Vojenská muzea, památníky, výstavy, akce

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
41-60 z 379
<< 1 2 3 4 5 6 >>
Po
karaya1 15.11.2014 18:05 - č. 523
karaya1 Trochu nepatřičně se pochlubím, dneska jsem se stavil v Lincolnshire Aviation Heritage Centre, muzejním centru tzv. Bomber County (v Lincolnshire je/bylo zdaleka nejvíc bombardovacích squadron). K vidění nejsou takové bomby jako třeba v Hendonu, Duxfordu nebo i Cosfordu, vlastně tam pro běžného fandu byl jen Lanc na zimní údržbě (práce za 60 tisíc liber), ale dokázal jsem si tam najít mnoho zajímavého.

Jelikož to není vládní muzeum, ale fandovské původně z okruhu leteckých hledačů pokladů, je tam spousta zbytků vykopaných letadel z různých havárií; ne jen britská, ale i americká (je tam dokonce i slavný reduktor z Lady Be Good). Základna East Kirkby dřív sloužila 9. sqn, tak tam mají i materiály z náletů na Tirpitz, mj. vyfocené všechny čtyři Lancy, co odepsali po přeletu do Ruska, lahůdka Potěšila i možnost vylézt si do kokpitu bombardovací Canberry, jen mohli nechat hýbací věci hýbacíma...

Zbytek byl spíš o životě na základně a v zápolí, než o exponátech - takže se dalo vylézt na řídící věž, do krytu, do dalších prostor... Zaujala mě tabulka o válečném zemědělství - každá farma v Británii prý dostala od zvláštní komise nařízeno, kolik musí vypěstovat (a že musí obhospodařovat veškerou svou půdu), kdo na to neměl prostředky nebo se odmítl podřídit, byla mu půda zrekvírována... A do prací na ní se zapojili i váleční zajatci, na sklizni v r. 1946 se údajně podíleli až 20 procenty.

Jinak jsem byl dnes trochu zklamán, spousta jiných muzeí už je zavřená, holt jsem se sem dostal moc pozdě Takže už jsem viděl jen památník 617. sqn na náměstí ve Woodhall Spa - a spoustu zavřených bran. Mimochodem, u dosud aktivní základny RAF Coningsby, odkud lítají i historická éra, pro nadšence postavili u silnice kousek od prahu dráhy i odstavné parkoviště s rozpisem letů, lavičkami a popelnicemi
Pod čarou nechám rozčarování z autopůjčovny, místo slibované Astry vyzkoušené z loňska mi dali "or similar" Fiata 500L. Ten krám bych nejradši vzal třímetrovou tyčí...
Tom 17.9.2014 01:29 - č. 522
Tom Já bych řekl, že to je celkem jasné z toho odkazu:

Badatelna Archivu NTM a Muzea architektury a stavitelství NTM bude otevřena .... od 6. ledna 2015.
Tom 16.9.2014 20:17 - č. 520
Tom Jedna dobrá zpráva z NTM: www.ntm.cz/aktualita/knihovna-ntm-opet-otevrena
egli 8.1.2014 22:34 - č. 519
egli Přišlo mailem:

Dobrý den,

jménem Vojensko-historického sdružení Stříbrná o.s. bych si Vás dovolil informovat o výstavě VOJENSKÝ PROSTOR - VSTUP ZAKÁZÁN! s podtitulem historie vojenského výcvikového prostoru na Drahanské vrchovině. Výstava popisuje historii území dnešního Vojenského újezdu Březina (VVP Dědice) mezi roky 1934 - 1945.
Výstava bude instalována ve výstavních sálech Muzea Vyškovska od 16.1. do 15.3. 2014, přičemž slavnostní vernisáž proběhne ve čtvrtek 16.1. v 17:00.

V příloze zasílám plakát propagující výstavu.

Budeme velice rádi, když tuto zprávu přepošlete lidem, pro něž by informace o výstavě mohla býti zajímavá. Děkujeme!

Vojensko-historické sdružení Stříbrná, o.s.

Ing. Martin Prokeš
předseda o.s.

viktoria-hohe.net/vystava/
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
Glynwed 18.9.2013 22:06 - č. 518
Glynwed Pánové, nemáte někdo zkušenosti s Bundesarchivem ve Freiburgu?
karaya1 12.9.2013 22:20 - č. 516
karaya1 Čistě subjektivně: trojici navštívených leteckých muzeí bych seřadil jako Hendon-Duxford-Cosford. Teď trochu zdůvodnění: Hendon na první místo hlavně kvůli Battle of Britain Hall (a mé preferenci této konkrétní události ), jejíž jediná chyba je obsah promítaného dokumentu (aneb mýtotvorba pro nové generace). Podle mého tam mají dobře udělanou i "obecnou" halu - od Camelu a Snipe až po F-35. Jako třešnička na dortu tam je pak nablýskaný P-51D na otáčecím podstavci.

Duxford kvůli atmosféře - jsou tam zachovalé některé dobové budovy, v jedné je i Operations Room z léta 1940 (pěkně tam je vidět systém, včetně barevných hodin a vysvětlivek; pro našince má zvláštní příchuť fakt, že "umístěné" tam jsou squadrony ze září 1940, tedy i "naši" z 310. sqn). Vrchol Duxfordu je ale podle mě Americal Museum in Britain - celá hala "složená" z ér americké provenience. A to vůbec ne ledajakých: jsou tam sice B-17, B-24 i B-29, jenže dominantou je B-52. Pod stropem visí U-2, na kraji SR-71. Dál B-26, Avenger a už si na tu záplavu krásných ér ani celou nevzpomínám Tam jsem ani nefotil - jednak to nešlo (byla na sobě moc "nahečmaná"), jednak jsem si to chtěl spíš užít než se dívat skrz objektiv.
Před halou je navíc i památník všech amerických letců operujících z Británie - všech přes šest tisíc letadel 8. a 9. AF ztracených nad Evropou tam je vyobrazeno na skleněných panelech - a půdorysy skutečně odpovídají, dá se rozeznat, šlo-li o B-24, B-17, dvoumotoráky nebo doprovodné stíhačky.

Cosford je dodnes aktivní základna, takže člověk může potkat klusající maníky Sbírkově je asi nejchudší (což je asi vzhledem k poloze logické), ale má zase některé unikáty - třeba Algym zmiňované Japonce. Mají tam i námořní sekci - miniponorky (ne X-Craft, ale navazující), torpédové čluny apod., ale na to mě nedostali

Každopádně můžu doporučit, výletu ani v nejmenším nelituju. Zejména protože jsem se po cestě zpátky zastavil na pár hodin v Bletchley Parku. Paráda, mají mimo jiné funkční repliku Turingovy Bomby

Někdy časem snad budou i fotky.
karaya1 9.9.2013 20:42 - č. 514
karaya1 Do Hendonu, ale musi s nim napred neco udelat I kdyz Halifax vyloveny v Norsku (z naletu na Tirpitz v dubnu 1942) tam taky maji vystaven zrezly...

Fotogalerie bude, az se vratim. To totiz bude prave i Duxford, Cosford (tam se tesim hlavne na Me 163) a Bletchley Park. Kdyz bude neco k videni i v Coventry, tim lip.
čet.Hrad 9.9.2013 20:21 - č. 513
čet.Hrad
karaya1 napsal v č. 512:
"V Battle of Britain Hall jsou krome Do 17 VSECHNA zucastnena era"
A kam poputuje z moře vylovený Do 17?
Kdy bude fotogalerie?
karaya1 9.9.2013 20:07 - č. 512
karaya1 Dnes jsem byl v muzeu RAF v Hendonu a musim vzdat panum kuratorum hold. Takove kousky jsem jeste nevidel. Nejprve navnadi "historickymi milniky" v jednom hangaru (aneb od Camelu nebo Snipu az po F-35, i kdyz ten tam je jen v preklizkovem modelu ), potom nasleduji veci jako Bf 109G vedle B-17G, HP Victor a pred nim vyskladano 21 tisicilibrovek, Lancaster a 12000lb Cookie, Grand Slam (nazivo je fakt velky), Tempest Mk.V i Mk.II (!). V Battle of Britain Hall jsou krome Do 17 VSECHNA zucastnena era v tehdejsich verzich (i kdyz Bf 110 a Ju 88 "jen" v nocnich stihacich verzich), krome Nemcu a Anglicanu tam je treba i CR.42. No a jako tresnicka na dortu na zaver: (nazivo fakt obrovsky) Sunderland, kterym se dalo komplet prolezt.

Panove v Duxfordu a Cosfordu maji co delat, aby se na tohle vytahli
Krojc 26.5.2013 16:10 - č. 511
Krojc Kdopak ze ctěných kolegů byl v Lešanech? Já měl povinnosti po IDETu, takže jsem tam nemohl. Jaké dostanou pořadatelé reference od www.fronty a jejích znalců?
Tom 26.5.2013 10:54 - č. 510
Tom Ne úplně typická akce pro frontovní témata, ale nedá mi to:

Openday 2013 na letišti Čáslav-Chotusice, v sobotu 25. května:

Akce má dvouletou periodu, navštívil jsem poslední čtyři ročníky, tak snad mohu srovnávat. Obvyklá prezntace vzdušných sil AČR nezklamala. Letos byla silně omezena účast zahraničních letectev, zůstali prakticky jen Belgičané na F-16. Bohužel nedorazil ani MiG-15 UTI. Jako "náhrada" se angažoval vlastník historických letadel z letiště Hoškovice u Mnichova Hradiště. Předváděn v letu byl Mustang, Texan, atrapa Zera a Fury. Na stojánce pak další éra. Je pravda, že Openday se tím tak trochu posunul jiným směrem, než jsme byli zvyklí, ale to se dá pochopit. Jako obvykle skvělí a v obraze byli komentátoři Alena Zárybnická a Václav Vašek. Já osobně za vrchol akce považuji vystoupení akrobata Martina Šonky na Extrovce.

Vstup bývá zdarma (platí se jen parkování), letos bylo podle odhadů 65.000 návštěvníků.

Za dva roky nashledanou
Tom 5.11.2012 21:23 - č. 509
Tom Nová kniha "Smrtonosná oblaka" o letecké válce mezi Labem a Orlickými horami bude představena v pátek 16. listopadu 2012 v pardubickém zámku, v úterý 20. listopadu 2012 v muzeu v Havlíčkově Brodě a ve čtvrtek 22. listopadu 2012 v městském muzeu ve Skutči.
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
Isoroku 17.10.2012 09:31 - č. 508
Isoroku Chápete to...!? "Ju 88 Stuka" !!? přibude do Luftwaffenmuzeum Berlin Gatow..

www.luftwaffenmuseum.com/index.php?option=co...

Jde evidentně "jen" o překlep, ale na oficiálním webu muzea, to je na mě trochu moc... :(.
Tom 13.10.2012 13:17 - č. 507
Tom Pozvánka na promítání do NTM v příloze. Možná by se to mohlo dát i na nástěnku?
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
Ondřej Kolář 23.7.2012 09:02 - č. 506
Od 2. srpna začíná v Památníku II. světové války v Hrabyni výstava, připomínající předválečné působení Heliodora Píky jako vojenského atašé v Rumunsku.
Tom 30.6.2012 20:57 - č. 505
Tom Klasika by bylo letecké muzeum Monino a tankové muzeum v Kubince.
ShawnRay 30.6.2012 20:22 - č. 504
ShawnRay Zdravím,

jedu na měsic do Ruska, tak se chcu zeptat jestli nedoporučujete nějakou pámátku či cokoliv co souvisí s II.WW., kde jste třeba byly atd.

Moskvu a Petrohrad mám pod palcem, ale o ostatním moc nevím kam jít. Budu se pohybovat v západní části, určitě budu v N. Novgorodu a Kazani.

Tak pokud máte nějaké postřehy, popř. jste zde dokonce byly, podělte se :).
karaya1 15.6.2012 16:13 - č. 503
karaya1 Já se na výstavu konečně včera dostal a taky ji můžu doporučit (bližší info viz www.heydrich70.cz - prodlouženo do 30. června).

Mám k ní ale taky výhrady: moc se mi nelíbí, že panely s pamětníky jsou rozmístěné na první pohled náhodně. Parašutisté (ani sedm z krypty, ani ostatní) nejsou pohromadě, ale spíš rozházení bez jasného logického klíče; bez „varování“ se přejde z odbojářů k Vaňkovi, Gerikovi a Čurdovi a konečně náckové taky nejsou úplně samostatně, je mezi ně vměstnáno ještě několik panelů vzpomínek přeživších z Lidic, na hořící Ležáky apod.

Jednoznačně kladně hodnotím přítomnost anglických „průvodců“ – zalaminovaných překladů jednotlivých (očíslovaných) panelů k zapůjčení, takže jsem tam viděl i zahraniční turisty (včetně Japonců). Lidí i přes deštivé počasí dosti, kvitoval jsem mj. přítomnost cca páté třídy, která měla návštěvu v rámci výuky (jen jsem si přitom říkal, že mohli přijít až když tam nebudu já ).

Za nápad i realizaci dávám jednoznačně palec hore.
marrietta 29.5.2012 10:05 - č. 502
marrietta
karaya1 napsal v č. 499:
"Na Karlově náměstí bude od neděle otevřena symbolická napodobenina KT Mauthausen, která si za cíl vzala připomenout oběti druhé heydrichiády. Vypadá to zajímavě, určitě se zajdu podívat."
Musím říct, že je to hodně dobře udělané. Doporučuji
Krojc 26.5.2012 09:32 - č. 501
Krojc Pro vaši pozornost uvádím:
www.novinky.cz/domaci/268598-do-ceska-priplu...
41-60 z 379
<< 1 2 3 4 5 6 >>
Po