Bylo vylodění v Británii v roce 1940 možné?

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
221-240 z 3775
<< 9 10 11 12 13 14 15 >>
Po
Czert 21.4.2006 20:28 - č. 4407
ja_62 napsal v č. 4399:
"Ale to by stále pravděpodobně nedosahovaly ty nálety na letiště dostatečné účinnosti a intensity, a těžko by vedly k porážce RAF, byť ta by musela čelit i risiku náletů na města."
v tom bych prave problem nevydel, protoze dnes se bere vicemene jako fakt (tezko rict, nakolik podlozen skutecnym vyzkumem, ci je to tak bezne prijmano), ze kdyby LW nezala utocit a Londyn a stale se jen venovala letistim a radarum, tak by nakonec bitvu vyhrala. Kombinovane utoky by podle me pad RAF jen urychlily.

A pokud se vezme sance vylodeni za tech podminek jake tehdy byly, tak by vylodeni ve VB bylo mozne, ale jen s tim, ze by LW dokazala mit vzdusnou prevahu v kanalu ale ne uz na pripadnem bojisti, navic by byly posily dost hohrozeny RN (to by "sila" LW nedokala elominovat, nemluve o KM) a pokud by dojcove nedokazaly rychle dobyt (nejake) britske pristavy, tak by jim britove podekovali za vyzbroj.
I kdyz se zas na druhou stranu musi vzit v uvahu ze vyzboj pozemnich jednotek ve VB v te dobe byla znacne mizerna a v malych poctech (o nedostaku munice nemluve).
Cili pokud se to zhrne - nemci meli sanci v te dobe zvitezit, ale za cenu obrovskeho rizika. A je nutno dodat, ze pripadne ztracene divize by jim v dalsich letech hoooodne chybeli.
ja_62 20.4.2006 19:16 - č. 4404
ja_62
Algernon napsal v č. 4403:
"Mám takový neblahý dojem, že ona diference tvoří problém zcela běžně"
Takže buď člověk může posuzovat celkový počet letadel, s tím risikem, že některá nebyla v reálu schopna vzletu; nebo počet schopných nasazení, který má mimo těch úskalí uvedených v tvém 4403 navíc i tu vadu že kriteria užívaná jednou stranou se nemusejí protínat a dnes jsou k disposici v nejlepším případě jen jejich tehdejší oficiální materiály, a asi těžko dohledat jaký byl skutečný stav?
Ondraha 20.4.2006 17:33 - č. 4401
Ondraha Pánové, fungovala už v čtyřicátým smlouva "cash and carry" ?
ja_62 20.4.2006 15:04 - č. 4400
ja_62
Ondraha napsal v č. 4392:
"kolik strojů měla Luftwaffe a RAF? "
ja_62 napsal v č. 4393:
"7. září 1940 a přenesení útoků na Londýn, tak, dle mně známých údajů, byl poměr sil v operačních stíhacích letounech: RAF - 805 (530 Hurricanů, 275 Spitfirů) : LW - 704 (575 Bf 109*), 129 Bf 110)"
karaya1 napsal v č. 4395:
"Jenom „z rychlíku“, podle mých údajů byly počty operačních strojů Fighter Command k 9.00 v sobotu 7. září 1940 následující: Blenheim: 44 Spitfire: 223 Hurricane: 398 Defiant: 20 Gladiator: 9 Celkem tedy 694 strojů"
Tak to mě překvapilo - vlastně do včerejška jsem nad tím nijak nebádal, bral jsem ten svůj údaj, (trochu mě překvapil poměr sil, když jsem si z celkového počtu strojů Luftwaffe zjišťoval počet stíhaček, při celkovém porovnání - stíhačky RAF vs. všechna německá letadla - to vypadá ještě trochu jinak) bez nějakého stínu pochybnosti, a začínám pochybovat nad svým pramenem - resp. zda jsem ho nečetl nedbale a nejde o nějaké jiné číslo a tedy z mé strany porovnávání nějakých nesouměřitelných údajů. Asi se na to budu muset ještě podívat...
ja_62 20.4.2006 15:00 - č. 4399
ja_62
Czert napsal v č. 4394:
"ano, asi jsem to nenapsal presne - nemyslel jsem, ze by LW podnikala oba druhy utoku zaroven, ale ze by misto toho, aby podnikala jenom nalety na mesta, tak by proste nejake utoky na mesta vynechali a smerovali je proti letistim a radarum."
Ale to by stále pravděpodobně nedosahovaly ty nálety na letiště dostatečné účinnosti a intensity, a těžko by vedly k porážce RAF, byť ta by musela čelit i risiku náletů na města.
karaya1 19.4.2006 16:48 - č. 4395
karaya1 Na téma počet strojů RAF a Luftwaffe během celé Bitvy by se tu v nejbližší době měla objevit odpověď v sekci Dotazy a odpovědi — snad se k tomu konečně dokopu...
ja_62 napsal v č. 4393:
7. září 1940 a přenesení útoků na Londýn, tak, dle mně známých údajů, byl poměr sil v operačních stíhacích letounech: RAF - 805 (530 Hurricanů, 275 Spitfirů)
Jenom „z rychlíku“, podle mých údajů byly počty operačních strojů Fighter Command k 9.00 v sobotu 7. září 1940 následující:
  • Blenheim: 44
  • Spitfire: 223
  • Hurricane: 398
  • Defiant: 20
  • Gladiator: 9
Celkem tedy 694 strojů, plus samozřejmě nesmíme zapomenout na určitý počet strojů v záloze (počet se pohyboval někde nad dvěma sty, teď to nemohu najít )
Czert 19.4.2006 15:29 - č. 4394
ja_62 napsal v č. 4389:
"Jenže to se zase dostaneme k tomu, že při své síle (slabosti)Luftwaffe mohla efektivně útočit buď na města nebo na letiště, ale nikdy ne na oba druhy cílů současně - jde mimo jiné o možnosti krytí těch útoků ze strany německého stíhacího letectva - a ty případné útoky by měly jako hlavní efekt rozdělení sil na straně Luftwaffe, ne vyčerpání nebo zničení RAF."
ano, asi jsem to nenapsal presne - nemyslel jsem, ze by LW podnikala oba druhy utoku zaroven, ale ze by misto toho, aby podnikala jenom nalety na mesta, tak by proste nejake utoky na mesta vynechali a smerovali je proti letistim a radarum.
ja_62 19.4.2006 14:45 - č. 4393
ja_62
Ondraha napsal v č. 4392:
"Mohl by si mi napsat prosím, kolik strojů měla Luftwaffe a RAF?"
To podle toho v které fázi bitvy . Jestli ti jde o období které se tu zmiňuje, tj. 7. září 1940 a přenesení útoků na Londýn, tak, dle mně známých údajů, byl poměr sil v operačních stíhacích letounech: RAF - 805 (530 Hurricanů, 275 Spitfirů) : LW - 704 (575 Bf 109*), 129 Bf 110) - ale ber to, zejména údaj na straně Luftwaffe, s jistou reservou, určitě se najde někdo, kdo mě upřesní, třeba u Bf 110 - ten údaj zahrnuje jen ty nasazené u stíhacích jednotek, ne třeba průzkumné.
*)U těch Bf 109 jsem se setkal i s údajem 660 kusů, patrně jde o hodnocení "nasaditelnosti" podle jiných kritérií, celkem by to bylo 789 stíhaček, (a o použitelnosti Bf 110 jako stíhačky v B-o-B sem psali povolanější než já).
Ondraha 19.4.2006 12:57 - č. 4392
Ondraha
ja_62 napsal v č. 4391:
"počtem stíhaček "
Mohl by si mi napsat prosím, kolik strojů měla Luftwaffe a RAF? (nemyslím to ironicky, opravdu mě to zajímá)
ja_62 19.4.2006 12:54 - č. 4391
ja_62
Ondraha napsal v č. 4390:
"Stačí udělat pořádný zmatek a to co největší."
Otázka je zda by na straně Luftwaffe nebyl ten zmatek větší -
ja_62 napsal v č. 4389:
"jde mimo jiné o možnosti krytí těch útoků ze strany německého stíhacího letectva"
i když by LW podnikala hypoteticky nějaké symbolické útoky aby vázala RAF, rozptýlila její síly a vtáhla ji do bojů na více místech, je otázka zda by měla počtem stíhaček nějakou reálnou šanci na úspěch.
Ondraha 19.4.2006 12:41 - č. 4390
Ondraha
ja_62 napsal v č. 4389:
"efektivně útočit buď na města nebo na letiště"
Někdy není efektivnost nejlepší. Stačí udělat pořádný zmatek a to co největší.
ja_62 19.4.2006 12:07 - č. 4389
ja_62
Czert napsal v č. 4388:
" prakticky rezignnovali na utoky proti radarum a letistim RAF. Pokud by kombinovali jak utoky proti mestum, tak i letistim (napr. 3 nalety na mesta a 4 na letiste), tak by po case RAF nejsis uplne znicily."
Jenže to se zase dostaneme k tomu, že při své síle (slabosti)Luftwaffe mohla efektivně útočit buď na města nebo na letiště, ale nikdy ne na oba druhy cílů současně - jde mimo jiné o možnosti krytí těch útoků ze strany německého stíhacího letectva - a ty případné útoky by měly jako hlavní efekt rozdělení sil na straně Luftwaffe, ne vyčerpání nebo zničení RAF.
Czert 19.4.2006 11:49 - č. 4388
"Čím déle o tom uvažuji, tím více mi připadá, že zahájení útoků na Londýn byl ze strany Luftwaffe sice zoufalý - protože na to neměla svou silou - ale naprosto logický krok - útoky na letiště se jí nedařilo ani zničit RAF, ani její podstatnou část donutit k boji - a Londýn, a města vůbec byla cílem, který RAF bránit musela - a tudíž se naskýtala šance zaplést ji do bojů, a v nich zničit. Pravděpodobně jim to risiko stálo za to - i když nemám představu jak ho oni sami přesně hodnotili." ano, utoky na Londyn prinutili vrhnout FC do boje i to,. co meli predtim v zaloze, ale nemci udelali tu chybu, ze utoky na londyn trvaly dlouho a prakticky rezignnovali na utoky proti radarum a letistim RAF. Pokud by kombinovali jak utoky proti mestum, tak i letistim (napr. 3 nalety na mesta a 4 na letiste), tak by po case RAF nejsis uplne znicily.
Dzin 22.2.2006 16:57 - č. 4387
Dzin
hellko napsal v č. 4386:
"A aké mali byt potencionálne miesta vylodenia na Anglickej pevnine?"
Viz. www.fronta.cz/lachtan-ktery-se-nekonal
hellko napsal v č. 4386:
"Nedostávali nemci od svojich agentov skreslené informácie o stave RAF?"
To ani nemuseli, Luftwaffe si vystačila s vlastníma hlášeníma.
hellko 21.2.2006 21:00 - č. 4386
hellko A aké mali byt potencionálne miesta vylodenia na Anglickej pevnine? Neprebiehalo v tomto obdobi aj zatikanie nemeckych agentov a ich verbovanie do radov dvojitch agentov? Nebezal v tomto obdobi naplno program ultra? Nedostávali nemci od svojich agentov skreslené informácie o stave RAF?
Dzin 20.2.2006 23:11 - č. 4385
Dzin Langos: (4380) Od Algernona je to víceméně řečnická otázka, on sám to zde (nejednou) dříve uváděl. Stačí si jen projít jeho starší příspěvky.
Dzin 20.2.2006 23:08 - č. 4384
Dzin Algernon: (4379) Zatím ještě ano.

Tímto po Tvém vzoru apeluji na (nové) členy. Projděte si starší příspěvky, od toho zde ostatně jsou, Naleznete v nich určitě většinu odpovědí. Po jejich přečtení můžete potom samozřejmě tak jako tak sami přispět.
ja_62 20.2.2006 12:09 - č. 4383
ja_62
Dzin napsala v č. 4375:
"Rozhodně není pravda, že by RAF byla na kolenou. Mnohdy se tvrdí, jak se jí nedostávalo pilotů a stihaček a že mlela s posledního. Zkus si schválně najít stavy bojeschopných stihaček FC. Ty rozhodně nesvědčí o tom, že by RAF byla na kolenou a po úderech na Londýn se vzpamatovala."
Čím déle o tom uvažuji, tím více mi připadá, že zahájení útoků na Londýn byl ze strany Luftwaffe sice zoufalý - protože na to neměla svou silou - ale naprosto logický krok - útoky na letiště se jí nedařilo ani zničit RAF, ani její podstatnou část donutit k boji - a Londýn, a města vůbec byla cílem, který RAF bránit musela - a tudíž se naskýtala šance zaplést ji do bojů, a v nich zničit. Pravděpodobně jim to risiko stálo za to - i když nemám představu jak ho oni sami přesně hodnotili.
ja_62 20.2.2006 12:01 - č. 4382
ja_62
SK napsal v č. 4358:
"Myslím, že pre Nemecko bol zbytočné snažiť sa poraziť RAF nad Britániou...je to ako keby sa pred vpádom do Francúzska najprv snažili poraziť Francúzske letectvo a až po jeho úplnom zničení sa vydali na pochod pozemné armády... "
Jde, velmi zhruba, o to, že při vpádu do Francie nehrozilo nebezpečí, že francouzské námořnictvo, kryté Armée de l'Air, zničí zásobovací kolony Wehrmachtu - proto nemuseli francouzské letectvo ničit, anebo porazit, předem, navíc ho vyřazovali i tím, když postupně obsazovali jeho letiště, kterýžto faktor by nebyl při invasi tak výrazný, pokud vůbec . Ono nejde jen o ten převoz vojsk - ten by se jim třeba i mohl povést, ale zajištění a udržení zásobování - mám pocit, že v rámci té válečné hry na Sandhurstu se RN nepodařilo zamezit vylodění první vlny, ale podařilo se zamezit jejímu zásobování, takže o nějakém úspěšném pokračování nemohlo být řeči. Tvoje představy o vysazení první vlny+dostatečných zásob asi nefungovaly .
Langos 19.2.2006 16:13 - č. 4380
Langos
Algernon napsal v č. 4379:
"Dzine, kolik vlastně Němci při evakuaci Dunkirku potopili válečných lodí? Třeba torpédoborců. A kolik z nich v přístavu či na rejdě, a kolik na volném moři? "
To by mě docela zajímalo. Kolik?
221-240 z 3775
<< 9 10 11 12 13 14 15 >>
Po