Knihy a časopisy o 2. světové válce a vojenské historii

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
161-180 z 3072
<< 6 7 8 9 10 11 12 >>
Po
Vlastec 13.2.2013 19:37 - č. 3427
Ano oskenuji . Musím to vzít do práce doma scaner nemám .
Tom 13.2.2013 05:43 - č. 3426
Tom
Vlastec napsal v č. 3424:
"Dobrý den . Dostal se mi do rukou exilový časopis válka v obrazech .Máme doma po pradědovi který sloužil v Anglii 17 výtisků tohoto časopisu "
Bylo by, prosím, možné získat scan některé obálky? Moc by se to hodilo k doplnění odpovědi.

Předem díky.
Honza M. 12.2.2013 18:30 - č. 3425
Honza M.
Vlastec napsal v č. 3424:
"dají se někde sehnat informace o tomto časopise . Je někde ke shlédnutí? Od kdy do kdy vycházel ? Počet výtisků ?"
Podle katalogu NK ho mají pouze ve Vojenském historickém ústavu, což se mi moc nezdá. Minimálně v knihovnách MZV a Národního archivu bych ho taky čekal.

Informace od kdy, do kdy je na tomto webu:
www.fronta.cz/dotaz/ceskoslovensky-exilovy-t...
Vlastec 12.2.2013 16:37 - č. 3424
Dobrý den . Dostal se mi do rukou exilový časopis válka v obrazech .Máme doma po pradědovi který sloužil v Anglii 17 výtisků tohoto časopisu . Velmi zajímavé čtení . Chci se optat , dají se někde sehnat informace o tomto časopise . Je někde ke shlédnutí ?Od kdy do kdy vycházel ? Počet výtisků ? Děkuji
andy22 12.2.2013 14:07 - č. 3423
Honza M. napsal v č. 3420:
"Kdysi na jedné přednášce jsem slyšel, že cca do roku 1940 byla mezi členy SS nejčastěji zastoupená (původní) povolání: lékaři, právníci, policisté. Otázkou je, byli to kariéristé? Nebo si později jako strážci koncentračních táborů, příslušníci Einsatzgruppen či pachatelé pokusů na lidech a tzv. eutanázie realizovali svoje původní představy o čistotě rasy?"
Těžko říct jestli nejčastěji, každopádně členství v SS byla móda a mnoho lidí nosilo slavnostní uniformu SS ( měli právo jí nosit ) jen jako jakýsi módní výstřelek. Týkalo se to různých významných průmyslníků, vědců atd. Byli to ale v podstatě jen "čestní" členové a dělali SS reklamu, zároveň to byl něco jako elitní spolek.


Hans_7120 12.2.2013 12:54 - č. 3422
Hans_7120 Sice to není otázka na mne, ale :

Honza M. napsal v č. 3420:
"Otázkou je, byli to kariéristé? Nebo si později jako strážci koncentračních táborů, příslušníci Einsatzgruppen či pachatelé pokusů na lidech a tzv. eutanázie realizovali svoje původní představy o čistotě rasy?"
andy22 napsal v č. 3419:
"A tak zatímco jeden byl horlivý nacista, druhému to bylo u zadku, byl to jen kariérista a třetí se třeba dokonce zastával židů nebo aspoň vymezoval proti jejich likvidaci."
Hans_7120 12.2.2013 12:37 - č. 3421
Hans_7120
Honza M. napsal v č. 3420:
"Teď si nejsem úplně jistý, jestli myslíš 1939 nebo až 1941."
1939
Honza M. 12.2.2013 12:24 - č. 3420
Honza M.
andy22 napsal v č. 3419:
"A tak zatímco jeden byl horlivý nacista, druhému to bylo u zadku, byl to jen kariérista "
Kdysi na jedné přednášce jsem slyšel, že cca do roku 1940 byla mezi členy SS nejčastěji zastoupená (původní) povolání: lékaři, právníci, policisté. Otázkou je, byli to kariéristé? Nebo si později jako strážci koncentračních táborů, příslušníci Einsatzgruppen či pachatelé pokusů na lidech a tzv. eutanázie realizovali svoje původní představy o čistotě rasy?

Hans_7120 napsal v č. 3418:
"Tou poslední chvilkou byl myšlen začátek války "
Teď si nejsem úplně jistý, jestli myslíš 1939 nebo až 1941.
andy22 12.2.2013 09:32 - č. 3419
Hans_7120 napsal v č. 3418:
"Nicméně nevraživost SS k násliné politice strany vůči Židům např. během Křišťálové noci je zde celkem solidně popsána i s odkazy na prameny."
Je z toho všeho znát jedna velmi zásadní věc, která se ale mnoha lidem mající rádi zobecňující formulace nelíbí. Nebylo SS jako SS. Kniha se prakticky vůbec nezaobírá Waffen SS, ale Allgemeine SS. Stejně jako mezi sebou soupeřili jednotlivá ministerstva a všemožné úřady, i v A-SS bylo dost názorových a třeba mocenských proudů které se navzájem střetávaly. A tak zatímco jeden byl horlivý nacista, druhému to bylo u zadku, byl to jen kariérista a třetí se třeba dokonce zastával židů nebo aspoň vymezoval proti jejich likvidaci. I tací překvapivě byli. Prostě desetitisíce osudů individuálních postav. Opravdu velmi zajímavé čtení které prostě rozšíří obzory - ale zároveň vypovídá o věcech tak jak byly, bez jakéhokoli patosu nebo přikrášlování. Prostě fakta.
V úvodu autor píše o i vývoji obrazu a informací o během války v podstatě tajné organizaci SS o které každý věděl jen to že existuje, ale téměř nikdo co dělá, tím víc třeba SD, který udávaly jednotlivé publikace zejména zahraničních autorů často velmi pochybné kvality.
Hans_7120 11.2.2013 22:06 - č. 3418
Hans_7120
Tom napsal v č. 3417:
"Hans_7120 napsal v č. 3416: "Další zajímavá věc je postoj SS ke konečnému řešení, kdy se člověk dozvídá, že SS do poslední chvilky byl zastáncem spíše přesídlení než vyhlazení." "
Tom napsal v č. 3417:
"To by mě zajímalo, jak se to - podle autora - projevovalo v praxi? "
Tou poslední chvilkou byl myšlen začátek války (aby jsme si rozumněli, protože formulace nebyla tak úplně úplná). Nicméně nevraživost SS k násliné politice strany vůči Židům např. během Křišťálové noci je zde celkem solidně popsána i s odkazy na prameny.
Tom 11.2.2013 16:04 - č. 3417
Tom
Hans_7120 napsal v č. 3416:
"Další zajímavá věc je postoj SS ke konečnému řešení, kdy se člověk dozvídá, že SS do poslední chvilky byl zastáncem spíše přesídlení než vyhlazení."


To by mě zajímalo, jak se to - podle autora - projevovalo v praxi?

Osobně jsem se konečně začetl do knihy o Františku Fajtlovi od Rajlicha. Nejzajímavější kapitola se týká SNP - není o Fajtlovi, ale o nasazení 1. slp.
Hans_7120 11.2.2013 12:00 - č. 3416
Hans_7120
andy22 napsal v č. 3412:
"Momentálně čtu SS - Elita ve stínu smrti od Heinze Hohna. "
Také mám rozečteno...Zajímavých věcí je tam více než dost a to především z v nitřní organizace nacistického státu. Je dosti zajímavé jak mohl takovýto stát (založený na soupeření jednotlivých úřadů) vlastně fungovat. Další zajímavá věc je postoj SS ke konečnému řešení, kdy se člověk dozvídá, že SS do poslední chvilky byl zastáncem spíše přesídlení než vyhlazení. Rozhodně také doporučuji. Nemám sice ještě přečtené celé, ale jasné, že tvorba to rozhodně kvalitní je.
karaya1 10.2.2013 21:05 - č. 3415
karaya1 hrdina: přidám ještě odkaz na příslušné pasáže v L. Rozbořil: Z války do exilu (paměti příslušníka čs. obrněné brigády).
andy22 napsal v č. 3412:
"Znám a mám.. Zajímavé, ale nekřesťansky drahé.."
To nevím, mně to půjčila spolubydlící Přečetl jsem to prakticky jedním dechem, úplně mě to vtáhlo.
egli 10.2.2013 20:33 - č. 3414
egli www.fronta.cz/kniha/prochazka-dunkerque-vale...
Z. Maršálek, Dunkerque 1944-1945: ztráty Československé samostatné obrněné brigády během operačního nasazení ve Francii, Praha 2011
J. Plachý, Kříže a hvězdy od Dunkerque: černá kniha Čs. samostatné obrněné brigády 1944-1945, Cheb 2011
hrdina 10.2.2013 19:45 - č. 3413
hrdina Mohu poprosit - vím že jsem se na stránkách už dlouho neukázal ale změnil jsem malinko své dobové zaměření. Rád bych vás požádal o pár knížek na téma Českoslovenští vojáci ve Francii 1944-1945. Chci si o tomto zajímavém kusu naší slavné historie nastudovat co nejvíce - prosím soukromý vzkaz kdyžtak jestli vás něco napadne. Děkuji s pozdravem Hrdina
andy22 10.2.2013 17:43 - č. 3412
karaya1 napsal v č. 3402:
"Znáte komiksy Maus I a II od Arta Spiegelmanna?"
Znám a mám.. Zajímavé, ale nekřesťansky drahé..

Momentálně čtu SS - Elita ve stínu smrti od Heinze Hohna. Musím říct, že je to velice zajímavé čtení a doporučuju přečíst každému, možná to trochu změní zažitý pohled na nacistický režim. Vše tam totiž fungovalo velmi svébytně a nedá se dát než za pravdu úvodu, kde autor zmiňuje, že režim v SSSR a Německu se dá srovnat jen v jedné věci, slovíčku totalitní. Velice zajímavé bylo období 33-39 kdy Hitler a nacistický režim ještě neměl Německo zdaleka tak pevně v rukou. Projevovalo se to třeba tak, že tehdejší prokuratura stíhala členy gestapa kteří vyslýchali v rozporu s tehdejším zákonem atd.. Opravdu velmi zajímavá a myslím kvalitní kniha.

Krom pár knih líčících paměti Německých vojáků na mě čeká ještě Problém nacistické právní filosofie od Viktora Knappa, protože právo mi není cizí, docela mé ta problematika zajímá.
karaya1 8.2.2013 16:00 - č. 3411
karaya1 Nedávno se mi do pracek dostala knížka o německém tažení v Dánsku a Norsku od Waltera Hubatsche. Vydána německy v roce 1952 - což bylo poznat třeba z popisu anabáze Altmarku. Na palubě totiž bylo
228 Engländer, 67 Inder und 8 Neger
Dneska by ho za to ukřižovali…

Ale je zajímavá z jiného důvodu. Z celkových více než pěti set stran zabírá text zhruba půlku, druhá půlka jsou přílohy (!). A to jak situační hlášení všech tří složek Wehrmachtu den po dni od zahájení kampaně až po její ukončení, tak deníkové záznamy nacistických pohlavárů, soubor relevantních dokumentů apod. Úplně jsem zíral, nic podobného jsem zatím k Weserübungu neviděl.

Mimochodem, že jde o kvalitní práci, je zřejmé i z toho, že byla v Německu vydána i v roce 2012. Šlo o přepracované, druhé vydání (původně tuším z roku 1960). Možná by bylo zajímavé srovnat (nejen) tu pasáž o zajatcích na Altmarku
Ondřej Kolář 1.2.2013 19:25 - č. 3410
Vážení,
víte prosím někdo o nějaké knize či článku o činnosti pluků Stráže svobody a jiných dobrovolnických útvarů v letech 1918-20, samozřejmě s výjimkou meziválečných publikací k tomuto tématu? Díky.
Krojc 25.1.2013 15:57 - č. 3409
Krojc
karaya1 napsal v č. 3408:
"atmosphärischen Beschreibungen von Land und Leute, Sitten und Gebräuchen ebenso besticht wie durch seine hohe Menschlichkeit"
Opravdu dokumentární , jen co je pravda - pokud popisek mluví alespoň zčásti pravdu. To už bych si radši znovu přečetl článek z válečného magazínu Signal o dobytí Elbrusu .
karaya1 24.1.2013 22:56 - č. 3408
karaya1 Člověk se dozví o existenci horolezecké knihovny (byť není u nás, ale v Rakousku), doufá, že se konečně něco dozví o Luftwaffe na Nanga Parbatu a jen tak bokem koukne na Elbrus - a jediná knížka, která tam o německém výstupu na vrchol je, pochází z pera J. M. Bauera, autora románu Kam až mě nohy donesou. Člověk si říká, jestli to náhodou taky není román, když je v popisu
Josef Martin Bauer schildert das "Unternehmen Elbrus", das er als ältester Teilnehmer miterlebt hat, in einem packenden Dokumentarbericht, der durch seine präzisen Orts- und Datumsangaben, seine atmosphärischen Beschreibungen von Land und Leute, Sitten und Gebräuchen ebenso besticht wie durch seine hohe Menschlichkeit.
- ale zase tohle měl osobně prožít (za války sloužil u horských jednotek a zároveň psal propagandistické pamflety), ne vyprávět (nejspíš vymyšlený nebo převzatý) příběh někoho jiného. A teď babo raď - bude to 150 stran nabitých informacemi, nebo román, jehož cena bude nejspíš jen v popisu dobové horolezecké výstroje? Za původní verzi z roku 1943 bych nedal ani roztrhané lezečky, ale verze z let poválečných by snad už mohla být oproštěna od nejhorší válečné cenzury a propagandy?
161-180 z 3072
<< 6 7 8 9 10 11 12 >>
Po