkrétně jim tyto informace pomohly?

Alameinská linie byla totiž jako možná obranná linie pro případ ústupu "vyhlédnuta" už dříve, a práce na jejím opevnění začínají ihned po pádu Tobrúku, (spolu s pokusem u Mersa Matruh, ale alameinská byla - už předem - považována za mnohem udržitelnější) a Rommel se ji pokouší 1. 7. prorazit, přičemž plán tvoří až víceméně na místě, protože neměl přesnou představu kde jsou její opevněné boxy. V čem Britům pomohla ULTRA, kromě poskytnutí informace, že Rommel zaútočí, na což ji zase tak moc nepotřebovali?
ja_62 11.1.2007 12:21 - č. 1198
ja_62
Dzin napsala v č. 1190:
"Napiš mi, co si prosím představuješ pod pojmem "velení velkých jednotek"? "
Velení velkým jednotkám . Jak na úrovni strategické - rozhodování o tom jaký druh bojů budou svádět, na které frontě bude vojsko v defensivě a kde naopak přejde do ofensivy, a určení celkového účelu jehož má těmito boji dosáhnout, tak taktické - konkrétní rozhodování o tom, která armáda/ sbor zaútočí na jakou oblast a jak si přitom bude počínat apod.

Mimochodem, mohl by ses konečně přestat uhýbat, a aplikovat svoji tzv. "definici" - ( umění velet velkým jednotkám=strategie/ umění velet malým jednotkám=taktika); na Rommela jako velitele Panzerarmee Afrika v tažení do Egypta? - podle té Clausewitzovy definice je to celkem jasné - v boji svou vojenskou sílu užil dobře (žádné větší taktické chyby se během tažení nedopustil), ale vybral špatný způsob jejího užití pro účely války (navrhnul a prosadil pro ni druh boje jí neodpovídající - nepřipravený postup do Egypta, čímž ji uvedl do situace v níž mu rychle došlo střelivo a palivo a musel přestat útočit, a nakonec byl rád, že se ubránil - strategicky ji zavedl do situace kde tato armáda zvítězit nemohla ani se sebelepší taktikou), zatímco podle té tvojí není moc jasné zda v tomto případě byl taktik nebo stratég - velikost jednotky zůstává stejná. Mimochodem, je pro tebe armáda velká jednotka?
Dzin napsala v č. 1087:
", do zhruba divize se bere jako taktická dále jako strategická. "

Dzin napsala v č. 1189:
"Clausewitzova definice je dobrá a já s ní souhlasím, protože je to jinými slovy to co píši já."
Upřímně - DOOPRAVDY si to myslíš, nebo mě chceš jen provokovat? Tvoje "definice" zohledňuje jeden - kvantitativní aspekt - ale nepodává dostatečně kvalitní, obecně platné rozdělení. Velikost jednotek je pouze jeden z projevů obvyklého rozdílu mezi těmito kategoriemi.
Dzin napsala v č. 1190:
"Určitě. Pučím si knihu a nějaké ti uvedu."
Těším se, ale současně obávám, že namísto Clausewitzových omylů jen předvedeš čemu všemu z něj nerozumíš.
Moby 10.1.2007 18:41 - č. 1197
Moby
Dzin napsala v č. 1190:
"Pučím si knihu a nějaké ti uvedu."
Dzine, asi se urazím. Jsem ti dal v 1186 ten odkaz. Vlastně dva odkazy. Užs mu to moh začít nandávat.
Krojc 10.1.2007 10:40 - č. 1196
Krojc
Krojc napsal v č. 1174:
"V teorii a praxi se zabývá především přípravou a vedením války vcelku nebo dlouhodobou vojenskou kampaní zahrnující řadu vojenských operací."
Co lze ohledně pojmu "vojenská strategie" o této definici namítat? Je plně v souladu jak s teorií nejen Clausewitzovou, ale i dalších kapacit a pokud se praktické stránky věci týká, vytknout jí IMHO nelze také nic. A to, že zasahuje do politiky a vice versa, je zde velice patrné.
Dzin 9.1.2007 23:38 - č. 1193
Dzin
Algernon napsal v č. 1192:
"No jo, ale můžeš to nějak dokázat? A nebo to je jen Tvoje domněnka — či, spíše, jen zbožné přání?"
Mohu. Clausewitzovo "užití bojů k dosažení cíle" je opravdu víceméně totéž. Velitel pozemní armády má dosáhnout nějakého cíle a proto nařídí své armádě, jak toho dosáhnout. Určí ji co má dělat, jak to má děla, kdy to má dělat, tedy ji velí. Myslím, že ti tu nemusím začít rozebírat jak to potom funguje konkrétně. :o)
201-220 z 1217
<< 8 9 10 11 12 13 14 >>
Po