Jihlava

Přehlídka německé armády před generálem pěchoty Blaskowitzem v Jihlavě 21. března 1939. Přehlídky se účastnila 4. tanková divize (velitel Generalleutnant Georg-Hans Reinhardt) a SS-Standarte Deutschland.

Večerní České slovo 22. března 1939 informovalo: "Po desetitisících se shromažďovali již v časných hodinách ranních na velkém náměstí, jehož čtyři strany se do začátku slavnostního nástupu vojska hustě zaplnily. Z domů vlály prapory s hákovým křížem... Současně s vojenskými jednotkami připochodovalo mužstvo dobrovolné německé ochranné služby jihlavské s praporem, bývalí bojovníci dobrovolnického sboru (Freikorps) a členové bratrských organizací německo-lidových a tělocvičných. Na náměstí stanulo v šiku mužstvo pancéřové divize a v řadách mužstvo standarty "Deutschland" a šiky jejich poskytovaly nádherný obraz pro diváky...

Vrchní velitel skupiny armád 3 generál pěchoty Blaskowitz, byl uvítán, jakmile přibyl na náměstí, příslušníky německého národa živými pozdravy "Heil!". Generalleutnant Reinhardt, velitel pancéřové divize, podal vrchnímu veliteli hlášení, který potom s generalleutnantem Reinhardtem a starostou dr. Brummerem vykonal přehlídku jednotek.
"

Po přehlídce se konalo slavnostní přijetí v zasedací síni jihlavské radnice, Blaskowitz přijal zástupce jihlavských Němců a zapsal se do Zlaté knihy města Jihlavy.

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.