Východní fronta

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
41-60 z 2641
<< 1 2 3 4 5 6 >>
Po
Honda 25.3.2016 15:03 - č. 2938
A co vyznamenaní takzvaní "ukrajinští Panfilovci " z Taranovky únor-březen 1943 ?
Jsou také propagandistickým výmyslem ? Prý také měli zničit hodně tanků.

Honza M. 23.3.2016 21:42 - č. 2937
Honza M.
karaya1 napsal(a) v č. 2935:
"bylo rozumnější, kdyby [jej] za to odsunuli do Věrchojansku."
Slovo "zakatili" bych přeložil spíš jako "zabásli" nebo "zašili"

Ovšem tenhle odstavec mne taky zaujal - na osudu vlasovců je prý vidět, že Sovětský svaz po válce "vyměkl"?!
K tomu mne napadá jenom Bormannovské zvolání: "Vy jste se dočista zbláznil, Isajeve!"
Krojc 22.3.2016 17:43 - č. 2936
Krojc
karaya1 napsal(a) v č. 2935:
"zvládl jsem to (bez translatoru ) "
Seš dobrej ;-), tvá generace už barbarštinu moc nezná .
karaya1 22.3.2016 15:05 - č. 2935
karaya1
egli napsal(a) v č. 2934:
"Pěkný rozhovor na toto téma je i s vojenským historikem A. Isajevem: lenta.ru/articles/2015/07/12/28panfilovcev/"
Sice mi to trvalo docela dlouho, než jsem si ho přelouskal, ale zvládl jsem to (bez translatoru ) a stálo to za to. Zaujala mě pasáž, kde na konto Krivického tvrdí, že podle něj by "bylo rozumnější, kdyby [jej] za to odsunuli do Věrchojansku. Pak by se to stalo obzvlášť poučným a zůstalo by to v učebnicích žurnalistiky jako odstrašující příklad. Sovětská moc ale tváří v tvář Ždanovovi [člen politbyra a šéf propagandy a agitace] ukázala slabost."
egli 21.3.2016 19:54 - č. 2934
egli 28 panfilovcům, kteří měli položit život při obraně Moskvy v Dubosekově, byl udělen titul Hrdiny Sovětského svazu:
ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%...

Jenomže, jak se po válce ukázalo, někteří z nich ve skutečnosti přežili a dokonce spolupracovali s Němci

Výsledky vyšetřování legendy o Panfilovcích z roku 1947/48 jsou zde:
www.statearchive.ru/607

Jeden z údajných hrdinů I. J. Dobrobabin po válce požádal o titul Hrdiny Sovětského svazu, o kterém si přečetl v knize o panfilovcích, že ho měl získat (přineslo by mu to různé výhody). To ale neměl dělat - místo vyznamenání byl zatčen a zjistilo se, že se nechal v roce 1941 dobrovolně zajmout a spolupracoval s německou policií. Když se v roce 1943 dostal znovu do sovětských rukou, tak dokonce znovu utekl na německou stranu. A nebyl sám, našli se i další čtyři z těch údajně hrdinsky padlých...

Jak vojenská prokuratura uváděla: "nic z toho, co o něm bylo napsáno v knize o hrdinech panfilovcích, neodpovídá skutečnosti... Dokumenty a výpovědi při prověrce ... ukázaly, že hrdinský čin 28 panfilovců, uváděný v tisku, je výmyslem korespondentů Korotějeva, Ortenberga a zvláště Krivického."
Výsledky vyšetřování zůstaly samozřejmě utajeny.

Pěkný rozhovor na toto téma je i s vojenským historikem A. Isajevem:
lenta.ru/articles/2015/07/12/28panfilovcev/

Isajev se díval i do německých dokumentů, kde není žádná zmínka o nějakém boji v Dubosekovu ("Němci projeli přes Dubosekovo, aniž by si něčeho zvláštního všimli...")
Algernon 21.3.2016 19:10 - č. 2933
Velice děkuji.
Vondrovský 21.3.2016 17:38 - č. 2932
Nejednalo se o obranu mostu, ale o obranu malého úseku fronty nedaleko železniční zastávky Dubosenkovo. Dne 19. listopadu 1941 zde postupu Němců bránilo mužstvo 4. roty 2. praporu 1075. střeleckého pluku 316. střelecké divize. Divizi velel genmjr. I. V. Panfilov, podle něhož obránci později získali pojmenování "panfilovci".
Bránilo se 39 vojáků, jednoho sami zastřelili, protože se chtěl vzdát. Podle původní verze všichni padli, mnohem později se zjistilo, že jich pět přežilo.
První vemi stručná zmínka o boji vyšla v novinách 28. listopadu, podrobnější líčení boje ve formě povídky vyšlo 22. ledna 1942, aniž by však někdo hovořil s přeživšími.
Počet útočících či zničených tanků není nikde zazanamenán, zveřejněné údaje jsou pouze odhady.
Podrobný kritický rozbor této legendy zveřejnil např. Jan Frolík ve stati Sovětské vojenské mýty a legendy, in Historie a vojenství č. 4/2000. Odtud jsem také čerpal výše uvedené údaje.
Algernon 21.3.2016 13:15 - č. 2931
Jo, to člověk nestačí valit oči… (Nebude to něco, jako náš „pérák“?)

Sice jsem jméno Panfilov zaslechl (jen zaslechl, že by to byl voják, či nějaký válečný hrdina, či třeba zrovna z téhle války a ne jiné — třeba z bojů s Napoleonem, to vše jsou informace, které mne zcela minuly), ale o nějakých osmadvaceti panfilovcích jsem nikdá v životě (asi naštěstí) neslyšel. A to dokonce ani v dobách minulých, ani na základní škole v hodinách povinného cizího jazyka…

Hele, nevím jestli se dá věřit třeba tomuhle?
zpravy.aktualne.cz/zahranici/rusove-slavili-...

• Ten most, existoval?
• Bojovalo se o něj — nejlépe tedy někdy během listopadu 1941?
• Byla u toho ta panfilovova jednotka?
• Padl tam někdo z oné zmíněné jednotky? (Byť by to byli jiní, než ti vyznamenaní.) Bylo jich více než 28, či méně než 28?
• Z těch osmadvaceti (vyznamenaných?), skutečně tam někdo z nich, alespoň jeden, padl?
• Byly tam zničeny nějaké tanky (tedy: německé), byť ne 18?
• A co ten politruk, skutečně tam přišel o život — a ideálně (…) by padl onou „smrtí hrdiny“?
karaya1 (2930):
(…) byl nedávno vyhozen ředitel moskevského státního archivu Sergej Mironěnko možná právě kvůli Panfilovcům. Věnoval se jim ve svém výzkumu dlouhá léta a loni v červenci prohlásil, že tato legenda není "jen" mýtus, nýbrž záměrná mystifikace sovětské propagandy.
Přišlo mi to (tedy: pouze četbou onoho jediného výše odkázaného článku; další nalezené jsem nechal být), že se o tom, že to není — přinejmenším z části — pravda, už nějaký čas ví? (Skutečně proběhlo už někdy v roce 1948 nějaké vyšetřování, zmíněné v onom článku?)
karaya1 21.3.2016 08:51 - č. 2930
karaya1 V Rusku bude letos v květnu uveden film 28 Panfilovců:

Pikantní je, že podle Svobodné Evropy (www.rferl.org/content/mironenko-state-archiv...) byl nedávno vyhozen ředitel moskevského státního archivu Sergej Mironěnko možná právě kvůli Panfilovcům. Věnoval se jim ve svém výzkumu dlouhá léta a loni v červenci prohlásil, že tato legenda není "jen" mýtus, nýbrž záměrná mystifikace sovětské propagandy.
Dzin 3.1.2016 13:28 - č. 2929
Dzin Produkce SSSR je včetně nebo bez dodávek? Podle toho co se obvykle tvrdí (polovina produkce pochází z dodávek) to bude včetně dodávek.
egli 3.1.2016 11:26 - č. 2928
egli Celkem bylo dodáno z USA cca 2 700 000 tun ropných produktů.

Z toho (zaokrouhleně):
Letecký benzin - 1 197 000 tun
Speciálni přísady pro letecký benzin - 834 000 tun
Automobilový benzin - 267 000 tun
Mazut - 287 000 tun
Mazací oleje - 111 000 tun
Petrolej - 17 000 tun
Parafín - 6 000 tun

Pak se udává ještě dalších 573 000 tun leteckého benzinu z Británie a Kanady.

V SSSR za války vyprodukováno 4,7 - 5,5 milionu tun leteckého benzinu.

Viz:
www.hist.msu.ru/Labs/Ecohist/OB11/USSR/kosto...
reading-hall.ru/publication.php?id=8121
radexx 3.1.2016 10:40 - č. 2927
Ve wiki je tabulka, kde jsou údaje, které hledáš:

Dzin 3.1.2016 09:45 - č. 2926
Dzin Chci se zeptat, nevíte někdo, jaká byla výroba leteckých PHM v SSSR počas WW2? Našel jsem si kolik leteckých PHM dodali Západní spojenci tak by mě zajímalo, jaký to byl podíl. Celkově si tak hledám jak moc se podíleli na letecké válce na Východní frontě ať už přímo nebo nepřímo a zatím mi vychází, že jen díky jejich zásahům dokázal SSSR vybojovávat vzdušnou převahu a podporovat svoje vojska.

Takže si zase potvrzuji, že WW2 byl globální konflikt a rozhodně se nedá určovat úsilí jednotlivých států jen podle počtu vojsk které vázaly nebo jak velké ztráty způsobovaly. Vždy zde byl spojenecký faktor, který druhá bojiště výrazně ovlivňoval. Alespoň v případě Německa v případě Japonska mi zatím vychází, že pozitivní ovlivnění ze strany SSSR ve prospěch Západních spojenců bylo téměř nulové.
egli 25.7.2015 10:13 - č. 2925
egli
Honza M. napsal(a) v č. 2924:
"Uvádí se tam jenom 400 Čechoslováků? Vždyť přeci jenom u Sokolova jich padlo kolem 90. Nebo se ztráty sboru berou zvlášť a počítají se jen takoví, co padli v řadách Rudé armády"
Ztráty armád spojenců tam nejsou uvedeny. Pro čs. sbor Rusové uvádějí 4011 mrtvých a 10191 zraněných.
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
Honza M. 25.7.2015 04:24 - č. 2924
Honza M.
egli napsal(a) v č. 2921:
"Ztráty Rudé armády podle národností"
Uvádí se tam jenom 400 Čechoslováků? Vždyť přeci jenom u Sokolova jich padlo kolem 90. Nebo se ztráty sboru berou zvlášť a počítají se jen takoví, co padli v řadách Rudé armády - i v takovém případě však muselo být padlých Volyňáků přes tisíc...
Dzin 22.7.2015 21:36 - č. 2923
Dzin Nemáte někdo povědomí, jaké byly pětileté plány v rámci sovětského námořnictva? Mám leda za předválečné období, ale nějak nemohu dohledat poválečné. Docela mě zajímá rozdíl mezi realitou a plánem.
Dzin 6.5.2015 15:54 - č. 2922
Dzin Moc pěkné a zajímavé. Jdu se tím prolouskat.
egli 6.5.2015 15:26 - č. 2921
egli
Dzin napsal(a) v č. 2920:
"Tak mě napadlo při sledování jedné debaty o Rudé armádě, existuje statistika národnostního složení vojáků RA?"
Národnostní složení střeleckých divizí RA k 1.1.1943, 1.4.1943, 1.7.1943 a 1.1.1944. S tím jak bylo osvobozováno ukrajinské území se podíl Ukrajinců postupně zvyšoval:

Ztráty Rudé armády podle národností:
function.mil.ru/news_page/country/more.htm?i...

Ve střeleckých divizích mezi lednem 1943 a lednem 1944 se podíl Rusů snížil z 64,6 na 58,3 procent. Podíl Ukrajinců vzrostl z 11,8 na 22,2 procent a Bělorusů z 1,9 na 2,7 procent. Podíl Ukrajinců se možná během roku 1944 ještě zvedl a podíl Bělorusů se určitě zvýšil, většina Běloruska byla osvobozena v létě 1944 při operaci Bagration. Takže je možné, že podíl Rusů v roce 1945 klesl někam k 50 procentům.
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
Dzin 6.5.2015 14:36 - č. 2920
Dzin Tak mě napadlo při sledování jedné debaty o Rudé armádě, existuje statistika národnostního složení vojáků RA? Určitě ano, ale nějak jsme na něj nenarazil. Jen obvykle na tvrzení, že zatímco na začátku války byla poměrně homogení a Rusové tvořili její podstatnou část, na konci už to bylo naopak a hlavní masu vojáků tvořily ostatní národy SSSR.
egli 5.4.2015 09:16 - č. 2919
egli Užitečný ruský web s dokumenty o udělení více než 12,6 milionů vyznamenání v SSSR:
podvignaroda.ru

Příklad k Josefu Buršíkovi:
podvignaroda.ru/?#id=22517640&amp;tab=navDet...
41-60 z 2641
<< 1 2 3 4 5 6 >>
Po