Válečné lodě druhé světové války

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
2961-2980 z 3183
Po
karaya1 27.7.2004 18:53 - č. 278
karaya1 Kdybychom teoreticky uznali existenci takovéhoto svazu (odhlédněme od potopení Graf Spee v ústí La Plata 17. prosince 1939 a Bismarcku 27. května 1941), pak by existoval někdy po lednu 1942, kdy skončily zkoušky a výcvik posádky Tirpitze.

Když odhlédneme ještě i od katastrofálního nedostatku paliva pro Kriegsmarine (jeden z hlavních důvodů, proč Tirpitz po většinu války nečinně kotvil v Norsku), výpad takto velké a významné skupiny by jistě neušel britské pozornosti. Když mohla letadla Coastal Command najít a sledovat Bismarck v květnu 1941, nevidím nejmenší důvod, proč by se to nemohlo opakovat o necelý rok později. Na německé straně též vůbec nefungovala koordinace mezi jednotlivými složkami nejen ozbrojených sil (Luftwaffe - Kriegsmarine), ale i mezi ponorkami a hladinovými loďmi (viz třeba téměř torpédování Tirpitze německou ponorkou při návratu z neúspěšného útoku na konvoj).

Důvodů, proč by Němci neměli šanci by se jistě našlo i více. Jak zmiňoval GeorgRolf, rozhodly by především letadlové lodě, stejně jako v případu osamoceného Bismarcka...

Na druhou stranu si myslím, že umístění podobného svazu v Norsku by zcela jistě bylo noční můrou mnoha britských admirálů a určitě bychom se dočkali četnějších a větších akcí typu "Source" či "Goodwood"...
GeorgRolf 27.7.2004 15:48 - č. 276
Já myslím, že tyto lodě byť by byly doplněny ještě o Scharnhorst a Gneisenau nepředstavovaly problém pro RN, ale pro britskou obchodní plavbu. Čili jejich nebezpečí nespočívalo v tom, že by byly schopny vytvořit hrozivý svaz, ale v neočekávaných průnicích težko zachytitelných a polapitelných jednotlivých plavidel a jejich útocích na konvojovou dopravu. Jak známo Britové drželi jen kvůli pouhému Tirpitzu celou válku v pohotovosti značnou flotilu, ale nemyslím si, že to automaticky znamená, že by jeden Tirpitz dokázal vyšachovat celou flotilu, ale naopak, že je potřeba velkého počtu lodí na to, aby byla jistota, že případný pronikající Tirpitz bude co nejrychleji zastaven a zničen. Takže když to zjednoduším, pokud by Němci vytvořili ze svých provozuschopných lodí svaz s cílem utkat se s RN, tak by je Britové snadno a rychle přečíslili a porazili. Pokud by ke střetu došlo dále od pobřeží, mimo dosah letadel Luftwaffe, bylo by vítězství Britů jisté, protože převaha jíž poskytuje palubní letectvo je nenahraditelná. Počítám, že chyby kterých se RN dopustila při stíhání Bismarcka (náhodné potopení Hooda a poškození PoW) pramenily spíše z pocitu nadřazenosti a v pozdějším období by se jich RN určitě nedopustila. Je jasné, že Němci by byli od začátku akce vlastně v defenzívě, což je na moři velká nevýhoda.
karaya1 27.7.2004 10:15 - č. 275
karaya1 Podle mého názoru by Britové s tímto svazem měli veliké problémy, ale nakonec by to zvládli bez větších ztrát.
karaya1 27.7.2004 10:04 - č. 274
karaya1 Chtěl bych zde rozpoutat diskusi na téma Von Harryho ankety:

Dokázali by Spojenci potopit svaz tvořený Tirpitzem, Bismarckem a Graf Spee?
Ano, bez větších problémů - 3
Ano, s velkými ztrátami - 10
Ne, ztráty by byly vyrovnané - 1
Ne, Němci by Brity rozdrtili - 2
Dzin 26.7.2004 22:59 - č. 273
Dzin DuGalle: Tak jsem se díval, ohledně potopení Szent Istvána a čluny MAS měly maximální rychlost 24 uzlů a dobrovodné torpédovky 28 uzlů.
Dzin 21.7.2004 22:01 - č. 272
Dzin karaya1: (271) Pokud jde o letadlové lodě bez CVE, potom v operačním stavu Home Fleet jsem k březnu 44 našel jen Victorious a Furious. V Pacifiku je Illustrious a Unicorna, kde měly být Formidable a Indomitable jsem nenašel.
karaya1 21.7.2004 15:18 - č. 271
karaya1 Může mi prosím někdo napsat, které britské letadlové lodě byly v březnu 1944 "k dispozici" ve Scapa Flow, tedy nedoprovázely konvoje, nebyly ve Středomoří ani v Pacifiku etc.? Díky moc
Jossif 20.7.2004 23:06 - č. 270
Doporučujem skvelú stránku o lodiach z obdobia WW2

warships.web4u.cz
Dzin 18.7.2004 21:48 - č. 269
Dzin Algernon: Já také chápu dodání jako dodání. Giro.c mě ponoukl nápad, já se podíval do "Veleobři oceánů" a tam se praví o tom, že Vanguard měl přímo "čtyři ústřední zaměřovače Mk.37 zámořské provience." S tím, že radar byl nahrazen britským radarem "type 275".
Co za to Američané dostali opravdu nevím. Třeba to bylo v rámci rozsáhlejších výměn, nebo to bylo dodáno přímo konkrétně, opravdu nevím.
giro.c 18.7.2004 12:57 - č. 266
no zkusim se podívat do veleobrů ocánu, kde bylo něco o Vanguardovi a snad tam bude i tohle
Dzin 18.7.2004 12:15 - č. 265
Dzin Algernon: To by jsi se musel zeptat někoho, kdo přesně ví, jak se to s licencí má. Já to vždy chápal tak, že Britové vyrobili zaměřořovače identické s Mk.37, jen radar použili vlastní.
Dzin 17.7.2004 13:36 - č. 263
Dzin To mi opravdu není známo, ale nevylučuji to. Je opravdu dost možné, že to bylo na základě takovýchto výměn.
Dzin 17.7.2004 13:26 - č. 261
Dzin Algernon: Kdysi, kdysi, já už si to pořádně nepamatuji...
Přesně to nevím, ale byl dodán v rámci Půjčky a Pronájmu, myslím 4 kusy. Cenu opravdu neznám. Oni na jejich základě vyvynuli vlastní, který byl defakto identický, jen měl jiný radar. Jedinou loď, o která na sto procent vím, že byl použit byl Vanguard.
karaya1 9.6.2004 14:39 - č. 259
karaya1 Dzin: časem napíšu, díky
Dzin 8.6.2004 22:02 - č. 258
Dzin karaya1: Ohledně těch Hellcatů, útočících na Tirpitze, našel jsem seznam útoků, kterých se účastnily, takže když mi napíšeš datum, které tě zajímá, mohu ti napsat, jestli se náletu účastnily či nikoli.
giro.c 6.6.2004 10:13 - č. 257
no dodatek bude někdy příště.....
Dzin 5.6.2004 13:53 - č. 256
Dzin giro.c: Nemáš vůbec zač. Jen se divím, že to neznáš, je do docela často používáno, když máš vícero věrohodných zdrojů, které se podstatně liší. Potom uvedeš ten, podle tebe, nejsprávnější a jako dodatek, nebo třeba poznámku pod čarou, i další údaje.
giro.c 4.6.2004 07:34 - č. 255
ík Dzine za dobrej tip na příště.
Dzin 3.6.2004 21:39 - č. 254
Dzin giro.c: (253) Určitě jsi se správně rozhodl! A pokud si stále nebudeš jistý, tak to můžeš vyřešit pasáží ala: "udělala to ponorka XY (některé prameny naproti tomu uvádějí ponorku YX).
giro.c 2.6.2004 19:30 - č. 253
no snad jsem se rozhodl správně..............když ne jsem připraven snést i nejhorší kritiku.
2961-2980 z 3183
Po