Sgt James Edward Allen Ward

Prvním novozélandským letcem, který získal nejvyšší vyznamenání za statečnost, Victoria Cross, se v létě 1941 stal Sgt James Allen Ward. Sloužil u novozélandské 75. squadrony a jako druhý pilot v bombardéru Wellington se účastnil nočních náletů na Německo.

V noci 7. července 1941 byl Wardův Wellington při návratu z náletu na Münster nad Holandskem zasažen německou noční stíhačkou. Pravý motor začal hořet, z proděravěné nádrže unikalo hořící palivo a veškeré konvenční pokusy o uhašení se nesetkaly s úspěchem. Sgt Ward poté vylezl na křídlo, jištěn pouze kolem pasu uvázaným lanem od dinghy, a postupně se přesunoval k hořícímu motoru. Ten za pomocí krycí plachty uhasil a bezpečně se vrátil zpět do letounu. Místo prakticky jisté ztráty bombardéru a nutnosti vyskočit nad nepřátelským územím to Wellington Sgt Warda dotáhl až zpět do Anglie, kde v pořádku přistál.

Udělení VC bylo v London Gazette uveřejněno 5. srpna 1941. Sgt Ward si pro ni ale nikdy nepřišel – 15. září 1941 zahynul při náletu na Hamburk.


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.