Východní fronta

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
2621-2641 z 2641
<< 129 130 131 132
Po
Dzin 30.3.2003 22:05 - č. 21
Dzin Stalingrad a Kavkaz je nutno brat spolecne, a na jejich vitezne zvladnuti nemeli Nemci dost sil, Soveti preckali jejich prvni uder a pote se projevila nasledna materialni a lidska prevaha. 5 divizi by zapricinilo jenom o 5 divizi vetsi ztratu, to by se muselo nasadit alespon 25 divizi, ale ty proste nebyli.
karaya1 30.3.2003 22:04 - č. 20
karaya1 A ještě jedna perlička z úst německého řadového vojáka- jak viděli Němci sebevražedné protiútoky Rudé armády: "Jejich politruci snad vzali dalekohledy, spočítali naše kulomety, odhadli kolik minut bude jejich chlapům trvat než sem doběhnou, vynásobili to ještě kadencí za minutu a získali kolik maximálně mužů mohou ztratit na cestě k nám. Potom přidali pár tisíc, aby mezi nás měl kdo vpadnout a vydali rozkaz k útoku. Jinak jsme si jejich útoky vysvětlit nedokázali"
Dzin 30.3.2003 22:02 - č. 19
Dzin Leda knihu Tanky. Na inetu tohle moc nehledam, soustredim se radeji na klasickou literaturu...
Znicenim po vyrobe ale obvykle zabijes i par lidi (zajmes, zranis...) a tim podkopes pracovni zakladnu. Oba zpusoby maji v necem plus a minus, u strategickeho je minus, ze pouze jim se valka neda vyhrat (prestoze dost americkych leteckych generalu tvrdi nicim nepodlozeny opak)
karaya1 30.3.2003 22:01 - č. 18
karaya1 Jo, u Stalingradu Němcům myši sežraly izolaci, takže neměli podporu tanků:O))) Naštve:O))) Ruské tanky byly jednoduché, dobré, snadno udržovatelné a ničitelné:O))) A neříkej mi, že taktika "je nás mnógo" časem nezvítězí. I kdyby měli pochcípat miliony vojáků, "je nás víc než vy máte nábojů"
Dzin 30.3.2003 21:58 - č. 17
Dzin Zpocatku meli sovetske tanky dost poruch, ale slo prevazne o detske nemoci a postupem valky se z nich stali velmi spolehlive stroje, hlavne diky sve jednoduchosti a snadne udrzbe...
Nemecko (Osa) bylo porazeno nepochybne pricinenim vsech Spojencu, ale je mozno diskutovat o tom, kdo kde mel rozhodujici roli. A proti Nemecku to byl, dle me, SSSR, precejenom, na sovetskych planich Wehrmacht vykrvacel...
karaya1 30.3.2003 21:56 - č. 16
karaya1 P.S.- U Stalingradu by rozhodlo i 5 pěších německých divizí... A na Kavkaze nebyl skoro nikdo, jenomže Němci se tam dostali s 1, slovy JEDNÍM pěším praporem, takže prostě neměli sílu na útok v nížině...
karaya1 30.3.2003 21:55 - č. 15
karaya1 Uau, T-54/55 zní good... máš nějaký link, plz?? Podle mě je ničení techniky před/při výrobě mnohem výhodnější. Sice se nespotřebovávají kapacity na přepravu, ale než se zničí na frontě, tak třeba sám zničí/zabije několik nepřátel. V sovětském modelu je obsažen velký risk...
Dzin 30.3.2003 21:51 - č. 14
Dzin Strategickym bombardovanim "nicili" spojenci nemeckou vyzbroj jeste pred jejich vyrobenim, ale sovetske takticke letectvo ji nemensi silou nicilo po vyrobeni. Prinos niceni nemeckeho hospodarstvi maji stejny, ale byli dosahovany jinymi prostredky...
20 divizi by u El Alameinu rozhodlo, ale asi ne u Stalingradu a pod. To je prave ono, Nemci uderili na zapad, aby si uvolnili ruce pri svem hlavnim cilu, dobyti vychodu, ale nedotahli to a az do konce valky pak museli vyzat cast svych sil vzdy tam, kde je potrebovali nejmene...
To spise JS-3 a T-44 by bylo mozno popsat hromadnou vyrobou, nemecke tezke stroje byli spise maloserie (az na Panter, ale i toho bylo v pomeru k sovetskym tankum malo). Nehlede na to, ze IS-3 mel mohutnejsi pancerovani, nez jakykoliv nemecky stroj (vyjma JagTigeru) a ke konci valky meli Soveti pripravenou konstrukci T-54/55, ktery ale diky "jaderne hrozbe" odsunuly do pozadi ve prospech proudovych stihacek.
Pet 30.3.2003 21:34 - č. 13
Pet No to že vstup USA do války byl z politických důvodů nutný,je pravda.Jen si myslím že ruská evropa by se vnitřně rozpadla,neboť si neumím představit,že by např.Francie přijala komunistický režim.Tak velké uzemí by rusové prostě neuhlídali ani pomocí síly.
karaya1 30.3.2003 20:48 - č. 12
karaya1 ještě k minulému příspěvku- východní fronta byla důležitá, ale přijde mi, že vyznáváte teorii "americké letectvo provedlo za války v Evropě 2 300 000 letů, britské 1 600 000 a sovětské 4 milióny. Není tedy pochyb o tom, kdo porazil fašismus".
Jasně, na východě se rozhodlo u Kursku, ale invaze v Normandii byla z hlediska demokacií nutná. Představte si, že Stalin obsadí Německo a zastaví se. Hehe. Dobrý vtip. Ten by jel až do Španělska a vytvořil obří SSSR.
Jojo, Sověti měli mírovou produkci 22 tanků/den/1 traktorová továrna (=šlo o vedlejší produkci) a to nemluvím o válečném tempu výroby. Němci nezvládali hospodářsky. Ovšem pokud si dobře vzpomínám, tak právě konstrukční jednoduchost byla u T-34/76 příčinou mnoha poruch- dělníci prostě jednoduché díly nedbale obrobili a ty posléze nefungovaly:O)))
Pet 30.3.2003 20:16 - č. 11
Pet PantherII,už podle názvu plánovaný následník Panthera .Měl mít zcela novou věž(Schmal Turm) celkově menších rozměrů s čelním pancířem 150mm.Vyzbrojen měl být kanonem 88mm/L71.Korba zůstala stejná,měla však mít zesílené pancéřování na 100mm u čela a 60mm boky.Měl mít zjednodušený podvozek s odpružením torzními tyčemi a vzhledem k zvýšení hmotnosti na 50,2tuny nový výkonější motor.Postaven byl pouze jeden prototyp.
Tyto inform. mám z knihy"Obrněná technika 1".
Jinak tady na netu nevím kde by se dal najít.
karaya1 30.3.2003 19:44 - č. 10
karaya1 Kua co je Panther II? Můžeš mi dát nějaký link?
Pet 30.3.2003 17:24 - č. 9
Pet Tažení v Normandii začalo v červnu 44.To už bylo na východní frontě rozhodnuto.
K těm tankům.T-44 vybavený 100mm kanonem byl více než rovnocený soupeř Panthera a byl výrobně jednodušší.IS-3 pak překonával všechny tanky včetně PantheraII a TigeraII ,proti kterým byl taktéž méně náročný na výrobu(zejména ve srovnání s TigeremII-úspora 23 tun materiálu!)
Tudíž rusové by měli velkou kvalitativní i kvant. převahu a bylo by jen otázkou času ,kdy se německo položí.
Pro srovnání uvedu jakou šanci měli proti sobě při čelním střetu zhruba stejně těžké tanky IS-3 a PantherII.
Průbojnost 88L71 byla s klasickou municí 202mm na 100m.
Čelní pancíř IS-3 byl 250mm u věžě,u korby 120mm pod úhlem 32stup.vůči zemi a 15s.k podélné ose tanku což dává 234mm.
PantherII nemohl tedy čelně IS ohrozit.
122mm kanon prob.150mm na 1km.
Čelo věže PantheruII mělo 150mm/20s.,korby pak 100mm/55s.
IS-3 tedy mohl teoreticky ohrozit PantheraII na vzdálenost odhadem 800metrů zásahem do věže.
A to byl PantherII vrcholem německé tankové konstrukce.
karaya1 30.3.2003 14:58 - č. 8
karaya1 To Pet: Ty ztráty JS2 jsou z které bitvy?
karaya1 30.3.2003 14:03 - č. 7
karaya1 To Pet: Díky za doporučení, určitě to časem přečtu:O))) Ale stejně... Bez Západu by Němci neměli hospodářství v háji (ukažte mi RUSKÝ strategický bombardér schopný bombardovat Reich v r. 1941, 1942, 1943 i začátku 1944), navíc v r.1942 (Stalingrad, Kavkaz,...) měli Němci na pobřeží Atlantiku kolem 50 divizí (Paul Carell: Stalingrad, něco kolem 50, nepamatuju se přesně) na odražení invaze... Přitom by stačilo 20 z nich poslat do boje (Stalingrad, Kavkaz, El Alamejn,...) a bylo by hnedka jinak...
K T-44 a JS-3 (domnívám se, že jde o Josif Stalin, IS je anglický přepis)- jsou to sice hezké zbraně a Němce by jejich nasazení určitě nepotěšilo, ale vem si hromadnou výrobu Koenigstigeru, Tigeru, Pantheru, Jaegdu, Mausu(:O)) atd.
Tanky na Východě určitě hrály velkou roli, ale letecká podpora (co se ti nelíbí na Z) zde byla ještě výraznější- Il-2M3 a později Il-10 Šturmovik nebyly dělány jen tak pro Stalinovu zábavu...
Pet 30.3.2003 04:31 - č. 6
Pet Já jsem,tady na netu, četl že z celkově nasazených 2500 IS-2 jich rusové ztratili 900-1000.Což se mi zdá dost slušné,na to že IS-2 byl průlomový tank.
Naopak jsem nikde nenašel ani zmínku o ztrátách T-34/85,ty by mne dost zajímali.
Dzin 30.3.2003 00:37 - č. 5
Dzin Zajimalo by me, jake mate informace o ztratach SA (Sovetske Armady)...
Dzin 30.3.2003 00:36 - č. 4
Dzin A zajimave je, ze prestoze se hodne lidi schodne, ze vychodni fronta byla "rozhodujici" (ikdyz by se nemela brat izolovane, ale v kontextu se zapadni a naopak), existuje o ni stale dost polopravd az lzi, a to jak od Sovetu, tak od Nemcu. Ikdyz posledni dobou je to lepsi a lepsi...
Pet 29.3.2003 14:48 - č. 3
Pet Mohu doporučit knihu"Válka jako peklo",kde němečtí generálové vypovídají právě o ruské frontě.Je celkem dost čtivá.
Jinak východní fronta se mi líbí z toho důvodu,že zde hrály větší roli tanky než na západě ,kde to doháněli leteckou převahou.
Podle mně je rozdělení důl.V=75% Z=25%. Rusové by prostě se svými tanky T-34/85,IS-2 němce porazili i bez podpory západu,jenom by válka trvala o něco déle(pak by rusové nasadili T-44 a IS-3 a to už by němci neměli žádnou šanci ani s PantheremII)
karaya1 29.3.2003 13:11 - č. 2
karaya1 ja taky... Na východě se dělo nejvíc věcí, byly tam největší bitvy a byla tam zničena velká část Wehrmachtu.
Ale zase bych ji nepřeceňoval... Dle mě je rozdělení důležitosti Allies x Germany V=60% Z=40%
Dzin 29.3.2003 09:19 - č. 1
Dzin Zajímam se o ni hodne, tak jsem si rekl, ze touto cestou mohu prijit k podnetnym uvaham a informacim...
2621-2641 z 2641
<< 129 130 131 132
Po