Československá letadla před 2.sv.v.

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
141-160 z 247
<< 5 6 7 8 9 10 11 >>
Po
Pavel Šrámek 21.10.2005 10:36 - č. 160
Ty čtyři podzemní sklady byly na různých místech a s různou kapacitou. Např. nejmenší z nich v Istebníku nad Váhom měl kapacitu "jen" 1,5 milionu litru benzinu nebo pohonné směsi (cituji doslova, ale je to dokument z roku 1945 popisující stav v roce 1938) s expediční kapacitou 16 cisteren za 24 hodin.
V dokumentech pojednávajících o přípravách příletu francouzských letadel se hovoří o leteckých pohonných hmotách (LPH), ricinovém oleji, minerálním oleji a dalších látkách. Je tam uvedeno, že pohonná látka musí mít min. 85 oktanů. O zkouškách s palivem tam nic není, zato je tam zmínka, že se zkouší použití čs. pum na pumovnice francouzských bombardérů. Je tedy možné, že palivo již bylo vyzkoušeno.
Pro letiště Chrudim se uvádí 4 podzemní sklady LPH a 2 podzemní sklady minerálních olejů. Zkusím dohledat jejich přesnou kapacitu
Glynwed 20.10.2005 06:56 - č. 159
Glynwed Podle vzpomínek jednoho pamětníka bylo připraveno záložní letiště, byl zde připraven letecký benzín a měly zde přistát francouzské letouny.
Johny 19.10.2005 16:38 - č. 158
Johny No ta otázka přípravy k přijmutí spojeneckého letectva je dost důležitá. Většina historiků se shoduje, že letecká pomoc spojenců by byla nejdůležitější akt a bez toho nešlo o obraně ani uvažovat. To, že to věděli i čs plánovači před rokem 38 potvrzujou i texty E.Moravce, kde se s touto kalkulací několikrát operuje. Jako hlavní leteckou pomoc Moravec považuje pomoc z Ruska a kalkuluje i s bombardovacími letadly (psáno v roce 38).

Moravec dále tvrdí, že obstaraní letecké pomoci bylo hlavním cílem smlouvy mezi ČSR a SSSR z roku 35 s tím, že Československo se zavázalo před evnt. vyžádáním letecké pomoci požádat o souhlas Velkou Británii. Moravec dále tvrdí, že práce na přijetí této pomoci byly zahájeny hned po podepsání smlouvy. Takže pokud si Moravec nevymýšlí, muselo se s přijmutím dostatečného počtu spojeneckých letadel a s jejich operacemi od nás počítat a měly být udělány dostatečná opatření.

Takže i mně by zajímalo, zda opravdu byly nějaké opatření pro spojenecká letadla (ať už ruská či francouzská) vůbec udělána.

Navíc němci se toho dle dokumentů báli jako čert kříže a záznamy z diplomacie naznačují, že se říše snažila co mohla umístění ruských leteckých sil na našem uzemí diplomatickou aktivitou zamezit, což by naznačovalo, že nějaké informace o této možnosti mají.
Glynwed 19.10.2005 14:35 - č. 155
Glynwed 4 podzemní nádrže? Matematicky by to přibližně zapadalo do vzorce 50%benzín+20%benzol+30%líh = 2 nádrže benzín, 1 nádrž benzol, 1 nádrž líh. Ale samozřejmě pouze v případě, že by ony 4 nádrže byly součástí 1 komplexu, což nepředpokládám. Podle mého střízlivého odhadu by bylo celkem složité mít v nádrži 5 miliónů litrů leteckého benzínu a pak odněkud dopravit 2 milióny litrů benzolu a 3 milióny litrů lihu. Logické by bylo aby byla nádrž naplněna směsí Bi-Bo-Li.
Pavel Šrámek 19.10.2005 10:06 - č. 153
Zásoby leteckých pohonných hmot koncem září 1938: Ve 4 podzemních skladech bylo téměř 20 milionů litrů pohonných hmot, což spolu se zásobou v rafineriích mělo stačit na 2 měsíce války. Tedy podle dost slušná zásoba. Z údajů však není jasné, zda ve skladech byl letecký benzín nebo už Bi-Bo-Li. Jako technický laik se proto ptám, jak náročná byla "přeměna" na Bi-Bo-Li a zda šla provést mimo rafinérie?
Na co mimochodem létalo francouzské letectvo? Jesliže se totiž počítalo s příletem francouzským letadel, není mi jasné, zda by na letišti byly dva stojany. V jednom Bi-Bo-Li pro naše letadla a v druhém letecký benzín pro Francouze. Týká se to třeba letiště Chrudim, které bylo stavěné s tím, že zde mohou přistát spojenecká letadla.
ja_62 18.10.2005 16:20 - č. 151
ja_62 Tím ale nechci tvrdit, že bychom zůstali odkázáni na moravské naftové doly

Co se vrátit na "Měli(Mohli) jsme se v roce 1938 bránit?"- přece jen jde o širší téma, než jen letecké.
ja_62 18.10.2005 16:11 - č. 150
ja_62 Jinak napsal jsem "přitahování kohoutku", /možná vypadám jako totální hnidopich/, ale jedná se o přesnější vyjádření, toho, co se dělo, než "utahování" - šlo o gesto ze strany Rumunů, kterými nás chtěli donutit jednat o té jejich zelenině, nebo co to bylo, na druhou stranu nás nechtěli úplně odstavit - koneckonců z našich sousedů k nám měli nejlepší vztah Můžu se zeptat na detaily a pramen, až toho člověka zase uvidím, ale mám dojem, že snížení objemu dodávek se výrazněji neprojevilo ani na civilním trhu, armádu to nemohlo ovlivnit vůbec.

Taky, v míru část dopravy šla po Dunaji, což by asi za války padlo.
ja_62 18.10.2005 15:51 - č. 149
ja_62 Nějaké určitě, ale nemám tušení jaké - hledal jsem na vojenstvi.kvalitne.cz, a tam je prohlašují za prozatím dostatečné - ovšem jedná se o hodnocení situace za mobilisace a krátce po ní, navíc dostatečné není z nejpřesnějších údajů, a je otázka na jaké časové období byly zásoby plánovány.
curahee 3.1.2005 17:57 - č. 146
curahee Hofi:Pozdě
Hofi 3.1.2005 17:56 - č. 145
Hofi Neviem kam som mal dať tento odkaz, tak to dávam sem - všimnite si "Päťstovky" za nastúpenými výsadkármi SS - celkom zaujímavá kombinácia:

www.network54.com/Forum/message?forumid=4720...
ujezd 25.11.2004 21:27 - č. 144
Avia B-35 je jeden z mych favoritu (vedle Tempesta, vsech Grummanu, Ki-44, Mosquita a Black Widow.Takze, na pristi sezonu budu mit hotovou RC maketu prvniho prototypu (S3, tak jak havarovala, podle me nejhezci verze/kamuflaz). Rozpeti 2.3m, vaha cca 8kg, motor ZDZ50 ccm. Tak kdyz by jste chteli videt krasnou eliptickou siluet v letu, prijdte se nekdy podivat na modelarsky letecky den do Lipencu/Praha 5.

Jinak kluci jestli mate nejake fotky, treba i tech vyhledovych verzi, pls poslete na [email protected]
dik, D.
Honza 16.11.2004 16:25 - č. 143
Honza No já musím souhlasit s Algym, že montáž Mercury na drak B-35 by byl nesmysl. Šlo mi o to, najít v té době u nás používaný hvězdicový motor, který by přicházel v úvahu. Společnými silami jsme se dobrali ke (jak doufám) správnému výsledk.
Samotaar 20.11.2003 14:27 - č. 140
"První prototyp však havaroval 22.11.1938 u Kyjí, přičemž zahynul pilot četař Arnošt Kavalec, a druhý padl do rukou okupantům. Ti shledali, že jde o pozoruhodný stroj, a nařídili ve zkouškách pokračovat. Dne 19. dubna 1939 si na b-35 zalétal německý pilot Carl Francke ze suity generála Ernsta Udeta , který měl a starosti výzbroj luftwafe. Francke nešetřil chválou a Udet sám prý později prohlásil, že nebýt toho, že německý Bf 109 je už v sériové výrobě, prosazoval by do výzbroje B-35. "

Jiří Rajlich a Jiří Sehnal VZDUCH JE NAŠE MOŘE (Vydalo Naše vojsko, Praha 2002)
Knihu sem koupil za 359 korun a všem ji doporučuju. Je v ní prakticky vše základního o našich letadlech 1918 až 1939.
Samotaar 20.11.2003 14:19 - č. 139
Honza: pošli mi to taky ..... dix
Honza 28.8.2003 22:04 - č. 138
Honza Jak se Vám líbí, pánové? (najdete ji na fotogaleriích, pak sjet dolů na fotky modelů a pak jen Honza (Brno) a modely letadel z válečného období. Omlouvám se, že s tí pořád otravuju, ale moc by mě zajímal Váš názor...
Honza 11.8.2003 20:13 - č. 137
Honza Pro všechny: Možná podoba Avie B-335 (tedy s motorem HS-1000Y, novým podvozkem a další výzbrojí kulometů ZB-15 v křídle) bude snad už brzy ve Fotogalerii. Eglimu jsem je už poslal...
guano 6.8.2003 10:44 - č. 136
guano Honza: Pekne, pekne, ...
Honza 5.8.2003 14:10 - č. 134
Honza A co Ty na to? Buď prosím shovívavej
guano 5.8.2003 13:46 - č. 133
guano Honza: Dik, uz mi to doslo.
Honza 5.8.2003 13:21 - č. 132
Honza Vydržte, blbne mi odesílání pošty, jak Egli dá vědět, že galerie jedou, počlu to pro všechny
141-160 z 247
<< 5 6 7 8 9 10 11 >>
Po