Jak by to vypadalo, kdybychom se nepodřídili mnichovskému diktátu?

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1-20 z 587
1 2 3 4 >>
Po
Honza M. 3.2.2014 12:22 - č. 936
Honza M. Podle německých plánů z roku 1936 by to vypadalo asi nějak takto:
Proti ČSR 21 pěších divizí, 3 tankové, 8 divizí záložních.
Glynwed 17.4.2009 10:36 - č. 935
Glynwed egli: Tak to jsem nevěděl, díky za upozornění.
egli 17.4.2009 09:36 - č. 934
egli Glynwed: vyšel v roce 1979 i česky (Dokumenty k historii mnichovského diktátu). Je takový dost "normalizační", z těch za komunismu vydaných sborníků mi obsahově připadá asi nejslabší (kromě pár sovětských dokumentů většinou jen shrnuje co už bylo publikováno předtím).
Glynwed 17.4.2009 07:24 - č. 933
Glynwed Zajímavé sovětské dokumenty k září 1938: militera.lib.ru/docs/da/munich/index.html
ja_62 25.3.2009 12:08 - č. 932
ja_62
pohan napsal v č. 931:
"Už jsem tak učinil"
Ale je milé, že se zeptáš . Vyřiď si to s moderátory. Moje reakce je v tématu "Září 1938 - měli jsme se bránit?" - [téma č. 6 - přísp. č. 5529] .
pohan 24.3.2009 21:08 - č. 931
ja_62
Nevadí když tuto debatu přenesu do tématu "Září 1938 - měli jsme se bránit?" ? Už jsem tak učinil, pokud chceš pokračovat zde, moc to s tématem "Jak by to vypadalo, kdybychom se nepodřídili mnichovskému diktátu?" nesouvisí.
Pavel Šrámek 23.3.2009 20:26 - č. 930
pohan napsal v č. 927:
"Budu rád za odkaz, děkuji."
Například bunkry.cz/knihy/book.asp?action=detail&i...
ja_62 23.3.2009 20:14 - č. 929
ja_62
pohan napsal v č. 928:
"České listy (Londýn), 31.10.1953."
armada.vojenstvi.cz/predvalecna/dokumenty/4.htm ?
pohan napsal v č. 928:
"To víš, že Tě chápu. "
Tak to možná pochopíš i to, že při tvé schopnosti porozumět i jednoduchému textu, jejíž úroveň bych označil přinejlepším jako svéráznou, jsou ty mé obavy zcela oprávněné.

Mimochodem já bych ten vysoce subjektivní Prchalův text hodnotil jako zajímavý zejména jeho značným přeceněním jak poctivých úmyslů SSSR, tak jeho možností nám pomoci, jakož i vlivu na Polsko a Maďarsko, přičemž o tom, jaké by byly naše vyhlídky na úspěšnou obranu není, alespoň dle mého názoru, příliš konkrétní. Mohl bys mi najít a ocitovat slova, kde je nějak upřesňuje?
pohan napsal v č. 928:
"Mimochodem - ano."
A tak soudíš na základě čeho?
pohan napsal v č. 928:
"Nevíš tedy ze kterého? "
Pokud ti mohu naznačit, tak z knih vydaných padesát až šedesát ba sedmdesát let poté co rozhodovali jaksi čerpat nemohli, takže naše dnešní úroveň znalostí jaksi nemůže změnit údaje na základě kterých tehdy rozhodovali.
pohan napsal v č. 928:
"Že by Jan Masaryk žertoval, nebo neznal svého otce natolik?"
Pokud nepřijmeme předpoklad, že Jan Masaryk nějakým způsobem kontaktoval ducha svého otce, fakticitu kteréžto možnosti já kategoricky odmítám, tak u zůstaneme u emocionálního synova projevu, nekonfrontovaného nijak se skutečným projevem vůle TGM případně se octnuvším v dané situaci.
pohan 23.3.2009 18:30 - č. 928
ja_62 napsal v č. 925:
"Kde jeho hodnocení mohu přesně najít? Jistě pochopíš, že k tvým schopnostem citace pociťuji nedůvěru. Mimochodem - bude velitel armády někdo kdo disponuje dostatečným přehledem o celkové situaci obecně? "
České listy (Londýn), 31.10.1953. To víš, že Tě chápu.
Mimochodem - ano.
ja_62 napsal v č. 925:
"můžeme si být jisti, že naše generalita své informace o úrovni výzbroje armády jistě nečerpala ani z jednoho tebou zmíněného pramene."
Nevíš tedy ze kterého?
ja_62 napsal v č. 925:
"Což má hodnotu zmínky spíše anekdotického charakteru, nikoliv objektivní informace. "
Že by Jan Masaryk žertoval, nebo neznal svého otce natolik?
ja_62 napsal v č. 925:
"pohan napsal v č. 924: "Jinak co se týče spojenců, četl jsem, že Rumunská vláda dala několikrát najevo pevné odhodlání okamžitě poskytnout Československu vojenskou pomoc proti Maďarsku. "
A proti Německu?
"
"Proti Německu" jsem nečetl.
pohan 23.3.2009 18:12 - č. 927
Pavel Šrámek napsal v č. 926:
"Nahlédnutím do příslušné polské literatury lze zjistit: "
Budu rád za odkaz, děkuji.
Pavel Šrámek 23.3.2009 17:29 - č. 926
pohan napsal v č. 924:
"A také, že Polská vláda dala příkaz armádě, aby své akce zastavila. Důvodem bylo zjištění, že sovětská nóta hrozící okamžitým vypovězením sovětsko-polského paktu o neútočení, v případě polského útoku, byla konzultována v Paříži."


Nahlédnutím do příslušné polské literatury lze zjistit:

1. Poláci sovětskou nótu ignorovali, nijak na ni (např. přesuny vojska) nereagovali,

2. Skupina gen. Bortnowského velmi intenzivně připravovala plán útoku na Těšínsko, který se měl spustit počátkem října.
ja_62 23.3.2009 16:31 - č. 925
ja_62
pohan napsal v č. 924:
"nesehnal názory velitelů jednotlivých armád, krom Lva Prchaly, který této možnosti věřil"
Kde jeho hodnocení mohu přesně najít? Jistě pochopíš, že k tvým schopnostem citace pociťuji nedůvěru. Mimochodem - bude velitel armády někdo kdo disponuje dostatečným přehledem o celkové situaci obecně?
ja_62 napsal v č. 923:
"Dá se také předpokládat, že i počet našich protitankových kanonů byl v té době dotyčným s jistou mírou přesnosti znám. "
pohan napsal v č. 924:
"Budu rád, když i k tomu se dopátrám. Zatím mám jen rozdílné informace z knih Pavla Šrámka a Karla Straky na jedné straně, a Vladimíra Karlického s Jiřím Janouškem na straně druhé. "
Což bude jistě zajímavé - jen bych upozornil na to, že ať je pravdě blíž kterýkoliv z nich (na což máme patrně odlišné názory [téma č. 6 - přísp. č. 5504] [téma č. 6 - přísp. č. 5508]), můžeme si být jisti, že naše generalita své informace o úrovni výzbroje armády jistě nečerpala ani z jednoho tebou zmíněného pramene.
pohan napsal v č. 924:
"zaroveň však zmínil slova Jana Masaryka, že prezident Masaryk by vele k boji."
Což má hodnotu zmínky spíše anekdotického charakteru, nikoliv objektivní informace.
pohan napsal v č. 924:
"Kdo vlastně tehdy odhalil budocnost? Beneš?"
ja_62 citoval v č. 923:
"Však lépe v mylné naději sníti,
před sebou čirou temnotu,
nežli budoucnost odhaliti,
strašlivou poznati jistotu!
"
fronta.cz/dokument/zaznam-jednani-cs-vlady-3...

A rád bych připomněl, že president republiky nebyl jediný ústavní orgán rozhodující o akceptaci Mnichova.
pohan napsal v č. 924:
"Jinak co se týče spojenců, četl jsem, že Rumunská vláda dala několikrát najevo pevné odhodlání okamžitě poskytnout Československu vojenskou pomoc proti Maďarsku. "
A proti Německu?
pohan 23.3.2009 16:08 - č. 924
ja_62 napsal v č. 923:
"Zjevně nebyl mezi naší generalitou nikdo, kdo by byl příliš silně důvěřoval této možnosti."
Nikde jsem nesehnal názory velitelů jednotlivých armád, krom Lva Prchaly, který této možnosti věřil, a jemuž dala za pravdu i Hitlerova slova z roku 1939.
ja_62 napsal v č. 923:
"Dá se také předpokládat, že i počet našich protitankových kanonů byl v té době dotyčným s jistou mírou přesnosti znám."
Budu rád, když i k tomu se dopátrám. Zatím mám jen rozdílné informace z knih Pavla Šrámka a Karla Straky na jedné straně, a Vladimíra Karlického s Jiřím Janouškem na straně druhé.
ja_62 napsal v č. 923:
"A pak, mimo těch praktických implikací této situace dilematu mezi téměř jistou zkázou ihned a značně pravděpodobnou zkázou později, jde také o fungování lidské psychiky, konkrétně jakou volbu většina lidí učiní (nejen za sebe, ale především za jiné) v situaci, kdy má na výběr volbu mezi téměř jistotou brzké smrti, a byť nepatrnou nadějí, že pokud přežije, situace se ještě nějak může vyvinout k lepšímu. "
Ano, jak řekl sociolog Václav Houžvička, ta situace má rozměry antické tragédie, zaroveň však zmínil slova Jana Masaryka, že prezident Masaryk by vele k boji.
ja_62 napsal v č. 923:
"Případně jak výstižně praví klasik -"
Kdo vlastně tehdy odhalil budocnost? Beneš? ("Stáhneme se do své národnostní hranice, ze které pak nepopustíme.")

Jinak co se týče spojenců, četl jsem, že Rumunská vláda dala několikrát najevo pevné odhodlání okamžitě poskytnout Československu vojenskou pomoc proti Maďarsku.
A také, že Polská vláda dala příkaz armádě, aby své akce zastavila. Důvodem bylo zjištění, že sovětská nóta hrozící okamžitým vypovězením sovětsko-polského paktu o neútočení, v případě polského útoku, byla konzultována v Paříži.
ja_62 23.3.2009 12:39 - č. 923
ja_62
pohan napsal v č. 921:
"souhlasím, ale to je právě jedna ze zásadních otázek, co je lepší? Zemřít v boji s puškou v ruce, nebo, jak říkal jeden historik, s odpuštěním jako dobytek na jatkách? "
A pak, mimo těch praktických implikací této situace dilematu mezi téměř jistou zkázou ihned a značně pravděpodobnou zkázou později, jde také o fungování lidské psychiky, konkrétně jakou volbu většina lidí učiní (nejen za sebe, ale především za jiné) v situaci, kdy má na výběr volbu mezi téměř jistotou brzké smrti, a byť nepatrnou nadějí, že pokud přežije, situace se ještě nějak může vyvinout k lepšímu.

Případně jak výstižně praví klasik -

"Však lépe v mylné naději sníti,
před sebou čirou temnotu,
nežli budoucnost odhaliti,
strašlivou poznati jistotu!"
pohan napsal v č. 921:
"Naše "goegrafické okolnosti" by nám to neumožnily? Resp. nezlepšily by naše šance?"
armada.vojenstvi.cz/predvalecna/dokumenty/5.htm

Zjevně nebyl mezi naší generalitou nikdo, kdo by byl příliš silně důvěřoval této možnosti. Dá se také předpokládat, že i počet našich protitankových kanonů byl v té době dotyčným s jistou mírou přesnosti znám.
pohan 22.3.2009 13:05 - č. 921
ja_62 napsal v č. 913:
"Jinak by nejspíš bylo projevem zcela nemístného optimismu předpokládat, že by se Němci po porážce ČSR chovali lépe než po "pouhém" obsazení. Pouze ten poměr v důvodech a způsobech smrti by byl jiný. Viz příklad Polska. "
Zdravím,
souhlasím, ale to je právě jedna ze zásadních otázek, co je lepší? Zemřít v boji s puškou v ruce, nebo, jak říkal jeden historik, s odpuštěním jako dobytek na jatkách?

ja_62 napsal v č. 913:
"zebin napsal v č. 912: "Ptám se, proč to Finové nezabalili?" Protože další okolnosti, například geografické, jim to umožnily, resp. zlepšily jejich šance?"
Naše "goegrafické okolnosti" by nám to neumožnily? Resp. nezlepšily by naše šance?
Vladimír Hrubý 20.3.2009 08:59 - č. 920
Podrobnější představu lze získat: forum.valka.cz/viewtopic.php/title/DEU-Sd-Kf... , odtud též pochází zmiňovaný snímek. Toto téma se také řešilo na forum.opevneni.cz/ v diskusi v sekci "Akce, výstavy, setkání, oznámení" téma: Nová kniha "Opevnění na Trutnovsku" na s. 10 až 12.
Glynwed 19.3.2009 13:00 - č. 919
Glynwed Sice je to model, nicméně pro představu jak "opancéřovaný" tahač SdKfz 7 vypadal je to více než dostatečné. 70.86.163.186/gallery/2980
ja_62 13.3.2009 15:42 - č. 918
ja_62
Glynwed napsal v č. 917:
"(PzAbwAbt?) "
Glynwed napsal v č. 917:
"????"
Já bych tu zkratku v označení na rubu asi četl jako "P. A. Abtlg 28.", podobná forma psacího A se někdy vyskytne i v starších českých textech.
Glynwed 13.3.2009 15:11 - č. 917
Glynwed Ještě k té fotografii, resp. k jejímu popisku na rubu fotografie - poslední řádek: tato děla byla přidělena k jednotkám (PzAbwAbt?) 28. Infanterie Diviasion jako těžká četa (4x 8,8 cm)
mit ???? 28 als schw. Zug
Glynwed 13.3.2009 13:37 - č. 916
Glynwed Pavel Šrámek mě upozornil na zajímavý obrázek z října 1938 - vjezd motorisované kolony do Šumperku 6.10. 1938. Abych pravdu řekl, dost mě to překvapilo a musel jsem si skoro protřít oči. "Oplechovaný" SdKfz 7 táhnoucí za sebou Flak 18 8,8cm s největší pravděposobností patřící nikoliv k Luftwaffe, ale k Heer. Až dosud jsem žil v přesvědčení, že tyto těžké PL kanóny měly ve výzbroji pouze těžké protiletadlové oddíly (schwere Flak Abteilung). Začal jsem tedy pátrat po možném vysvětlení, a nabízí se toto: v září 1939 bylo vytvořeno 14 protitankových oddílů (Panzer Abwehr Abteilung) které působyly jako samostatné vyšší jednotky armády (jednotky číselné řady 500) nebo OKH (číselná řada 600). Ve výzbroji měly mít 36x PAK 35/36 r. 3,7 cm, avšak některé byly vyzbrojeny - právě 12x FLAK 18/36 r. 8,8 cm. Během kampaně na západě v květnu 1940 byly FLAKem vyzbrojeny ještě 3 oddíly (525., 560., 605. PzAbwAbt). V knize od polského autora Mariana Zgorniaka, zabývajícím se zářím 1938, je zmínka o třech (625., 660., 545.) Pak Abt.

Abych to tedy zkrátil, musím opravit svůj názor na použití 8,8 cm proti čs. opevnění a přiznat, že německé pozemní jednotky (Heer) disponovaly ve své výzbroji těmito kanóny, byť v samostatných protitankových oddílech. Zbývá pouze určit, kolik takovýchto oddílů bylo v září 1938 postaveno a kolik jich bylo vyzbrojeno kanóny 8,8 cm.
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
1-20 z 587
1 2 3 4 >>
Po