Zajímavé akce ve vzduchu

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
61-80 z 389
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po
karaya1 1.8.2010 00:07 - č. 406
karaya1
Algernon napsal v č. 403:
"U V12 je poznámka „Bruch: 4. 12. 1943“."
To by dávalo mnohem větší smysl. Z hlediska působnosti Němců ve Francii i z hlediska horolezeckého.

Obsahoval (402) i něco jiného, než je citováno v (403)?
dead man: spíš su rád, že aspoň k něčemu je osobní znalost terénu
dead man 1.8.2010 00:02 - č. 405
dead man Já hlavně zírám jakou snahu tady všichni vyvíjej a moc děkuju, protože sem tohle kolo tak nějak vyvolal jedním dotázkem jestli už neevakuovali i Němci.

Pokud to není eufemismus, já s Vámi snad i evoluji.
karaya1 31.7.2010 15:00 - č. 401
karaya1
čet.Hrad napsal v č. 399:
"tedy určitě v nepříznivém počasí"
Jinak by nebyli uvězněni ve sněhu. (I když to taky může znamenat, že přes noc napadl třeba půlmetr nového sněhu a druhý den už je hezky, jen všude okolo jezdí laviny a nedá se dostat nahoru ani dolů. Případně bych už vůbec nechtěl jít po tak rozlámaném ledovci, jakým Bossonský je, za pokrývky nového sněhu. S tehdejším vybavením tahat někoho z trhliny si dost dobře neumím představit…)
čet.Hrad napsal v č. 399:
"Jaký měly tyto vrtulníky teoretický dostup?"
Podle Putnamu s normálním nákladem (prázdná hmotnost: 3180 kg, hmotnost s normálním nákladem: 3860 kg, tj. rozdíl 680 kg, do kterého se musí započítat palivo, lidi apod.) při čistě vertikálním pohybu 2010 m, při dopředném pohybu až 4880 metrů.

Otázkou je, kudy na Mt. Blanc šli – v té době používané cesty byly v zásadě dvě, prvolezců (přes Bossonský ledovec) a přes Dôme du Goûter (nepředpokládám, že by se za neexistence lanovky na Aiguille du Midi trmáceli z druhé strany, která je i dneska šíleně dlouhá; nebo dokonce z italské strany). Ve dvou tisících by nebyli nijak daleko od Chamonix (to má něco málo přes tisícovku) – první fotka je Bossonský ledovec z úrovně cca 2300 m, druhá zdola, z Chamonix. Z druhé strany, směrem ke Goûteru, mi to příliš nebezpečné nepřijde, ale to je jen můj dojem (tím, že to je otočené na západ a ne na sever, tak ledovce začínají až výrazně výše, v podstatě až u Dôme du Goûter, což je cca 3800 m n.m. – navíc v létě, viz níže?) – a hlavně už tehdy až do 2300 m vedla zubačka.
To už ovšem obrovsky spekuluji, abychom se vrátili do věcné roviny – neřekl bych, že ona operace proběhla zrovna ke konci roku 1944, když nejpozději v září 1944 měli náckové ve Francii úplně jiné starosti než lézt na střechu Alp.
Zkusím ještě časem něco najít v historiích horolezeckých výstupů a v historii Mt. Blancu, uvidím, jestli někde něco nevyleze.
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
ja_62 31.7.2010 13:44 - č. 400
ja_62 Asi jsem se měl vyjádřit poněkud jasněji, než zavádějící formulací "někdy před koncem roku 1944" - bylo to spíše v období "do konce roku", nikoliv přímo jeho koncem. Ta publikace nijak bližší detaily neuvádí.

Můžu ještě najít "German Helicopters 1928-1945" Heinze Nowarry - která se ovšem např. líčením Mussoliniho záchrany pomocí rotorového kluzáku Fa 225 co do fakticity kvalifikuje někde těsně vedle Příběhů pilota Pirxe.
čet.Hrad 31.7.2010 12:40 - č. 399
čet.Hrad
ja_62 napsal v č. 395:
"b) Blíže nedatovanou ztrátu prototypu V12 během záchranné operace na Mont Blanc před koncem roku 1944. "
karaya1 napsal v č. 396:
"Jsou k této operaci zmíněny nějaké podrobnosti? Čistě pocitově – nahoře na ledovci musel být asi důležitý nácek…"
Sice jsem v tomhle neználek, ale rozhodně bych nečekal let "až nahoru". Ani nyní není pro současné vrtulníky jednoduché dostoupat do nadmořské výšky přes 4 km, navíc jak Jirka píše "koncem roku", tedy určitě v nepříznivém počasí.
Jaký měly tyto vrtulníky teoretický dostup?
karaya1 30.7.2010 19:30 - č. 398
karaya1 Prohledal jsem ještě jiné zdroje a publikace autorů J. R. Smith – A. L. Kay German Aircraft of WWII (nakladatelství Putnam) uvádí:
The fate of one Fa 223 (No. 12) is perhaps particularly interesting; this helicopter, after completing a long cross-country flight from Germany, was flown to Mont Blanc to perform a mountain rescue of 17 people trapped in the snow. Unfortunately, a mechanical link failure resulted in a rotor disintegrating, and, although the machine touched down on its wheels, it was hurled against an embankment and the crew was killed.

Osud jednoho Fa 223 (V12) je zřejmě zvláště zajímavý; tato helikoptéra po absolvování dlouhého přeletu z Německa, odletěla k Mont Blancu zachránit 17 lidí uvězněných ve sněhu. Bohužel, kvůli selhání mechanického spoje se rozpadl rotor, a přestože stroj dosedl na podvozek, byl [zřejmě větrem – pozn. karaya] vržen proti svahu [tady mi nejde na jazyk správný termín – moréna to není, hřeben ani pilíř taky ne… ] a osádka přišla o život.
Z textu není úplně jasné, jestli Fa 223 letěl z Německa jenom kvůli oné skupině, nebo jen prováděl dlouhý testovací let a když už byl nedaleko, poslali ho na záchrannou misi (tipl bych spíš to první).
Když už jsme v tom, tak první úspěšná horská záchranná mise se odehrála o více než deset let později, 3. července 1956, shodou okolností také na Mont Blancu. Francouzská helikoptéra SE 3130 Alouette II (osádka Jean Boulet a Henri Petit) zachránila horolezce, kterého postihl infarkt. Vyzvedli jej u Refuge Vallot ve výšce 4362 m – terén tam ale je pro vrtulník celkem vhodný (viz příloha).
A totální OT, když už jsme u toho Mont Blancu… Hrozně se mi líbil seznam jídla, které s sebou nesla první úspěšná expedice na vrchol. Nechyběly sudy vína, jehňata ani kola sýru
Přiložené soubory jsou přístupné po přihlášení
ja_62 30.7.2010 17:20 - č. 397
ja_62 Další detaily neuvádí, zmiňuje to jen v souvislosti s početním stavem ke konci roku 1944.

V nějakém HPM byla monografie Fa 223 od Ivo Pejčocha, ovšem obávám se, že v tomto nebude detailnější.
karaya1 30.7.2010 17:16 - č. 396
karaya1
ja_62 napsal v č. 395:
"b) Blíže nedatovanou ztrátu prototypu V12 během záchranné operace na Mont. Blanc před koncem roku 1944."
Jsou k této operaci zmíněny nějaké podrobnosti? Čistě pocitově – nahoře na ledovci musel být asi důležitý nácek…
ja_62 30.7.2010 17:06 - č. 395
ja_62 Ještě k německému nasazení vrtulníků - Helicopters: An Illustrated History of Their Impact se, mimo zmínek o testech Fl 282 na palubě minonosky Drache (ex-hydroplánový nosič JRM Zmaj) a blíže neupřesněného údajného použití Fa 223 k "příbřežnímu průzkumu a přepravě menšího množství nákladu", k nasazení německých vrtulníků za druhé světové války blíž nevyjadřují. Nicméně podle knihy Rotorcraft of the Third Reich od Ryszarda Witkowskiho Fa 223 zmiňuje:

a) Pokus (který, patrně vzhledem ke zcela nepříznivému počasí, skončil těžkým poškozením prototypu V11) o záchranu posádky v bažině havarovaného Do 217 ve dnech 11.-12. května 1944 stroji Fa 223 V14 a V11.

b) Blíže nedatovanou ztrátu prototypu V12 během záchranné operace na Mont Blanc před koncem roku 1944.

c) Dále je zmíněno přidělení tří kusů Lufttransportstaffel 40 v dubnu 1945, úkolem měla být evakuace "důležitých" jedinců z obklíčených míst na východní frontě - ovšem nevím zda to označit za klasický případ letecké evakuace.

d) A záchrana raněného pilota z 1./NAGr. 4, který 6. března 1945 musel nouzově přistát kdesi v terénu poté co při návratu z mise nedokázal najít cestu na své letiště. Záchrannou akci provedl jeden ze strojů výše jmenované transportní letky. Bližší lokace kde k evakuaci došlo není uvedena, do akce startoval z letiště Praust (dnes Pruszcz Gdański), kam se posádka stroje označeného GW+PA dostala během letu z Ochsenhausenu do Graudenz (Grudziądz), odkud patrně měla kohosi zachránit (což nebylo možné, protože v době jejich příletu do Praustu již v cílovém městě Wehrmacht nedržel patrně ani plochu dostatečnou pro přistání helikoptery).

Není to patrně vyčerpávající výčet aktivit německých vrtulníků, ale doufám, že snad alespoň něco užitečného k těm evakuacím za jejich použití.
dead man 5.7.2010 12:32 - č. 392
dead man Aha, já myslel že to bylo ještě k Fa 223.
dead man 5.7.2010 12:16 - č. 390
dead man
Algernon napsal v č. 389:
"Jinak se mi jedině vybavují nějaké (poměrně efektní) letové záběry, které jsem před mnoha lety viděl v nějakém TV dokumentu (létal v nějakém kopcovitém, hustě zalesněném terénu). "


Asi takhle?
(Ale tohle jsou zkoušky, převážej figuranta)
dead man 3.7.2010 13:24 - č. 388
dead man Neevakuovali helikoptérně už i Němci někdy tou dobu?
študent 25.6.2010 09:41 - č. 386
študent cbi-theater-3.home.comcast.net/~cbi-theater-...

První evakuace raněných helikoptérou - docela zajímavý, nikdy jsem netušil, že to bylo už v roce 1944.
Tom 12.6.2010 13:09 - č. 385
Tom No...ony AP v 90. letech byly na svou dobu taky docela bomba. Prostě začínáme bejt zmlsaný.
dead man 12.6.2010 12:03 - č. 384
dead man Největší letecká událost v Pardubicích od doby co ing. Kašpar jen těsně minul tu krávu?
Ero 6.6.2010 21:37 - č. 383
Ero Akorát jsem se vrátil z AP Luxus panstvo!!! není co dodat!! ...snad jen že některý letadla v letu na vlastní oči hooodně dlouho neuvidíme a nebo už je neuvidíme nikdy
guano 5.6.2010 20:55 - č. 382
guano Snad jen doplním, že seskok parašutistů s vojenskými padáky ("melouny") z Ju-52 mě osobně přimomněl Krétu 1941. A Victory-roll Hurricanu po "sestřelení" Buchónu - to se musí vidět
Tom 5.6.2010 20:44 - č. 381
Tom Kdo ještě váhá nad Aviatickou poutí a v neděli by mu to vyšlo, nebude litovat. Mimo Guanem zmíněných, jsem dneska viděl létat nádherný Blériot, DH Dragon, DH Moth, T-101, MiG-15UTI a další a další...

Fakt moc pěkný.
čet.Hrad 4.6.2010 21:36 - č. 380
čet.Hrad Sice jsem svou cestu už skrečoval, ale že by ... ?
guano 4.6.2010 20:28 - č. 379
guano Pardubice: na ploše už mimo jiné sedí Buchón, Fw-190, Spit V, Spit XIX, Hurouš, Jak-11, Tante JU, MIg-15 UTI. Tolik historických letadel jsem v ČR už dlouho nezažil, snad naposled v Roudnici v roce 1995. Jedu !!!

EDIT (20:51): Buchon, Fokouš a Spit XIX sice zmiňovali v TV, ale mezi přistáními na stránkách pardubického letiště lkpd.info/expected.php nejsou. I tak jedu !
61-80 z 389
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po