Letci s nášivkou Czechoslovakia

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
121-140 z 413
<< 4 5 6 7 8 9 10 >>
Po
DAVID M 27.4.2008 20:33 - č. 389
DAVID M Zpráva pro všechny, kterým se líbila první část příběhu o Janu Ferákovi, dostaly se mě do rukou korektury k druhému dílu, vše je již připraveno pro tisk a myslím, že koncem května bude číslo k dispozici.
DAVID M 27.4.2008 20:30 - č. 388
DAVID M to Bboris:
Ne nenašel, nejen v NA Praha, ale ani v NA Bratislava...Taktéž kmenové listy dotyčného ani VHA Praha ani VHA Bratislava a ani VHA Trnava... V každém případě máš-li cokoliv nejen na Gabulu, můžeš mne kontaktovat na mail a můžem to probrat.
Bboris 24.4.2008 12:05 - č. 387
Bboris Otázka pre Davida: našiel si v NA žiadosť o vystavenie cestovného pasu pre K. Gabulu-Kríža?
Pavel Šrámek 14.4.2008 15:31 - č. 386
Tak jsem se konečně dostal k Historii a vojenství a musím potvrdit, že článek o Ferákovi je skvělý. Jen více takových článků!
DAVID M 14.4.2008 07:33 - č. 385
DAVID M Díky, Tome a to mi můžeš věřit, že nikomu se to nepsalo hůře než mě...ale stejně já si netroufám soudit, doba byla zlá a hoď kamenem, kdo...doporučuji před uděláním si svého názoru ještě počkat na pokračování, protože jak byla jednička pesimistická v tomto směru, tak dvojka bude optimističtější. Bohužel, ale obecně tradované názory je nutno trochu pozměnit a že jsem viděl materiály většiny našich letců se Španělska, tak to je...
Tom 13.4.2008 19:02 - č. 384
Tom Tak díky mbbb jsem si to o Janu Ferákovi přečetl. Je to opravdu bomba. Smekám před autory.

PS: ale přišel jsem o dalšího hrdinu z dětství...
DAVID M 10.4.2008 12:12 - č. 383
DAVID M -ještě k objasnění, jak složité je v této záležitost zjistit cokoliv konkreetního.
Např. určení počtu čsl. letců mezi interbigadisty. Existují dva relevantní seznamy všech našich interbrigadistů: 1. je to pokus o celkové shrnutí od bývalého politického pracovníka interbrigád Jaroslava Hoška ze sedmdesátých let (jsou v něm jména a někdy i pár vět o působnosti - ne vždy přesných) 2. seznam od dr.Nekvasilové z roku 1996 - zde jsou takřka pouze jména, chybí data narození. Tak tedy toto jsou dva základní prameny od kterých se odrážet, bohužel ikdyž se o dotyčném se seznamu dozvíte, že byl letec vzhledem k tomu, že chybí datum narození nemůžete bez jeho zjištění pokračovat dál...A ikdyž datum zjistíte je nutno brát v potaz, že žádáte-li o kmenové listy (bez nichž nejde nic seriozně dělat), tak od ročníku 1910 a dál jsou umístěny buď ve VHA Bratislava anebo Trnava a čaká procedura s žádostí atp. Veškeré práce. které se věnovaly interbrigadistům během minulého režimu (např. knihy od RsDr. Šmoldase) jsou krajně nepřesné a zavádějící, o novou syntézu se žel doposavad nikdo nepokusil a tak je o to "lovu v neznámém". Našich letců mezi interbrigadisty bylo poměrně dost, ale pouze zlomek pak skutečně sloužil u Aviacion Militar, mnoho jich sloužilo u mezinárodních brigád. Chtít pak ještě zjistit cokoliv určitého k vlastní činnosti je mnohokrát zcela nemožné a brát za relevantní vlastní vzpomínky je po skušenosti s Ferákem také zavádějící, navíc většina našich letců u AM občanskou válku nepřežila a tak ani vzpomínky nezaznamenala, ve Španělsku sloužili pod válečnými jmény a ..........ve VHA je poměrně slušný fond čs. interbrigadistů č.32 (z bývalého Ústavu dějin KSČ), ale je v něm tak desetina jmen...je to pak skutečně mravenčí práce s pátráním v oblastních archivech a i např. zjištěné datum narození se rovná velkému úspěchu. Máme-li konečně již některá jména, kde jsou rozkryty údaje o službě v čs. armádě, popřípadě detaily o odchodu do ES, můžeme se pokusit spolupracovat se španělskými historiky. Spolupracujeme s nimi již několik let, ale podařilo se vypátrat pouze velice, velice torzovité údaje....Ale nevzdáváme to!
guano 9.4.2008 10:16 - č. 382
guano DAVIDM: Díky
DAVID M 9.4.2008 08:17 - č. 381
DAVID M Tome po přečtení nalezneš zodpovězení toho jak to vlastně bylo s "deníky" i jejich případnou autenticitou a přesností.
Jinak k té fotce "čs. pilota mezi frankisty" to beru na sebe, neb jsem se stal obětí neúmyslné mystifikace. Fotografie existuje, ovšem bez spojitosti na frankisty. Je na ní letoun Hispano-Nieuport 52,v republikánských barvách a dobová popiska "čs. letec v kabině". Také tuto fotografii nalezneš v jedničce HaVu.
A už si to konečně přečti!
Tom 8.4.2008 20:07 - č. 380
Tom Já to ještě nečetl, ale z toho co tu padlo dřív mne napadá, jak je to teda s tou "přízračnou fotkou" čs. letce u frankistického letadla? Něco na tohle téma se naznačovalo?
A co Ferákovy deníky? Pořád nic?
DAVID M 8.4.2008 17:53 - č. 379
DAVID M Díky za pochvalu
k dotazu:
ohledně dokumentace čs. občanů během války na straně Franka: tedy nic takového, samozřejmě jednotlivce bych nevylučoval, desítky možnááá, stovky v žádném případě. Ohledně letců nevím o nikom.
Ohledně bojových letů Feráka - ono samo o sobě pátrání po jakékoliv určité věci je strašlivě obtížné v tomto případě. Naše archivy na vlastní službu dotyčných právě ve Španělsku krom několikastránkových vzpomínek neobsahují nic (fond čs. interbrigadistů č.32). Španělské archivy (republikánské) z velké části lehly popelem, část je v Archivo Histórico del Ejército del Aire en Villaviciosa de Odón (Madrid), ale při pátrání tam se bez pomoci sp. historika prostě neobejdeš, nakonec budeš zklamán, protože tam na deset čs. letců najdeš tak jednu větu...a navíc třeba Malrauxova jednotka, kde sloužil Ferák má své materiály (zlomky) v Rusku...Jak říkám je nepředstavitelně těžké vykopat cokoliv určitého - ale nechci zakončit úplně pesimisticky, počkej si na druhé pokračování, je to v každém případě ta zajímavější část
Poslední bod, Ferák bude mít dokončení v HaVu 2/2008, nicméně pokračujeme a rád bych aby vše finalizovalo knihou, v které budou krom Feráka i příběhy ostatních buď letců čs. armády, kdo se dostali do Španělska(nemuseli tam být v letectvu) anebo čs. vojáků, kteří se dostali k letectvu až ve Španělsku. Spolupracujerme s předními sp. historiky, tak se to snad povede Navíc je veškerá relevantní literatura také buď ve šp. nebo ve fr. a to také trochu zdržuje.
Jako malý bonbonek - ve Španělsku byl krom Feráka u ostrova Mallorka v prosinci 1937 sestřelen další čechoslovák a byl to dokonce pilot Katuše SB-2jky, je toho skutečně mnoho, mnoho doposud takřka neznámého.
guano 8.4.2008 09:34 - č. 378
guano Dnes ráno jsem dočetl první část článku o Janu Ferákovi v HaVu od DavidaM a J. Rajlicha. Musím říci, že tento článek značně mění po 60 let tradovaný popis událostí a příběhů hlavního protagonisty. Doporučuji - je to velmi přínosný a nebál bych se říci i převratný článek - a nejen z čs. pohledu.

Mám několik dotazů na DavidaM:
- Je někde zdokumentováno, kolik dobrovolníků z Československa sloužilo na frankistické straně ? (zvláště mne příslušníci letectva)
- Nemáš sestavený přehled doložených bojových letů J. Feráka ve Španělsku ?
- Naznačoval si něco o knize na toto téma. Bude se týkat jen J. Feráka, nebo i ostatních létajících interbrigadistů ?
Tom 5.4.2008 20:32 - č. 377
Tom
mbbb napsal v č. 376:
"Tome, pošli mi mejlem, co chceš z toho HaVu všechno vokopčit. Jen teho Féráka."
Ferák bohatě stačí, předem dík.
mbbb 5.4.2008 16:17 - č. 376
mbbb
DAVID M napsal v č. 374:
"Tak dnes jsem obdržel HaV 1/2008, tedy konečně!"


já ho eště nedostal, ale už se moc těším, má tam být v přehledu informací o knihách informace o SOSácích už sem moc zvědav.

a abych nebyl úplně mimo thema, Tome, pošli mi mejlem, co chceš z toho HaVu všechno vokopčit. Jen teho Féráka.
ag 5.4.2008 13:16 - č. 375
ag to DAVID M: Výborné, už se těším na dokončení. Navíc je to i čtivé (a k učtení ) , což po vlastních ne příliš úspěšných pokusech oceňuju snad nejvíc.
DAVID M 3.4.2008 21:25 - č. 374
DAVID M Tak dnes jsem obdržel HaV 1/2008, tedy konečně! Čekám na vaše hodnocení a případné otázky.
DAVID M 1.4.2008 11:23 - č. 373
DAVID M Tak malá změna, dnes jsem obdržel aktuální informaci, že HaV 1/2008 vyjde až v pátek, tedy ještě tři dny čekání...
DAVID M 27.3.2008 16:17 - č. 372
DAVID M Tome, bude to okolo 31.3.08, já už poslední korektury s JR dávno odevzdal, tak snad Jinak se připrav, bude to první část a ....pak zde na mne můžete popřípadě směřovat dotazy.
Tom 24.3.2008 18:48 - č. 371
Tom Dík!
mbbb 23.3.2008 21:30 - č. 370
mbbb
Tom napsal v č. 369:
"Náčelníci, prosím, nemáte někdo první letošní HaV? Já to normálně neodebírám, ale rád bych si přečetl to o Janu Ferákovi."
mám, odebírám, stav se - až mi přijde, mělo by to být již brzy
121-140 z 413
<< 4 5 6 7 8 9 10 >>
Po