ČNST - Vlajka

Průkaz člena Českého národně-sociálního tábora - Vlajka, organizace vzniklé 11. října 1939, sdružující několik českých fašistických skupin - zejména Vlajku, která byla jádrem ČNST, Národní árijskou kulturní jednotu a část Národního tábora fašistického. Údernou organizací hnutí byly Svatoplukovy gardy.

V čele ČNST stanul dosavadní vůdce Vlajky Jan Rys-Rozsévač. Hlavním tiskovým orgánem ČNST byl deník Vlajka a týdeník Árijská fronta. ČNST-Vlajka stála v opozici proti Národnímu souručenství a protektorátní vládě, vrchol její aktivity byl v roce 1940, kdy měl ČNST-Vlajka asi 13500 členů a 8. srpna 1940 se pokusil dokonce o puč přepadením ústředního sekretariátu Národního souručenství v Dušní ulici. Nacisty byla činnost ČNST-Vlajky tolerována a používána k nátlaku na oficiální protektorátní vládu. Mnozí členové byli využíváni nacistickými bezpečnostními orgány jako informátoři a konfidenti.

Po vrcholu činnosti v roce 1940 nastává v hnutí, které se zmítá vnitřními spory, úpadek. V roce 1942 nacisté plně sázejí na kolaborační linii reprezentovanou Emanuelem Moravcem a činnost Vlajky, která se odmítá Moravcovi podřídit, se okupačním orgánům stává nepohodlnou. Na konci 1942 je činnost Vlajky definitivně zastavena, její předáci jsou pozatýkáni a posláni jako tzv. čestní vězňové do koncentračního tábora Dachau. Po válce byli hlavní vůdci ČNST-Vlajky za vlastizradu odsouzeni k trestu smrti (Rys-Rozsévač, Burda, Čermák) nebo k dlouholetým trestům (Thun-Hohenstein, Cyphelly, Streibl atd.)

Komentáře

 • *
  Vyplňte prosím jméno
 • *
  Vyplňte prosím název
 • *
  Vyplňte prosím text komentáře
 • Vyplňte správně kontrolu
 • *
  Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.