Bylo vylodění v Británii v roce 1940 možné?

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
61-80 z 3775
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po
ja_62 31.10.2007 20:16 - č. 4683
ja_62 Abych to trochu v rámci možností ilustroval - www.shford.fslife.co.uk/ShingleSt/photos3.htm (ta stránka jinak "dokládá" fámu o neúspěšném německém vylodění v Shingle Street, ale obrázky jsou jen ilustrační a ze solidních zdrojů) - na fotografii č. 1 je vidět několik ropných skvrn, ta v popředí ještě nezapálená, zatímco na fotografii č. 2 vytéká zapálená nafta z ústí potrubí nad hladinou moře. Já naprosto chápu jak ropu na hladině zapálit, vytéká-li nafta z pláže a stéká po hladině, ale není mi jasné jak k tomu může dojít pokud na hladinu vytéká zpod moře.
ja_62 31.10.2007 19:55 - č. 4682
ja_62
karaya1 napsal v č. 4681:
"U moře bych to čekal nějak podobně — spíš automaticky."
Mě by spíš zajímalo jak se jim povedlo zapálit (alespoň v některých případech, když bylo vyústění potrubí pod čárou přílivu) ropný produkt pod vodou.

Chci říct, v případě dva je mi všechno jasné, nafta vytéká z potrubí, je zapálena, doteče i zapálená přes pláž na vodu, nebo alespoň část z ní, což je jedno, protože mezi mořem a pláží je tak jako tak neprostupná stěna z plamenů. V případě číslo jedna (vyústění trubek pod hladinou) mi to tak jasné není - používali nějaké okysličovadlo, aby zapálili tu naftu už pod vodou? (Pokud tedy k zapálení docházelo na vyústění potrubí)
karaya1 31.10.2007 18:43 - č. 4681
karaya1
ja_62 napsal v č. 4680:
"Chtěl bych se zeptat - jakým způsobem docházelo k zapálení?"
To bohužel není přímo uvedeno, píše se pouze doslova:
Attempts to „set the sea on fire“ by means of pipes intended to cover the surface with burning petrol...
Silniční pasti fungovaly tak, že je z uctivé vzdálenosti aktivoval i zapálil příslušník Home Guard — nejprve „ručně“ (zápalnou střelou), později automaticky (nejspíš nějaká „roznětka“). U moře bych to čekal nějak podobně — spíš automaticky.
ja_62 31.10.2007 18:14 - č. 4680
ja_62
karaya1 napsal v č. 4677:
"After a series of experiments extending well into 1941 their [tedy těch plážových trubek — pozn. Karaya] termination above high-water mark was found to provide a much more reliable and formidable weapon."
Chtěl bych se zeptat - jakým způsobem docházelo k zapálení?
karaya1 31.10.2007 14:38 - č. 4679
karaya1
Krojc napsal v č. 4678:
"v tom případě mi vadí slovíčko
však
"
No, to jsem tam dal z toho důvodu, že vylepšené „zapálení moře“ by Němce při ryze hypotetické invazi v létě/na podzim 1940 netrápilo. Ale příště se nad tím radši ještě jednou zamyslím a pokusím se to udělat logicky „neprolomitelné“.
Krojc 31.10.2007 12:16 - č. 4678
Krojc Věřím a chápu, ale v tom případě mi vadí slovíčko
karaya1 napsal v č. 4675:
"však "
v kontextu
karaya1 napsal v č. 4675:
"zkoušky však probíhaly až do roku 1941."
Proč ne bez něj? Bylo by to IMHO jasnější.
karaya1 31.10.2007 00:10 - č. 4677
karaya1 Nemyslím si, viz
After a series of experiments extending well into 1941 their [tedy těch plážových trubek — pozn. Karaya] termination above high-water mark was found to provide a much more reliable and formidable weapon.
Jinak oni potom samozřejmě činnost neukončili a v dalším průběhu války vyvinuli spoustu nových „hraček“, ale to už není přímo spjaté s Bitvou o Británii.
Krojc 30.10.2007 21:07 - č. 4676
Krojc
karaya1 napsal v č. 4675:
"Tyto zkoušky však probíhaly až do roku 1941."
Není to překlep, kolego? Nebylo to ve skutečnosti až OD roku 1941?
karaya1 29.10.2007 23:20 - č. 4675
karaya1 Pro zajímavost, na počátku června 1940 bylo v Británii vytvořeno Petroleum Warfare Department pod vedením Sir Donalda Bankse a záštitou Secretary for Petroleum Geoffreye Lloyda.

Výsledkem snahy (která mimochodem započala už roku 1914 četbou Vzestupu a pádu římské říše a tamější zmínce o „řeckém ohni“ ) byla řada zařízení, která by nejspíš Němcům docela znepříjemnila vstup na britskou půdu.

Jednalo se například o Static Flame Traps — trubky položené vedle silnic, které by byly s největší pravděpodobností použity při vylodění, napojené na výše položenou nádrž s naftou. Příslušník Home Guard by potom ze vzdálené pozice zaplavil silnici naftou a tu následně zapálil... Podobná zařízení byla montována i na pláže samotné a mezi Doverem a Canterbury dokonce byla instalována pumpa schopná v krátkém čase zaplavit sto yardů silnice.

Další „hračkou“ byly Flame Fougasses — čtyřicetigalonové sudy zakopané v místech, kudy musela vozidla projet sníženou rychlostí; suplovala tak do jisté míry minové pole.

Pokusy byly prováděny i se systémem zaplavení moře vrstvou nafty, která by se posléze zapálila. Původně trubky na plážích končily pod čarou přílivu, ovšem po pravidelném poškození od rozbouřeného moře byly přesunuty nad ni a systém byl hned mnohem spolehlivější. Tyto zkoušky však probíhaly až do roku 1941.
HARM 7.3.2007 12:44 - č. 4674
Glynwed napsal v č. 4671:
""Velké bitevní lodě a větší křižníky" by Britové z Lamančského kanálu těžko stahovali, protože tam žádné nebyly. Většina byla ve Scapa Flow, část operovala ve Středozemním moři. Naopak je možné předpokládat že by tyto lodě do prostoru kanálu vypluly v případě přímého ohrožení Anglie."
Presne tak. V rámci hliadkovacích úloh Británia využívala v značnom počte torpédoborce, ktorých ale bolo potrebné nasadiť i na zabezpečenie konvojov. Preto tá Churchillova snaha o získanie 50 amerických starších torpédoborcov.
karaya1 5.3.2007 16:35 - č. 4673
karaya1 Je docela poučné podívat se na memorandum ze 14. září 1940, ve kterém Air Staff definuje operační cíle a úkoly Fighter Command během případné invaze. Zkusím to sem v historicky dohledné době dodat.
Glynwed 5.3.2007 15:42 - č. 4671
Glynwed
PéZet napsal v č. 4670:
"Neříkám že by stáhli z lamanče celé lodstvo. Myslím velké bitevní lodě a větší křižníky."
"Velké bitevní lodě a větší křižníky" by Britové z Lamančského kanálu těžko stahovali, protože tam žádné nebyly. Většina byla ve Scapa Flow, část operovala ve Středozemním moři. Naopak je možné předpokládat že by tyto lodě do prostoru kanálu vypluly v případě přímého ohrožení Anglie.
PéZet 5.3.2007 15:13 - č. 4670
Glynwed napsal v č. 4668:
"Obávám se, že i kdyby Němci zázrakem vzdušnou převahu vybojovali, rozhodně by to RN neodradilo při ohrožení Anglie vyplout a pokusit se udělat na obranu země co nejvíce. Viz Dunkerque - i když teoreticky měla LW zabránit operacím RN, ta svou odvahou a houževnatostí dokázala vytvořit Dunkerqueský zázrak"
Neříkám že by stáhli z lamanče celé lodstvo. Myslím velké bitevní lodě a větší křižníky.
Glynwed 5.3.2007 15:06 - č. 4668
Glynwed
PéZet napsal v č. 4667:
"Kdyby se Němcům podařilo získat leteckou převahu Britové by si se do Lamanche ani netroufli!"
Obávám se, že i kdyby Němci zázrakem vzdušnou převahu vybojovali, rozhodně by to RN neodradilo při ohrožení Anglie vyplout a pokusit se udělat na obranu země co nejvíce. Viz Dunkerque - i když teoreticky měla LW zabránit operacím RN, ta svou odvahou a houževnatostí dokázala vytvořit Dunkerqueský zázrak.
PéZet 5.3.2007 14:55 - č. 4667
Dzin napsala v č. 4:
"Uvedomte si, jaky masakr by zpusobyla jedna jedina bitevni lod, ktera by se dostala mezi vylodovaci plavidla..."
Kdyby se Němcům podařilo získat leteckou převahu Britové by si se do Lamanche ani netroufli! A ostatně už v průběhu nerozhodné letecké války odtamtut větší lodě stáhli.
pq58 5.3.2007 14:20 - č. 4666
pq58 bylo možné aby německe ponorky zabranili RN aby zabranila invazi???
Slater 18.2.2007 21:06 - č. 4664
o Heinkelu He 113 bych něco měl: ".................s tímto letounem byl vyvíjen He 112 a proto tento projekt dostal označení He 113, avšak kvůli pověrčivosti pilotů byl projekt přejmenován na Heinkel He 118. Konstrukčně se podobal letounu He 112 avšak..............."
karaya1 4.1.2007 18:01 - č. 4663
karaya1 Tom, ja_62: díky pánové, zní to logicky, navíc když na tom autor začínal dělat ještě před invazí, těžko mu to vyčítat (stejně jako He 113, které ovšem doplnil poznámkou, ve které o jejich existenci — správně — silně pochybuje).
ja_62 3.1.2007 12:35 - č. 4662
ja_62 K Bf 110 "Jaguar" - jelikož jde pouze o označení, tak bych zabrousil do oblasti letadel - vypadá to, že jako Messerschmitt Jaguar byl označován prototyp Bf 162, jehož fotografie byly využívány německou propagandou (ve stylu obdobném He 100/ He 113, s cílem vzbudit dojem, že Luftwaffe má v jistém počtu nový moderní stroj, tentokrát lehký bombardér), a vzhledem k jeho podobnosti s Bf 110 mohlo dojít k záměně, nebo případně i pouze k označování stíhacích-bombardovacích versí Bf 110, když se s nimi piloti střetli, za "Jaguara".
ja_62 3.1.2007 12:28 - č. 4661
ja_62 K té knize "SS: Peklo na východní frontě" - obětoval jsem tomu pouze čas nezbytný k prolistování a kdesi na úvod se v ní nachází větička přibližně: "Po porážce v bitvě o Británii se stalo vylodění tam nemožné a Hitlerova pozornost se obrátila na Východ." (Doufám, že někdo kdo ji má k disposici tu větu upřesní, protože jsem si ji nejspíš nezapamatoval přesně) O tom, že nebylo nikdy zamýšleno jsem tam nic nenašel. Rozhodně bych knihu, která se primárně zabývá nějakou oblastí, nepoužíval k argumentování o jiné.

Ale jak říkám, jen jsem to prolistoval, i když i to mi stačilo ke zjištění, že i informace o pekle na východní frontě jsou podány, jak to nejlépe vyjádřit - ehm, značně selektivně - třeba tažení divise Wiking Ukrajinou během úvodní fáze Barbarossy vynechává jak chabou úroveň vycvičenosti divise, tak její zacházení se zajatci, tak i Lvov a Žitomir, resp. vzbuzuje dojem, že pouze bojovala v okolí těchto měst, nezmiňuje už masakry tamních Židů. Dál jsem tu publikaci nezkoumal. Svojtka&Comp.
61-80 z 3775
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po