Vítězslav Rosík

Podplukovník gen. št. letec Vítězslav Rosík, předseda Svazu čs. letců.
Vítězslav Rosík se narodil 23. prosince 1895 ve Bzové (Uherské Hradiště). Prošel frontami 1. světové války a po vzniku republiky sloužil u letectva. V polovině 20. let absolvoval letecký výcvik a v roce 1927 byl jmenován polním pilotem. Cílevědomě budoval svou kariéru, když v roce 1929 úspěšně dokončil svá studia na Vysoké škole válečné a poté sloužil na MNO. V letech 1932-37 byl vojenským a leteckým atašé na vyslanectví v Římě. O Rosíkově postavení mezi čs. letci svědčí to, že 31. května 1937 byl členem delegace čs. letců u prezidenta republiky (na známé fotografii delegace stojí po levé ruce prezidenta). I během roku 1938 pracoval na MNO a (zřejmě díky svým předchozím zkušenostem z diplomacie) například doprovázel generála Fajfra během moskevských jednání o možné letecké pomoci proti Německu.
Na podzim 1939 uprchl do zahraničního odboje (patrně jižní cestou přes Slovensko, Maďarsko a Jugoslávii) a podílel se na organizaci čs. letectva ve Francii. Z poražené země odplul jako velitel transportu čs. letců dne 19. června 1940 na lodi „Rotour III“ z přístavu Bordeaux a na britskou půdu vstoupil v přístavu Falmouth dne 22. června. Krátce velel čs. leteckému depotu a pak sloužil ve štábních funkcích, naposled jako přednosta 3. oddělení Štábu pro vybudování čs. branné moci v hodnosti plukovníka generálního štábu (dosáhl britské hodnosti G/Cpt.). V březnu 1945 byl uvolněn z RAF a odjel do SSSR, patrně jako budoucí vysoký představitel MNO košické vlády.
Po skončení války pracoval u čs. vojenské mise v Berlíně. Po návratu byl postupně jmenován do několika velitelských funkcí (podle neustálých reorganizací), naposled velel od 31. července 1947 1. leteckému okruhu. Po komunistickém převratu byl již v březnu 1948 odvolán a k 1. červnu 1948 přeložen do výslužby. O jeho dalších osudech mi bohužel není nic známo.

Literatura:
 • Miroslav Irra: Československé vojenské letectvo 1945-1950, Svět křídel 2005,
 • Jiří Rajlich: Na nebi sladké Francie II, ARES 1997,
 • LK Speciál č.11/2009

Komentáře

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.