Henleinova výzva

Poté, co byla v roce 1933 v ČSR rozpuštěna k nacismu se hlásící sudetoněmecká strana DNSAP a pozastavena činnost nacionalistické strany DNP, vydal 1. října 1933 do té doby nepříliš známý učitel tělocviku Konrad Henlein veřejné provolání o vytvoření nové sudetoněmecké politické organizace pod názvem Sudetendeutsche Heimatfront (Sudetoněmecká fronta domoviny). V Karlových Varech založil první organizaci SHF 4. listopadu 1934 Karl Hermann Frank.

V provolání Henlein uvedl:
„Národ si již nepřeje stranické a národnostní zášťi... Volám proto nad všemi stranami a stavy ke sjednocení veškerého Sudetoněmectva a stavím se do čela tohoto hnutí... SHF usiluje o semknutí všech Němců v tomto státě, kteří vědomě stojí na půdě národní pospolitosti a křesťanského světového názoru.“

V projevu 4. března 1941 ve Vídni Henlein na založení SHF vzpomínal:
Když mě v době velké vlny pronásledování na podzim 1933 vyzvali vedoucí DNSAP, abych převzal politické vedení sudetských Němců, byl jsem postaven před velkou otázku: Má být nacionálně socialistická strana dále ilegální, nebo má hnutí pod nějakou maskou a navenek legálně vést boj za sebezáchovu sudetského Němectva a za přípravu opětovného začlenění do Velkoněmecké říše? Nám sudetským Němcům  zbývalo jen zvolit si druhou cestu, šlo přece o bytí naší národnostní skupiny... Jistě bylo by snad snazší odvážit se místo tohoto tvrdého, nervy drásajícího boje hrdinského gesta, přiznat se hned  zpočátku k nacionálnímu socialismu a jít do českých žalářů. Zda by však takovým postupem byl tak snadno vyřešen úkol rozbít Československo jako baštu spojeneckého pásu proti Německé říši, o tom pochybuji.

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.