Generálové a maršálové 2.sv.v.

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte

Nalezené příspěvky

Dzin 17.11.2006 10:19 - č. 1087
Dzin
ja_62 napsal v č. 1076:
"Tak to mi prosím definuj, co si představuješ pod slovem "strategie". Dosud jsem vycházel z toho, že je nutno rozlišovat mezi rovinou taktickou a operační, kde Rommel nepochybně vynikal, tj. ve vedení jednotek v boji; a jak nezpochybňuji jeho schopnosti při velení armádě v boji, tak nepochybuji o jeho neschopnosti zhodnotit strategickou situaci a určit armádě dosažitelné cíle. A schopnosti v boji nemusí nutně znamenat, že dokáže správně zhodnotit situaci a strategicky rozhodnout."
Strategie je schopnost velení vojska. Tedy i ono vedení jednotek v boji. Ono hodnocení Rommela jako dobrého taktika a horšího stratéga na základě tvrzení dalších německých generálů je založeno na velikosti, do zhruba divize se bere jako taktická dále jako strategická. Není to tedy o jeho strategických schopnostech, ale o tom, že oni tvrdí, že byl schopný velitel malých jednotek (tedy taktická úproveň vojska). Rommel sám prokázal, že je schopen velet i velkým celkům a to dostatečně efektivně. Sk. Arm. B nějak malá nebyla a její velení nepochybně zvládl.
Rommel při zhodnocení situace dělal chyby, ale ne více, než jiní němečtí velitelé. Třeba jeho analýza postupů vylodění Spojenců v Normandii je bezchybná (na protiopatřeních se už neschodneme ).
ja_62 napsal v č. 1076:
"Pokud člověka který ví, že jeho zásobovací linie není zajištěna, bude napadána, a navíc na ní bude vázána část jeho letectva, a přesto vydá rozkaz k dalšímu postupu považuješ za strategického génia, a dokládáš to tím, že svůj ze strategického hlediska slabomyslný plán dokázal ještě relativně kvalitně provést (méně schopný taktik by byl poražen už někde u Mersa Matrúh) považuješ za strategického génia...A to v situaci, kdy ho Kesselring, Cavallero, a dokonce i nepříliš schopný Bastico vysvětlovali, že je to nehorázný nesmysl... "
Ale já ho na základě toho nepovažuji, nečteš co o něm píši. Já ho hodnotím pozitivně proto, že si své chyby z Afriky dokázal uvědomit a poučit se. Schopnost poučit se z vlastních chyb jen rozhodně jednou z vlastností dobrého velitele.