Tank Mark V

Výzbroj tanku Mark V ve variantě „Male“ tvořily dva šestiliberní (57 mm) kanony Hotchkiss v bočních sponsonech a čtyři kulomety ráže 0,303 palce (7,7 mm). Zde je pravý sponson sejmutý a skrze sklo je vidět bojový prostor tanku.
Konstrukce byla původně zamýšlena zcela nová, odlišná od do té doby vyráběných kosodélníkových tvarů tanků Mark I až IV, ale v zájmu rychlého navázání produkce byla zvolena stejná varianta jako u předcházejících typů. Vývoj vycházel z tanku Mk IV, nový byl zejména motor Ricardo, vyvinutý speciálně jako tankový, a planetová převodovka Wilson, která umožňovala samostané ovládání levého a pravého pásu. Tímto odpadla potřeba druhého řidiče. Nově byla v zadní části druhá nástavba pro pozorování. Kulomety byly osazeny v kulových lafetách namísto dřívějších střílen, to zvýšilo palebné pole a současně zvýšilo ochranu zbraně i osádky.
Prvního nasazení se dočkaly v bitvě u Hamel 4. června 1918, kde australské jednotky se 60 tanky prolomily německé pozice. Z britské armády byly vyřazeny až počátkem 30. let. Účastnily se také spojenecké intervence v Rusku na straně Bílých, větší množství (62 kusů Mark V) z nich bylo ukořistěno Rudou armádou a používáno až do roku 1930. Zajímavým uživatelem tanků Mark V byla estonská armáda, která je získala po ústupu ruských jednotek na území Estonska.

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.