Letci s nášivkou Czechoslovakia

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
221-240 z 413
<< 9 10 11 12 13 14 15 >>
Po
DAVID M 1.7.2005 20:31 - č. 264
DAVID M Ano přesně byl to speciál(87,88????), tak zhruba od 85 je mám(měl jsem) zmapované a hlouběji jsem neměl vše .
DAVID M 1.7.2005 20:25 - č. 262
DAVID M To s tím ABC bylo myšleno trošičku jako recese , ale u FAFL Úlehla každopádně sloužil(a ten "nouzák" taktéž sedí) a s ním ještě Kozák(padl tuším na Thunderboltu,ale datum z hlavy opravdu nevím ).
DAVID M 1.7.2005 20:20 - č. 261
DAVID M Jo,jo to byly ty doby . Jinak nešálí-li mne pamět tak ve stejném ábíčku bylo i Jericho-mistrně!!!(na tu dobu), něco o nákym baronovi u "rudejch" co si to nakonec rozdal s naším "Honzou", jo a taky Manákův nouzák na moře s Typhoonem nepletuli se v tom zázračném plátku byl(bohužel byl nenávratně ztracen při "velkém úklidu před více než deseti lety... )
DAVID M 1.7.2005 20:12 - č. 259
DAVID M to Tom: ano Bergman a dostal za to druhý DFC, a noviny v komunistickém ČSR toho byly plné . Jinak této "ankety" jsem se nezúčastnoval dosud,ale Chcete-li tedy ne "ferry" tak co např. F/Lt Bedřich Schaffer, který létal u 280.(záchranné) na Warwicku( samozřejmě vím,že někteří naši na nich létali u dopravních, ale u záchrané ).anebo co našo u FAFL???(Thunderbolty, Dauntlesy, i nějaká ta žraločí tlama tam byla -vzpomínám na vzpomínku tuším Úlehly v speciálu ABC a cosi o zašpiněném sklíčku od glykolu či co )
Tom 1.7.2005 20:05 - č. 256
Tom Co poválečné létání na Sunderlandech v Malajsku? Tuším, že to byl Václav Bergmann.
DAVID M 1.7.2005 18:24 - č. 254
DAVID M Tak chlapci dokončuju ten Albion.6 a musím bohužel pro člověka pohybujícího se v této oblasti říci,že příliš nového nepřináší...Těšil jsem se např. na detailnější zpracování posledního úspěchu našich u 311. proti ponorkám(samozřejmě vynechám-li eskorty ) a to 5.5.45- Liberátor(PP-L) kapitána W/O Beneše( mimochodem Algy ten Kocman,jehož memoárů jseš vlastníkem mu letěl jako střelec ), které bylo přiznáno zničení ponorky. No a právě zde jsem čekal novinky, v dřívějších pracech např. Pajerových-musím podotknout,že on stejně jako Rajlich v tomto případě čerpal především z Normana Frankse, se uváděla s jistou mírou pravděpodobnostu U-3523, ale tu Franks dle JR v posledním vydání připisuje 86. a F/Lt Goldiemu DFC(máš Algy Franksovo české vydání z roku 02?). Nakonec Rajlich po obligátních řečech o těžkosti identifikace uvádí i jako další možnost U-2521-která je někde uváděna bud u 547. nebo u 184. ) Zkrátka na tomto malém příkladě jsem chtěl ilustrovat, nic až tak převratného(nebo co nebylo řečeno již jinými )Jinak mi zde chybí SNP(Rajlich sliboval,že vzhledem k rozsáhlosti44 to bude zde, ale asi to ponechá až na očekávané "Na nebi východní fronty" snad07???, mne se zdálo začlenění SNP jaksi mimo v tomto svazku,ale Rajlich tvrdil,že to zde bude-proto mé překvapení ), rok 46+druhá polovina 45 je slušně zpracován,ale mne osobně připadá lepší poslední práce Pajera. No dost "kritiky" stále je to to nejlepší co je pro zájemce o problematiku k dispozici a pochybuji,že to bude v blízké budoucnosti překonáno a i přes "připomínky" a i navzdory ceně(750CZK stále není hubička ) ji všem pro koho je dané téma v "top" interestu doporučuji.
DAVID M 21.6.2005 17:55 - č. 253
DAVID M Takže na Catalině naši letci(i piloti) létali. Jako příklad uvedu jejich působení u Atlantic Ferry Command a někteří se skupinky našich letců s ní absolvovali přelet.

5.4.1942 F/O Josef Hubáček a F/Sgt. Karel Balík(jako druhý a třetí pilot, kapitánem byl bud James Powell nebo Cpt.McVicar-zdroje se liší ) absolvovali první přelet čsl. přes oceán s PBY-5A Catalina na trati Dorval-Prestwick, někdy bývá nesprávně určován jako první přelet až druhý Kordův ze 14.4.42(ten byl první jako kapitán). Další let s Catalinou 23.4.42-F/O F.M. Doležal(radiotelegrafista) a konečně 3.5.42 Sgt. Rudolf Jelen( také jeden z "dopraváků"Tome ostatně stejně jak x-krát zminovaný Korda,dále taktéž Balík,Mikulenka... ) jako druhý pilot. Toliko k našim na Catalinách u atlantic Ferry Command. Nutno podotknout,že většinu přeletů naši absolvovali na strojích Hudson,Ventura či Liberátor( ale i Boston a Mitchel).
DAVID M 21.6.2005 15:12 - č. 252
DAVID M add. Catalina a Češi u Ferry Command, určitě napíši,ale ted musím letět(ale domů )
karaya1 21.6.2005 15:03 - č. 251
karaya1 Algy (234):
Na Catalině snad i český pilot (v rámci Ferry Command) letět měl..? Podle mého (ovšem nikterak „neprůstřelného“ ) zdroje u Ferry Command sloužilo celkem deset Čechoslováků — jak navigátoři a radisté, tak i piloti..?

Svůj názor na „nejexotičtější“ éro jsem již napsal, ale co takhle Whirlwind..?
DAVID M 21.6.2005 10:42 - č. 250
DAVID M
DAVID M napsal v č. 247:
"Tak včera vyšel nový Rajlich. Na nebi hrdého Albionu 6. 1945-1946-počet stránek 632 a cena 750CZK"
Tak už ho mám....
DAVID M 21.6.2005 07:05 - č. 248
DAVID M Algy to jsi štastlivec,rád bych ji měl... . Jinak Kocman je samosebou bývalý příslušník 311. -střelec a co také bývalý "Španělák"! koukni na rudice.cz/obec.historie.php a jen doplním,že u RAF dosáhl hodnosti F/Lt což u střelce není až tak obvyklé a zemřel 17.12.68.
DAVID M 21.6.2005 06:53 - č. 247
DAVID M Tak včera vyšel nový Rajlich. Na nebi hrdého Albionu 6. 1945-1946-počet stránek 632 a cena 750CZK. Jinak kdo ho chce rychle tak bud v Krakatitu(v jeho e-shopu je již v prodeji také) či v Našem vojsku.
knihkupectví.krakatit.cz
DAVID M 20.6.2005 19:27 - č. 244
DAVID M Víme,kapitán 311. a velice úspěšný...Nositel četných vyznamenání a úspěšný zhoubce ponorek . Jinak koukni třeba do googlu a uvidíš,je-li tvůj interest hlubší tak si půjč Pajera či Rajlicha.
Mirek 20.6.2005 19:17 - č. 243
Nevite neco o pilotu Janu Hrnčířovi ?? letal u 311 perute
DAVID M 20.6.2005 15:14 - č. 241
DAVID M Jo Algy to mám of course též . Jinak k těm Benešům, neměl jsem tolik času tak se jukni sem, máš tam alespon základní údaje(seznam sice není bez chyb,ale...) www.army.cz/acr/raf/seznam/b.htm
DAVID M 20.6.2005 11:09 - č. 237
DAVID M Trujúhelník naděje-znám samosebou od J. Skopala, který byl původně členem RAF a posléze se se skupinou škpt. Fajtla a 1.čssp zůčastnil SNP( proto ten trojúhelník jako narážka na SNP ), jinak Skopal byl jedním z mála našich letců(at východ či západ), kterým se vyhnuly poúnorové peripetie(alespon ne v takovém rozsahu jako99%).

Mohu upřesnit Beneše V RAF:
Beneš Adolf Cpl. 788417
Beneš Bohuslav AC1 788759
Beneš František 787462 F/Sgt
Beneš Jaroslav Sgt. 311. 787430
Beneš Jindřich W/O DFC 787223-patrně nejznámější, kapitán 311. kterému byla na sklonku války přiznána ponorka.
DAVID M 20.6.2005 09:30 - č. 235
DAVID M Jo ,Algy Vilém Bufka můj oblíbenec, jeho memoáry Bombardér T-2990 se odmlčel...(bohužel nemám první vydání z roku 66,ale až z počátku 90.let) jsou skutečně špičkové a převyšují jasně vše ostatní, jakou váhu na to měla asistence jeho ženy Blanky(která se po Bufkově smrti stala manželkou dalšího "fenomena" od 311. J. Irvinga) je otázkou. Srovnáš-li je třeba s Vildem, Šiškou, Batelkou, Kordou,Čapkou a spol.(myslím chlapce s 311. a jejich dílka) je to skutečně někde jinde.(a tím v žádném případě nesnižuji předešlé).
karaya1 19.6.2005 19:45 - č. 232
karaya1 Bocán: zkoušel jsem něco najít na Internetu, ovšem neúspěšně. Public Records Office nedovolí nikomu nahlédnout do osobních záznamů bez písemného svolení (tedy bys byl tam, kde jsi ). Různé veteránské spolky v USA zase za registraci (a možnost vyhledávání) většinou chtějí poplatek, takže zase nic.

Zkusil bych tedy to velvyslanectví, spíše to naše u nich.

Kurňa, kdyby to byl Australan...

P.S. právě jsem zkoušel US telefonní seznam, ovšem vyhodilo mi to (pro celé USA) příliš mnoho výsledků. Zkus si to projet stát po státě, třeba budeš mít štěstí
Bocán 19.6.2005 19:33 - č. 231
To: Tom
Každá rada dobrá.
Akorát mi ještě poraď jaks to myslel s tím velvyslanectvím... Které mi radíš oslovit, to jejich u nás, nebo to naše u nich?
Tom 19.6.2005 17:26 - č. 230
Tom Tak mne napadá...

...dost by mne zajímalo, na čem se podíleli dva Čechoslováci, co po válce působili v US leteckém průmyslu. Inženýr Nebesář (Němeček kdysi psal o jehom projektu velkého létajícího člunu Howard-Nebesar) a prý i Ján Ambruž měl působit konstruktér nebo technik.
221-240 z 413
<< 9 10 11 12 13 14 15 >>
Po