Stíhací letouny, letecká válka

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
4921-4940 z 6497
Po
Emrich 8.1.2004 15:46 - č. 2205
Nevím, pořád mám v hlavě Me 163 :). Nějak mi přijde nebezpečnější pilotovi než soupeři - a to i při správné pilotáži.
Tom 8.1.2004 15:19 - č. 2204
Tom Skywolf napsal(a) v č. 2198: "Prepadova stihacka je dobry duvod, ale mela by byt stale bojeschopna, i kdyz narazi na eskortu, zvlast kdyz. A to, ze Raiden povazovali jeho piloti za snadnou korist nepritele, ve mne nebudi zrovna pozitivni dojem. Staci se podivat, jak si vedly nad Evropou letadla jako Bf-110G nebo Fw190A8/R8, kdyz potkaly nepratelske stihace..."

Jistě, před eskortou musely vzít do zaječích. Ale o tom to je, éro přece nemůže za to, že pilot a jeho velení ho nevhodně používá.

Otto Kittel byl čtvrtý nejúspěšnější, ne?

Caudron 714 je velmi dobrý typ na mizernou stíhačku. Zrovna tak CW-21, F2A atd...
Honza 8.1.2004 14:59 - č. 2203
Honza Jajajaj, tady se toho urodilo:)

Nejhorší stíhačka? Že by Cauldron? Hroznej úlet.
Proti T-boltu bych v klidu postavil výzbroj Tempesta, o Fokouši verze A-8 nemluvím.
Hynek 8.1.2004 14:18 - č. 2202
Šturmovik musel být opravdu dobrý stíhací letoun. Vlastně vždyť sestřelil i čtvrtého nejúspěšnějšího skopčáckého stíhače.
Postelców 8.1.2004 14:14 - č. 2201
Myslím, že nejlepší stíhací letoun války byl jedno značné Focke wulf Fw190 díky nejlepší obratnosti. Pi stránce výzbroje pajk asi P47 Thunderbold, ten měl celkem osm kulometů a kanonůp ráže 12,7 milimetrů, takže nic nemělo vyší palebnou sílu. No a z ruských letadel asi Štormovik, tam byla síla až čtyři kuilomety Škas, z toho některé i v křídlech, nebo v kabině. U nás v Polsku pak létaly až do roku 1956, v době kdy Sabry a Mirage.
Skywolf 8.1.2004 13:22 - č. 2200
To jo
Hynek 8.1.2004 13:19 - č. 2199
N1K1 byl nepochybně zmetek, kdyby ne nebyl by vymýšlen N1K2. Bohužel nelze tvrdit, že by bylo i u něj vše v pořádku, například přetrvávaly problémy s motory. Rozhnodně však nebyl sám, např. mimobojové ztráty byly u skoro všech jap. letounů tohoto období obrovské, a to z důvodu nízké kvality práce a použitých surovin a nedostatku času na vývoj. To však rozhodně neznamená, že by se tyto letouny nemhohly postavit a to i úspěšně nepřítely. Jak říkám po technické stránce to byly skoro všechno zmetky.
Skywolf 8.1.2004 13:10 - č. 2198
Hynek: Ja ti dam, ze Shiden byl zmetek, problemy sice mel, ale v boji to byl vynikajici stroj, jeden z nejlepsi, co Japonci meli (Shiden-Kai). Osobne ho stavim nad Hayate, i kdyz Hayate mela sve prednosti.

Tom: Prepadova stihacka je dobry duvod, ale mela by byt stale bojeschopna, i kdyz narazi na eskortu, zvlast kdyz. A to, ze Raiden povazovali jeho piloti za snadnou korist nepritele, ve mne nebudi zrovna pozitivni dojem. Staci se podivat, jak si vedly nad Evropou letadla jako Bf-110G nebo Fw190A8/R8, kdyz potkaly nepratelske stihace...
Hynek 8.1.2004 12:24 - č. 2197
No jo pokud se na to budeme dívat optikou inženýra kvality tak ty stroje patřili k nejhůře provedeným. Kvalita západních strojů byla podstatně na vyšší úrovní a to právě i díky systémům řízení kvality. To ovšem neznamená, že tyto stroje nemohly účině bojovat. Příliš mnoho jich však pro poruchy stálo.
Tom 8.1.2004 12:05 - č. 2196
Tom Hele, co je tu najednou expertů přes japonské letectvo?! Vy čtete Maru Mechanics, Koku Fan a podobně?

Raiden měl být přepadovou stíhačkou, nikoli soubojovým strojem. Já tady o něm nechci tvrdit, že to byl nějaký zázrak, ale vaše příkré odsouzení mi nepřipadá úplně na místě. Zrovna tak N1K ve všech svých verzích je považován mnoha jinými (a pan Martin Ferkl je pro mne věrohodný autor) za povedenou stíhačku. Taky Ki-61 ve většině verzí byl nebezpečným soupeřem. Pravda motor Ha-140 pozdějších verzí byl dost mizerný (ostatně jinak to s derivátem německého DB 6XX dopadnout nemohlo, vrozené nemoci koncepce odstranit prostě nešlo), ale těch ér se taky postavilo jen pár.

O F8F vyšla v L+K před pár lety celkem slušná monografie. Ne, neznám z hlavy jméno té lodi ani jednotku (možná VF-124?)...
Hynek 8.1.2004 11:54 - č. 2195
A co N1K Shiden to byl docela taky zmetek. Nejhorší byl motor, kvůli němu byly letouny několikrát uzemněny. Hydraulika taky špatná, podvozkové nohy atd.
Nebo Ki-61 zejména verze II - špatný motor, špatné křídlo
Ki-84 špatný motor, špatná hidraulika, lámaní a zavírání se podvozkových noh....
P1Y atd.

To vše zejména kvůli nedostatku vhodných surovin, nekvalitní práci, bombardování, nedostatku času,...
Skywolf 8.1.2004 11:41 - č. 2194
Tom: Beru v uvahu jen rozsirene seriove vyrabene stihacky a to, jake mely potize a jak byly oblibene svymi piloty, protoze jinak by tech kandidatu bylo more :)

Raiden je dobry kandidat. Zasadni problemy se spolehlivosti, katastrofalni chyby jako zablokovani vyskovky zasouvajicim se zadnim koleckem, rozpadani se ve vzduchu pri klidnem letu, MW vstrikovani, ktere po kratke chvili pouzivani obvykle zlikvidovalo motor, k tomu mizerny vyhled, spatna obratnost ve vetsich rychlostech (velmi tuhe ovladani nad 325mph). Pro americke piloty to byl relativne snadny cil, a i Japonci o nem nemeli valne mineni. Dobry byl leda tak proti Buffum.

Mozna to bylo spatnou taktikou namorniho letectva, kdyz Akamatsu s Raidenem radil jako cerna ruka.
Béďa 8.1.2004 09:26 - č. 2193
to Algernon: Trochu bych zapochyboval o neexistenci čtyřčete 12.7mm, autor se mohl mílit, ale uvádí se že, se zkoušela horní a spodní věž na Dominatoru(s přímou obsluhou), také měli být vybaveni stabilizovanou věží?? nevíš o tom něco víc? Ale předem upozorňuji že to není moje parketa.
Emrich 8.1.2004 02:14 - č. 2192
Radek H. . Mám tuhle knížku. Přečti si to celé ještě jednou včetně poznámek pod čarami atd.
Reno 7.1.2004 23:26 - č. 2190
Reno Algernon: Asi máš pravdu, ty starej lháři...
Rejdil jsem po netu a opravdu to vypadá, že u Liberatora byly v zadní věži buď 2 kulomety 12,7 mm, nebo 4 kulomety .303 British. Přesto se nemohu stále zbavit pocitu, že jsem někde četl o čtyřčeti 12,7 mm...
Radek H. 7.1.2004 21:37 - č. 2186
Co řikáte na italský stíhačky: M.C.200,202. Reggiana atp.???
Radek H. 7.1.2004 21:36 - č. 2185
Liberatory měli vždycky 12.7mm.
Radek H. 7.1.2004 21:34 - č. 2184
Odpověď EMRICHOVI ze 4.1.2003.Přečti si Německá stíhací esa(Toliver,Constable) A.Galland(104s.) tam tvrdí,že Goring dal v roce příkaz střílet na padáky, tak to asi bude pravda ne ???
Reno 7.1.2004 20:19 - č. 2183
Reno Algernon: Bééé, neber mi moje iluze...

Ale četl jsem to také v knížce Jiří Osolsobě: Zbylo nás devět. Jsou to paměti tohoto českého letce z jeho působení u Čs. 311 bombardovací perutě ve Velké Británii. Kvůli tomu jsem tu knížku právě extra našel a zalistoval v ní... Například na straně 204:
... mimo dělostřeleckou palbu z pobřeží se objevilo ještě německé letadlo. Jakmile však zjistilo, že cíl mají v práci dva Liberátory, představující 24 velkorážných kulometů, nepokusilo se ani o útok a kroužilo v uctivé vzdálenosti...
Snad si ten pán nepopletl výzbroj letounu, se kterým nalétal tolik operačních hodin. Alespoň doufám, že ne. Ale variant výzbroje tohoto letadla existovalo určitě hodně.
karaya1 7.1.2004 20:04 - č. 2182
karaya1 Algernon: chtěl bych se Tě zeptat, jestli náhodou nevíš něco o F8F2 Bearcat... Vypadala jako v barvách US Navy... Díky (no jo, když se na Silvestra hraje pexeso a je tam taková hezká "ala Corsair" stíhačka, tak člověka zajímá, co to vůbec je a proč ji tam zařadili např. místo ruských letadel
4921-4940 z 6497
Po