Výroky slavných osobností

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
61-80 z 394
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po
ja_62 27.3.2006 11:18 - č. 576
ja_62
"Věřte mi Langu, první dvacet čtyři hodiny invase jsou rozhodující. Pro Spojence i pro Německo to bude ten nejdelší den."
"Glauben Sie mir Lang, die ersten vierundzwanzig Stunden der Invasion sind die entscheidenden. Für die Alliierten und für Deutschland wird es der längste Tag sein!"
General-feldmarschall Erwin Rommel svému ordonančnímu důstojníku kpt. Langovi, 24. dubna 1944
ja_62 16.3.2006 11:10 - č. 575
ja_62 A totéž jako v předchozím příspěvku, faksimilie originálu:

www.archives.gov/exhibits/american_originals_i v/images/d_day/eisenhower_note.html

Datace může být chybná, o měsíc posunutá, ale faktem zůstává, že toto prohlášení bylo jako neaktuální "vytaženo z torby" a předáno pobočníkovi cmdr. Harrymu C. Butcherovi až 11. července 1944.
Edit.: - náhrada odkazu.
ja_62 16.3.2006 11:07 - č. 574
ja_62
"Our landings in the Cherbourg-Havre area have failed to gain a satisfactory foothold and I have withdrawn the troops. My decision to attack at this time was based upon the best information available. The troops, the air and Navy, did all that bravery and devotion to duty could do. If any blame or fault attaches to the attempt it is mine alone." July 5 1944
"Naše vylodění v prostoru Cherbourg-Havre selhala při získání dostatečných posic a já jsem jednotky stáhl. Mé rozhodnutí zaútočit v tomto čase bylo založeno na nejlepších dostupných informacích. Jednotky, letecké a námořnictvo, prokázaly všechno hrdinství a oddanost službě jež mohly. Jestliže bude s tímto pokusem spojeno nějaké obvinění či chyba, náleží mně samému." 5. července 1944
D. D. Eisenhower, generál armády Spojených států, depeše připravená pro případ selhání invase spojenců do Normandie.
karaya1 1.3.2006 16:17 - č. 573
karaya1
„Země, která zapomněla na své hrdiny, se na ně rozpomíná.“
Václav Havel při pietním aktu u hrobů čs. vojáků a letců na vojenském hřbitově v Brookwoodu v Anglii, březen 1990
bubu 1.3.2006 16:13 - č. 572
bubu „Vypadá to,že Blatchley Park je největším úspěchem Británie z let 1939-45,ne-li jejím největším úspěchem v minulém století“. George Steiner
ja_62 17.2.2006 12:17 - č. 571
ja_62
Algernon napsal v č. 570:
" inspiraci by mu patrně postačila znalost (z toho „co mu uvízlo v paměti"
Algernone, tak jsem trochu osvěžoval znalosti a trošku i pátral a vypadá to, že Churchill znal Jindřicha V. zpaměti, takže inspirace mohla být i přímější. Jinak každému kdo Jindřicha V. četl uvíznou v hlavě, pokud něco, právě ta slova z řeči na den svatého Kryšpína.


Pro ostatní - podstatně delší pasáž z oné Churchillovy řeči z 20. srpna 1940 je v tomto tématu jako příspěvek č.446(anglicky) a 519 (česky)
Ondraha 10.2.2006 13:42 - č. 568
Ondraha Goebells o J.Ribbentropovi:
'Vyženil své peníze a koupil si své jméno.'
Ero 9.2.2006 16:58 - č. 567
Ero Mike Ranney (americký výsadkář ze 101. V bojích od normandie až po Berchestgaden

Nezapomenu na chvíli, kdy se mě můj vnuk zeptal: Řekni mi dědo, byl jsi za války hrdina? A děda řekl: Ne, ale bojoval jsem v rotě plné hrdinů.
Ero 9.2.2006 08:03 - č. 564
Ero není to od žádné osobnosti ale líbilo se my to.

Myšlenka na ústup je až někde na dně vaší mysli, vlastně tam vůbec není. A tak se pečlivě zakopejte. Hluboko. A čekejte.

Currahee-pamětní kniha 506.pluku
Langos 9.2.2006 06:24 - č. 563
Langos Polní maršál Montgomery 7. ledna 1945, na konci bitvy v Ardenách:
„Ať je tomu jakkoli, vždy budu přesvědčen, že Rundstedt byl ve skutečnosti poražen díky vynikajícím vlastnostem amerického vojáka a zásluhou úzké součinnosti spojenců. Poprvé jsem viděl amerického vojáka bojovat na Sicílii a tehdy jsem o něm nabyl velmi vysokého mínění. Pak jsem ho znovu uviděl v Itálii a teď jsem ho hodně zblízka poznal v tomto tažení. Chci využít této příležitosti k tomu, abych mu veřejně vzdal hold. Je to dobrý bojovník, dokáže vydržet v palbě a v boji se vyznačuje vytrvalostí, jež je typickou vlastností prvotřídního vojáka. Všechny tyto charakteristické rysy se výrazně projevily v nynější bitvě. Svou životní dráhu vojáka jsem prošel s britskými vojáky a velice jsem si je zamiloval. Nyní jsem si velmi oblíbil americké bojovníky. Nikdy si nebudu moci přát bojovat po boku lepších. Právě teď poznávám zblízka mnoho amerických vojáků. Snažil jsem se vžít do jejich myšlení, abych snad neučinil něco, co by bylo nevhodné nebo se jich mohlo nějak dotknout. Dostal jsem americký průkaz totožnosti. Jsem tedy zaregistrován u pozemních vojsk Spojených států a mé otisky prstů jsou v evidenci ministerstva války ve Washingtonu – což je mi mnohem milejší, než aby byly v kartotéce Scotland Yardu!“
FRANKIE-15 8.2.2006 20:07 - č. 562
FRANKIE-15 "Je to jenom hra"

Harry Welsh - Opravdu to řekl, nemám to z filmu
ja_62 8.2.2006 19:52 - č. 561
ja_62 Nevím jestli tady nakonec Frankieho-15 příspěvek č.556, zůstane, ale viděl bych ho jako dostečně spojený s druhou světovou válkou - je vlastně součástí delší řeči z Jindřicha V., která byla, podle různých pramenů, dost v oběhu mezi vojáky při přípravách na invasi do Normandie - začíná slovy
He that outlives this day, and comes safe home,
Will stand a tip-toe when the day is named
(česky nějak:Kdo dnešek přežije a zdráv se vrátí, dech ztají při zmínce o tom dnu*))
a končí zlehčováním "gentlemanů co v Anglicku si hoví na loži". Zrovna tak byla některými vojáky čten proslov z třetího aktu, scény i Jindřicha V., začínající slovy :
Once more unto the breach, dear friends, once more;
Or close the wall up with our English dead
česky to, myslím, začíná :
Zas vzhůru do průlomu
ale nejsem si jistý, přesné české znění neznám.

*)překlad E.A. Saudka, volně cituji co mi uvízlo v paměti.
ja_62 8.2.2006 18:57 - č. 560
ja_62 Algernon, (558)
"Never in the field of human conflict was so much owed by so many to so few."
Nevylučuju to, ale nevím nakolik konkrétně. Tuto větu údajně vytvořil Churchill přímo během návštěvy letišť a řídících stanovišť RAF v jižní Anglii.

Churchill byl Shakespearem obecně dost silně ovlivněn - ne že by přímo citoval, ale byl silně poučen jeho stylem - některé jeho řeči dost připomínají Shakespearovo dílo - slovosledem, občas i volbou výrazů. Ta podobnost je i v tom, že oba museli silně zapůsobit na posluchače, a přitom současně srozumitelně vyjádřit komplikované myšlenky - a Churchill užíval Shakespeara jako vzor.
ja_62 8.2.2006 18:27 - č. 557
ja_62
FRANKIE-15 napsal v č. 556:
"Od těch dob až do skonání dnů se nikdy neoslaví, aniž by se přitom vzpomělo také nás, nás mála, mála šťastných, hrstky bratří"
From this day to the ending of the world,
But we in it shall be remember'd;
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother
William Shakespeare, The life of king Henry the Fifth, 4.iii

Spojitost s 2. světovou válkou ovšem vidím jen v tom, že na tom citátu je založen původní název Bratrstva neohrožených - Band of Brothers.
FRANKIE-15 8.2.2006 18:16 - č. 556
FRANKIE-15
Od těch dob až do skonání dnů se nikdy neoslaví, aniž by se přitom vzpomělo také nás, nás mála, mála šťastných, hrstky bratří
Král Jindřich V.

William Shakespear
Ondřej Kolář 8.2.2006 10:14 - č. 555
"Jsem si jist, že jednoho dne vám podám ruku jakožto anglickému ministerskému předsedovi."

Kapitán Percy Scott k Winstonu Churchillovi, 1900
Ondraha 7.2.2006 15:45 - č. 553
Ondraha A.J.Taylor
"Žádny anglický voják, který vjel s tanky do osvobozené Belgie, čí který viděl tábory smrti v Dachau a Buchnwaldu, by nemohl pochybovat o tom, že tato válka byla vznešenou křížovou výpravou."
Rixen 23.1.2006 18:26 - č. 552
Rixen "Chtěl jsem, aby mi něco o tom vylodění u Gallipoli řekl, ale nedokázal povědět vůbec nic. Všechno, na co si vzpomínal, bylo, že vyskočil ve tmě z toho zatraceného člunu, a než uběhl prvních zatracených pět metrů, měl ve stehně tu zatracenou kulku a byl odvážen do Alexandrie dřív, než si vůbec mohl zatraceně uvědomit, že by ji kdy vůbec opustil."
Comton Mackenzie o Gallipoli, 1915
ja_62 17.1.2006 11:44 - č. 551
ja_62
An appeaser is one who feeds a crocodile - hoping it will eat him last.
Smiřovač je ten kdo krmí krokodýla - doufaje že jeho sežere až naposled.
Winston S. Churchill
Worchester 15.1.2006 19:34 - č. 550
Worchester
"...Byl jsem v československu několikrát a o nějakém útisku Němců nemůže být řeč..."
Francouzský ministerský předseda Edouard Daladier, známý to zachránce světového míru, o situaci v ČSR
61-80 z 394
<< 1 2 3 4 5 6 7 >>
Po