Knihy a časopisy o 2. světové válce

• Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
21-40 z 3055
1 2 3 4 5 >>
Po
karaya1 11.10.2016 06:54 - č. 3551
karaya1 Už nějakou dobu se chystám na Tainted Source od Laughlanda, tohle by se s ním mohlo (aspoň částečně) hezky doplňovat. Četl jsi celou knihu, nebo jen shrnutí?
egli 10.10.2016 18:53 - č. 3550
egli Německé ministerstvo spravedlnosti dnes zveřejnilo výsledky práce komise zkoumající vliv bývalých nacistů na tomto ministerstvu v 50.-70. letech. Výsledkem je 588 stránková kniha Die Akte Rosenburg (pojmenováno podle prvního sídla ministerstva - Rosenburg v Bonnu):
www.amazon.de/Die-Akte-Rosenburg-Bundesminis...

Základní shrnutí výsledků zde:
www.bmjv.de/SharedDocs/Publikationen/DE/Akte...

V letech 1949-1973 ze 170 pracovníků ministerstva narozených před rokem 1927 bylo:
  • 90 (tj. 53 %) členy NSDAP
  • 34 (tj. 20 %) bylo členy SA
  • 6 (3,5 %) bylo členy SS
V průběhu času se to samozřejmě vyvíjelo, v roce 1957 tvořili bývalí členové NSDAP 76 procent pracovníků ministerstva spravedlnosti.
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
Glynwed 8.10.2016 15:20 - č. 3549
Glynwed Od Jana Lakosila vyšla kniha Jižní Čechy - krásné i zrádné, kde se rozebírají přípravy německé armády na válku proti ČSR v roce 1938. Kdo má jeho knihu Šumava - krásná i smrtící, ví, že i tento díl by neměl chybět v jeho knihovně!

egli 18.6.2016 17:39 - č. 3548
egli Rozsáhlá sbírka naskenovaných německých dokumentů z ruských archivů:

wwii.germandocsinrussia.org/de/nodes/1-fond-500
Honza M. 10.4.2016 14:23 - č. 3547
Honza M.

Jan Ciglbauer: Vojáci Švejkova pluku.

Publikace vyšla v omezeném nákladu 300 kusů a je zaměřena na novodobou vojenskou historii jihočeského regionu po vzniku samostatné ČSR.

Jedná se o sborník tří témat, bezprostředně se vztahujících k regionální jihočeské vojenské historii. Vzpomínky chotýčanských vojáků na Velkou válku jsou vedle všech publikovaných osobních deníků poměrně unikátní tím, že se jedná o ucelený soubor výpovědí všech mužů z jedné konkrétní vesnice. Zásluhu na tom měl tehdejší kronikář obce Adolf Šulista, který ve 20. letech vzpomínky zaznamenal. Většina zdejších mužů prošla válkou v řadách budějovického 91. pěšího pluku, širší veřejnosti známého díky Haškovu románu Osudy dobrého vojáka Švejka.

91. pěšího pluku se týká i druhá část publikace, ve které je podrobně popsán zásah pluku v jihočeském pohraničí koncem roku 1918, kdy se němečtí obyvatelé pokusili odtrhnout pohraniční oblasti od nové republiky.

Třetí část je věnována pietním památkám a válečným hrobům z období 1. světové války na Českobudějovicku. Databázím vojenských hrobů a badatelům dosud unikala existence velkého vojenského pohřebiště v Českých Budějovicích. Tato publikace vrací jména více než 1300 vojákům, jejichž křížky a náhrobky byly odstraněny v 60. a 70. letech minulého století.

O autorovi Janu Ciglbauerovi:
Amatérský badatel a publicista zabývající se vojenskými regionálními událostmi 20.století. Je spoluautorem publikace České Budějovice pod hákovým křížem,pravidelně publikuje v časopise Jihočeského muzea Výběr a v řadě celostátních a regionálních periodik. Spoluzakladatel webu www.severniceskobudejovicko.cz, na kterém je od roku 2010 již více než 500 článků o historii a zajímavostech malého mikroregionu. Zabývá se přednáškovou činností pro veřejnost, školy, rozhlas a pořádáním vlastivědných vycházek. Je členem Vlastivědného spolku v Dolních Slověnicích, se kterým v roce 2014 znovuzpřístupnil Národopisné muzeum v Dolních Slověnicích u Lišova. Dále je členem Klubu vojenské historie, který provozuje malé muzeum čs.opevnění v Borovanech. Kromě publicistické činnosti se zabývá mapováním válečných hrobů. Od roku 2009 se podílel na exhumaci a identifikaci více než 200 převážně německých válečných obětí v jižních Čechách.
Ukázky z knihy dostupné zde: knihy-brigadyr.cz/vyslo.html
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
Honza M. 10.4.2016 13:59 - č. 3546
Honza M.
Algernon napsal(a) v č. 3545:
"Co ten „výtvor“ zrecenzovat?
To bych musel mít k dispozici celou knihu (na gůglbůks se mi zobrazila příslušná kapitola a jen pár dalších stránek).
Algernon 31.3.2016 17:05 - č. 3545
Honza M. (3544):
Někdy mám pocit, že američtí/britští autoři poslali "na Sibiř" víc lidí, než Stalin
Něco na tom bude… Co ten „výtvor“ zrecenzovat?
Honza M. 31.3.2016 12:30 - č. 3544
Honza M. Při pátrání po knihách o SVT-40 jsem narazil na knihu Roberta Stirlinga Special Forces Sniper Skills (Osprey Publishing, 2012)
ospreypublishing.com/special-forces-sniper-skills

O SVT jsem se tam dozvěděl samé novinky:
Tokarev SVT-40 měla původně nahradit Mosin-Nagant na počátku války, ale dopadlo to katastrofálně. Byla složitá na výrobu, pořád se zasekávala, úsťový výšleh byl neuvěřitelný a byla často nepřesná kvůli špatné konstrukci.
Brzy byla dána do šrotu a její konstruktér a tovární manažeři byli nejspíš posláni na Sibiř.

A já si doteď myslel, že SVT je dodnes oblíbená zbraň a Fedor Tokarev dostal medaili Hrdina SSSR. - Někdy mám pocit, že američtí/britští autoři poslali "na Sibiř" víc lidí, než Stalin

Tuhle knihu fakt nedoporučuju.

Krojc 22.3.2016 10:30 - č. 3543
Krojc V Grada Publishing vyšla knížka pod názvem Radiotechnika za 2. s. v. od Miroslava Horníka. Jde o "stručný přehled zařízení používaných na evropském bojišti a v blízkém okolí", jak píše autor v Úvodu. Řada údajů u přístrojů chybí a autor pro doplnění ponechal volné místo v tabulce u přístroje. Pro fandy vojenské historie, sběratele a další nadšence poměrně zajímavá, i když velmi "stručná", jak již bylo řečeno.
Honza M. 13.3.2016 08:22 - č. 3542
Honza M.
Algernon napsal(a) v č. 3541:
"rozhovor s překladatelkou knihy „Už je tady zas“ "
Na filmu jsem byl v pátek - pocity smíšené (pozitivní převládají).
Pokud jde o překlad, výraznější chyby jsem nepostřehl, akorát překlad slova Kamerad jako soudruh se mi moc nelíbil. V politickém smyslu bych to bral, ale zejména ve spojení frontový/zákopový soudruh to vyloženě bilo do očí, tam měl být kamarád, nebo prostě druh).
Algernon 12.3.2016 20:36 - č. 3541
Dnes v rozhlase (tzv. ČRo Plus) byl v kulturní rubrice „Kultura Plus“ mj. i rozhovor s překladatelkou knihy „Už je tady zas“ (v souvislosti s uvedením filmu). Jen koukám, že tenhle pořad bohužel nemají v audioarchivu?
www.csfd.cz/film/398799-uz-je-tady-zas/komentare/

Archiv ČRo
hledani.rozhlas.cz/iRadio/?query=&reader=&stanice%5B%5D=%C4%8CRo+Plus&porad%5B%5D=&offset=0&sort=docdatetime

www.fronta.cz/kniha/uz-je-tady-zas

…čistě teoreticky by ale měl být záznam zítra či v pondělí k poslechnutí tady:
www.rozhlas.cz/plus/zaznamy/#/2016-03-12
Honza M. 23.2.2016 16:40 - č. 3540
Honza M. Pavel Šrámek: Tvůj kolega má ohromné štěstí - řekl bych, že tahle letošní knižní novinka bude obsahovat vše, co potřebuje:

Kerstin Theis: Wehrmachtjustiz an der "Heimatfront": Die Militärgerichte des Ersatzheeres im Zweiten Weltkrieg. Gruyter, de Oldenbourg 2016.

Organizaci vojenské justice se má věnovat i tato starší kniha (prý však nemá přehled použitých pramenů?!):

Manfred Messerschmidt: Die Wehrmachtjustiz 1933–1945. Paderborn 2005.

nebo:
Christoph Rass, Peter M. Quadflieg: Die Kriegsgerichtsbarkeit der Wehrmacht im Zweiten Weltkrieg. Strukturen, Handlungsweisen und Akteure. In: Albrecht Kirschner (hrsg.): Deserteure, Wehrkraftzersetzer und ihre Richter: Marburger Zwischenbilanz zur NS-Militärjustiz vor und nach 1945. Darmstadt 2010.

anebo:
Claudia Bade, Lars Skowronski, Michael Viebig (Hrsgs.): NS-Militärjustiz im Zweiten Weltkrieg: Disziplinierungs- und Repressionsinstrument in europäischer Dimension (Berichte und Studien). V&R Unipress 2014.

obsah:

- u téhle knihy mě zaujala hlavně druhá kapitola od Michaela Viebiga, píše tam, že Němci si v 80. letech ve VÚA v Praze nafotili 1483 kartonů materiálu, zejména početné materiály (40 knih, 8 pořadačů, 99 kartonů) Reichskriegsgerichtu a dalších vojenských soudů. Podle všeho měl RKG v Praze pobočku a hlavně se sem dostala značná část archivu RKG (poté co byla evakuována na Šumavu).

Honza M. 11.2.2016 14:54 - č. 3539
Honza M. Před lety zde eglim recenzovaná kniha "Laskavé bohyně" (www.fronta.cz/kniha/littell-laskave-bohyne) bude teď v únoru jako divadelní hra (premiéra už vyprodaná):
www.divadlopodpalmovkou.cz/pripravujeme-44-l...
Pavel Šrámek 2.1.2016 19:37 - č. 3538
Krojc napsal(a) v č. 3537:
"Pavel Šrámek by k tomu jistě mohl ještě něco dodat "

Škoda, že se toho nedožil syn pana plukovníka Fetky.
Krojc 31.12.2015 09:33 - č. 3537
Krojc www.reflex.cz/clanek/kultura/68177/britsky-p...

Pavel Šrámek by k tomu jistě mohl ještě něco dodat
egli 21.11.2015 14:00 - č. 3536
egli Čtu teď knihu F. Hanzlíka "Bez milosti a slitování" (2011) o B. Reicinovi. Zaujala mě tam zmínka, že Reicin si v roce 1942 stěžoval na velitele roty npor. Janka, který mu zakázal nacvičovat s vojáky písně Voskovce a Wericha, protože se "nehezky zachovali k našemu odboji".

K tomu autor knihy dodává: "O odmítavém postoji Voskovce a Wericha k pomoci čs. zahraničnímu odboji hovoří i dokumenty Československé národní rady americké, která za druhé světové války organizovala finanční a materiální pomoc krajanů z celého světa. Oba byli považováni za komunistické elementy. Pokud byli požádáni o vystoupení, požadovali vysoké honoráře, pro organizátory zcela nepřijatelné."

Dají se někde dohledat podrobnosti o postoji Voskovce a Wericha k čs. zahraničnímu odboji v první fázi války?
Langos 15.11.2015 11:02 - č. 3535
Langos Četl někdo knihu Druhá světová válka úplná historie od Martina Gilberta? Shánil jsem tu knihu po všech internetových shopech a všude je vyprodaná. Mám od Gilberta doma 1. světovou válku, pěkně napsaná kniha, jen mi přišlo, že se v ní nejvíc zaměřil na Brity.
egli 13.7.2015 21:23 - č. 3534
egli Po osmi letech od vydání monografie T-34/76 od M. Kopeckého a P. Štěpánka vyšel druhý díl o T-34/85:
www.avax-models.cz/detail/kopecky-stepanek:-...
Martin Dolejský 21.6.2015 11:32 - č. 3533
Ještě ke knize Germanizovat a vysídlit, je dobré toto video:

www.youtube.com/watch?v=riwyV1D1Rwg
Martin Dolejský 27.5.2015 15:32 - č. 3532
egli napsal(a) v č. 3531:
"Knihu určitě doporučuju."
Až to bude v knihovnách, tak si jí určitě půjčím. Díky za informace.
21-40 z 3055
1 2 3 4 5 >>
Po

Diskuzní forum