Letci s nášivkou Czechoslovakia

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
261-280 z 413
<< 11 12 13 14 15 16 17 >>
Po
curahee 26.5.2005 16:33 - č. 204
curahee David M:No a ten druhý?
Tom 26.5.2005 14:44 - č. 203
Tom To David: já původně taky myslel na toho stíhače
DAVID M 26.5.2005 12:08 - č. 202
DAVID M to Tom a curahee: ...to je mi líto, já myslel toho nejvíce proslaveného ,a jak říkám bohužel jsem ten dokument neviděl a Tome zítra jsem on duty tak ti ten památník přesně přepíši.
Tom 25.5.2005 21:17 - č. 201
Tom Jaroslav Mareš, F/Lt, 11.OTU. *14.4. 1904 Batelov, + 7.8. 1943 Nassau (Bahamy).

Zahynul při havárii Mitchellu těsně po startu k cvičnému letu. Měl by to být jeden z těch, co před válkou působili u aerolinek a měl by tedy mít nápis na památníku v Ruzyni (omrkneš to, Davide?).

Další Mareš, tentokrát Jiří, sloužil u 311. a zahynul 17.7. 1941.

Vše: Loucký, Mnozí nedoletěli.
curahee 25.5.2005 15:03 - č. 200
curahee David M:Tak to není on,ten "můj" uhořel na Bahamách při výcviku posádek v navigaci(1941?).Ten druhý je František(snad)Kvaček.
DAVID M 25.5.2005 13:40 - č. 199
DAVID M to curahee: Tak jsem již doma a tak píši . Máš-li na mysli letce františka Mareše(dokument jsem bohužel neviděl) tak to je velice zajímavá osobnost mezi našimi v RAF. Jednak byl vyznamenán jako jeden z mála britským DFM(poddůstojnický ekvivalent DFC) na základě jím dosažených bojových výsledků-jen stručně 12.4.41 1xBf-109, 16.5.41-0,5 Bf-109( u tohoto bych malinko rozvinul nebot jeho obětí spolu s Sgt. McCannem se stalo německé eso Oblt.Gerd Sprenger od 1./JG3, který souboj nepřežil),14.5.42-0,5 Ju-88, 15.5.42-0,25 Do-217 a 16.5.42-0,33 Ju-88. toliko jen stručně o bojových úspěších. Bojoval v rámci všech našich stíhacích perutí(310.,312.,313.) a i v britských jednotkách(601.,610.), v RAF začínal jako Sgt. a končil v hodnosti F/O zde zmíním,že spolu s Františkem Kotibou patřil k hlavním strůjcům tzv. "vzpoury rotmistrů" v roce 1943, což mu na zásluhách rozhodně neupírá spíše naopak. Po válce se pouze nakrátko vrátil zpět do osvobozené vlasti,aby již v roce 46 definitivně zakotvil ve Velké Británii kde žije dodnes ve Yelvertonu. Jinak tě odkazuji na jeho memoáry které pod názvem Úkol splněn! vyšly tuším v roce 99 ve Světě křídel anebo již tradičního Rajlicha(což je naše momentální špička v oboru a s Marešem je ve styku). Jméno druhého mi bohužel nic neříká,ale neměl jsem ještě více času na provětrání svého archívku tak zatím.
DAVID M 22.5.2005 18:28 - č. 198
DAVID M to curahee: jsem ted s rodinou mimo republiku,no ale nedalo mi to nakouknout:o) ale napisi a objasnim po priletu zatim ahoj
curahee 20.5.2005 09:53 - č. 197
curahee David M:Včera dávali na ČT 1 pořad ,,Pošta pro tebe"( ),mno,ale co chci říct,jde tam o to,že při tomto vysílání dávají do kupy lidi,co se dlouho neviděli.Byl tam chlapík,kterému bylo 93 let a 60 let,měl u sebe fotografii,kterou měl dát ženě svého padlého přítele z Anglie,ten pán se jmenoval Kvaček a předával onu fotografii ženě od našeho letce jménem Mareš.Na fotografii je onen důstojník jak přebírá vyznamenání od dr.Edvarda Beneše(asi v roce 1940).Bylo to dost emotivní-prostě splnil slib svého nejlepšího kamaráda,který složil před 60 lety...

Nevíš něco bližšího o těchto dvouch letcích?
DAVID M 19.5.2005 07:21 - č. 196
DAVID M
curahee napsal v č. 195:
"disidenta prezidenta Havla!"
Velikána,který přišel s "humanitárrrním bombarrrrdováním" atd...Pro mne se po roce 89 stal symbolem patolízalství nejhrubšího zrna.Já myslím,že i bratry Slováky velice potěšil svým vpravdě geniálním nápadem na likvidaci zbrojního průmyslu(samozřejmě z humanistických hledisek) aby tím nadobro vyklidil trhy,které s naprosto klidným svědomím obsadili naši noví bratři(no já se těm vajíčkům až tak nedivím). Američané v něm měli vpravdě výborného spojence, oni i kdyby srovnali se zemí půlku světa z humanistického hlediska by bylo vše Ok. Já hlasuji pro největšího Čecha(a věčného čekatele na nobelovku) Vénu Havlů!
curahee 18.5.2005 16:06 - č. 195
curahee
Algernon napsal v č. 194:
"Co třeba alespoň Heyrovský, nebo Wichterle. Nebo Křižík, Božek, Ressel, či Kašpar.)"
Ale máme tam našeho druhého osvoboditele disidenta prezidenta Havla!
DAVID M 13.5.2005 16:44 - č. 193
DAVID M Když tu již byla zmíněna kniha Spitfire nad evropou tak zde vzpomínám(podruhé již a souvislosti jsou zřejmé ) www.luftwaffe.cz/zweigart.html profil tohoto patrně největšího esa, které se muselo sklonit před čsl. letcem.
mig 7.5.2005 13:07 - č. 192
mig karaya1: Luftwaffe air war over the Czech lands in detail mám...
DAVID M 7.5.2005 13:01 - č. 191
DAVID M
mig napsal v č. 187:
"Spitfire nad Europou (Otto Smik), presnejšie, že som vyhodil peniaze za knihu.... !! "
Dobrá kniha, bohužel nepřináší až tak mnoho nového obzvláště pro ty kdo vlastní autorovi "Albiony" . Ale i tak třeba hodnocení Smikova invazního souboje + snaha o identifikaci soupeře( viz. jak sem již psal o Zweigartovi), nějaké nové foto , popis dětství a i kopie hlášení + zmínění méně významných bojových letů,které v Albionech chyběly. Zkrátka autorův průměr a jak mi při posledním rozhovoru zdělil chystá se Vašátko...(chystá se dvakrát v uvozovkách , neb třeba 7. Albion vyšel s více než ročním zpožděním a 6. měla vyjít v únoru...spíše ji čekám před vánocemi...)
karaya1 napsal v č. 189:
"jen tak čirou náhodou, nevlastníš Rajlichovu Luftwaffe Over Czech Territory..? "
bohužel ne a to ani tak kvůli ceně:o)(ikdyž 1799CZK za 260 stránek...) ,ale spíše, že v první chvíli po vydání jsem ji propásl a poté již nebyla k dispozici, nicméně je to snad jediná autorova kniha kterou nemám a asi nebudu mít, po Mustanzích nad protektorátem spíše čekám až autor po dokončení Albionů vrhne svůj interest na toto téma (jak sem řekl Mustangy jsou již dost poplatné 10let zpět...)Jo ted sem si vzpomněl,že nemám ještě Rajlichova Slovenská a bulharská esa-myslím engl. verzi u Osprey( taktéž pochybuji ,že by tam bylo více než v Tatranských orlech-a to je jedna z autorových nejslabších prací,především co se zpracování týče,myslím,že měl potlačit "ješitnost" a přizvat ke spolupráci např.Klabníka,Stanislava ale třeba i Bursu či mohl čerpat z Rajnincovi pozůstalosti, v každém případě historie Slováků na východní frontě na zdařilé zpracování stále čeká a to navzdory Orlům a třeba i Slovenskému letectvu 1.-3. třeba se k tomu JR časem vrátí v připravovaném "Na nebi východní fronty").
to Tom: Máš již novou HaV(2.)??? Potvrzuje dle mne pověst patrně nejlepšího historického periodika u nás. Musím se opět zmínit o JR(pravidelně zde publikujícím) a jeho zdejším dílku o našich letcích v zajateckých táborech+epizodka o soubojích nad protektorátem(mimochodem ty Klecany jsou cca 5km od mého bydliště a o těch soubojích mám spousty vzpomínek z první ruky:o) ) Jinak autor obé poměrně slušně zpracoval, ale opět spíše bohužel přepisuje již publikované...(to je jeho obrovský a častý neduh) Jo a v poslední HPM pro jeho článek k náletu na Prahu platí totéž. Jinak se měj AHOJ
karaya1 6.5.2005 20:51 - č. 189
karaya1 Offtopic pro Davida M.: jen tak čirou náhodou, nevlastníš Rajlichovu Luftwaffe Over Czech Territory..?
karaya1 6.5.2005 20:48 - č. 188
karaya1
mig (185):
Ber to tak, že väčšina - 90% každého národa sú blbci. Ja som si už zvykol...
Na druhou stranu, ti blbci nebyli až v takové převaze, neboť v první desítce jsou skutečné osobnosti (a ne nějaký Kotek, po kterém za pár let neštěkne vesnický vořech...). Podle mě by se anketa měla právě v tomto místě zastavit, říct něco ve smyslu tito jsou skutečně největší Češi historie a nedá se objektivně určit, který je ten nej.
Na druhou stranu je máslo i na mé hlavě, hlasoval jsem pro Járu Cimrmana...
mig 6.5.2005 19:46 - č. 187
mig Mňa väčšina ľudí pokladá za blázna, keď spomeniem napr., že som vyhodil peniaze za knihu Spitfire nad Europou (Otto Smik), presnejšie, že som vyhodil peniaze za knihu.... !!
Perry 6.5.2005 19:38 - č. 186
Perry tak tak
mig 6.5.2005 19:29 - č. 185
mig Perry: Ber to tak, že väčšina - 90% každého národa sú blbci. Ja som si už zvykol...
Perry 6.5.2005 19:15 - č. 184
Perry Viděli jste včera největšího Čecha? Docela mě zklamalo, že Fajtl se umístil až na 91. místě,zato nějaká Bílá nebo dokonce 13.Gott se procpou někam dopředu, když vlastně skoro nic pořádného pro vlast neprovedli...
DAVID M 15.4.2005 13:12 - č. 180
DAVID M Děkuji Algy.
261-280 z 413
<< 11 12 13 14 15 16 17 >>
Po