Letci s nášivkou Czechoslovakia

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
161-180 z 413
<< 6 7 8 9 10 11 12 >>
Po
matran 27.3.2007 21:09 - č. 348
matran zdravim,
zdravim mohli by jste mi doporucit nejlepsi knizku od ceskeho autora-letce-co znate nebo jste cetli? nejak ted nemam co cist. Nedavno jsem dorazil Bourliva oblaka od M.Liskutina. dekuju
adam 29.1.2007 18:32 - č. 347
adam Stanislav Fejfar- naše letecké eso s 6 sestřely z bojů o Francii a Anglii.
Četl jsem jeho deník a opravdu sympatický vlastenec...
Bohužel padl v květnu 1942, kdy se odpojil od 313. perutě se svým číslem Berkovcem.
Fejfar chtěl pravděpodobně pomstít svého velkého kamaráda- F. Fajtla, který byl sestřelen
pár týdnů předtím... čest J. Fejfarovi
Jsem hrdý na to, že naši takto hrdinně bojovali a nebáli se přesily...
DAVID M 10.11.2006 16:05 - č. 346
DAVID M Novinka Jiřího Rajlicha "Za boha a národ"(SK), která se právě objevuje na pultech je doprovázena po zde zmiňované práci P.Šumichrasta dotřetice titulem pojednávající o problematice SVZ během ww2- Letec Rudo Božik(taktéž Svět křídel-Stano Bursa). Ohledně Šumichrasta platí co jsem napsal v 345., nový Rajlich je doplněním práce ,která vycházela na pokračování v HPM(Esa SVZ) a pěkně přehledně řešena. Poslední jmenovaná práce od Slováka Stana Bursy pojednávající o někdejším esu SVZ a pozdějším úspěšném letci Kombinované letky se však bohužel především vinou autorova protičeského zaměření a nacionalismu(přes které se nedokázal přenést ani po rozpadu státu...) posouvá jinam ,než by si velikost letce Rudolfa Božika zasluhovala.
DAVID M 14.10.2006 15:38 - č. 345
DAVID M Ještě jsem chtěl zmínit právě vycházející knihu od Petera Šumichrasta- Slovenské letectvo na východní frontě 1941-43(Svět křídel). Toto je autorova prvotina u českého vydavatele, jinak ho však netřeba představovat, je to jeden z nejaktivněji publikujících autorů v zemi našeho východního bratra. Za zmínku stojí např. Slovenské letectvo 2.,3. -navazoval zde na patrně nejvýznačnějšího svk. historika(bohužel již zesnulého) pro daný obor Juraje Rajnince(1.díl), Šumichrast na tomto stěžejním díle svk. historie spolupracoval s Klabníkem a Stanislavem. A to je právě problém nové publikace, pro vlastníka zmiňovaného třísvazkového díla nepřináší krom pár fotografií(na druhou stranu u nás některé poprvé) nic nového, jsem skutečně moc zvědav na novou knihu JR o Svk. na východě(prý budou i výpisy z Režnákova deníku!), která u stejného vydavatele vyjde asi za čtrnáct dní.
DAVID M 14.10.2006 15:04 - č. 343
DAVID M Jelikož si chci zachovati duševní zdraví MFDnes(iDnes,vzpomínám jak geniální M.Komárek zde psal před 89 a jak ted...) a další podobné plátky s vpravdě "geniálnímy" anketami nečtu. (omlouvám se za použití slov klasika ). Samozřejmě souhlas s Algym(339.)
karaya1 14.10.2006 11:38 - č. 341
karaya1 Já mám daleko horší podezření... Ono se totiž u ankety vždy odkazuje na článek, kterým je „inspirována“. A jestli lidé hlasovali po přečtení zprávy o pohřbu gen. Fajtla...

Co mě ale příjemně překvapilo, byl fakt, že své zástupce do Strašnic vyslala i RAF.
karaya1 14.10.2006 11:28 - č. 339
karaya1 Anketa z iDNES:
Jste hrdí na české válečné letce z RAF?

ano 6127
ne 171
Obávám se, že poměr hlasů trochu neodpovídá realitě, bohužel. A už samotná formulace otázky...
DAVID M 8.10.2006 17:00 - č. 338
DAVID M Ve včerejším vydání deníku Právo, bylo vcelku pěkné pojednání od zdejšího "populizátora" historie M.Šišky(jehož pravidelné sobotní jednostránková nahlédnutí do historie sice kvůli časté obecnosti, mnohdy vyvolavájí úsměv,ale zaplaťpanbůh za ně...) o čsl. letci Janu Ferákovi- chtěl jsem o něm publikovat, nicméně pro "nepřekonatelnosti" jsem zatím svůj materiál odložil(mám ten dojem,že jsem svým zájmem nastartoval "určité" kruhy i osoby atak se třeba co se nepodařilo mne podaří dotáhnout jiným). Tento příspěvek pro mne nepřináší nového vůbec nic(a ani jsem to jako znalý osoby nepředpokládal navíc zde je patrné,že autor to napsal pouze na základě jdnoho díla ,jehož nepřesnosti jsou více než zřejmé), nicméně pro širší veřejnost nespecifikující se na danou problematiku je to velice "čtivě" psané pojednání o jedné zkorozapomenuté postavě našich dějin.
Moby 7.10.2006 20:56 - č. 337
Moby Čest jeho památce - zaslouží si ji.
mbbb 4.10.2006 16:28 - č. 336
mbbb ČEST JEHO PAMÁTCE!!!

takoví chlapi se již opravdu nerodí, bohužel
Twiggy 4.10.2006 15:06 - č. 335
Twiggy Čest jeho památce!!!


Pevně věřím, že generál František Fajtl bude pohřben na památné hoře Vítkov vedle českých vlastneců manželů Eliášových a Františka Peřiny.
DAVID M 4.10.2006 14:49 - č. 334
DAVID M V zde již zmiňovaném HaVu(2/06), mne ještě upoutaly vzpomínky Františka Šimka, který během "Velké" sloužil jako letecký mechanik u Fliku 41J během roku 1918, působyli zde mnohá esa v čele s Godwinem Brumowskim(35jistých sestřelů/8 nepotvrzených),ale např. i Češi jako např.Zgsf. Josef Novák(má uznány3/1). A právě v tom je pointa, týkající se právě verifikací sestřelů stíhačů Fliků u R-U, protože podle Šimka, který byl Brumowského osobním mechanikem, si "kapitán" asi 19 sestřelů koupil od Nováka(19 je samozřejmě hrozivé číslo já bych v některých případech upřednostňoval třeba spolupodíl Novákův), který byl povětšinou jeho číslem.(mluví o 500K za "kus").Samozřejmě na základě vzpomínek Šimka(zemřel 1974) nelze "přepisovat" historii, ale zajímavé to rozhodně je. Nejenomže by předstihl jiné Čechy(Jindra-9, Kostrba-8), ale i "Kuta", který byl nej za ww2.
curahee 4.10.2006 14:21 - č. 333
curahee Taktéž se připojuji,takovýhle jako ON, se už nerodí.Dovolím si podotknout,že dnes by za naši vlast z mladší generace bojovat nikdo nešel,ať žije konzum...

Snad jen,že spousty jiných chlapů co bojovali během WW2 za naši svobodu,bylo a ještě je,jen nemají takovou pulblicitu.
DAVID M 4.10.2006 14:10 - č. 332
DAVID M add. František Fajtl, bohužel čas nikdo nezastaví...a letošní rok byl na nekrology opravdu krutý. Vzpomínám jak jsem ho velice často potkával na stanici Divoká Šárka odkud linkou číslo 119 pokračoval na jeho milované ruzynské letiště povětšinou ve společnosti své drahé manželky. Co dodat ČEST JEHO PAMÁTCE!!!
DAVID M 17.9.2006 11:38 - č. 331
DAVID M to Tom:

Další zmínka o Pumprovi v této publikaci se vztahuje k datu 29.8.1943, kdy při premiérovém letu Karla Schoře jako kapitána Liberátoru GRMk.V BZ782 K k hlídkovému letu byl opět na palubě jako palubní střelec Sgt. Karel Pumpr. Bohužel nemám kompletní přehled letů K.Schoře a změny ve složení jeho osádky,z kterého by vyplýval počet společně vykonaných letů.Taktéž se v této publikaci nachází ona Sitenského fotka posádky Schoře před Liberátorem.
DAVID M 17.9.2006 11:05 - č. 330
DAVID M to Tom:

Tome ještě jsem trochu "dloubl" do toho Pumpra a něco malinko jsem našel. V medailonu Karla Schoře(Od "beranů" Wellingtonu do jáchymovského koncentráku ) se píše ,že Sgt. Karel Pumpr se jako přední střelec ještě v rámci 1429.COTF účastnil dne 1.6.1942 náletu na Essen(Kruppovy závody, jedna z operací "Millenium") a to v letounu R3237 KX-C, dalšími členy osádky byli, K.Schoř-kapitán, V.Študent-druhý pilot, K.Kvapil-navigátor, V.Slánský-radiotelegrafista a zadní střelec M.Čtvrtlík. Karel Schoř v té době měl již tůru odlétanou a sloužil jako instruktor a právě při tomto letu některé členy "vyváděl", to značí ,že první "ostrý zářez" se u Karla Pumpra konal ještě před 1.10.1942.
Langos 27.8.2006 10:46 - č. 329
Langos
zmora napsal v č. 328:
"Mohli jsme se v roce 1938 bránit"
Samozřejmě!
zmora 26.8.2006 23:23 - č. 328
Mohli jsme se v roce 1938 bránit
guano 23.8.2006 10:11 - č. 327
guano DAVID M: Diky !
DAVID M 22.8.2006 17:04 - č. 325
DAVID M Ok, pouze jsme si nerozumněli, ta 8. máš pravdu, na konci 6. a 7. je ediční plán, nicméně ten prakticky nikdy nesouhlasí . Ohledně té práce kterou si měl na mysli( obsáhle mapující bojové operace nad naším územím, základ operací spojenců byl v Mustanzích nad Protektorátem ovšem o akcích RA nebylo doposud publikováno mnoho) já myslím horizont tří let a jsem optimistou.
161-180 z 413
<< 6 7 8 9 10 11 12 >>
Po