Waffen-SS

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
21-40 z 2221
1 2 3 4 5 >>
Po
historik1 15.7.2012 19:48 - č. 2701
historik1
egli napsal v č. 2700:
"Česky je v knize O. Krause a E. Kulky "Noc a mlha"."
Děkuji moc
egli 15.7.2012 17:20 - č. 2700
egli
historik1 napsal v č. 2699:
"Zdravím,chtěl bych se zeptat jestli je někde k sehnání přepis Gersteinové zprávy."
www.deathcamps.org/belzec/gerstein.html
www.ns-archiv.de/verfolgung/gerstein/gerstei...

Česky je v knize O. Krause a E. Kulky "Noc a mlha".
historik1 15.7.2012 17:09 - č. 2699
historik1 Zdravím,chtěl bych se zeptat jestli je někde k sehnání přepis Gersteinové zprávy.
Hans_7120 19.6.2012 15:39 - č. 2698
Hans_7120
ja_62 napsal v č. 2697:
"tj. orlice se svastikou ve spárech - Wehrmacht je nosil nad pravou náprsní kapsou, Waffen SS na levém rukávu"
Dodal bych snad jen, že i vzhled orlice jako takové se lišil. Zatímco Wehrmacht měl křídla (pera) u orlice seseknutá šikmo, u esesáků sbíhaly do špičky.
ja_62 16.6.2012 08:15 - č. 2697
ja_62
historik1 napsal v č. 2696:
" a jak se poznalo že se jedná právě o SS."
Mimo odznaků a symbolů na pokrývce hlavy (resp. i opaskové spony atp.) - v každém případě neměli na límcích "Litzen" Wehrmachtu, další rozdíl je v typu a umístění "výsostného označení" - tj. orlice se svastikou ve spárech - Wehrmacht je nosil nad pravou náprsní kapsou, Waffen SS na levém rukávu. Odborníci mě patrně dále doplní.
Edit. - Mám jistý pocit, který ale momentálně nemohu blíže ověřit, vzhledem k jistým okolnostem (několikeré stěhování, Nejslavnější kulomety a samopaly, Svojtka&Co, limity transportu, separovaný odpad) mimo můj dosah - že tam šlo o tuto - en.wikipedia.org/wiki/File:Charlemagne_Divis... - fotografii? Tak tam jde o foto z doby kdy byli dotyční Francouzi (stále ještě) součástí Wehrmachtu, v rámci tzv. "Légion des volontaires français contre le bolchevisme".
historik1 14.6.2012 20:52 - č. 2696
historik1 Zdravím rád bych se zeptal na příslušníky cizích legii SS. V knize "Nejsllavnější samopaly a kulomety" jsem našel obrázek francouzských vojáků ve službách SS. Ale kupodivu nemají na výložkách SS,chtěl bych se zeptat zda li runy SS nemohli nosit a jak se poznalo že se jedná právě o SS.
Krojc 10.1.2012 11:13 - č. 2695
Krojc
ja_62 napsal v č. 2694:
"okolo 30-50"
Nula sem nula tam - náckové svoje oběti počítali v šestimístných číslech, tak se nedivme, že jejich obdivovatelé mají někde o kolečko - pardon, o nulu víc .
ja_62 9.1.2012 17:46 - č. 2694
ja_62
dead man citoval v č. 2692:
"diep napsal v č. 2550: "Masakr v Dachau, kterému jak jsem si teď osvěžil nepadlo za obět 300 německých vojáků, ale rovnou 560"
Já si nepamatuju zda to tu tehdy výslovně padlo, ale počet příslušníků SS na místě zneškodněných (orig. neutralized) celkem byl tehdy udán v počtu "okolo 300", tj. čistě z hlediska početního je nemožné aby 560 z nich bylo pobito - v jejich případě seriosní odhady kolísají okolo 30-50, z nichž přinejmenším zhruba polovina padla za oběť osvobozeným vězňům.
Ero 7.1.2012 00:25 - č. 2693
Ero
dead man napsal v č. 2692:
"Třeba svýho času "diep" se tím osvěžoval."
dead man 6.1.2012 19:35 - č. 2692
dead man
Krojc napsal v č. 2673:
"Navíc zdůraznili, že při osvobozování Dachau americké hlídky po objevení kup vězeňských mrtvol na několika místech zmasakrovaly vzdavší a vzdávající se stráže SS a následně byli tito vojáci vyviněni!!!"
DG napsal v č. 1391 ([téma č. 8 - přísp. č. 1391]):
" Na postřílení ostrahy koncentráku nevidím morálně zcela nic špatného, v žádném případě bych se to ale neodvážil srovnávat s masakrem v Oradour sur Glane. Maximálně ty zmetky měli nechat několik roků vyhladovět, denně mlátit, nutit k otrocké práci a teprve pak odkráglovat. Pokud tady necítíš dost velký rozdíl, tak s tebou pak velice cítím..."
Kdysi to tu pěkně komentoval DG. (BTW - v tom Dachau aspoň část americký "nehoráznosti" spočívala asi jen ve zcela nedostatečný ochraně stráží proti tomu když jim vězňové začali oplácet co do tý doby stráže dělaly jim, za pomoci násad vod krumpáčů.)
Krojc napsal v č. 2673:
"Který myslící tvor by tyto dvě události vůbec mohl srovnat?"
Myslící tvor žádnej, ale mezi uživatelema Fronty se už pár našlo. Třeba svýho času "diep" se tím osvěžoval.
diep napsal v č. 2550:
"Masakr v Dachau, kterému jak jsem si teď osvěžil nepadlo za obět 300 německých vojáků, ale rovnou 560 (Což je kapku víc, než daleko známější masakr v Malmédách. Dokonce i pokud k tomu přičteš masakr Leibstandarte v Wormhoudtu a masakr Totenkopf v Le Paradis..)"
dead man 6.1.2012 19:29 - č. 2691
dead man Já ho nesledoval celý - jen jsem mrknul na první fotku pro ověření. Hustý jsou už i ty komentáře pod videem.
Hans_7120 6.1.2012 19:20 - č. 2690
Hans_7120 Ono na tom videu je asi celkově málo těch co nemají prsty v nějaké té sviňárně .
dead man 6.1.2012 18:51 - č. 2689
dead man Není zač.
BTW jak už linkem taktně naznačil Hans_7120, ten na videu je Adolf Diekmann, pozdějc hlavní pachatel masakru v Oradouru.
historik1 5.1.2012 21:58 - č. 2688
historik1
dead man napsal v č. 2687:
"Spojovací oddíl SS-VT. V květnu 1940 pak takovýhle označení (pluků a samost. oddílů) na výložkách zrušili."
děkuju :)
dead man 5.1.2012 20:05 - č. 2687
dead man Spojovací oddíl SS-VT. V květnu 1940 pak takovýhle označení (pluků a samost. oddílů) na výložkách zrušili.
Ero 5.1.2012 19:21 - č. 2686
Ero
Hans_7120 napsal v č. 2685:
"Dle mého je to označení spojaře. www.oradour.info/images/diekman2.htm"
taky si myslím, je to blesk.
Hans_7120 5.1.2012 15:38 - č. 2685
Hans_7120
historik1 napsal v č. 2684:
" zdravím zajímalo by mě co to je za nášivku hned na první fotce . Vypada to jako dalši S ?"
Dle mého je to označení spojaře.
www.oradour.info/images/diekman2.htm
historik1 5.1.2012 15:03 - č. 2684
historik1 zdravím zajímalo by mě co to je za nášivku hned na první fotce . Vypada to jako dalši S ? www.youtube.com/watch?v=R-kwZDJx5mU&feat...
ja_62 29.12.2011 17:01 - č. 2683
ja_62
siglufjordur napsal v č. 2664:
"Ale na konci války byl právě příliv zahraničních dobrovolníků paradoxně největší-1944-1945."
Armáda se scházela dost rychle, vadou jen bylo, že některé formace se vždy zase po čase rozutekly. Ale protože se podařilo jejich příslušníky přemluvit, aby přišli znovu, stoupaly přírůstky do závratných číslic.
(Eduard Bass: Cirkus Humberto, kap. XII - líčení účasti na bitvě u Pico del Espuela v podání seržána Vosátky)
To je paradox spíše zdánlivý - k němuž dojde zejména pokud někdo nereflektuje celkový vývoj války v této době, tj. hlavně masivní odliv německých ozbrojených sil z do té doby okupovaných území, jakož i lexikální smysl termínu "zahraniční dobrovolník", s důrazem na adjektivu "zahraniční" oproti substantivu "dobrovolník", které v této fázi v podstatě znamená že jde o jedince kterého nebylo možné odvést k Wehrmachtu. Příliv dobrovolníků lze pak rozdělit na případy:

a) jednotlivců uprchnuvších z těchto území, kteří dosud kolaborovali výhradně jen tou drobnou každodenní prací v týlu, načež se začali obávat co na to nyní řeknou jejich krajané, a které Německo koncem války nemohlo jen tak živit (týká se to zejména západní Evropy - Belgie, Francie, Nizozemí), kteří měli relativně nejblíž ke konvenčně přijímané definici dobrovolníka;

b) jednotky dosud podřízené jiným organisacím (Ostministerium apod.) převzaté Waffen SS en bloc (různé východní Schutzmannschafty, kozáci, Kaminského RONA, kupodivu i "Legion Freies Indien") jaksi v rámci "racionalisace lidských zdrojů";

c) personál pocházející ze zemí kolabujících loutkových režimů ve východní Evropě - v praxi cosi mezi oběma výše uvedenými případy - jedná se např. o maďarské a slovenské jednotky - aneb někdo je na jednom břehu Moravy příslušníkem PO HG a na druhém se z něj najednou stane dobrovolník ve Slowakei Grenadier Regiment Nr. 1 "Hlinka Garde".
ja_62 29.12.2011 16:22 - č. 2682
ja_62
Krojc napsal v č. 2671:
"Jeden neví, co si o těch vykladačích historie má myslet, obzvláště když komentátor několikrát zdůraznil, že všechny výpovědi a přiznání vynutil protiprávním násilím vojenský vyšetřovatel židovského původu ."
Existuje (a já ji, doufám, v elektronické podobě stále ještě někde mám) dobová vyšetřovací zpráva US Kongresu, která konstatuje (mimo různých jiných věcí, které tehdy zkoumali - jelikož odsouzení se podobnými tvrzeními snažili zvrátit rozsudek), že proti dvěma z obviněných skutečně došlo v průběhu jejich pobytu ve vazbě k použití násilí - ovšem nikoliv v rámci výslechů s cílem vynutit přiznání, ale v rámci rvačky na vězeňském dvoře, s cílem aby s ní přestali.

(Kupodivu - tato zpráva ačkoliv konstatuje, že tvrzení o protiprávním průběhu procesu se buď nezakládají na pravdě, anebo šlo o drobnosti, které na výsledek neměly vliv - další věc co si z ní pamatuju byly zapálené svíčky a Bible na stole během výslechů, což měl být trik mající vyvolat dojem, že nejde o předběžný výslech, ale o soudní řízení; nakonec doporučuje zmírnit tresty, "protože se za ně přimlouvá mnoho slušných Němců".)
21-40 z 2221
1 2 3 4 5 >>
Po