Válečné lodě druhé světové války

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
241-260 z 3183
<< 10 11 12 13 14 15 16 >>
Po
bart122 25.1.2008 13:13 - č. 3620
bart122 Dobrý den vím někdo z přítomných prosím jaké lodě(jména popřípadě k jaké skupině patřily) kriegmarine se nacházely v nizozemí?Předem děkuji za odpověď.
čet.Hrad 31.12.2007 16:44 - č. 3618
čet.Hrad
Krojc napsal v č. 3617:
"střely do číselné řady, přičemž každý další granát, popřípadě u novějších hlavní z lepších materiálů každá další série okolo dvou tuctů měly svá pořadová čísla, aby dle nich bylo střelivo nabíjeno v náležitém pořadí."
Tady o tomto jsme se bavili před časem v Tukanovi tuším. Ono to operování s půl milimetrem je kravina, ale narazil jsem na to, tak se ptám A jak říkáš s opotřebením, při ráži okolo 30,5 cm bylo třeba v rakouské flotě za WWI pro škodovácké 30,5ky počítáno s životností 100 ran. a na Drumu bylo skladováno na hlaveň pouze 111 ran (tedy počítám, že to bylo tak na maximální životnost)
Krojc 31.12.2007 15:38 - č. 3617
Krojc Dovolím si kolegům připomenout, že u velkých ráží děl - lhostejno zda námořních či pozemních - se obvykle vyráběly střely do číselné řady, přičemž každý další granát, popřípadě u novějších hlavní z lepších materiálů každá další série okolo dvou tuctů měly svá pořadová čísla, aby dle nich bylo střelivo nabíjeno v náležitém pořadí. U velkých ráží vyrobených do 2. světové války a na jejím počátku docházelo hlavně při delší palbě ke značnému opotřebení vývrtu a tak se postupně zvyšoval průměr střel, resp. vodicích kroužků tak, jak postupovalo tzv. vystřílení hlavně. Čím vyšší tlaky v hlavni a větší ráže, tím pochopitelně i rychlejší opotřebení. Předem říkám, že konkrétní čísla nemám k dispozici, ale snad by se to někde dalo najít. Tolik k žonglování tisícinami palce. Neračte se hněvat na pianistu - dělá co může ;-) .
čet.Hrad 31.12.2007 13:21 - č. 3615
čet.Hrad
Algernon napsal v č. 3614:
"zhruba průměru vývrtu v polích, nikoli v drážkách?"
Jistě, to jsem taky psal
čet.Hrad napsal v č. 3613:
"13,977 v polích"
Algernon napsal v č. 3614:
"16in"
"potom by jmenovitý průměr v drážkách naopak byl 16.277 in?"
Jak tedy analogicky usuzuješ na 14 palec?
čet.Hrad 28.12.2007 13:42 - č. 3613
čet.Hrad
Algernon napsal v č. 3611:
"www.navweaps.com/ www.navweaps.com/Weapons/index_weapons.htm"
Díky, pro mne zajímavé zjištění, že americká 14palcová děla nebyla rovno 14, ale 13,977 v polích (debilní drobnost, že? půl milimetru ). Nenašel jsem tam kolik to bylo v drážkách, neví někdo?
čet.Hrad 27.12.2007 19:44 - č. 3612
čet.Hrad Díky Algy! Jen jsem chtěl reagovat na nesmylsnost jednoho kapánek de***ního komentáře z dnešního dne: www.fronta.cz/?kom=248
čet.Hrad 27.12.2007 15:57 - č. 3610
čet.Hrad Mám drobný dotaz - dokázal by mi někdo sdělit jaké zhruba množství trhavé náplně obsahovaly granáty lodních děl ráže cca od 75 do 150 mm spolu s hmotnostmi zbraní a délkou hlavně?
ja_62 12.10.2007 17:22 - č. 3609
ja_62 Jinak jsem si ještě vzpomněl na historku spíše anekdotické povahy, kterak měl být vyslán poručík zpravodajské služby Royal Navy do USA a Kanady, kde měl jednat s vysoce postavenými činiteli tamních zpravodajských služeb, a velitel jeho sekce navrhl Admiralitě, aby byla dotyčnému po dobu jeho zámořského působení propůjčena hodnost korvetního kapitána (Lieutenant Commander) - návrh byl zamítnut s tím, že kterýkoliv poručík RN, který neobstojí vedle amerických admirálů a generálů nebo kanadských leteckých maršálů, není své hodnosti naprosto hoden .
ja_62 6.9.2007 10:46 - č. 3606
ja_62 Já bych ještě dodal, že, alespoň v Británii, "Temporary" se používalo u hodnosti udělené na časově nějak určený (omezený) úsek (i když je to třeba určeno k nějakému okamžiku o němž se ví, že nastane ale neví se přesně kdy nastane - např. i do dokončení konkrétního úkolu, po dobu služby na určité lodi nebo základně); "Acting" znamená i "titulární propůjčení hodnosti" obecně - ale v užším smyslu, pokud je použito "Acting" samostatně, znamená spíš propůjčení hodnosti (a funkčních požitků s ní spojených, stejně jako u "Temporary") na dobu neurčitou, s tím, že hodnost nositele (podle okolností) může být změněna na původní nižší, ale spíš se předpokládá opak, tj. časem nejspíš bude nositeli této hodnosti udělena tato hodnost trvale.

Přičemž u RN byly běžné/řádné hodnosti označovány jako "Substantive Rank", dočasné (Temporary) jako "Temporary Acting Rank", a "Acting" v užším smyslu jako "Substantive Acting Rank", "Probationary" pak jako "Probationary Temporary Acting Rank"; a jak píše Krojc, šlo o jmenování "na zkušební dobu"; používané zejména v případě služebně mladých Midshipmanů, Sub-Lieutenantů a Lieutenantů, než jim byla udělena trvalá hodnost.
guano 5.9.2007 13:42 - č. 3605
guano Krojc: Díky moc, nebyl jsem tedy dalek správného významu.

S tím "Temporary Lt.Col.". máš na mysli někoho konkrétního ?
Krojc 5.9.2007 10:56 - č. 3604
Krojc Takže podle mých skromných znalostí je to takto:
1. Acting je sice titulární - užíváno často, avšak stejně často je to ve významu "zastupující ve funkci", např. Acting Commander je důstojník ve funkci velitele, který jej zastupuje. V češtine se také užívá spojení "pověřený výkonem funkce".
2. Probationary je užito obvykle ve významu stáže na dané funkci, méně již se vztahuje k hodnosti, ale i v tom významu se používá dosti často. Je to instituce u nás dříve zvaná "na zkoušku", nyní častěji "se zkušební dobou".
3. Temporary sice obvykle znamená prozatímní, ale rovněž se to používá při tzv. "propůjčení hodnosti". Konkrétní příklad: nadporučík čs. armády v záloze byl roku 1991 vyslán ke spojeneckému štábu jako styčný důstojník v operaci Pouštní štít, později Pouštní bouře. Jako subalterní důstojník by nemohl takovou funkci na vysoké štábní pozici vykonávat, proto mu bylana dobu výkonu po povolání do aktivní služby propůjčena hodnost podplukovníka. Tato mu byla rozkazem MO změněna po návratu z mise povýšením na trvalou hodnost. Spojenci ve všech dokumentech ohledně tohoto důstojníka užívali obratu "Temporary Lt.Col.".
guano 5.9.2007 10:31 - č. 3603
guano Pánové, do nedávné doby jsem si myslel, že mám jakous takous představu o hodnostech v Royal Navy, včetně titularních hodností. Nedávno jsem narazil na webu na článek, který mi to krapánek naboural. Ptám se tedy: může mi někdo vysvětlit následující "doplňky" k hodnosti spolu se správným českým překladem ? Díky.

(A) Acting - do teď jsem se domníval, že se jedná o důstojníka jmenovaného do hodnosti na základě např. funkčního zařazení, vykonávané funkce (je to česky správně jako "titulární" ?)
(P) Probationary - důstojník obdržel hodnost na zkušební dobu

(T) Temporary - důstojník obdržel hodnost dočasně
Krojc 28.8.2007 10:57 - č. 3602
Krojc Já tak fráninu umět, to by bylo . Ale s pomocí znalce se nám podařilo probourat dovnitř. Fungovaly ale opravdu jen do oběda.
ja_62 27.8.2007 16:11 - č. 3601
ja_62 Snažím se pomoct.

Ale teď vidím, že jen na ty stránky odkážu, už přestanou fungovat .
Krojc 26.8.2007 12:02 - č. 3600
Krojc ja_62: ty chlape, kam ty na to chodíš? Díky za námahu, moc mi to pomohlo - opravdu si toho vážím.
ja_62 24.8.2007 13:12 - č. 3599
ja_62
Krojc napsal v č. 3597:
" Lodě pak nesly francouzská jména POLLUX (ex ILJA MUROMEC) a CASTOR (ex KUZMA MININ). Tyto lodě pak sloužily i ve 2. světové válce. Pokud cokoli víte o jejich přesných osudech po roce 1918, dejte vědět."
O přesných osudech zrovna nevím, ale v roce 1940 měl (podle těchto stránek perso.orange.fr/bertrand.daubigny/MnHmPg.htm) být Castor na základně Bizerte, kde ho později, v roce 1942 ukořistili Italové, kteří ho ale před svým ústupem potopili, po válce vyzdvižen a sešrotován, a Pollux byl používán jako minolovka v oblasti Pas de Calais (tj. velitelství "Admiral Nord") a po pádu Francie uprchl do Británie, kde byl užíván Royal Navy pro výcvik radarových operátorů, navrácen v r. 1946, nějakou dobu sloužil a skončil jako ponton.
Dzin 22.8.2007 16:53 - č. 3598
Dzin Jsem se včera díval na dokument k potopení letadlové lodi Oriskany, aby sloužila jako umělý útes. Moc pěkné a navíc jsem si řikal, že je to dobrý konec pro válečnou loď, než "potupné" sešrotování.
Krojc 22.7.2007 10:51 - č. 3597
Krojc Dzin a případní další: V souvislosti s debatou o ex-carských lodích bych chtěl požádat ty, kteří o tom mají jakoukoli povědomost, o pomoc:
Carské námořnictvo postavilo v létech 1916 a 1917 ledoborce ILJA MUROMEC a KUZMA MININ. Ty se v létech občanské války v Rusku, či spíše po ní, dostaly do Francie. Ta z nich nejprve udělala zásobovací lodě pro ponorky a hydroplány, následně pak minonosky. Lodě pak nesly francouzská jména POLLUX (ex ILJA MUROMEC) a CASTOR (ex KUZMA MININ). Tyto lodě pak sloužily i ve 2. světové válce. Pokud cokoli víte o jejich přesných osudech po roce 1918, dejte vědět.
Dzin 10.7.2007 20:29 - č. 3596
Dzin Hrbek bohužel neuvádí výzbroj po modernizaci v 30tých letech, teprve až v průběhu války. Ikdyž jak se to vezme, pouze u Okťabrskaje Revolucije to má takto napsáno (resp. stav po dokončení a v roce 1944), u ostatních má uvedeno "později" bez udání času.
dalibor 10.7.2007 15:03 - č. 3595
Dzin napsala v č. 3593:
"Dle Hrbka, Loďstva států účastnících se WW2 byly 76 mm děla na bitevní lodě tř. Gangut namontovány teprve v průběhu války, na jejím počátku je nevlastní."
Domnívám se, že má Krojc pravdu, hodně sem prošel snímků na netu a děla na věžích vidět jdou po celé období, možná myslel Hrbek přezbrojení na ty 76mm vz.35
241-260 z 3183
<< 10 11 12 13 14 15 16 >>
Po