Vojenská muzea, památníky, výstavy, akce

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
101-120 z 379
<< 3 4 5 6 7 8 9 >>
Po
Tom 12.12.2010 15:07 - č. 460
Tom Je potřeba rozlišovat, něco stojí venku na stojánce mimo výstavní prostory - to jsou éra, co se jim nedostává asi ani minimální péče a návštěvníci k nim nemůžou - to je právě to líčko z fotografie (myslím, že je to dokonce Li-2F, což je fakt asi vzácnost), Tu-134, Il-18, Av-14 FG a další podobné. Většina těhle ér tam stojí i desítky let. Pak je tam hromada MiGů, sušek, vrtulníků, které slouží jako zdroj náhradních dílů pro exponáty, popř. na "kšeft" s jinými muzeyi. Ty jsou v ohrazeném prostoru, naproti nově otevřeným hangárům a počasí jim zase tak moc ublížit nemůže.

Pak je velká skupina kompletních letounů - exponátů, vystavených v areálu muzea pod širým nebem. Je tam Tu-104, Canadian Sabre, Phantom, většina proudových strojů čs. letectva a pod. Těm érům to stání venku moc neprospívá, takový MiG-23 s pekelnými motivy za pět let silně vypelichal a barvy vybledly. Takže z modelářského lákadla je tak trochu troska. Další éra stojí sice venku na mrazu, ale alespoň pod přístřeškem - třeba prototyp Delfínu.

Jinak druhé líčko je parádně zrestaurované a je dominantou hangáru věnovaného wwII.

To na fotce má fousy pod kabinou, takže to byla mašina od Čs. aerolinií.
karaya1 12.12.2010 10:58 - č. 459
karaya1 zpravy.idnes.cz/vzacne-letouny-reziveji-venk...
Člověku je tak nějak smutno Nevíte, co vlastně všechno stojí venku? Matně pamatuju z doby, kdy jsem tam byl naposledy, že střechu nad křídly neměl (kromě v článku zmíněného Li 2 - btw, skutečně je Líčko taková vzácnost, když jen tak reziví na Dukle?) třeba takový Meteor, Vampire, MiGy...
bush 7.12.2010 22:27 - č. 458
bush V ĎaSu vyšel kdysi také pěkný článek o té výstavě: dejiny.nln.cz/archiv/2010/1/orgie-narodni-my...
egli 7.12.2010 18:34 - č. 457
egli Tak to jsem netušil, že T.B. teď šéfuje Památníku.
Tu expozici "Křižovatky státnosti" jsem neviděl, ale ještě jsem o ní neslyšel nic pozitivního.
Viz taky: www.lidovky.cz/palachovy-boty-017-/ln_noviny...
bush 7.12.2010 15:26 - č. 456
bush Pánové, byl jste někdo již v Památníku na Vítkově? Dneska jsem se zúčastnil tak trochu VIP prohlídky za účasti nového ředitele instituce (egli třeba někdy dostaneš volné lístky, protože Památníku šéfuje Tomáš Bursík). Prostor je vcelku neuvěřitelně megalomanský a novodobá muzejní projekce strašná; podobně jako snaha něco z let 1948-1989 zakrýt a něco naopak ukázat, aby každý mohl říci dětem "podívej, jak to tu komunisti zprznili". Na jednu stranu byla vytvořena speciální výstava "Křižovatky české a československé státnosti", která má dodávat základní vysvětlení pro návštěvníky a na straně druhé v podstatě neexistují popisky a upozornění vztahující se k samotné stavbě. Proto jsou na mozaiky Maxe Švabinského dataprojektory promítány dokumentační filmy a následně si Památník stěžuje na nedostatek financí. Dokonce jsem se dostal k hrobu neznámého vojína. Celá místnost nese prvky všech úprav a pojetí Památníku. Proto se v ní vedle hrobu neznámého vojína-legionáře nachází cedulky se jmény padlých českých vojáků na zahraničních misích v 90. letech, hrob Aloise Eliáše a zároveň reliéfy dvou vojáků Rudé armády. Takovéhle prolínání všech prvků v jednom prostoru Památník poskytuje na každém místě, ale všude něco chybí a především skorem nic nemám popisky. Před návštěvou se doporučuji podrobně informovat o změnách stavby atp. Pak si můžete vychutnat megalomanskou verzi paskvilu na český způsob ve své plné kráse.
Tom 1.8.2010 09:24 - č. 455
Tom Cosi jsem už zaslechl, ale zatím tomu moc nedávám I když tomu strašně moc fandím a nejsem sám.

Trochu mi vrtá hlavou ta "DC-3" z plánovaného hangáru "úletů a emigrace". Jestlipak to bude ta, co od roku 1991 chátrala ve Kbelích a co je teď na Ruzyni? Nebo že by použili druhé "Líčko" co ještě stojí na stojánce ve Kbelích?

A na Husníkův hangár jim i klidně přispěju nějakým exponátem.
čet.Hrad 31.7.2010 12:35 - č. 454
čet.Hrad Za pozornost určitě stojí novinka z VHÚ o budoucnosti Leteckého muzea Kbely: www.vhu.cz/cs/stranka/letecke-muzeum/Prezent...
sice je to projekt, který bude asi na hodně hodně dlouho, ale proč ne Zvláště Tomovi doporučuji k prohlédnutí.
www.vhu.cz/prilohy/213/aerovka.pdf
Ondík 23.6.2010 21:17 - č. 453
Ondík Ondra: A kdy dáte dohromady nějaký Flakwagen z těch tolika diskutovaných betonových skruží??
čet.Hrad 23.6.2010 19:05 - č. 452
čet.Hrad Ondro, na rovinu ti povím, že je sice fajn, že na místě jste odvedli spoustu práce (musím se letos konečně po pár letech přijet podívat), ale mít na webu jednak několik funkčních nedostatků, ale zvláště poslední novinky z roku 2007, to je vzhledem k současnému dění ostuda.
Sice jsem viděl vizualizace i některé fotky ze stavby, ale na ofic stránkách by to mělo být hned v úvodu, co nejlépe viditelné. Takto jak se to široká veřejnost dozví?!
Ero 23.6.2010 16:28 - č. 451
Ero
Ondra napsal v č. 450:
"DNE 1. ČERVENCE OTEVÍRÁME NOVÉ PROSTORY VŠEM NÁVŠTĚVNÍKŮM! PŘIJĎTE SE PODÍVAT, JAK GRANT Z FONDU EU POMOHL PŘEMĚNIT POLOROZPADLOU ODCHOVNU DOBYTKA, NA MODERNÍ MUZEUM A KULTURNÍ INSTITUCI…"
a exponáty (technika) se budou taky renovovat? Chtělo by to, jinak tam nebude moc co vystavovat
Ondra 23.6.2010 13:47 - č. 450
Ondra VÁŽENÍ PŘÍZNIVCI VOJENSKÉ HISTORIE,

DÁVÁME NA VĚDOMÍ, ŽE V PONDĚLÍ 21. ČERVNA 2010 PROBĚHLA ÚSPĚŠNĚ KOLAUDACE ZCELA PŘEBUDOVANÉHO VOJENSKÉHO MUZEA KRÁLÍKY! NEJVĚTŠÍ POREVOLUČNÍ INVESTICE DO MAJETKU MĚSTA KRÁLÍKY BYLA ZDÁRNĚ UKONČENA – SPLNIL SE DÁVNÝ SEN NADŠENCŮ...

DNE 1. ČERVENCE OTEVÍRÁME NOVÉ PROSTORY VŠEM NÁVŠTĚVNÍKŮM! PŘIJĎTE SE PODÍVAT, JAK GRANT Z FONDU EU POMOHL PŘEMĚNIT POLOROZPADLOU ODCHOVNU DOBYTKA, NA MODERNÍ MUZEUM A KULTURNÍ INSTITUCI…
Ondra 18.6.2010 12:35 - č. 449
Ondra Společnost přátel čs. opevnění o.p.s. otevře v letošním roce první stálou muzejní expozici v ČR, věnovanou československým výsadkovým operacím z Velké Británie a Itálie za 2. světové války s názvem "S padákem nad hlavou.". Slavnostní otevření proběhne 24. června od 11 hodin za účasti brig.generála Jaroslava Klemeše z paraskupiny skupiny PLATINUM-PEWTER a paní Boženy Ivanové, radistky 2. čs. paradesantní brigády v SSSR . Podrobnosti boudamuseum.com/S_padakem_na_1.php
čet.Hrad 2.5.2010 21:05 - č. 447
čet.Hrad
Tom napsal v č. 445:
" A myslím, že jsem viděl plakáty na 22. května do Lešan na Obrněný den."
Ano ano, tam se chystám, jede ještě někdo?
kosic12 2.5.2010 20:04 - č. 446
kosic12 Já tam byl až dneska
Tom 2.5.2010 19:24 - č. 445
Tom No, já byl dnes s rodinou "jen" ve Kbelích. Poprvé jsem si prošel Janouškův hangár s wwII (loni jsem mohl koukat jen od otevřených vrat - ještě to nebylo hotové) a moc se mi tam líbí to líčko (a druhé pořád ještě chátrá na stojánce). Trochu je mi líto omšelé lavočky, ta by potřebovala repasi jako sůl (popravdě nechápu, proč přednost dostala Me 262B).

Docela pokrok je vidět na opravách všech budov a hangárů (i když na Š-20 je vidět, že na něj srkz střechu asi trochu kape), ale to co mi chybí jsou vitríny a panely se součástmi letadel, pilotními deníky, zbraněmi, medailemi a pod. Bývalo toho mnohem, mnohem více. Snad se to postupně vrátí zpátky.

To za Spitem budeme muset do NTM - hned jak ho zase otevřou

A myslím, že jsem viděl plakáty na 22. května do Lešan na Obrněný den.
karaya1 2.5.2010 18:06 - č. 444
karaya1 To se ptáš trochu pozdě, byť historická jízda byla dnes. Ale musím říct, že letošní Plzeň se mi velmi líbila, určitě víc než ta před pěti lety. Být svědkem, jak na tahačích přivezou dva Shermany a jeden Chaffee, jak tyto následně v oblaku dýmu startují, z návěsů couvají na zem a následně na určený flek v expozici, krása. V historické jízdě navíc za úvodními třemi Shermany, čtyřmi Greyhoundy a tuším dvěma Halftracky následovalo 23 amerických veteránů, každý v jednom džípu, lidi jim tleskali, mávali a zdravili je, dědulové z toho byli viditelně dojatí… Krása.

Líbili se mi i „naši“. Ležení čs. samostatné obrněné brigády bylo stylově doplněné dřevěnou zdí s plakáty z doby protektorátu apod., jako vynikající, atmosféru perfektně doplňující nápad hodnotím aranžmá dvou týpků v dobových oblecích ve vedlejším parku. Takže mít před objektivem Greyhound (byť „jenom“ Greyhound ), vedle něj prkennou zeď s propagandistickými plakáty a za ním na parkové lavičce pokuřujícího týpka s dobovými, zažloutlými novinami…
kosic12 1.5.2010 20:54 - č. 443
kosic12 Kdo z vás pojede do plzně?
prdiven 26.4.2010 21:45 - č. 442
prdiven
Muzeum má dvě jména, nelichotivý Naziland se nezdál kritikům, proto se spíše používá formálnější název Sídlo vůdce jednotek SS Heinricha Himmlera.
MWittman 25.4.2010 14:09 - č. 441
MWittman www.novinky.cz/cestovani/198093-tajemny-hrad...
Tajemný hrad Wewelsburg ukrývá muzeum nacistického Německa

Smutnou historii nacistického Německa připomíná muzeum na hradě Wewelsburg. Sídlo si kdysi oblíbil Heinrich Himmler a vybudoval zde svatyni příslušníků jednotek SS. Podle deníku Daily Mail stálo nově vybudované muzeum 203 miliónů korun.
čet.Hrad 25.4.2010 08:46 - č. 440
čet.Hrad Páni, VHÚ se fakt snaží nasypat každý rok nějakou velkou novinku. Takhle za pár budou lešany největším muzeem na světě

Sbírky VHÚ obohaceny o jordánskou vojenskou techniku
22.04.2010
Včera večer odletěli zástupci VHÚ do hlavního města Jordánska Ammánu. S sebou vezli 3 exponáty z našich sbírek (dva obrněné kolopásové transportéry OT-810 R2 a tank T54B), které vymění s jordánským Královským tankovým muzeem za jordánský Khaled (upravený britský tank Chieftain 4), americký tank M47 a Jeep Ford MUTT.

Chieftain doplní ve sbírkách další britský poválečný tank Centurion a M 47 doplní sbírku amerických tanků s bojovým jménem Patton (M 46, M 47, M 48 a M 60, muzeu chybí již pouze první uvedený)
www.fronta.cz/foto/stredni-tank-m47-patton-2
101-120 z 379
<< 3 4 5 6 7 8 9 >>
Po