S/Ldr Leonard Henry Trent

Druhým novozélandským letcem, který si za druhé světové války (a v historii vůbec) vysloužil Victoria Cross, se 3. května 1943 stal S/Ldr Leonard Henry Trent. V té době sloužil u novozélandské 487. squadrony*, mající ve výzbroji bombardéry americké provenience Lockheed Ventura. Cílem tragické operace byla elektrárna v Amsterdamu. Bohužel, doprovodné Spitfiry Mk.IX dorazily nad cíl příliš brzy a pro nedostatek paliva musely obrátit ještě než dorazily Ventury, navíc zburcovaly německou obranu.

Německé stíhačky následně takřka vymazaly 487. squadronu z oblohy, nicméně několik přeživších strojů tvrdohlavě pokračovalo v náletu a svrhlo pumy na cíl ještě než byly taktéž sestřeleny. S/Ldr Trentovi se dokonce podařilo jeden útočící Bf 109 sestřelit. Za to i za vedení zbytku zdecimované squadrony při náletu byl S/Ldr Trent vyznamenán VC. 

Ten si nicméně mohl převzít až po válce, neboť jeho Ventura patřila mezi ty sražené z oblohy. S/Ldr Trent se dostal do zajateckého tábora Stalag Luft III a zúčastnil se Velkého útěku. Naštěstí nepatřil mezi padesát letců zavražděných gestapem, zřejmě i proto, že byl dopaden nedaleko tábora.


* Známá je např. z náletu na věznici v Amiens.


 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.