Letectvo ČSR při mobilizaci na podzim 1938

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
21-40 z 439
1 2 3 4 5 >>
Po
bush 4.11.2007 19:17 - č. 621
bush
mbbb napsal v č. 620:
"Co s tím letištěm v Bechyni? Bylo tam, nebo ne???? Po okupaci asi?"
Dle tohoto:
bush napsal v č. 619:
"Dále dle jeho tvrzení před odletem na polní letiště u Bechyně /říjen 1938/ byla sportovní letadla aeroklubu"
bych usuzoval, že bylo. Nicméně s jistotou bych to netvrdil a bohužel už k tomu doma nic nemám. Mohl bych se na to zeptat povolanějších z regionu, pokud je to potřeba.
mbbb 4.11.2007 19:14 - č. 620
mbbb díky za info ó velký

v podstatě se tvoje informace shoduje s tím, co napsal John v "Československé letectvo v roce 1938".

On tam ještě píše, že těch 6 strojů bylo přiděleno 7 letce, kerá byla v Budějicích za mob.

Co s tím letištěm v Bechyni? Bylo tam, nebo ne???? Po okupaci asi?

___________________

Kromě těch našich 6 strojů převzala dle Johna armáda ještě 14 aeroplánů Š-328. Jeden Š-328n věnovaly sokolské jednoty, zbytek ze sbírky na obranu státu.
bush 4.11.2007 18:48 - č. 619
bush
bush napsal v č. 618:
"zkusím prohrabat to, co mám doma v knihovničce."
Takže dle publikace "Letiště pod Kletí - sborník k 55. výročí zahájení provozu na letišti v Plané u Českých Budějovic" (zpracovali: Petráš, J. + Šilha, J. + Trnka, B.) vydané dne 29. srpna 1992 cituji (str. 5):
Od září téhož roku (1938) sem byla detašována "haléřová letka" ze stavu leteckého pluku 1 v Praze-Kbelích se šesti Š-328,1) zakoupenými z výtěžku dobrovolné sbírky "jižní Čechy armádě", jež vynesla celkovou částku 1 707 725 Kč.
Tato letadla převzal 19. 9. 1938 starosta města poslanec Dr. Alois Neuman ve vojenské továrně Letov ze série s výrobními čísly 345-350. Na bocích trupu nad spodním křídlem měla namalovanou bílou kružnici a pod ní nápis JIŽNÍ ČECHY ARMÁDĚ. Uvnitř kružnice byl historický emblém krajového centra a další nápis MĚSTO ČESKÉ BUDĚJOVICE. V palubní desce stroje Š-328-345 byl zapuštěn symbolický pětihaléř, který při zahájení veřejné sbírky 12. 4. 1938 darovala letcům pro štěstí děvčata ze zdejší 1. obecné školy. S ohledem na krajně vypjatou vnitropolitickou i mezinárodní situaci těchto dnů nemohlo být uskutečněno slavnostní předání vojenských letadel během plánovaného leteckého dne 25. září, a tak se celá formace objevila nad městem ve středu 28. září, (...).


1) Podle publik. vzpomínek plk.let. v.v. M. Guljaniče, který tehdy jako nadporučík velel této detašované jednotce, byly na letišti v Plané značné zásoby munice do palubních zbraní Š-328 a tříštivých pum, vedle toho zbudovány pozice protiletadlové obrany. Dále dle jeho tvrzení před odletem na polní letiště u Bechyně /říjen 1938/ byla sportovní letadla aeroklubu polita benzinem a zapálena..!? (..)
bush 4.11.2007 18:26 - č. 618
bush mbbb&Tom: Co se jižních Čech týče, tak zkusím prohrabat to, co mám doma v knihovničce. Pokud by to bylo třeba mám kontakty na členy Vojensko-letecké historické společnosti z Českých Budějovic (viz. www.vlhs.cz/ ), kteří by si jistě věděli rady.


Mám pocit, že jsem na to kdysi narazil v SOkA České Budějovice, fond OÚ České Budějovice, karton č. 660 - vojenské záležitosti, takže bych to časem mohl vyhrabat i v archivu (ale až o zkouškovém, jelikož v budějovickém archivu mají otevřeno jen v pondělí a ve středu a to jsem v Praze ve škole).
mbbb 4.11.2007 17:48 - č. 617
mbbb eště sem vyseznamoval tohle:

www.budweb.cz/ceskebudejovice/rubriky.asp?ru...
V květnu 1938 úspěšně proběhla akce "Jižní Čechy armádě". za získané peníze se zakoupilo a armádě věnovalo šest pozorovacích letadel. Ještě v září se konala akce na obranu republiky.
mbbb 4.11.2007 17:24 - č. 616
mbbb
Tom napsal v č. 615:
"Těch sbírek bylo asi víc. Z jedné se určitě pořídily i Š-328. Nesly nápis "Jižní Čechy armádě" nebo tak nějak. Mám nejasný pocit, že šlo o část strojů 92. (noční stíhací) letky a jejích následnických jednotek. Něco snad večer najdu."
byl bych ti moc vděčen! Ty šmolíky i ty jižní Čechy, to by mohlo být vono!

Co říkáš na tu Bechyni, bylo tam nějaké záložní letiště? Co já sem doma našel, tak nikolivěk.
Tom 4.11.2007 17:21 - č. 615
Tom Těch sbírek bylo asi víc. Z jedné se určitě pořídily i Š-328. Nesly nápis "Jižní Čechy armádě" nebo tak nějak. Mám nejasný pocit, že šlo o část strojů 92. (noční stíhací) letky a jejích následnických jednotek. Něco snad večer najdu.
mbbb 4.11.2007 17:10 - č. 614
mbbb pánové, mám dotaz na znalce čsl. letectví.

Občas se zajdu podívat na panzernetfórum. Je tam jeden "odborník", kerej tam napsal tohle:
Ještě dodám,že v Bechyni byla ''Haléřová letka''(oficiální název mi není znám) vybavená letouny Letov Š-328(dvojplošníky). Proč haléřová? V palubních deskách měli zatavené haléře pro štěstí.Hlídala vzdušný prostor před případnými narušiteli.
Je to celý púovina - letiště v Bechyni se začalo stavět v r. 52, v r. 38 tam nebylo ani polní letiště.

O nějaké "haléřové letce" sem taky neslyšel. Ale, proč sem tuto broskvovinu píši.

Probíhala tehdy u nás "Sbírka na obranu státu". Byly z ní koupeny aeroplány? Kolik? Co se o tom vlastně ví? Já sebekriticky přiznávám, že nic
Pavel Šrámek 10.9.2007 22:27 - č. 613
V neděli 16.9. v 15.10 bude ČT1 vysílat ČT 1 film z roku 1936 "Vzdušné torpedo 48". Pokud se nepletu, ve filmu by se měla objevit dokumentární pasáž ze vzletu B-534.
Tom 9.9.2007 20:20 - č. 612
Tom
Pavel Šrámek napsal v č. 611:
"S kolegou Minaříkem jsme prošli snad vše, co se týká čs. letectva v září 1938, ale na nic, co by se týkalo zvýšení tlaku v motorech, jsme nenarazili."
Dík, že na to pamatuješ. Já teď hledám směrem k naší účasti v Curychu - protože tam se na těch motorech musely dít strašný věci
Pavel Šrámek 9.9.2007 10:21 - č. 611
Hodně zajímavé a odpovídá to mým dosavadním zjištěním. Díky moc za info.

Bohužel ti nemohu oplatit stejně. S kolegou Minaříkem jsme prošli snad vše, co se týká čs. letectva v září 1938, ale na nic, co by se týkalo zvýšení tlaku v motorech, jsme nenarazili.
Tom 7.9.2007 22:32 - č. 610
Tom Před časem se tu myslím řešila otázka sovětské letecké mise v ČSR v roce 1938. Dnes jsem náhodou v Letectví č.24/1958 narazil na str. 19 v článku E. Čejky "Přátelství letců ČSR a SSSR" na tento odstavec:
"...K zajištění letecké spolupráce byla do ČSR vyslána sovětská letecká mise. Hlavní velitelství čs. branné moci poskytlo příslušníkům této mise všechna požadovaná data o našem letectvu, hlásné službě, OPL a o letištích. Ze sovětské strany bylo tehdy učiněno vše, co bylo možné. V této souvislosti je nutno se zmínit též o tom, jaká opatření byla učiněna z československé strany. A tu je třeba bohužel konstatovat, že za tři léta čs.-sovětské smlouvy nebylo z naší strany vykonáno - krom teoretických úvah - prakticky nnic podstatného, co by připravilo nebo usnadnilo příchod sovětskýchvojsk a zasazení letectva. Pokud byly nějaké plány, zůstaly na papíře.Takový osud stihl i plány na rozšíření leteckých základen na Zakarpatské Ukrajině a na východním Slovensku, které bylypro své rozměry nezpůsobilé pro činnost jednak těžších typů, jednak většího počtu letounů....Zvláštní osud postihl také sovětskou leteckou misi. Po přistání v Brně odletěli její příslušníci do Prahy k jednání s naší vládou a velitelství letectva při Hlavním velitelství čs. branné moci o nich již z "nepochopitelných" důvodů více neslyšelo."
Zajímavé, ne? Nezdá se mi, že by si to celé vycucal z prstu.
Tom 1.6.2007 20:28 - č. 609
Tom
Pavel Šrámek napsal v č. 604:
"Zkus napsat do Vojenského ústředního archivu a požádat o najití a ofocení tohoto čísla jednacího. Důležitá je přesná citace: čj. 40848 Dův. 3. oddělení III. odboru MNO z roku 1938."


Odpověď je bohužel negativní. Dokument se nedochoval

Krucinál, takhle blízko...!!! Kde by to ještě mohlo být? V rozkazech pluků, v dokumentech po VTLÚ???
Pavel Šrámek 21.5.2007 07:26 - č. 608
mbbb napsal v č. 607:
"Ty se zajmáš o ČLH?? "
To ne, ale sháním údaje o našich letcích pro vytvoření sestavy čs. letectva k 30. 9. 1938.
mbbb 20.5.2007 18:30 - č. 607
mbbb
Pavel Šrámek napsal v č. 606:
"Mám prosbu. Nevlastní někdo knihu Jindřicha Marka "Vzdušní donkichoti"? V příloze číslo 6 má být seznam letců s roky narození, který bych docela potřeboval."
tu knihu mám, ale nemám digitální foťák a skenovat to je v mém případě dost práce.

Nafotím ti to v práci, vydrž .

Příloha č. 6 se menuje "Létající personál ČLH 1935-1939" a obsahuje 25 jmen pilotů a 3 jména pozorovatelů. Ne u všech jsou roky narození. Přesné dastum narození není nikde. Pak jsou v té příloze ještě medailonky tří pilotů - veteránů ČLH

Ty se zajmáš o ČLH??

jedna nehoda ČLH je popsána zde:

csol-mb.net/index.php?id=134
Pavel Šrámek 18.5.2007 13:58 - č. 606
Mám prosbu. Nevlastní někdo knihu Jindřicha Marka "Vzdušní donkichoti"? V příloze číslo 6 má být seznam letců s roky narození, který bych docela potřeboval.
Pavel Šrámek 16.5.2007 15:43 - č. 604
Tom napsal v č. 603:
"A tohle by se někde najít nedalo? Jinak je to super informace! Díky!"
Zkus napsat do Vojenského ústředního archivu a požádat o najití a ofocení tohoto čísla jednacího. Důležitá je přesná citace: čj. 40848 Dův. 3. oddělení III. odboru MNO z roku 1938.
Tom 16.5.2007 14:51 - č. 603
Tom
Pavel Šrámek napsal v č. 602:
"ustanovení výnosu čj. 40848 dův. III/3. odděl."
A tohle by se někde najít nedalo? Jinak je to super informace! Díky!
Pavel Šrámek 16.5.2007 14:22 - č. 602
Před nějakou dobou se tu psalo o zvýšení výkonu motorů čs. letadel za mobilizace 1938. Náhodou jsem našel toto v rozkaze z 5. 11. 1938: "S ohledem na to, že mimořádné poměry pominuly ruší MNO zcela ustanovení výnosu čj. 40848 dův. III/3. odděl. 1938. U všech motorů 12 Ydrs v letounech B 534 (Bk 534) a B 71 proveďte ihned snížení boostu (tlaku v potrubí za dmychadlem) na normální hodnotu 880 mm. Tohoto snížení boostu dosáhnete seřízením vzduchového regulátoru na původní stav, tj. na stav, který byl před provedením úpravy popsané ve výše uvedeném výnose."
Pavel Šrámek 30.3.2007 07:26 - č. 598
Na www.kvh.estranky.cz/fotoalbum/dokumenty/zapi... je k prohlédnutí část zápisníku letů příslušníka 85. těžké bombardovací letky z let 1936 až 1939. Zajímavý dokument.
21-40 z 439
1 2 3 4 5 >>
Po