Československé opevnění z let 1935-1938

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
2581-2600 z 2724
Po
čet.Hrad 8.12.2003 23:06 - č. 263
čet.Hrad Dneska jsem si koupil Harničáře od Adamovy hory a hned zpočátku je ve vzpomínkách npor. stavební služby Karla Šafra (str. 12) zmínka o závalech, i když zde je to při průběhu stavebních prací.

....kdyby se totiž výdřeva nezpevnila, tlak horniny by ji rozštípal jako sirky. Vzpomínám si, že se nám to na Adamu dokonce jednou skutečně stalo. Pokud si dobře pamatuji, došlo k této události v M2 pod jedním z děl. srubů. Štoly byly tehdy vylámané, v sobotu jsme dokončili vydřevení sálů a vše bylo připraveno na pondělní betonáž. ... No a nás čekalo po víkendu v podzemí nepříjemné překvapení. Celá výdřeva byla úplně zničená, zřelámaná a zasypaná velkými balvany a sutí. ...
čet.Hrad 8.12.2003 11:40 - č. 258
čet.Hrad Tak nevím. Na pandoře jeden tvrdí, že ten a ten zával je umělý a podporuje to tvrzením Báňské záchr. služby, jiný tvrdí, že závaly jsou všechny přírodní a podporuje to tvrzením jiné org. Asi by bylo nejlepší se s našimi ctěnými závaly seznámit osobně (viz david č.256). tak doufám, že nás tam někdy protáhneš
Fuky 4.12.2003 19:47 - č. 255
Fuky A co po ústupu, klidně Němci?
Fuky 4.12.2003 12:22 - č. 253
Fuky To čet.Hrad a David: Už tam něco psal pan Horák, přečtěte si to.
čet.Hrad 2.12.2003 01:04 - č. 250
čet.Hrad Fuky: Vidím, že ses přihlásil na Pandoru. Doufám, že někdo nám objasní původ některých závalů v podzemí.
čet.Hrad 2.12.2003 00:35 - č. 249
čet.Hrad David: david gore napsal(a) v č. 247: "Mám dojem, že se v první řadě nekladl na ně takový důraz"

Nemyslím si, Vojenská správa na Škodovku dost tlačila, ale jak jsi napsal- vývoj měl problémy
čet.Hrad 2.12.2003 00:34 - č. 248
čet.Hrad 5cm minomet pak stejně neuspěl při pozdějších zkouškách něm. armádou na K-S 14. Sériovou výrobu 9cm minometu zbrzdila předčasná iniciace miny v hlavni a následný výbuch při zkušebních střelbách v Hlbokém dne 13.10.37
Fuky 1.12.2003 19:34 - č. 245
Fuky čet.Hrad: Nevíš čistě náhodou proč byl vývoj minometů do opevnění tak pomalý-zvláště co se týká 5cm minometu?
čet.Hrad 30.11.2003 23:00 - č. 243
čet.Hrad Davide, psal jsi, že jsi prošel podzemí Dobrošova, je možnost domluvit se s někým, abych si to mohl projít také? Nebo také možnost volně si projít povch Adamu?
Fuky 30.11.2003 17:07 - č. 241
Fuky David: Nevím, jak si můžeš těmi závaly být tak jist.
čet.Hrad 28.11.2003 20:46 - č. 239
čet.Hrad David: Trochu to souvisí, je to součást opevnění Mám na tebe otázečku (asi už po sté ): Neuvažovali Němci v pozdějším období války při přesouvání výrobních kapacit do podzemí také české tvrze? I když proti byla špatná dostupnost, stále to byly rozsáhlé, někdy i kompletně dokončené, podzemní prostory.
Fuky 28.11.2003 20:44 - č. 238
Fuky čt.Hrad:Na to ti neodpovím.
čet.Hrad 28.11.2003 20:42 - č. 237
čet.Hrad Dobře, ale proč dělali tolik umělých závalů? Nestačilo uzavřít (třeba i zasypat) šachty na místě budoucích objektů a pracovní šachty? Štola v místě vchod. srubu byla zabezpečena už po Mnichovu po ukončení prací, proč tedy se tomu nestalo i s ostatními vstupy do podzemí

Fuky napsal(a) v č. 235: "Mimochodem nějaký obrovský průsak vody byl kvůli velmi špatné propustnosti horniny velmi nepravděpodobný."

To máš vlastně pravdu.
Fuky 28.11.2003 20:32 - č. 235
Fuky Rozhodně nejde o pískovec... Mimochodem nějaký obrovský průsak vody byl kvůli velmi špatné propustnosti horniny velmi nepravděpodobný. Pochybuju, že nešlo o umělý zával.

Pravděpodobné umělé závaly na Dobrošově:
Zával mezi P-1 a kabelovými komorami v prostoru M1.
Zával mezi odbočkou k N-S 77 a P-4.
Zával mezi P-4 a P-5.
Zával asi v půli cesty od odbočky k objektu Amerika.
čet.Hrad 28.11.2003 20:08 - č. 233
čet.Hrad Fuky napsal(a) v č. 231: "Němci ne, uznávám, že to je blbost. Stejnou blbostí mi však nepřipadá má TEORIE."

To je docela pravděpodobné, ale myslím, že šlo o nějakou spontální reakci dělníků. Jak jistě víš, nebylo povoleno při ústupu cokoliv ničit (i když se tak mnohdy dělo)
čet.Hrad 28.11.2003 20:05 - č. 232
čet.Hrad Fuky: tak nevím jestli v "dosti tvrdé skále", ale mě letos zase tak tvrdá, aby jí sem tam "kousek" nespadl, nepřipadala. Ovšem nejsem důlní inženýr a rozbory vzorků jsem nedělal Nevím, proč by nemohla spadnou sama od sebe? Rozsáhlé narušení a rychlý průsak vody, navíc pokud někde ještě nebyly hotové klenby nebo alespoň výdřeva, by mohlo způsobit zával. A v tak rozsáhlém systému třeba i pět, šest.

O konkrétně které závaly se jedná na Dobrošově?
Fuky 28.11.2003 19:56 - č. 231
Fuky Na Dobrošově byly (a jsou) mimochodem některé závaly také zjevně umělé-údajně byly způsobeny za okupace, aby byl zabráněn vstup zvědavců do podzemí. Mohu se Tě tedy zeptat, co bylo příčinou umělých závalů na Stachelbergu? Němci ne, uznávám, že to je blbost. Stejnou blbostí mi však nepřipadá má TEORIE. Je však dosti nepravděpodobné, že by najednou z ničeho nic vzniklo nějakých pět, šest závalů. Navíc mám pocit, že je podzemí Stachelbergu vylámáno v dosti tvrdé skále! KDO,nebo CO tedy způsobilo závaly???
Fuky 27.11.2003 20:35 - č. 229
Fuky Cituji z publikace Tvrz Stachelberg od Aleše Horáka: "Po odchodu stavební firmy byly pravděpodobně na některých místech v podzemí provedeny umělé závaly, které způsobily zatopení části podzemí vodou. I když závaly často nejsou vysoké, díky špatné propustnosti horniny dobře zadržují vodu". Bohužel není uvedeno, kdo zával pravděpodobně způsobil. Je pravdou, že Němci asi ne. Napadá mě varianta, že by umělé závaly způsobili dělníci stavební firmy, nebo prostě češi, z jednoho prostého důvodu: Materiály o tvrzi se podařilo ukrýt, tudíž Němci museli získávat informace průzkumem, který se jim takto někdo pokusil znemožnit. Pokus to byl velice úspěšný, jelikož Němci dle literatury skutečně neprozkoumali celé podzemí, pravděpodobně právě kvůli vysoké hladině vody, která se v podzemí udržuje dodnes a do roku 99 sahala až po větvení hlavní galerie na jejím konci k objektům 73,75,77 a 74.
Fuky 27.11.2003 20:24 - č. 228
Fuky Tak to teda skutečně nevím, s jakou tvrzí si to pletu... Jo počkej, nebyl náhodou na Šibenici nějaký neproražený úsek??? Na Skutině to je jasné, tam to nebylo proraženo, voda se tam drží dodnes.
Na Stachelbergu byl proveden plný výlom na 80%.
čet.Hrad 26.11.2003 21:17 - č. 226
čet.Hrad Ale na St. byly štoly alespoň v částečném (myslím, že mimo sálů vše v plném) profilu vylámány, takže k zaplavení dojít nemohlo. O Šibenici jsem tohle nevěděl, zajímavé
2581-2600 z 2724
Po