Knihy a časopisy o 2. světové válce a vojenské historii

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1-20 z 3063
1 2 3 4 >>
Po
egli 9.8.2020 15:42 - č. 3579
egli
Před několika měsící vyšel třetí svazek monumentální edice dokumentů "Atentát na Reinharda Heydricha a druhé stanné právo na území tzv. protektorátu Čechy a Morava" od Vojtěcha Šustka. Obsahuje 86 dokumentů (a 4 dodatky) týkajících se střetnutí gestapa s příslušníky ostatních výsadkových skupin (mimo Anthropoid) a s domácím odbojem v letech 1941-43. Jde o dokumenty týkající se výsadků Percentage, Silver A, Silver B, Out Distance, Zinc, Bioscop, Bivouac, Steel, Intransitive a Tin. Celkem 1100 stran.


Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
Pamětník 2.3.2020 18:23 - č. 3578
Dostal jsem z pozůstalosti válečného veterána knihu McINDOES ARMY od Edwarda Bishopa. Je o popálených letcích z THE GUINEA PIG CLUB. Je bohužel psaná anglicky, je i s osobním věnováním autora Janovi. Takže kdo je Honza a umí anglicky. Přidám i docela ostrý dopis genmjr. v.v. Jana IRVINGA pilota 311 perutě z roku 1996 předsedovi vlády. Knížka byla prodávána za 30 § ,takže X Kč.
Krojc 11.2.2020 18:05 - č. 3577
Krojc
mrtvypes napsal(a) v č. 3574:
"já jsem právě k Vánocům dostal Západní frontu"
Vážený příteli, za takový brak je škoda peněz. Opravdu je to příšerná slátanina.
karaya1 11.2.2020 09:25 - č. 3576
karaya1 Co jsem sledoval příspěvky k létu 1940 až jaru 1941, tak to byla katastrofa. Zbytek témat na tom bude nejspíš podobně.
Glynwed 23.1.2020 21:43 - č. 3575
Glynwed Z mého pohledu škoda penez.
mrtvypes 21.1.2020 21:32 - č. 3574
já jsem právě k Vánocům dostal Západní frontu. Obsahově mi to zatím přijde zajímavé i co se týká šířkou záběru témat (momentálně jsem u 14.5.1940), ale češtinářsky mi to trhá oko. Spousta záměn, kolikrát nesmyslné konstrukce vět, souvětí..jako by to rychle napsal na fórum a odtud jen zkopíroval do knihy. Kdybych o problematice neměl načteno jiné věci, tak bych byl občas dost utopen.

Nicméně si chci pořídit i Východní frontu, akorát první díl je těžko k sehnání.
Glynwed 21.1.2020 20:53 - č. 3573
Glynwed V roce 2011 jsem si ze zvědavosti půjčil v knihovně Pravdu o východní frontě - bohužel se jedná v podstate pouze o volné přepsání knihy Barbarossa od Paula Carella. Dost smutne zjisteni.
mrtvypes 21.1.2020 20:09 - č. 3572
Zdravím, pánové.
Četl jste někdo knihy (případně příspěvky na fóru palba.cz) od Petra Michálka?

Zajímal by mne Váš názor na tento soubor.
mrtvypes 5.9.2019 21:05 - č. 3571
Kdyby si někdo chtěl doplnit knihovnu


popravdě, ještě jsem to osobně nečetl, ale z okolí mám pozitivní reakce
egli 3.8.2019 19:12 - č. 3570
egli Známý vojenský historik Ivo Pejčoch, autor desítek knih, zemřel v 57 letech.
www.vhu.cz/zemrel-nas-kolega-respektovany-hi...
Dzin 27.6.2019 16:40 - č. 3569
Dzin Nečetl jste někdo knihu Stalin a Roosevelt od Susan Butlerové? Dostal jsem ji k narozeninám a musím říci, že už dlouho mě nějaká kniha tak nezklamala. Sice na jednu stranu má obrovské množství informací, ale celé to hodnocení je jako by nebyla napsaná v roce 2015 ale 1945 bez dostatečných znalostí.

Působí to na mě dojmeme, že Butlerová se snaží obhajovat Roosevelta jako velkého politika a schopného vyjednávače a současně s tím potom vykresluje Stalina přesně tak, aby to zapadlo do tohoto základního konceptu. Takže to je víceméně sympatický a důvěryhodný muž, který ctí a respektuje Roosevelta a chová se plně v jeho očekáváních. Roosevelt potom je tím hlavním hybatelem dění, který je naprosto neomylný a jeho hodnocení vše zcela bezchybné. Naopak Churchilla vykresluje místy v dost špatných barvách.

To, že Rooseveltovo hodnocení Stalina často bylo zcela chybné se tam nedočteme. Podobně i reálie ze strany SSSR podává mnohdy až dezinformačním charakterem, kdy zcela chybně popisuje mocenskou strukturu a vztahy. Třeba napíše, že Roosevelt věřil, že Stalinovi jde jen o porážku Německa a ne o další evropské země a doprovodí to replikou, že v tom se jednoznačně nemýlil. Přitom dnes jasně víme, že opak byl pravdou, takže pokud si to Roosevelt myslel, byl to jeho velký omyl. Nebo když v souvislosti s Katyňským masakrem naznačuje, že hlavním motivem bylo, že si Stalin myslel, že ti Poláci jsou "proněmečtí" a proto je nechal zlikvidovat. Popřípadě jejích snaha vysvětlovat některé negativní věci ze strany SSSR jako soukromou iniciativu Molotova, kterou nakonec musel Stalin napravovat.

A podobných věcí je tam dost a dost. Jak jsme psal, je to velké zklamání a začínám litovat, že jsem si o tu knihu řekl, byť tedy až jako několikátou v pořadí, ale ty lepší už nebyli. Asi se soustředím jen na zajímavé popisy a její mnohdy dost dezinformační hodnocení vypustím.

Máte s tou knihou někdo nějakou pozitivnější zkušenost?
Honza M. 8.2.2019 16:43 - č. 3568
Honza M. Četl - totiž, začal jsem číst, ale je to obsáhlá bichle, takže od prvního souvislého čtení cca před rokem teď už jen příležitostně skáču od kapitoly ke kapitole, podle toho co mne zaujme v obsahu nebo v rejstříku.

Nemohu proto posoudit knihu jako celek, ale určitě zaujme a dá se využít k mnoha dílčím tématům. Namátkou: vědomosti "prostých vojáků" o válečných zločinech, jejich názory na spojence, ovlivnění propagandou, bojová morálka a víra v konečné vítězství říše, hodnocení bojové techniky a zbraní vůbec, atd.

Jak jsem řekl, knihu nemám přečtenou celou, ale mám založených asi 5 kapitol, ke kterým se opakovaně vracím.

Na tom všem je úžasné hlavně to, že "vojáci" (nižší šarže) sice občas měli podezření, že je mezi nimi špicl, ale vůbec nepředpokládali, že by je někdo permanentně odposlouchával, takže přepisy jsou zřejmě hodně autentickým pohledem do myšlení německého vojáka. Přitom si člověk musí uvědomit, že publikované texty jsou jen zlomkem a že Neitzel a Welzer se snažili hlavně ukázat celé spektrum témat, o kterých se vojáci bavili, tzn. například řečí o zbraních nebo o ženských bylo zaznamenáno ve skutečnosti daleko větší množství, než kolik prostoru zabírají v knize - pro budoucí badatele země zaslíbená
Dzin 8.2.2019 08:02 - č. 3567
Dzin Nečetl jste někdo Vojáci: Protokoly o boji, zabíjení a umírání? Bohužel se mi ji stále nedaří sehnat, tak jen, jestli stojí za to se snažit. Mám od Sönkeho Odposlechy: Němečtí generálové v britském válečném zajetí v letech 1942-1945 a ta se mi dost líbí.
egli 2.10.2018 19:10 - č. 3566
egli
Twiggy napsal(a) v č. 3565:
"o „sudetských Němcích“ (poslanci za SdP a jiní činitelé) ohledně jejich osudů po Mnichovu a po válce."
Základní životopisné údaje o většině hlavních poslanců a představitelů SdP (jako např. K. Henlein, K. H. Frank, H. Krebs, F. Köllner, F. Künzel, W. Brand, W. Sebekovsky, H. Neuburg atd.) najdeš v encyklopedii "Kdo byl kdo v říšské župě Sudety" (2008). O jejich činnosti za války pak třeba v knihách V. Zimmermanna "Sudetští Němci v nacistickém státě" (1999, česky 2001) nebo R. Gebela "Domů do říše. Konrad Henlein a říšská župa Sudety" (1999, česky 2018)
Twiggy 2.10.2018 18:48 - č. 3565
Twiggy
Ahoj,
rád bych se zeptal, zda existuje nějaká ucelená publikace o „sudetských Němcích“ (poslanci za SdP a jiní činitelé) ohledně jejich osudů po Mnichovu a po válce.

Děkuji
egli 29.7.2018 10:22 - č. 3564
egli Vyšla nová kniha pod názvem Úkol splníme! od autorů Pavla Sajenka, Vladimíra Boldaňuka, Stana Bursy, která navazuje na předchozí knihu o výsadku Chan www.fronta.cz/kniha/vysadek-chan-se-nehlasi

Na více než 400 stranách tentokrát popisuje dosud velmi málou zmapovanou činnost sovětských zpravodajských výsadků LUKAŠEVIČ, KRYLOV, VOLK, ARAKS, VENERA, ČECH, LVOVSKIJ, IVANOV, JURIJ, TADEUŠ, CHAN, ADAM, ANTEJ, ZVARY, NEVOD, KAZANCEV, ANŠIK, OM. Autoři využívají české archivy, ruské archivy, místní kroniky, svědectví pamětníků...
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
egli 19.7.2018 19:27 - č. 3563
egli
Vyšla nová kniha o partyzánském oddílu Olga.
Karel Zámečníček: Deník partyzána. Z deníku Vincence Vymazala, člena partyzánského oddílu Olga v Chřibech v roce 1945. Poznání 2018.

Kniha je vázaná, formátu A5, má 150 stran, na předsádce jsou mapy působení oddílu Olga v Chřibech a obsahuje 50 původních fotografií, z nichž je většina publikována poprvé. Vydalo nakladatelství Poznání v roce 2018.

"Válečný příběh mladého chlapce původem z Roštína, vesnice v podhůří Chřibů, který se po útěku z pracovního nasazení v Říši dva a půl roku skrýval a poslední dva měsíce války prožil v bojích jako řádný člen partyzánského oddílu Olga. Jejich nejvýznamnější akcí bylo zajetí německého generálmajora Dietricha von Müllera na zámku v Hošticích, této akce se Vincenc Vymazal přímo účastnil. O jeho působení u partyzánů věděl za jeho života kromě rodiny opravdu jen málo kdo a bylo to pro něj určitě nejstrastiplnější období jeho života

Vlastní autentické deníky doplňuje obsáhlý poznámkový aparát a na konci knihy také poválečné osudy velitele oddílu Josefa Houfka a jeho zástupkyně Olgy Františákové a Vincence Vymazala."
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
egli 4.7.2018 08:34 - č. 3562
egli Přišlo mailem:

Dobrý den,

společně s vojenským historikem por. Martinem Vaňourkem se snažíme připomenout plukovníka Jaroslava Mikuláše Nováka. Ve zkratce – jde o zapomenutého legionáře, důstojníka, zástupce velitele Hradní stráže za prezidenta Masaryka, prvního velitele tvrze Hanička, odbojáře, vojáka s více než deseti vyznamenáními (včetně Řádu britského impéria) a bohužel také politického vězně komunistického režimu.

Chystaná kniha je spíše odbornějšího ražení, nicméně určitě si své čtenáře najde i mezi obyčejnými fanoušky (nejen) české vojenské historie. Jelikož je zadavatelem knihy obec Rokytnice v Orlických horách a v minulém roce financovala umístění pamětní desky u tvrze Hanička, chceme nyní ulevit rozpočtu této obce tím, že seženeme finance formou crowdfundingové kampaně. Moc by nám pomohl jakkoliv velký příspěvek a hlavně pomoc s šířením projektu.

S kampaní k projektu nám pomoc přislíbil již například také prof. Jaroslav Miller, rektor Univerzity Palackého v Olomouci, nicméně každé další šíření a každá další částka pomůže k dosažení cíle.

Kniha je prosta komentářů k současné politice a je důstojným připomenutím člověka, který několikrát nasadil život za svou vlast a i přes všechny útrapy a ústrky, kterých se mu nakonec dostalo, žil stále dle svého motta:
Slušnost je mince, kterou si každý razí sám, ale platnost má v celém světě!

Projekt najdete zde:
www.hithit.com/cs/project/5007/kniha-plukovn...

Děkuji za zvážení.

S pozdravem,
Mgr. Lukáš Cohorna
egli 2.5.2018 19:43 - č. 3561
egli Vyšla nová fotografická kniha "Práce je čest. Plzeň a Škodovka za protektorátu" od Zdeňka Roučky.

Posílám jen pro informaci celý obal mé nové ŽIVOTNÍ knihy. Výpravné obrazové knihy o vynucené i dobrovolné kolaboraci, knihy o zábavě, fotbale, Boženě Němcové, Bedřichu Smetanovi, Kristiánovi, Babičce, Karlu Vlachovi, jazzu, swingu, Vlastovi Burianovi, King Kongovi, Sněhurce, Židech, kočovných cikánech, touze přežít, o zbabělosti, dovolených od Heydricha, hrdinství a teroru, o kvalitní zbrojní práci pro Říši, hrdinství práce dělníků, knihu o češství, udavačství, o šílenosti náletů, o životě v době války, který se tak lišil od toho, co prožívali např. Poláci, Ukrajinci, Bělorusové, Rusové, Jugoslávci, ale i Angličané či Francouzi. Je o tom všem, na co Češi po válce ze dne za den okamžitě zapomněli a dělali, že to nikdy nebylo. I o tom je tato důležitá kniha. Zbylo jen obrovské utrpení a odboj. A po r. 1948 jen odboj často dodatečně vymyšlený a už jen odboj komunistů a utrpení národa dvojnásobné.

Kniha není zdaleka jen o Plzni a Škodových závodech. Přes Škodovku se všemi souvislostmi ukazuji, co mnoho lidí často nechce vidět a vědět. Jen tato forma s fotografiemi a zasvěcenými popisky, dokáže dnes ještě strhnout širokou veřejnost a probudit zájem. A tak se hodně dozvědět!

Ano, neměl jsem žádné mantinely a neměl jsem obavy napsat úplně všechno.

Kniha vyšla pod záštitou hejtmana Plzeňského kraje Josefa Bernarda a primátora Plzně Martina Zrzaveckého.

Posílám také průvodní text ke knize a čelní stranu obalu. Kniha vyšla 20. 4. 2018.

Zdraví publicista a nakladatel Zdeněk Roučka

velký formát 240 x 320 mm na výšku
252 stran
křídový papír
780 unikátní zrestaurovaných fotografií
500 podrobných popisků
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
DAVID M 5.11.2017 20:24 - č. 3560
DAVID M Zdravím pánové, jen si opět dovolím upozornit na jednu velice zajímavou záležitost lehce předvánočního trhu. Já osobně se moc těším
Zde anotace od vydavatele:
Mezinárodní letecký mítink v Curychu patřil k nejvýznamnějším leteckým
událostem meziválečného období. Neutrální Švýcarsko bylo jedinou zemí,
která tehdy dokázala pravidelně pořádat tak rozsáhlé a dobře obsazené letecké
setkání. Curyšský mítink, konaný v pětiletých intervalech, byl proto pokládán
za určité měřítko vyspělosti evropských letectev.
Českoslovenští letci se zúčastnili již prvního a druhého ročníku v letech 1922 a 1927.
Do naší letecké historie se ovšem nejvýznamněji zapsal poslední, čtvrtý ročník, konaný
v létě 1937. Proběhl ve stínu zhoršující se mezinárodní situace, a proto měl i své
politické konotace. Do Curychu se slétli „nejlepší letci a letadla z celé Evropy“,
jak psal dobový tisk. Ze čtrnácti zemí byla zdaleka nejpočetnější německá
výprava. Demonstrovala zde technickou převahu nedávno odtajněné Luftwaffe,
jejíž příslušníci právě prodělávali svůj křest ohněm v občanské válce ve Španělsku.
Přesto českoslovenští letci i jejich letouny v silné mezinárodní konkurenci obstáli
se ctí. Dokázali vybojovat řadu významných úspěchů, které přesáhly rámec vlastní
curyšské soutěže.
Tato publikace se vůbec poprvé snaží postihnout jejich účast na IV. mezinárodním
leteckém mítinku v Curychu komplexně – od horečných příprav až po slavné
uvítání doma. Představuje jak soutěžní letouny, tak i piloty s jejich pohnutými
a mnohdy paradoxními životními osudy. Prostřednictvím více než 750 dobových
fotografií, vesměs dosud neznámých a nepublikovaných, pak dokumentuje
curyšské zápolení den po dni a prakticky hodinu po hodině.
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
1-20 z 3063
1 2 3 4 >>
Po

Diskuzní forum