Waffen-SS

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
61-80 z 2221
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po
siglufjordur 25.3.2011 22:07 - č. 2654
Algernon napsal v č. 2646:
"Pročež jen poznamenávám, že jak onen nově zaregistrovaný"
Vidím,že pro tebe ,,nově registrovaný´´,znamená méněcenný...tak pokračuj tak dál.
bush 25.3.2011 22:02 - č. 2652
bush
Algernon napsal v č. 2651:
"Jen, ehm, toto"
Uznávám. Neumím se vyjadřovat přesně, jak bych chtěl. Snad jsem to dostatečně vysvětlil.
bush 25.3.2011 21:55 - č. 2649
bush Na Búry reaguji ve smyslu obecnějším, protože se domnívám, že holocaust lze odznačit za genocidu a tu, jakožto označení pro určitý akt, je možné v jistých případech vraždění lidí - dva konkrétní příklady uvádím - užívat. O Búrech se bavit nechci, nevidím k tomu nejmenší důvod.
Proto vřele doporučuji všem držet se tématu!
siglufjordur 25.3.2011 21:51 - č. 2647
Nebyly to internační,ale koncenrační tábory a vysoká umrtnost byla vyvolána nedostatkem jídla a nemocí,které se neizolovaly a neléčily.
bush 25.3.2011 21:46 - č. 2645
bush
Algernon napsal v č. 2643:
"Ehm - která například?"
Dva příklady jsem udal. Na seznam všech nemám chuť ani čas.
bush 25.3.2011 21:44 - č. 2644
bush
Algernon napsal v č. 2637:
"Zvláště ten srb bych rád viděl… Ale jinak buď tak laskav, a mluv jenom a pouze za sebe, rybízku."
Algernon napsal v č. 2640:
"Nerad bych byl, ehm, přehnaně jízlivý…"
Algy, vskutku je tohohle zapotřebí? Já Tě chápu, ale ... čemu to prospěje?
bush 25.3.2011 21:42 - č. 2641
bush Tohle nikdo nepopírá. Genocida nebyla pouze jedna, jak se často mylně myslí. Avšak ubíháš pryč od toho, co jsi řekl - neprobíráme tu přeci historii vyhlazování lidských jedinců; nebavíme se tu o Rwandě, Arménech atp. Řeč byla o jakési naší hysterické reakci na video s vojáky Waffen SS, nepletu-li se. Proto nechápu, jak můžeš tvrdit, že s námi souhlasíš, když tomu tak zcela zřejmě není ... Obviňuješ nás z hysterie. Rád bych viděl důkazy podporující Tvé tvrzení. Na řadě s tahem jsi Ty, nikoliv "My" a doporučoval bych neodbíhat jinam.
siglufjordur 25.3.2011 21:29 - č. 2639
Nechci tady nic propagovat a celkem s vašimi názory souhlasím.Ale vzpomeňte si která země vytvořila první koncenrační tábory...ano,byla to Velká Británie v roce 1898 nebo 1899 v tzv.bůrské válce.Nebyly to sice vyhlazovací tábory,ale umrtnost tam byla obrovská.Vlastním noviny z roku 1897-1902,kde to je vše detilně popsáno.
bush 25.3.2011 21:05 - č. 2638
bush Ano, skutečně uznávám, že přístup vůči komunismu a nacismu je u nás, bohužel, dvojí. Leč hovořit o mužích z Waffen SS jako o pouhých vojácích je stejně zcestné. Na čem stál nacismus či existence Třetí říše, chceš-li? Na lidech jako byl Wittmann; obecněji řečeno na oněch "Hitlerových spokojených lupičích", jak vhodně poznamenal jeden německý historik (Aly Götz). Na jedincích, kteří byli uváděni jako Árijci (nebo též srozumitelněji Němci). Tito lidé žili na úkor ostatních: především Židů, ale i všech okupovaných obyvatel, údajných nepřátel (škůdců, parazitů společnosti) atp. Celá válečná mašinérie z takového principu vycházela. Toto bychom měli chápat. Zde začíná holocaust, který končí v plynových komorách, kam je často jen zatlačován. Mluvit o Wittmannovi, Waffen SS, ale i o Wehrmachtu prostě znamená hovořit i o holocaustu. Nejedná se o dvě složky, nýbrž integrální systém. Opěvovat Wittmanna znamená vstoupit kluzkou na půdu ...
siglufjordur 25.3.2011 20:48 - č. 2635
Asi tak,že u nás byl schválen zákon,že propagace komunismu a nacizmu je na stejné urovni
Dzin 25.3.2011 20:37 - č. 2634
Dzin A co tím chtěl básník říci? Jak souvisí prapor se srbem a kladivem s Waffen SS? Že by nijak?
siglufjordur 25.3.2011 20:34 - č. 2633
Ten odkaz jsem smazal,ale tu hysterickou reakci jsem docela čekal.Nikdo nemůže mít všeobecný přehled,že?Tu hudbu složila skupina Rammstein k jednomu boxerskému zápasu.A že tam jsou na fotkách vojáci z ss,jako Peiper,Wittman,nebo Dietrich,no a?To neznamená,že je to propaganda jednotek SS.Navíc zrovna Wittman je všeobecně uznávaný tankista,i když byli lepší,než on.

Mnoho z vás,včetně mne,ještě nedávno vyvěšovalo prapory se srbem a kladivem.A dnes je to stejně trestné jako prapor se svastikou.
Krojc 25.3.2011 09:25 - č. 2632
Krojc
siglufjordur napsal v č. 2630:
"www.youtube.com/watch?v=J6m_pvDV4JI"
S tím se jdi vycpat - pouštěj si to doma, tady o to nestojíme!
ja_62 20.8.2010 17:41 - č. 2629
ja_62
ja_62 napsal v č. 2506: [téma č. 8 - přísp. č. 2506]
"Obžalovaný Priess tuto knihu [Čingischán a jeho odkaz] obdržel jako vánoční dárek od Himmlerovy kanceláře. V knize bylo uvedeno, že Čingischánovou zásadou bylo aby první útok vnesl hrůzu a paniku i do nejvzdálenějšího koutu napadené země která měla být paralysována strachem. Obyvatelstvo mělo vnímat, že odpor je marný."
Není zmíněno jak významnou součástí učebního plánu to bylo, a zda to tam vydrželo i konfrontováno s válečnou realitou, kdy snad začaly být považovány za užitečné praktičtější aspekty vojenství, ale mne by zajímalo do jaké míry mohla být efektivní vojenská organisace, která toto považovala za relevantní součást důstojnického výcviku - i když to přirozeně svědčí o druhu ethosu panujícího ve Waffen SS.
"
Když jsem tuto drobnost kdysi uváděl jako ukázku ze "vzdělávání" budoucích důstojníků Waffen SS, nešlo mi jen o ironii toho, že se SS proti "asiatským hordám" ideologicky vymezovali, ale zjevně nebyli proti občasnému převzetí praktických dovedností, pokud se jim zdály "užitečné"; ale zejména mě zaujalo, že v učebním plánu podobně takticky zjevně nepříliš užitečné hříčky zaujímaly vůbec nějaké místo.
ja_62 20.8.2010 17:21 - č. 2628
ja_62
MWittman napsal v č. 2617:
"Ale tak snad nemůžeme odsoudit každého. Jsou mezi nimi taky lidi."
Tak i tribunál v Norimberku z účinku rozsudku vyjmul některé skupiny (ty kdo byli odvedeni, nebylo jim dáno na výběr, a nedopustili se válečných zločinů; a ty kdo SS opustili před 1. 9. 1939). Já mám za to, že takovéto vymezení se mohlo dotknout dejme tomu nějakých pubescentů za války zpitomělých propagandou "elitních bojových jednotek", kteří tyto parametry nesplňovali pouze protože se tam buď přihlásili dobrovolně anebo byli odvedení a zůstali u SS když jim bylo dáno na vybranou (nevím v jakém období přesně tato možnost existovala, ale v nějakém období měli branci odvedení k Waffen SS, teoreticky, po uplynutí nějaké doby právo na výběr zda zůstanou nebo přejdou k Wehrmachtu). Jenomže ať už to z lidského hlediska pro ně bylo jakkoliv těžké (a oni sotva mohli být morálně stejně odpovědní jako někdo kdo vstoupil do SS před válkou, přece jen ve věku zralejším), tak to představovalo relativně krátkou episodu, jejíž následky a z toho vyplývající některá omezení asi nešly plně odčinit, ovšem nepředstavovalo to pro ně asi nějaké fatální celoživotní následky. A to, že nějaký Standartenführer nedostal pensi odpovídající plukovníkovi Wehrmachtu mne nějak nedojímá.
spelter 16.8.2010 10:21 - č. 2627
spelter
MWittman napsal v č. 2626:
"Když chceš udělat nadlidi, tak je musíš naučit, jak se chovat."
Nejsem si jist, že představa o nadlidech v podání SS a nacistického Německa vůbec spočívala zrovna v dokonalém zvládnutí etikety..
Oproti tomu je určitě naučili, jak se mají chovat, podle toho to pak taky vypadalo..
MWittman 15.8.2010 20:52 - č. 2626
MWittman Když chceš udělat nadlidi, tak je musíš naučit, jak se chovat.
karaya1 15.8.2010 16:21 - č. 2625
karaya1
dead man napsal v č. 2623:
"pak třeba v důstojnickým kurzu bylo součástí součástí výuky prej i správný držení příboru"
Opět se dostanu lehce mimo téma Waffen SS, ale tohle bylo minimálně i u Kriegsmarine, jeden ponorkář, kterého jsem tu před lety citoval (Heinz Schäfer), ve svých pamětech (U-boat 977, Ballantine Books, New York 1966) vzpomínal na důstojnické zkoušky ve stylu večeře s ostatními důstojníky, u které na ně čekala spousta chytáků (stylu jiná lžička na dezert, než podle pravidel stolování měla být – jediné správné řešení bylo požádat číšníka o výměnu, jinak vyhazov od zkoušek apod.).

To ale asi bude něco jiného než kurs "jak jíst příborem a ne rukama"
dead man 15.8.2010 00:28 - č. 2624
dead man
MWittman napsal v č. 2622:
"Ta elitnost byla způsobena spíš lepším vybavením a úspěchy vybraných divizí. (jen názor)"
Já si to myslím přibližně podobně - jak jsem psal v 2621, když si nějakej generál po válce vzpomněl jak dostal v kritický situaci jako posilu čerstvej SS Panzerkorps, byl pak náchylnej připisovat celejm Waffen SS vysoký bojový kvality.
dead man 15.8.2010 00:22 - č. 2623
dead man No větší ztráty měly SS už v Polsku, kde pluky bojovaly přidělený k armádním jednotkám - Leibstandarte u 17. pěší a 9. tankový divize, Deutschland (a jiný menší jednotky - dělostřelectvo, průzkumnej a spojařskej prapor) u Panzerdivision Kempf a Germania u skupiny armád "Jih" (přesněj to říct nedokážu protože snad byla rozdělená po praporech - snad někdo upřesní).

Von Manstein ve Ztracených vítězstvích popisuje divizi Totenkopf jako nejlepší mezi Waffen SS s jakou se setkal, že vždycky útočila s elánem a v obraně byla zarputile vytrvalá - ALE kvůli nedostatečnýmu výcviku a zkušenostem důstojníků a poddůstojníků často utrpěla zbytečný ztráty. Von si teda určitě přihřívá svou polívčičku (lituje že "tito dobří vojáci nebyli pod velením zkušených velitelů Wehrmachtu, s nímž bojovali bok po boku") ale něco na tom bude.

Když porovnám hypotetickýho někoho kdo si v letech 1919-1933 zachoval, udržoval a prohluboval vojenskou kvalifikaci v Reichswehru, aby se třeba někdy před válkou stal velitelem pluku Wehrmachtu a na druhý straně Seppa Dietricha kterej byl za první války poddůstojníkem a velitelem pluku - Leibstandarte - se stal na základě kvalifikace bodyguarda/bijce oddanýho Hitlerovi tak asi jakýkoliv snahy dohnat vzdělání mohly jen zmírnit následky takovýhle metod "získávání kádrů". A to asi Dietrich, pro kterýho to byl jen start k postupu končícímu u velení armády, na což už vůbec nestačil, bude nejspíš jen špička ledovce.

A když vynechám armádní důstojníky co se k SS dali, tak dohnat to výcvikem v Junkerschule Bad Tölz asi těžko mohlo poskytnout dostatečný personální rezervy vycvičenejch velitelů když se navíc po začátku války SS furt rozrůstaly.

Taky ve Wehrmachtu musel mít budoucí důstojník aspoň maturitu, zatímco SS byly míň vyběravý (na druhou stranu aspoň teoreticky vybírali z příslušníků mužstva, což je takovej prvek lidovosti), ale pak třeba v důstojnickým kurzu bylo součástí součástí výuky prej i správný držení příboru .
61-80 z 2221
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po