Letci s nášivkou Czechoslovakia

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
281-300 z 413
<< 12 13 14 15 16 17 18 >>
Po
DAVID M 15.4.2005 13:08 - č. 179
DAVID M
Tom napsal v č. 177:
"Docela jsem byl nevrlý, když blbec novinář nemohl napsat o koho vlastně šlo. To mi přišlo dost sprosté."
To máš pravdu Tome nadruhou stranu jsme mohli být v uvozovkách rádi za tu zmínku neb 15.3. nám v našich "demokratických" periodikách za tu zmínku ani nestál...což je bohužel poslední léta smutná skutečnost.No jo co naplat hisorii píší( v tomto případě o ni mluví-nemluví) "vítězové".
DAVID M 12.4.2005 15:36 - č. 176
DAVID M V těchto dnech proběhla v několika českých periodicích( Právo, MfDNES-v tomto případě český dvakráte v uvozovkách ) kratičká zprávička o pohřbení šestice čsl. letců příslušníků 311.peruti na nizozemském hřbitově v Bergen-op-Zoom. No nejprve k tomu pohřbení oni již svůj hrob na daném hřbitově měli, šlo o to že hrob byl do té doby prázdný a při stavebních pracech v místě dopadu bombardéru byly ostatky po x letech vyzdviženy a s ceremoniemi znovu pohřbeny. Nyní blíže k posádce,která není zminována. Jednalo se o Wellington Mk.IC 28838 (KX-Z) s posádkou F/Sgt. Josefa Kalenského( +Sgt. K. Kodeš, F/O K.Rychnovský, Sgt. J.Politzer, Sgt. J. Peprníček a F/Sgt. J. Hrdina), který byl v noci z 10. na 11.4.1942 během náletu BC na Essen nad cílem(údajným) zasažen flakem a nad Nizozemím takto poškozený padl za obět noční Bf-110 a zhoubcem nebyl nikdo jiný než sám "velký" Hptm. Helmut Lent od II./NJG 2. Zájemce o bližší odkazuji na "tradiční" literaturu s per Pajera a Rajlicha a třeba i Louckého(mají-li zájem navštívit onen hřbitov). Tolik k tomu tečka...Jo ještě zmínečka a dotaz na Algyho, někde jsem viděl zmínku k onomu náletu s tím ,že během něj byla poprvé použita 8000liberní(4080kg) puma osádkou P/O Renaulta od 76. s Halifaxem Mk.I???? Nu Algy vím že BC je tvá doména a tak...
DAVID M 6.4.2005 11:49 - č. 173
DAVID M Taktéž slibuji ,že zdejší "téma" budu obštastnovat častěji...
DAVID M 6.4.2005 08:46 - č. 172
DAVID M add. Tom a Algy: s těmi poválečnými osudy našich u Francouzů slibuji,že se podívám a popřípadě
DAVID M 3.4.2005 16:55 - č. 169
DAVID M Tak to je samozřejmě pojem z největších, nebyl tam poslán ve 42 do Conigsby a zrovna začali měnit Manchastery za Lancastery???( to se mi něco vybavilo v "hlavě" )
DAVID M 3.4.2005 16:28 - č. 167
DAVID M Rádo se stalo .
DAVID M 3.4.2005 11:28 - č. 165
DAVID M Ahoj Algy! Tak to slíbené upřesnění, první operační let prodělal ještě u 29. OTU v noci 20.-21.1242 a byl "letákový" nálet na Vichy. U 106.peruti byl od 20.února 43 do 12.4.43 kdy byl po deseti náletech(+1 viz.) přeložen s celou osádkou Sgt. Brittona k zminované 83.peruti u které absolvoval 38 dalších náletů a 29.1.44 nastává odchod na "odpočinek". Po přeškolení na Mosqita nastupuje dne 17.7.44 k 139.peruti u které absolvuje 43.náletů spolu s F/Lt W.E.M.Eddym,DSO. 17.12.44 je přeložen ke 162.peruti u které absolvuje dalších devět náletů končících oním náletem na Kiel. Tak sem ti to snad "přepsal" přesně. AHOJ
Ondřej Kolář 2.4.2005 20:26 - č. 164
J. R. Alexander podle toho článku odlétal 48 misí na Lancasterech, z toho 10 u 106 perutě, ostatní odlétal mezi 20. dubnem 1943 a 2. lednem 1944 u 83.
DAVID M 1.4.2005 10:21 - č. 163
DAVID M
Algernon napsal v č. 162:
"Bohužel, tady sehnat H&V je prakticky nemožné. Je v článku uvedeno kolik operačních letů měl na čtyřmotorácích? "
Algernon napsal v č. 161:
"Kdy Alexandr u squadrony sloužil? 83. sqdn. se totiž později, v dubnu 1944, přesunuje nazpět ke své původní 5. skupině."
Algy z hlavy to nevím (tady na měsíce zhruba ano,ale tobě chci pouze exaktní údaje ) a tak zítra vezmu HaV a napíši ti přesně.
Algernon napsal v č. 162:
"Mám takový „pocit“, že p. Rajlich se o J. R. Alexandrovi už kdysi nějak letmo zmínil v nějakém článku, zveřejněném snad (?) v HPM. Tedy, nevím kde ten článek je, a hrabat se mi momentálně v těch HPM nechce (ostatně, nqkonec ho najdu ne v HPM, nýbrž v PKR) "
Jo Algy máš pravdu myslím,že HPM ale pouze zmínka(v té době nevěděl ještě moc...) on toto téma detailněji zpracoval až po roce 2000, kdy si s dotyčným začal dopisovat. Jinak děkuju za upřesnění.
DAVID M 24.3.2005 09:24 - č. 159
DAVID M Rád bych zde upozornil na poslední číslo Historie a Vojenství(1,05) a v něm více než zdařilý článek J. Rajlicha o čsl. letci Janu R. Alexandrovi. Donedávna takřka neznámý letec(narozen v Teplicích,německo-židovský původ), který drží primát v počtu bombardovacích náletů na nepřátelské území( ještě před pár lety se uváděl W/Cdr Josef Ocelka DFC a jeho 45 letů a 224 operačních hodin u 311.) ty čísla jsou skutečně famozní 101 bojových letů v úhrnné délce více než 480 operačních hodin! Nalétal je u 106. a 83.(která podléhala 8. skupině BC a patřila mezi pathfinder-značkovací-můžeš mne Algy upřesnit ) na Lancasterech a posléze u 139. a 162. na Mosquitech( poslední nálet podnikl s F/Lt H.V.B. Blandem z 2. na 3. 5. 45 na Kiel. Tento fenomenální navigátor a nositel britských DFM i DFC nebyl nikdy kmenovým příslušníkem čsl. letectva, což je jeden z důvodů jeho až donedávna neznámosti. Rajlich o něm publikoval již např. v Albionu4.(43) a medailon mu věnoval v pátém Albionu(44rok str.76-83). V tomto článku(kterému se vyhýbá častý neduh JR a to přepisování jím dříve publikovaného) je skutečně většina nového a prvně publikovaného(včetně prvních Alexandrových fotografií) barevné fotky z jeho deníku,seznam všech akcí spolu s detailně zmapovanou cestou JRA ww2 i jeho poválečné osudy. Doporučuji!
DAVID M 15.3.2005 20:03 - č. 157
DAVID M to Algy: změnil jsem adresu , jinak již dávno bych ti odpověděl, věděl-li bych jak....tak se nějak pokus ozvat.
Tom 9.3.2005 20:03 - č. 156
Tom
Ondřej Kolář napsal v č. 155:
"Jinak je možné, že někteří Čechoslováci za války v rámci různých stáží na Corsairech létali"
Právě proto se na to ptám. Čechoameričanů (Slováků, Poláků atd.) bylo samozřejmě v řadách USN, USMC, USAAF atd. hodně. To jsem taky neměl na mysli. Pokud by ale někdo věděl o nějaké konkrétní stáži, či naopak o poválečné službě např. v řadách fr. letectva v Indočíně na Corsairech, tak bych se rád něco nového dozvěděl.
Ondřej Kolář 9.3.2005 11:34 - č. 155
K těm Corsairům: Nevím přímo o žádném Čechoslovákovi, ale během WW II i korejské války na nich létala řada Čechoameričanů. Četl jsem o plukovníkovi USMC českého původu ( z hlavy nevím jméno ), který patřil k elitě vzdušných sil USA a byl sestřelen v Koreji. Jinak je možné, že někteří Čechoslováci za války v rámci různých stáží na Corsairech létali.
karaya1 5.3.2005 21:55 - č. 154
karaya1
BRUNNER (151):
Corsair
Btw, pánové, letěl vůbec někdy Čechoslovák na Corsairu..? Zatím jsem o tom nic nenašel...
Tom (150):
Jaké nejexotičtější éro naši pilotovali? Co myslíte?
Kandidátem by určitě byla dvojice Praga E-55 a Aero Ae-50...
ragaz 4.3.2005 21:36 - č. 152
ragaz
Tom napsal v č. 150:
"Jaké nejexotičtější éro naši pilotovali? Co myslíte?"
Nějaký obstarožní dvoplošník v polsku - RWD
Tom 4.3.2005 21:25 - č. 150
Tom Jaké nejexotičtější éro naši pilotovali? Co myslíte?
DAVID M 28.2.2005 09:51 - č. 149
DAVID M to Algy: díky za upřesnění. Co se týče tech. parametrů tak se ti netroufám ni přibližovat, tu náročnost jsem myslel tak ,že létající čluny jsou obecně náročnější na údržbu. K tomu Liberátoru jsem to myslel podobně,pro jeho známou náročnost a pro to jsem tvrdil, že to bylo na hraně. Jak jsem řekl ohledně tech. parametrů se od tebe nechám rád poučit.Jinak, že problém doplnování ztrát byl hlavní problém stažení od BC to je jasné proto ten odkaz na bajky ohledně těch Lancasterů... - ikdyž uznávám, že v některých vzpomínkách bývalých příslušníků je o tom zmínka. AHOJ
DAVID M 26.2.2005 11:16 - č. 146
DAVID M to Algy- ...moc tě nepotěším, nicmoc jsem nenašel, myslím,že to byla spíše podobná spekulace jako návrat 311. k BC a přezbrojení na Lancastery...(ikdyž tuto utopickou variantu okamžitě odesílám do říše snů..) Ono už to přezbrojení na Liberátory(o kterém bylo rozhodnuto na poradě nejvyššího velení CC 24.4.43) bylo velice náročné vezmeme-li v potaz technickou náročnost jak pro létající tak pro pozemní personál( u Sunderlandů ještě větší) a věčný boj s chronickým nedostatkem personálu...ikdyž zde dodám,že přezbrojení (do té doby s nimi disponovaly pouze 86.,120.,224perut- u dálkového průzkumu samozřejmě)bylo chápáno i jako jakýsi dar velitelství CC za obrovskou úspěšnost během dosavadní působnosti u CC na Welingtonech...( znáš tabulky perutí v rámci CC 42-43, tak netřeba rozvíjet ) Jinak též k té stáži jsem nic nenašel(možná jsem špatně hledal ) , pouze stáž skupiny- F/Lt KordaDFC, S/Ldr Vladimír NedvědMBE, F/O František Fencl+Musálek a Soukup-piloti a další členové jejich osádek... , kteří pobývali u zminované 224. peruti(kvůli ... ) jako předzvěst přezbrojení celé jednotky. Co se týče našich historiků tak ohledně historie 311. mám radši práce Pajerovi(všech pět ) -i se svými chybičkami než Rajlichovi( který si do Pajera nezapomněl párkrát "rejpnout" )
curahee 25.2.2005 23:54 - č. 145
curahee Mám takový dotaz,nemáte někdo přesná čísla(i nepřesná ) o počtu padlých čechoslováků během WW2 na všech frontách?

Mám na mysli spojenecké jednotky.
DAVID M 24.2.2005 07:58 - č. 143
DAVID M to Colt: jenom takový stručný...www.vztlak.cz/army/muzika010310.html
jinak více samozřejmě v čemkoli od Rajlicha zabývající se působením našich letců v RAF
281-300 z 413
<< 12 13 14 15 16 17 18 >>
Po