Filmy a dokumenty o 2. světové válce

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
61-80 z 5369
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po
karaya1 1.10.2017 20:57 - č. 6212
karaya1 Dívám se, že tu vlastně prakticky neproběhla "kritika" filmu Fury - mimo zmínky, že tam hraje opravdový Tiger (a sluší mu to tam).

Viděl jsem to tedy v poměrně bizarním prostředí malé obrazovky v letadle, takže jsem si to nemohl vizuálně vychutnat a zvuk mi poněkud kazil hluk motorů a malé holčičky přes uličku ale ani tak jsem z toho nějak přespříliš nadšen nebyl. Závěrečný boj nedával příliš smysl, některé momenty taky ne - ale třeba tři Shermany proti Tigeru, to bylo udělané pěkně (jen mi to nedávalo smysl takticky, ale tanky byly vždycky mimo můj hlavní zájem).
Dzin 19.9.2017 12:51 - č. 6211
Dzin Ohledně stížností na to, že je tam málo žen a černochů, on je to americký evrgrín. Nejdelší den byl svého času také kritizován, že v něm nehrají černoši, přestože se jich vylodění asi 10 000 zůčastnilo.

Film jsme ještě neviděl, ale doufám, že se na něj dostanu v kině.

Ohledně Rusů, oni mnohdy obecně špatně nesou, když se WW2 podává jiným pohledem, než je ten jejich. A to včetně filmů. V dnešní době, kdy je na vlně zase Putinova snaha "posílit národní seběvědomí" a opět se bojuje proti "falzifikaci historie" to bude samozřejmě ještě vyhraněnější, alespoň u části ruského obyvatelstva.

Ovšem upozorňovat na "apologií zbabělosti" a"dezertérství"mi přijde docela úsměvné, když vezmu v potaz, že v Rusku se dlouho vůbec neprobíralo téma bojů v první fázi Barbarossy a totální rozvrat RA. Ti o tom raději nemluvili vůbec a dodnes je to v Rusku stále kontraverzní téma.
Honza M. 4.9.2017 08:12 - č. 6210
Honza M. Takže se hlásím do klubu "viděl jsem Dunkirk a jsem spokojený".
Celý filmový děj měl spád, který mě udržoval v permanentním napětí, takže jsem se ani chvilku nenudil (ale možná víc než děj, se na tom trvalém pocitu napětí podepsala hudba - Zimmer herrscht! )

Docela mne překvapilo, kolik prostoru tam dostali francouzští vojáci (špatně jsem si totiž vyložil či spíše přečetl egliho poznámku, že Nolan ignoruje všechny francouzské vojáky bránící Dunkerque). Jako apologie zbabělosti na mne film působil hlavně ze začátku, kdy se vojáci snaží dostat na evakuační loď za každou cenu - tj. na úkor spolubojovníků. Chování civilistů podílejících se na evakuaci, stejně jako rozhodování pilotů, však nelze označit jiným slovem než hrdinství, takže v tomto směru je filmový příběh vyvážený.

Co mi vadilo, je nedovysvětlení příběhu postavy důstojníka (Cillian Murphy). Jak se dostal na ten vrak, kde ho zachránili civilisti, když v další scéně (chronologicky předcházející) pochoduje po pláži a je naprosto v pohodě.

Zejména na konci filmu, jak se britští letci dostali nad Dunkerque, mi taky začalo vadit - ani ne tak, že z Dunkerque nejsou ruiny, ale to, jak strašně moderně ty domy na pláži vypadají. S tím rozpočtem přeci mohli postavit pár metrů modelu podle dobových fotografií a "proletět" se nad ním s kamerou.

No a konečně těch vojáků čekajících na pláži bylo po mém vkusu málo Vlestně jediná "davová scéna" je na tom molu (p.s. Kurosawa by měl radost, jak se uplatňují jeho postupy ) Jestli Nolan nechtěl CGI, pořád mohl na jeden jediný natáčecí den pozvat o pár stovek statistů víc. Když vzpomenu takový Víkend na Zuydcoote (1964) s Belmondem nebo deset let staré Atonement (2007) s McAvoyem, to je jiné kafe:
karaya1 5.8.2017 16:04 - č. 6209
karaya1 Tak situace, ve které na začátku odhodil pušku, byla skutečně docela hloupá Ale bavili jsme se o tom s mou učitelkou ruštiny, taky říkala, že je/byla zvyklá ze sovětských/ruských válečných filmů na úplně jiný styl zobrazení války než představil Nolan. Docela hezky to je pak sepsáno na "drbně" (www.spletnik.ru/blogs/pro_kino/145826_dyunkerk):
сюжет советских военных фильмов строится вокруг концепции: "Умри, но сделай!" (кроме одного, где концепция: "Война- это ад на Земле, иди и смотри на него!"). Дюнкерк же живет в другом ритме: "Сделай и выживи!"
Z druhé strany, těžko čekat něco jiného od lidí až nekriticky nadšených z Bondarčukova Stalingradu, co jej chtěli poslat i na Oscary.
egli 4.8.2017 09:42 - č. 6208
egli Jinak mě zaujalo, že pro některé Rusy je tento film zase "apologií zbabělosti" a"dezertérství"

www.dailymail.co.uk/news/article-4720292/Sac...

Так, в фильме эвакуация показана как бегство. Солдаты бегут к берегу, бросая винтовки, с единственным желанием попасть на корабль. Никто не воюет, не стреляет.... Нолан весьма талантлив в изображении этой дезертирской морали. В фильме нет ни малейшей нотки, осуждающей такое поведение главных героев, и вся лента предстает как слегка закамуфлированная апология трусости и дезертирства.
www.stoletie.ru/kultura/vojna_glazami_dezert...
egli 4.8.2017 08:26 - č. 6207
egli
Honza M. napsal(a) v č. 6206:
"Možná tím chce autor naznačit, že koloniální vojáci byli francouzskému velení dobří jen k tomu, aby krváceli pro Francii a že je nikdo neevakuoval"
To ale asi viděl jiný film V Nolanově Dunkirku jsem francouzskou armádu (kromě pár vojáků v úvodní scéně a několika málo jednotlivců dále) nezaznamenal.

Nolan ve filmu neignoruje francouzské koloniální vojáky, naopak rasově zcela korektně a vyváženě ignoruje všechny francouzské vojáky bránící Dunkerque. A část francouzské kritiky kvůli tomu také byla patřičně naštvaná.

www.telegraph.co.uk/films/0/french-soldiers-...
www.independent.co.uk/arts-entertainment/fil...
nypost.com/2017/07/22/the-french-are-pissed-...
www.france24.com/en/20170725-cinema-nolan-du...
Honza M. 3.8.2017 19:27 - č. 6206
Honza M. Možná tím chce autor naznačit, že koloniální vojáci byli francouzskému velení dobří jen k tomu, aby krváceli pro Francii a že je nikdo neevakuoval a dnes o nich ani nenatočil film.

Ale ty ženy..., no těžko soudit, proč chybí autorovi recenze, ale tehdejší vojáci by při čekání na pláži určitě pár ženských navíc ocenili

egli 27.7.2017 20:57 - č. 6205
egli Dunkerk se mi také zamlouval, některým recenzentům tam ale chyběli černoši a ženy.

The trio of timelines can be jarring as you figure out how they all fit, and the fact that there are only a couple of women and no lead actors of color may rub some the wrong way.
Ano, to je skutečně míněno vážně...

www.usatoday.com/story/life/movies/2017/07/1...
karaya1 24.7.2017 13:32 - č. 6204
karaya1
Vondrovský napsal(a) v č. 6203:
"Na klasickém "celuloidovém" pásu se filmy už asi 6 let nevyrábějí, všechny novější filmy jsou zpracovány a promítány elektronicky."
Řekl bych, že Nolan a Tarantino jsou výjimky potvrzující pravidlo - viz technet.idnes.cz/dunkirk-imax-70-mm-dunkerk-... Mně šlo o to, že oproti "běžnému" kinu je zážitek na ploše 25x20 metrů nesrovnatelný, nebo aspoň pro mě byl.
Vondrovský 24.7.2017 11:51 - č. 6203
karaya1 napsal(a) v č. 6200:
" a když už, tak skutečně na 70mm promítačce "
Na klasickém "celuloidovém" pásu se filmy už asi 6 let nevyrábějí, všechny novější filmy jsou zpracovány a promítány elektronicky. Pro 70mm projekci bylo vybudováno i kino ve Varnsdorfu, dodnes si udržuje i projektory a občas předvádí promítání ze 70mm filmového pásu. Funkční 70mm kino tedy můžete kromě Prahy a Londýna navštívit i zde (www.centrumpanorama.cz), promítací plátno má plochu 120 m2. Tento týden se tu promítá Denkirk, ten ovšem není v maximálním formátu.
karaya1 23.7.2017 20:24 - č. 6202
karaya1 Jen Nolanův honorář spolkl 20 mega Ale jinak si myslím, že CGI využíval relativně málo, podle wiki si dokonce armádu na plážích vytvořili radši z papundeklu než počítačově. Proto říkám, že vytvořit velké hořící město a oblak černého dýmu zakrývající molo (a ztěžující tím Luftwaffe "práci") dost dobře nejde, resp. by to bylo příliš drahé. Ruiny Dunkirku neexistují, resp. tam nic takového není, na to jsem narážel. On to vlastně příliš válečný film není - němečtí vojáci tam jsou za celý film přesně dva na asi tři sekundy, jinak je tam nevidno, žádné hromadné bojové scény se taky nekonají, je to spíš "civilnější" - ale o to víc se mi to líbilo. Stalingrad od Bondarčuka (navzdory nadšeným ruským recenzím) se mi skoro vůbec nelíbil - právě tím, jak to bylo megalomanské a na první pohled počítačové.

No, zajdi si - budu zvědav, co na to budeš říkat.
Honza M. 23.7.2017 13:39 - č. 6201
Honza M. Díky za tip. Už začínám být přesycen Atentátem na deset různých způsobů a potřebuji změnu

celkem netknuté město, ač mělo být rozbombardované, bych pominul, to se dnes už holt těžko realizuje v tak velkém měřítku
- Tak s tím nemohu souhlasit! Dneska se takové věci filmařům realizují snáze, než kdy dříve. Za starých časů, když chtěli filmaři ukázat hořící město a hroutící se ruiny, museli tvůrci postavit rozsáhlý model, zapálit ho či poničit náložkami a snímat na co nejvíce kamer v naději, že všechny do filmu potřebné záběry se aspoň z jednoho úhlu podaří. Když se nepovedlo, nezbývalo než model postavit znovu a znovu zničit, což bylo drahé (a ne každé studio na to přistoupilo) a trvalo to strašně dlouho.
www.youtube.com/watch?v=_EVZwTMmk8c

Dneska, díky CGI, mohou filmaři ničit města kolikrát chtějí, v libovolném rozsahu a v libovolných úhlech. Pořád to sice stojí strašné peníze (které si jen režisér zvučného jména dokaže od studia vynutit v uspokojivém množství). Ale jakmile je k dispozici potřebný software a vytvořený interface, každý další záběr se tvoří mnohem rychleji a a snadněji:
www.youtube.com/watch?v=rwzwxGB2NbU

Jak vypadají ruiny Nolanova Dunkirku ve srovnání s o několik let starším Bondarčukovým Stalingradem?
(přihlédněme pouze k vizuální stránce). Je fakt, že Bondarčuk se víc než na vizuální efekty měl soustředit spíš na vylepšení scénáře, ale při čtení Tvých dojmů z Dunkirke si neodpustím otázku, jestli Nolan těch 150 mega využil aspoň tolik, co Bondarčuk svých 30 mega.
karaya1 23.7.2017 10:52 - č. 6200
karaya1 Včera jsem se byl podívat v IMAXu na novém Nolanovi o evakuaci z Dunkerque. Nevím, jestli to je jeho nejlepší film (jak se lze občas dočíst), ale za mě stojí za to - a když už, tak skutečně na 70mm promítačce která je bohužel jen v Praze (na druhou stranu, v Evropě už to takhle půjde jen v Londýně, takže jsme na tom vlastně ještě dobře).

K filmu samotnému: hodilo by se na začátek napsat, že to je spíš "inspirováno skutečnými událostmi", ovšem na to jsme u válečných filmů zvyklí. Líbil se mi pohled ze všech tří složek na jedno místo (i když to místy bylo zmatečné), volba děje (i když bylo trochu jasné, čím vším si budou muset hrdinové projít, než se dostanou do bezpečí) a technické provedení. V podstatě vše důležité, co se při evakuaci dělo, je zobrazeno.

Výhrady bych měl zejména k leteckým scénám - ne že by Spity nebyly pěkné, ale co jsem si tak třeba z Frankse odnesl za dojem, tak styl boje nad plážemi byl trochu jiný, než jej Nolan ukázal (ale rozumím důvodům, proč to tak udělal); podobně množství letadel je zanedbatelné proti skutečným počtům (třeba útok samotné Stuky nebyl zrovna typický). Úsměvně působí, že si ve filmu nezahrál ani jeden Hurricane - a jako perlička: jistý pán zřejmě umí rozlišit podle zvuku Merlin ve Spitu od Merlinu v Hurouši

Věci typu absence hustého kouře nad přístavem z hořících doků a celkem netknuté město, ač mělo být rozbombardované, bych pominul, to se dnes už holt těžko realizuje v tak velkém měřítku. Když se necháte unést dějem, tak to celkem jistě prominete - a bez nějakého patetického konce (i když Spit je hořlavý až příliš) se rozjedou titulky. Já po nich byl spokojen.
Sian 6.7.2017 11:01 - č. 6199
Film Anthropoid není americký nýbrž britský.
Honza M. 9.6.2017 00:16 - č. 6198
Honza M. V návaznosti na diskusi v tématu Anthropoid, zde je zajímavý rozhovor s jedním z poradců k americkému filmu Operace Anthropoid:

Honza M. 30.5.2017 19:49 - č. 6197
Honza M. Koukám, že páni filmaři si ani nezjistili, že v Protektorátu B.u.M. byly všechny nápisy německo-české

A parašutisti v kostele mají kulomet! Za pár desetiletí možná najdou v kostele ukrytý tank, nebo světelné meče
- To ale není vůbec špatný nápad! Když můžou Tarantinovi Parchanti zastřelit Hitlera a del Torův Professor Broom (Hellboyův "táta") ničit nácisty pomocí svěcených talismanů, proč by ve fantasy verzi Atentátu parašutisti nemohli v kryptě najít nějaký posvátný meč nebo přilbu nezranitelnosti a vybušit aspoň dva prapory esesáků s K.H.Frankem navrch?
egli 29.5.2017 10:03 - č. 6196
egli Film podle knihy HHhH jde do kin 8. 6.:
Honza M. 17.4.2017 12:24 - č. 6195
Honza M. Z banderovců dělal hrdiny už ukrajinský prezident Viktor Juščenko, už v roce 2007.
oisean 17.4.2017 10:03 - č. 6194
oisean Musím doporučit polský film Wolyn (2016) ....Ukrajinskému prezidentu Poroščenkovi nikdy neodpustím,když řekl že banderovci byly hrdinové.A v Kyjevě pokládá věnce k soše Stepana Bandery.
Pavel Šrámek 10.4.2017 19:00 - č. 6193
V neděli 23. 4. večer dává Česká televize film Ztraceni v Mnichově.
61-80 z 5369
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po

Diskuzní forum