Český fašismus 1921-1945 a kolaborace 1939-1945

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
201-220 z 276
<< 8 9 10 11 12 13 14 >>
Po
bush 11.4.2008 19:43 - č. 80
bush Na jednu stranu bohužel UK svoje práce studentů neuveřejňuje. Jinak bychom seznam významně rozšířili; namátkou třeba: Eliška BEDNAŘÍKOVÁ, Český klerofašismus 1924-1939: od kritiky demokracie k programu systému fašistického typu v podání Jana Scheinosta, Praha 2006.

Co se týče českého fašismu existuje na UK rovněž jisté množství studentských prací různé kvality. Od Židenického puče přes Vlajku až k Mlčochově "straně" s bizardním názvem..
egli 11.4.2008 16:07 - č. 79
egli Několik zajímavých diplomek na téma novinářské kolaborace v protektorátu:

Causa Karla Wernera před Národním soudem
is.muni.cz/th/103064/fss_b/Causa_Karla_Werne...

Causa protektorátního novináře Václava Crhy před Národním soudem
is.muni.cz/th/43315/fss_m/Causa_protektoratn...

Čeněk Ježek - Causa prominentního protektorátního novináře před Národním soudem
is.muni.cz/th/56135/fss_m/diplomka.pdf

Jan Scheinost - prominentní katolický novinář před Národním soudem
is.muni.cz/th/40476/fss_m/Jan_Scheinost_-_pr...
Royal 9.4.2008 21:14 - č. 78
Stabber1 napsal v č. 75:
"cestou se neúspěšně pokusil o sebevraždu - a trest mu byl nakonec změněn na doživotní žalář.Zřejmě vzhledem k věku."
Myslíš to jak vyskočil tuším ze druhého patra a zlomil si palec a nohu (slavná fotka s diplomatkou v podpáždí?) Spíše než snahou o sebevraždu bych to nazval snahou o útěk před spravedlností... dalším paradoxem, že ten blázen místo, aby se ukrýval v chaotickém Německu do Prahy po tají dojížděl, aby monitoroval situaci. Pak spadla klec.
Royal 9.4.2008 21:11 - č. 77
Tak především je poměrně pikantní, že samotný Teuner po svém propuštění na svobodu a po několikaletém přežívání jako dělník a lékař v plicním sanatoriu v Žamberku se vystěhoval do SRN - Mnichova, kde mu bývalý vedoucí Hitlerjugend v Protektorátu a jeho osobní přítel nedávno zemřelý Siegfried Zoglmann (osobně si pro něho do Prah přijel!) poskytl takřka druhý domov a kde tito dva ještě spolu s Anastázem Opaskem zakládali slavné OPUS BONUM. Byl jsem poslední kdo dělal rozhovor s panem A.Sumem (tajemníkem Jana Masaryka) krom obvyklých otázek přišla řeč i na retribučáky a samozřejmě Teunera, se kterým společně seděl. Co je paradoxní? Pěl na něho jenom chválu "Ten Frantík to byl vážně slušný člověk... víte, že mi zachránil život?"
Stabber1 8.4.2008 22:12 - č. 76
Stabber1 Jinak kdyby to někoho zajímalo,tak rozsudky s vedením KVM před NS vypadaly takto - kromě zde již zmíněného dr.Františka Teunera byli odsouzeni k smrti Karel Mihalíček,Eduard Chalupa a Jan Svoboda (všem rozsudek změněn),dr.Josef Victorin na doživotí,Karel Žalud na 25 let vězení,Jiří Málek na 10 let vězení,Jaroslav Krigar na 6 let vězení a jeho brat Václav Krigar na 4 roky vězení.
Stabber1 8.4.2008 20:59 - č. 75
Stabber1 K tomu Teunerovi...Ten byl původně odsouzen k trestu smrti,ovšem v nepřítomnosti - společně s Karlem Mihalíčkem - neb v době konání procesu před NS se nacházel mimo území republiky,tuším,že v Německu.Byl ovšem vydán - cestou se neúspěšně pokusil o sebevraždu - a trest mu byl nakonec změněn na doživotní žalář.Zřejmě vzhledem k věku.
Royal 1.4.2008 19:29 - č. 74
Pochybuji, že rodina po nějakém členovi Kuratoria vůbec kdy přizná, že jejich předek sloužil v právě Kuratoriu natož, aby vydávali uniformu této kolaborantské organizace.
Každopádně věřím, že ji někdo ač vědomě či nevědomě na půde přechovává.
bush 1.4.2008 18:21 - č. 73
bush V archivech tedy opravdu nic není. Jedinou možností by bylo získat uniformu od pozůstalých po nějakém členovi. Jiná možnost, jak získat originál, asi neexistuje.
Royal 1.4.2008 18:14 - č. 72
V AMV - ABZ pokud vím žádná uniforma Kuratoria není krom pozůstalosti po moravcovi = několik stovek fotografií, posléze věci u něho nalzené při exhumaci, vím, že z těhc věcí je již polovina rozkradena, v objektu muzea při VHÚ je stylizovaná fašistická brigadýrka Ladislava Kobsinka. to je vše o čem vím.
bush 1.4.2008 18:10 - č. 71
bush
Royal napsal v č. 70:
"Jinak rád bych se zeptal z jaké pozůstalosti či z jakého archivu byly dohledány unikátní reálie českých fašistických potažmo kolaborantských skupin a organizací? Národní archiv? AMV? Je např. možné dohledat i orig. unifomru Kuratoria či jiné řekněme bonbonky?"
Pochybuji, že se bude jednat o věci z osobních pozůstalostí, jelikož těch je jako šafránu - z těch prvorepublikových existuje jen Gajdova pozůstalost v Národním archivu.

Uznávám, že je to docela hodně zajímavá otázka. Jen bych se zeptal, kde se ty zmíněné reálie vyskytly, jelikož jsem je zatím nikde neviděl. Existují přesné popisy, jak měly fašistické uniformy vypadat a často byly zabavovány policejnímu orgány, ale v archivech nejsou - nikdy jsem o tom ani neslyšel. Možná jsou uloženy v nějakých muzeích. V AMV - dnes již Archiv bezpečnostních složek (ABS) - jsem doposud nebyl, takže nemám přesnou představu, nicméně rovněž pochybuji.
Royal 1.4.2008 14:51 - č. 70
Jinak rád bych se zeptal z jaké pozůstalosti či z jakého archivu byly dohledány unikátní reálie českých fašistických potažmo kolaborantských skupin a organizací? Národní archiv? AMV? Je např. možné dohledat i orig. unifomru Kuratoria či jiné řekněme bonbonky?
Royal 1.4.2008 14:38 - č. 69
Tak Mlčoch si to po právu zasloužil. Otázkou zůstává jak je možné, že např. takový Teuner trestu smrti unikl? Zprvu vlajkař, posléze nejbližší spolupracovník apoštola národní zrady Emanuela Moravce. Po pražském jaru chráněnec bývalého zmocněnce Hitlerjugend v Protektorátu, sudetského Němce a nacistického válečného zločince S.Zoglmanna... věru široká kariéra tohoto nomenklaturního zrádce.
Honza M. 26.3.2008 17:01 - č. 68
Honza M.
Stabber1 napsal v č. 66:
"stanul před MLS Kroměříž dne 26.dubna 1946 byl popraven"
Přesněji MLS Uherské Hradiště, zasedající v Kroměříži odsouzen k smrti za §1, §3odst.1,2, §5odst.2a, §7odst.1,3, §11 retr.dekretu.
Royal 25.3.2008 22:30 - č. 67
Docela zajímavé je zjištění, že např. organizaci OPUS BONUM, která jak je známé podporovala český protikomunistický disent založila skupina po právu nacistická. Siegdried Zoglmann, František Teuner, Anastáz Opasek (tomu nemám ve většině nic za zlé...)... na ledacos to poukazuje. Nacisté zde po roce 1945 zanechali okolo 70 tis. lidí, otázkou je jak byli později využiti. Je známo, že mnozí skončili v KSČ či jiných funkcích, další skupina si za svůj prozatímní "domov" zvolila Mnichov - poválečná Vlajka, tedy spíše torzo. A co se stalo s jedinci ze slavné Svatovláclavské roty? V celku až na pár pohlavků, kopaců nic hrozného... mnozí z nich stále ještě žijí a nejsou ani kdovíjak staří.
Stabber1 23.11.2007 12:09 - č. 66
Stabber1 František Mikuláš Mlčoch stanul před MLS Kroměříž dne 26.dubna 1946 byl popraven.
curahee 23.11.2007 05:15 - č. 65
curahee Jakpak vlastně dopadl Mlčoch(?)?
Stabber1 22.11.2007 19:57 - č. 64
Stabber1 Evropská kolaborace v letech 1939-45 je můj velký koníček...Navíc jsem v SÚA MV ČR přímo pracoval,ale to je bezpodstatné...
curahee 21.11.2007 06:19 - č. 63
curahee Fajn,to jsem rád,že vlastníte tyto dokumenty.
Stabber1 20.11.2007 18:14 - č. 62
Stabber1 A co jsem napsal špatně o Borisovi Čermákovi?Že se zabil při nehodě a že se uprchl se přeci nevylučuje.A pokud jde přímo o něj,tak jsem měl v ruce trestní oznámení podané k pražskému MLS,kde se přímo uvádí.že v současné době není pobyt znám.Jeho funkce ve Vlajce a KVM jsem uvedl přesně.Vlastním i kompletní rozsudek NS nad vedením KVM.
curahee 20.11.2007 12:15 - č. 61
curahee K tomu Musilovi,z republiky utekl se zbytky pluku Der Fuhrer.v SRN se stopá ztrácí,snad ve Sv.Evropě dalo by se čekat...?!
201-220 z 276
<< 8 9 10 11 12 13 14 >>
Po