Stíhací letouny, letecká válka

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1081-1100 z 6497
<< 52 53 54 55 56 57 58 >>
Po
Yarra 11.8.2006 11:20 - č. 8356
Yarra
Kreon napsal v č. 8353:
" A Jaký? "
Jakovlev to predviedol niekoľko krát... "odtučňovacia kúra", "vyhladenie povrchu" ... Upravená séria Jak-1 testovaná na fronte si už s Bf-109 vedela poradiť. Ostalo len pri tej sérii.
Tom napsal v č. 8355:
"podle data by to měl být spíš nějaký "G"."
Sovieti získali F-4 niekedy koncom r. 1942 (september alebo október), začiatkom r. 1943 mali G-2, takže testy prebiehali približne v rovnakom čase. Je možné, že začiatkom r. 1943 mali viac "efiek".
Kreon 11.8.2006 10:15 - č. 8354
Kreon
karaya1 napsal v č. 8344:
"P.S. Tak už vím, že to jsou 60, 61 a 62. Oscanuju a zašlu až po víkendu. Zájemci?"
Pošli mi druhý díl, první už mám. díky.
Kreon 11.8.2006 08:36 - č. 8353
Kreon
Yarra napsala v č. 8352:
"Dosť závisí na tom, aký Jak-1 bojoval s Bf-109 a za akých okolností... Ak bol dodávateľom Jaku Jakovlev, tak stroj mal určite nejaký "tuning". Ak VVS alebo PVO, mohlo to byť celkom objektívne."
"Tunning"? A Jaký? F-4 měl být lepší minimálně ve stoupání - to ostatně mj. vyplývá i z Pokryškinovy knihy.
Yarra 10.8.2006 23:12 - č. 8352
Yarra
Kreon napsal v č. 8349:
"Jak-1 v 5000 m je lepší jak Bf109F-4? To je vtip a nebo fakt? Měl jsem za to, že tyhle ruské mašiny byly v těchto výškách mimo svůj zenit."
Dosť závisí na tom, aký Jak-1 bojoval s Bf-109 a za akých okolností... Ak bol dodávateľom Jaku Jakovlev, tak stroj mal určite nejaký "tuning". Ak VVS alebo PVO, mohlo to byť celkom objektívne.
Yarra 10.8.2006 22:59 - č. 8351
Yarra
Tom napsal v č. 8346:
"Zase je na místě otázka na kondici oné F-4."
V niektorej publikácii som videla poznámku o (bližšie nešpecifikovanej) závade na motore. Druhý (začiatkom r. 1943) testovaný stroj Bf-109 G-2 mal byť v dobrej kondícii.
Kreon 10.8.2006 22:02 - č. 8349
Kreon Jak-1 v 5000 m je lepší jak Bf109F-4? To je vtip a nebo fakt? Měl jsem za to, že tyhle ruské mašiny byly v těchto výškách mimo svůj zenit.
Yarra 10.8.2006 21:49 - č. 8347
Yarra
Tom napsal v č. 8346:
"kdo tu má přístup k ruským zdrojům?"
Niečo by sa asi našlo.. pracujem na Tom
karaya1 9.8.2006 17:42 - č. 8344
karaya1
Algernon napsal v č. 8343:
"Já jsem Ti, kdysi, posílal první díl. …leda až ho najdu. :o))"
Když mi někdo řekne, ve kterém REVI to bylo (nechce se mi to hledat...), klidně zašlu.

P.S. Tak už vím, že to jsou 60, 61 a 62. Oscanuju a zašlu až po víkendu. Zájemci?
Kreon 9.8.2006 08:29 - č. 8340
Kreon A propo....buď algernon nebo Tom mi posílali článek z REVI o tom G.55, já to někam zašantročil, můžete mi to poslat znova?
Moby 8.8.2006 16:19 - č. 8338
Moby Že by ňáká zmínka v článku "Pod značkou La?" Teda jestli to bylo PKR....
Yarra 5.8.2006 13:07 - č. 8334
Yarra V ZSSR upravovali Aircobry Briti (dodávateľ) spoločne so Sovietmi, preto sa mi nezdalo byť vôbec vylúčené, že sa to isté dialo v Británii. Neskôr to isté robila aj firma Bell, aj keď nie priamo v ZSSR. Takže pri použití "selského" rozumu nemohla byť nepravdepodobná ani účasť Američanov na úpravách v GB. Keď to Briti jednoznačne popierajú, tak to nechajme tak..
Yarra 5.8.2006 00:56 - č. 8332
Yarra
Tom napsal v č. 8302:
"Takže v nejlepším případě Bell prohlašoval v "nějaké" dokumentaci, že spolupracoval s Brity na úpravách britských Cober. Hodnověrná prohlášení firmy Bell ve věci Airacober se dají spočítat na prstech jedné ruky pracovníka lesní pily. Naproti tomu britské zdroje a prostý selský rozum odvozují něco zcela jiného."
Možno Rusi vychádzajú len z neskorších vlastných skúseností, pretože u prvých verzií pomoc Američanov sami nezmieňujú... Do ZSSR sa pravdepodobne nikdy žiadni ľudia z firmy Bell takisto nedostali.. s výnimkou "zdvorilostných" návštev.
karaya1 15.7.2006 16:02 - č. 8331
karaya1
Algernon napsal v č. 8330:
"A ještě „Velký útěk“…"
... přičemž účast na něm jej 28. března 1944 stála život...
Moby 15.7.2006 15:53 - č. 8329
Moby
ja_62 napsal v č. 8326:
"Měli, tuším Mk. VB (třeba RAF s/n EN 830 zkoušený v docela zajímavé podobě [téma č. 325 - přísp. č. 1229] ) "
Neboli Schmittfire . původně ZX-X . Pilot officer Scheidhauer od 131.squadrony s ním omylem přistál na Jersey. Myslel, že je na ostrově Wight.
YAMATO 12.7.2006 19:14 - č. 8328
YAMATO V říjnu 1943 ukořistili Němci na Kosu nejméně deset Spitfirů (Mk.V) od 74.perutě RAF a 7.perutě SAAF, z toho nejmíň šest bylo letuschopných.
ja_62 12.7.2006 14:03 - č. 8326
ja_62 (ex 8314)
Worchester napsal v č. 8277: "Na netu jsem viděl několik letounů Spitfire (zřejmě pozdější verze V a IX) v barvách Luftwaffe. Kolik těchto letadel měli zhruba Němci, tedy pokud měli vůbec nějaké letuchopné?"
Němci získali několik Spitfirů, část z nich buď v letuschopném stavu, nebo takovém, že je do něj mohli snadno uvést, včetně dokonce nejméně jednoho Mk. I, původně Francouzi testovaného stroje. Měli, tuším Mk. VB (třeba RAF s/n EN 830 zkoušený v docela zajímavé podobě [téma č. 325 - přísp. č. 1229] ) a dokonce snad i nějaký Mk. IX, používány byly k testování letových vlastností a vyvíjení vhodných taktik boje s nimi, to se týkalo i jiných variant; co se týče počtů odhadoval bych celkem tak něco nanejvýše okolo deseti, nikoli nutně současně letuschopných, a včetně průzkumných versí; a počty i varianty nejspíše upřesní letadlovci, já odpovídám hlavně proto, aby tvoje otázka k tématu nezapadla mezi moudrými příspěvky slečny fysičky (i nás oponentů).
Tom 9.7.2006 00:11 - č. 8302
Tom
Yarra napsala v č. 8298:
"stroje preberali s potrebnou dokumentáciou, a to je asi ten zdroj"
Takže v nejlepším případě Bell prohlašoval v "nějaké" dokumentaci, že spolupracoval s Brity na úpravách britských Cober.

Hodnověrná prohlášení firmy Bell ve věci Airacober se dají spočítat na prstech jedné ruky pracovníka lesní pily.

Naproti tomu britské zdroje a prostý selský rozum odvozují něco zcela jiného.
Worchester 6.7.2006 19:47 - č. 8277
Worchester Kolegové "letadlovci" mám na Vás otázečku.
Na netu jsem viděl několik letounů Spitfire (zřejmě pozdější verze V a IX) v barvách Luftwaffe. Kolik těchto letadel měli zhruba Němci, tedy pokud měli vůbec nějaké letuchopné?
Tom 5.7.2006 19:34 - č. 8276
Tom Přidal bych do diskuze nějaká fakta, doufám že nezapadnou...

Do Británie dorazili s prvními třemi P-39C (původní stroje USAAC, došly 3.-4. července 1941 na základnu v Colerne, dostaly seriály DS 173, 174 a 175 a byly určeny k testům v AFDU či AAEE) tři technici firmy Bell a sedm příslušníků USAAC. Asistovali při montáži dále dodávaných strojů (prováděl ji tým společnosti BOAC) a odtud pochází požadavek mj. Priceho (USAAC) na přísné vyšetření důvodů poklesu výkonů strojů.

První dvě Cobry Mk. I bez jakýchkoli úprav přišly k 601. sqn 7. či 8. srpna bez jakékoli modifikace a další následovaly. Následně během přeškolování (podíleli se na něm dva Američané - příslušníci USAAC - 1.st/Lt. McNickle a Sgt. Rhodes) velitel 601. sqn S/Ldr. E.J.Gracie, DFC navrhl provést zhruba 25 úprav, z toho oněch šest závažných (zde dříve uvedených).

Z pramenů co mám k dispozici není výslovně jasné, zda úpravy byly provedeny pouze přímo u peruti nebo byly vraceny zpět do Colerne - ale výslovně se uvádí, že na každém stroji došlém z Colerne strávili mechanici perutě minimálně tři dny, aby odstranili závady a provedli úpravy. K 1.10. tak měla 601. sqn ve stavu 14 strojů, ale bojeschopné - se všemi provedenými úpravami - pouhé 4 kusy.

Operační činnost Airacober v rámci RAF zahrnuje pouhých pět strojů, devět operačních letů a pět pilotů.

Seznam strojů, které byly identifikovány ve službě u 601. sqn.:
AH 576, 577, 578, 579, 580, 581, 582, 583, 584, 585, 587, 589, 592, 593, 595, 596, 601, 602

Osobně jsem toho názoru, že oni tři technici firmy Bell, měli dost problémů s montáží a záletem strojů. Stroje byly totiž baleny přímo na výrobní lince, bez záletu (a zřejmě i bez finální montáže), bez vyzkoušení fce jednotlivých agregátů - prostě bordel, neřku-li rovnou sabotáž. Přesný počet sestavených Cober v Británii není znám - šlo asi o 80-100 strojů, ostatní zůstaly v bednách a později odešly do SSSR.

Práce na Airacobrách v Británii prováděly mimo základnu v Colerne: AST Hamble, Reid&Sigrist Ltd. Duxford, 38. MU Llandow, motory pak opravovala Burtonwood Repair Depot.

Tyto údaje pocházejí z knihy Miroslava Šnajdra "Airacobra v amerických službách" (zde je asi 8-10 pramenů, odkud mohou údaje o nasazení v RAF pocházet) a z článku Miroslava Pajera "Airacobry v RAF" z časopisu HPM číslo 6 z roku 1992.
ja_62 4.7.2006 12:16 - č. 8263
ja_62
Yarra napsala v č. 8261:
"Moby to myslel zjavne ironicky.. ja kriticky "
Yarra napsala v č. 8227:
"Moby: 8225 Pochopil si to veľmi správne "
Tak jsi to myslela kriticky? Tak proč jsi to také nenapsala?
Yarra napsala v č. 8261:
"Ja tvrdím, že to mala byť záležitosť Bella + zdroj, Algernon tvrdí opak bez zdroja.. "
Ne, stále uvádíš zdroj, který informuje, o tom, že Sověti si tak danou věc vysvětlovali. Algernon uvádí zdroje, které přímo pojednávají o Airacobrách v RAF a kupodivu o účasti firmy Bell nic nevědí. A dokazovat neexistenci něčeho je logický nesmysl.
Yarra napsala v č. 8261:
"Trocha si pletieš dôkaz s hypotézou.. "
Yarra napsala v č. 8169:
"Mne úplne stačí fakt, že spolupracoval so Sovietmi (prečo by to isté nerobil v Británii?) a to, že Sovieti (Rusi) takúto spoluprácu spomínajú - Briti = dodávateľ + upravovateľ so Sovietmi spolupracoval a súčasne Bell = výrobca + dodávateľ so Sovietmi spolupracoval => analogicky z môjho pohľadu celkom zrejme tak činil Bell vo vzťahu k Britom + je to spomenuté aj v ruskej literatúre (britskí inžinieri pôsobili priamo v ZSSR, pomáhali pri montáži, školili, odovzdávali skúsenosti s prevádzkou a veľmi pravdepodobne informovali aj o výrobcovi...). "
Zjevně jsi to ty, kdo má v hlavičce mlhovinu a plete si (pro svou hypotézu velmi výhodně) tvrzení, že tomu tak bylo, což tvrdíš ty, s tím, že tomu mohlo být, což ovšem nikdo nepopírá. Pokud však trváš na tom, že tomu tak bylo, musíš přinést nějaký důkaz.

Navíc jsi jako "vědkyně" trochu opominula i tvůj trapný omyl stran zaměnění teorie a hypotézy.
Yarra napsala v č. 8261:
"Reklamácia výrobku ti asi nič nehovorí... Je to na úrovni dokazovania existencie Yettiho "
Kupodivu leccos hovorí, ale pokud by někdo Yettiho existenci dokazoval tím, že jeho existence není vyloučená, což ty činíš, bylo by to na stejné úrovni -a možnost reklamace tak nějak nevylučuji, jen na základě pouze oné možnosti, nepřijmu jako fakt, že k ní také došlo.
Yarra napsala v č. 8261:
"takisto nepodloženou hypotézou doteraz zostáva to, že Briti upravovali americké stroje sami "
1.Někdo je upravil.

2.Neexistuje positivní důkaz(resp. nikdo ho dosud nepředložil), že na těchto úpravách byli účastni i technici firmy Bell.

3.Patrně se tak tedy stalo vlastními prostředky Britů, protože Yetti jim s tím nepomohl určitě.
Yarra napsala v č. 8261:
"Kto hovorí, že išlo o "fantazírovanie Sovietov".. odvolávajú sa na americké zdroje.. "
O fantasírovaní Sovětů mluvíš pouze ty. Které americké zdroje to jsou, abychom se někam dostali?
1081-1100 z 6497
<< 52 53 54 55 56 57 58 >>
Po