Knihy a časopisy o 2. světové válce a vojenské historii

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
41-60 z 3072
<< 1 2 3 4 5 6 >>
Po
egli 18.6.2016 17:39 - č. 3548
egli Rozsáhlá sbírka naskenovaných německých dokumentů z ruských archivů:

wwii.germandocsinrussia.org/de/nodes/1-fond-500
Honza M. 10.4.2016 14:23 - č. 3547
Honza M.

Jan Ciglbauer: Vojáci Švejkova pluku.

Publikace vyšla v omezeném nákladu 300 kusů a je zaměřena na novodobou vojenskou historii jihočeského regionu po vzniku samostatné ČSR.

Jedná se o sborník tří témat, bezprostředně se vztahujících k regionální jihočeské vojenské historii. Vzpomínky chotýčanských vojáků na Velkou válku jsou vedle všech publikovaných osobních deníků poměrně unikátní tím, že se jedná o ucelený soubor výpovědí všech mužů z jedné konkrétní vesnice. Zásluhu na tom měl tehdejší kronikář obce Adolf Šulista, který ve 20. letech vzpomínky zaznamenal. Většina zdejších mužů prošla válkou v řadách budějovického 91. pěšího pluku, širší veřejnosti známého díky Haškovu románu Osudy dobrého vojáka Švejka.

91. pěšího pluku se týká i druhá část publikace, ve které je podrobně popsán zásah pluku v jihočeském pohraničí koncem roku 1918, kdy se němečtí obyvatelé pokusili odtrhnout pohraniční oblasti od nové republiky.

Třetí část je věnována pietním památkám a válečným hrobům z období 1. světové války na Českobudějovicku. Databázím vojenských hrobů a badatelům dosud unikala existence velkého vojenského pohřebiště v Českých Budějovicích. Tato publikace vrací jména více než 1300 vojákům, jejichž křížky a náhrobky byly odstraněny v 60. a 70. letech minulého století.


O autorovi Janu Ciglbauerovi:
Amatérský badatel a publicista zabývající se vojenskými regionálními událostmi 20.století. Je spoluautorem publikace České Budějovice pod hákovým křížem,pravidelně publikuje v časopise Jihočeského muzea Výběr a v řadě celostátních a regionálních periodik. Spoluzakladatel webu www.severniceskobudejovicko.cz, na kterém je od roku 2010 již více než 500 článků o historii a zajímavostech malého mikroregionu. Zabývá se přednáškovou činností pro veřejnost, školy, rozhlas a pořádáním vlastivědných vycházek. Je členem Vlastivědného spolku v Dolních Slověnicích, se kterým v roce 2014 znovuzpřístupnil Národopisné muzeum v Dolních Slověnicích u Lišova. Dále je členem Klubu vojenské historie, který provozuje malé muzeum čs.opevnění v Borovanech. Kromě publicistické činnosti se zabývá mapováním válečných hrobů. Od roku 2009 se podílel na exhumaci a identifikaci více než 200 převážně německých válečných obětí v jižních Čechách.
Ukázky z knihy dostupné zde: knihy-brigadyr.cz/vyslo.html
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
Honza M. 10.4.2016 13:59 - č. 3546
Honza M.
Algernon napsal(a) v č. 3545:
"Co ten „výtvor“ zrecenzovat?
To bych musel mít k dispozici celou knihu (na gůglbůks se mi zobrazila příslušná kapitola a jen pár dalších stránek).
Algernon 31.3.2016 17:05 - č. 3545
Honza M. (3544):
Někdy mám pocit, že američtí/britští autoři poslali "na Sibiř" víc lidí, než Stalin
Něco na tom bude… Co ten „výtvor“ zrecenzovat?
Honza M. 31.3.2016 12:30 - č. 3544
Honza M. Při pátrání po knihách o SVT-40 jsem narazil na knihu Roberta Stirlinga Special Forces Sniper Skills (Osprey Publishing, 2012)
ospreypublishing.com/special-forces-sniper-skills

O SVT jsem se tam dozvěděl samé novinky:
Tokarev SVT-40 měla původně nahradit Mosin-Nagant na počátku války, ale dopadlo to katastrofálně. Byla složitá na výrobu, pořád se zasekávala, úsťový výšleh byl neuvěřitelný a byla často nepřesná kvůli špatné konstrukci.
Brzy byla dána do šrotu a její konstruktér a tovární manažeři byli nejspíš posláni na Sibiř.

A já si doteď myslel, že SVT je dodnes oblíbená zbraň a Fedor Tokarev dostal medaili Hrdina SSSR. - Někdy mám pocit, že američtí/britští autoři poslali "na Sibiř" víc lidí, než Stalin

Tuhle knihu fakt nedoporučuju.

Krojc 22.3.2016 10:30 - č. 3543
Krojc V Grada Publishing vyšla knížka pod názvem Radiotechnika za 2. s. v. od Miroslava Horníka. Jde o "stručný přehled zařízení používaných na evropském bojišti a v blízkém okolí", jak píše autor v Úvodu. Řada údajů u přístrojů chybí a autor pro doplnění ponechal volné místo v tabulce u přístroje. Pro fandy vojenské historie, sběratele a další nadšence poměrně zajímavá, i když velmi "stručná", jak již bylo řečeno.
Honza M. 13.3.2016 08:22 - č. 3542
Honza M.
Algernon napsal(a) v č. 3541:
"rozhovor s překladatelkou knihy „Už je tady zas“ "
Na filmu jsem byl v pátek - pocity smíšené (pozitivní převládají).
Pokud jde o překlad, výraznější chyby jsem nepostřehl, akorát překlad slova Kamerad jako soudruh se mi moc nelíbil. V politickém smyslu bych to bral, ale zejména ve spojení frontový/zákopový soudruh to vyloženě bilo do očí, tam měl být kamarád, nebo prostě druh).
Algernon 12.3.2016 20:36 - č. 3541
Dnes v rozhlase (tzv. ČRo Plus) byl v kulturní rubrice „Kultura Plus“ mj. i rozhovor s překladatelkou knihy „Už je tady zas“ (v souvislosti s uvedením filmu). Jen koukám, že tenhle pořad bohužel nemají v audioarchivu?
www.csfd.cz/film/398799-uz-je-tady-zas/komentare/

Archiv ČRo
hledani.rozhlas.cz/iRadio/?query=&reader=&stanice%5B%5D=%C4%8CRo+Plus&porad%5B%5D=&offset=0&sort=docdatetime

www.fronta.cz/kniha/uz-je-tady-zas

…čistě teoreticky by ale měl být záznam zítra či v pondělí k poslechnutí tady:
www.rozhlas.cz/plus/zaznamy/#/2016-03-12
Honza M. 23.2.2016 16:40 - č. 3540
Honza M. Pavel Šrámek: Tvůj kolega má ohromné štěstí - řekl bych, že tahle letošní knižní novinka bude obsahovat vše, co potřebuje:

Kerstin Theis: Wehrmachtjustiz an der "Heimatfront": Die Militärgerichte des Ersatzheeres im Zweiten Weltkrieg. Gruyter, de Oldenbourg 2016.



Organizaci vojenské justice se má věnovat i tato starší kniha (prý však nemá přehled použitých pramenů?!):

Manfred Messerschmidt: Die Wehrmachtjustiz 1933–1945. Paderborn 2005.


nebo:
Christoph Rass, Peter M. Quadflieg: Die Kriegsgerichtsbarkeit der Wehrmacht im Zweiten Weltkrieg. Strukturen, Handlungsweisen und Akteure. In: Albrecht Kirschner (hrsg.): Deserteure, Wehrkraftzersetzer und ihre Richter: Marburger Zwischenbilanz zur NS-Militärjustiz vor und nach 1945. Darmstadt 2010.


anebo:
Claudia Bade, Lars Skowronski, Michael Viebig (Hrsgs.): NS-Militärjustiz im Zweiten Weltkrieg: Disziplinierungs- und Repressionsinstrument in europäischer Dimension (Berichte und Studien). V&R Unipress 2014.

obsah:

- u téhle knihy mě zaujala hlavně druhá kapitola od Michaela Viebiga, píše tam, že Němci si v 80. letech ve VÚA v Praze nafotili 1483 kartonů materiálu, zejména početné materiály (40 knih, 8 pořadačů, 99 kartonů) Reichskriegsgerichtu a dalších vojenských soudů. Podle všeho měl RKG v Praze pobočku a hlavně se sem dostala značná část archivu RKG (poté co byla evakuována na Šumavu).


Honza M. 11.2.2016 14:54 - č. 3539
Honza M. Před lety zde eglim recenzovaná kniha "Laskavé bohyně" (www.fronta.cz/kniha/littell-laskave-bohyne) bude teď v únoru jako divadelní hra (premiéra už vyprodaná):
www.divadlopodpalmovkou.cz/pripravujeme-44-l...
Pavel Šrámek 2.1.2016 19:37 - č. 3538
Krojc napsal(a) v č. 3537:
"Pavel Šrámek by k tomu jistě mohl ještě něco dodat "

Škoda, že se toho nedožil syn pana plukovníka Fetky.
Krojc 31.12.2015 09:33 - č. 3537
Krojc www.reflex.cz/clanek/kultura/68177/britsky-p...

Pavel Šrámek by k tomu jistě mohl ještě něco dodat
egli 21.11.2015 14:00 - č. 3536
egli Čtu teď knihu F. Hanzlíka "Bez milosti a slitování" (2011) o B. Reicinovi. Zaujala mě tam zmínka, že Reicin si v roce 1942 stěžoval na velitele roty npor. Janka, který mu zakázal nacvičovat s vojáky písně Voskovce a Wericha, protože se "nehezky zachovali k našemu odboji".

K tomu autor knihy dodává: "O odmítavém postoji Voskovce a Wericha k pomoci čs. zahraničnímu odboji hovoří i dokumenty Československé národní rady americké, která za druhé světové války organizovala finanční a materiální pomoc krajanů z celého světa. Oba byli považováni za komunistické elementy. Pokud byli požádáni o vystoupení, požadovali vysoké honoráře, pro organizátory zcela nepřijatelné."

Dají se někde dohledat podrobnosti o postoji Voskovce a Wericha k čs. zahraničnímu odboji v první fázi války?
Langos 15.11.2015 11:02 - č. 3535
Langos Četl někdo knihu Druhá světová válka úplná historie od Martina Gilberta? Shánil jsem tu knihu po všech internetových shopech a všude je vyprodaná. Mám od Gilberta doma 1. světovou válku, pěkně napsaná kniha, jen mi přišlo, že se v ní nejvíc zaměřil na Brity.
egli 13.7.2015 21:23 - č. 3534
egli Po osmi letech od vydání monografie T-34/76 od M. Kopeckého a P. Štěpánka vyšel druhý díl o T-34/85:
www.avax-models.cz/detail/kopecky-stepanek:-...
Martin Dolejský 21.6.2015 11:32 - č. 3533
Ještě ke knize Germanizovat a vysídlit, je dobré toto video:


www.youtube.com/watch?v=riwyV1D1Rwg
Martin Dolejský 27.5.2015 15:32 - č. 3532
egli napsal(a) v č. 3531:
"Knihu určitě doporučuju."
Až to bude v knihovnách, tak si jí určitě půjčím. Díky za informace.
egli 27.5.2015 14:20 - č. 3531
egli Četl, v celkovém pojetí tam není nic překvapivého a Brandes se nějak zvlášť neodlišuje od českých historiků. Základní dokumenty na toto téma jsou publikované už desítky let. Je tam ale dost nových dilčích informací a citací doplňujících dokumentů. Třeba konkrétně k tomu rasovému průzkumu českého obyvatelstva (v tebou zmiňovaném Chtěli nás vyhubit je citován jeden dokument, podle kterého Češi podle nacistických rasových měřítek vyšli výrazně lépe než sudetští Němci). Rozebírá ho docela podrobně včetně výsledků, které byly různé podle toho jaká skupina byla "testována" a podle jak přísných "měřítek"... Knihu určitě doporučuju.
Martin Dolejský 27.5.2015 12:16 - č. 3530
egli napsal(a) v č. 3529:
"Vyšel český překlad poslední knihy známého německého historika Detlefa Brandese - "Germanizovat a vysídlit" o nacistických plánech s českým národem. Zabývá se plány poněmčení/vysídlení, jazykovou a školskou politikou, hospodářskou a pozemkovou politikou, "rasovou inventurou" Čechů a jejími výsledky. V protektorátu i Sudetské župě."
Už jsi tu knihu četl? Celkem by mě toto téma zajímalo. Teď jsem dočetl starou knížku Chtěli nás vyhubit a dozvěděl se tam dost nového o plánec Němců s Čechy. V té Brandesově knize by to mohlo být rozvinuto.
egli 24.5.2015 09:43 - č. 3529
egli Vyšel český překlad poslední knihy známého německého historika Detlefa Brandese - "Germanizovat a vysídlit" o nacistických plánech s českým národem. Zabývá se plány poněmčení/vysídlení, jazykovou a školskou politikou, hospodářskou a pozemkovou politikou, "rasovou inventurou" Čechů a jejími výsledky. V protektorátu i Sudetské župě.

www.kosmas.cz/knihy/204807/germanizovat-a-vy...



Vyšla kniha "Výsadek Chan se nehlásí" (www.fronta.cz/dotaz/sovetsky-vysadek-chan) autorů P. Sajenka, S. Bursy a V. Boldaňuka, která uvádí na pravou míru spoustu nepřesných informací o tomto v předchozí literatuře ne příliš podrobně zmapovaném výsadku

V knize najdeme podrobný chronologický popis činnosti výsadku Chan II i jeho předchůdce Chan I. Upřesněny jsou kontakty s místním obyvatelstvem, spolupráce s českými odbojáři a střety s nacistickými pátracími oddíly. Nechybí ani základní informace o spolupracujících odbojových skupinách Mamut a Alex. Zmiňují některé přetrvávající nejasnosti, zejména ohledně místa a data smrti P. Solomky a Š. Varačky. Nechybí životopisy všech členů skupiny nebo seznam spolupracovníků z řad místního obyvatelstva.

Autoři shromáždili velké množství osobních svědectví, fotografií a dokumentů z archivů i kronik. Nejcennějším "úlovkem" bylo získání kopií dokumentů přímo z Ústředního archivu Ministerstva obrany Ruské federace, odkud dostali zásilku s dokumenty o složení skupiny, jejích stanovených úkolech a činnosti.
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
41-60 z 3072
<< 1 2 3 4 5 6 >>
Po