Strategie a taktika

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
521-540 z 586
<< 24 25 26 27 28 29 30 >>
Po
jirka vrba 31.3.2006 16:00 - č. 71

nedostatek map dělá problémy za všech situací nejen při ústupu takže se to netýka specificky jen ústupu


tys ovšem neargumentoval nedostatkem map, ale nedostatkem mostů
ja_62 31.3.2006 15:11 - č. 70
ja_62
jirka vrba napsal v č. 68:
", že Benedek nedostatečně zajišťoval ústupové možnosti - přece když dal stavět mosty, tak se o ten ústup staral - ne? Problém ústupu Sev. armády přes Labe je ne v tom "malém" počtu mostů ale v kombinaci obtížnosti pohybu napříč fronty a malé iniciativy nižších velitelů(oni mj. neměli mapy oblasti, takže těžko mohli pochodovat jinam než vedla cesta...) "
jirka vrba napsal v č. 68:
"Jak teda můžeš nepochybně tvrdit něco o Benedekovi, když o té válce víš jen to co řek kadet Biegler "
Máš pocit, že když důstojníci neměli mapy, že ústup byl dostatečně zajištěn?
jirka vrba 31.3.2006 14:50 - č. 69
Ale o Benedekovi to taky fakt není...
mě jde jen o to, že přece nemůžu argumentovat argumentem, který neznám, takže se nemůžu ani postavit za jeho správnost
jirka vrba 31.3.2006 14:36 - č. 68
No ale přece správné obecné vývody můžu dělat pouze na základě znalosti správných detailů

Těch 15 mostů samozřejmě zahrnuje i pontonové - a to je podle mě argument proti tvrzení, že Benedek nedostatečně zajišťoval ústupové možnosti - přece když dal stavět mosty, tak se o ten ústup staral - ne? Problém ústupu Sev. armády přes Labe je ne v tom "malém" počtu mostů ale v kombinaci obtížnosti pohybu napříč fronty a malé iniciativy nižších velitelů(oni mj. neměli mapy oblasti, takže těžko mohli pochodovat jinam než vedla cesta...)

Benedek byl nucen přijmout bitvu v takovém postavení - jeho zodpovědnost je ta, že podlehl nátlaku. Postavení, které zaujal bylo dobré a v dané situaci nemohl dělat něco jiného.

Mě de o to jak můžeš tvrdit jedním dechem
Což Benedek nepochybně byl.
a
Jinak o válce 1866 si troufám říct nanejvýš to, že kadet Biegler ze Švejka tvrdil, ....
Jak teda můžeš nepochybně tvrdit něco o Benedekovi, když o té válce víš jen to co řek kadet Biegler
ja_62 31.3.2006 14:15 - č. 67
ja_62
jirka vrba napsal v č. 66:
"Asi nemá smysl se o tom hádat "
Mně nejde o detaily oné bitvy, /napadlo mě, že ta moje představa o "jednom mostu" bude pocházet z počtu stálých mostů, zatímco těch patnáct zahrnuje i pontonové?/ jde mi o příklad vojevůdce, který přijme bitvu v nevýhodném postavení, aniž by dostatečně zajistil možnost ústupu. Což Benedek nepochybně byl.


Jinak o válce 1866 si troufám říct nanejvýš to, že kadet Biegler ze Švejka tvrdil, že "bitva u Trutnova neměla být svedena, protože terén bránil rozvinutí divise generála Mazzucheliho", zatímco v té válce Rakušané měli ve skutečnosti pouze jezdecké divise.
jirka vrba 31.3.2006 13:10 - č. 66
Válka 1866 mě nijak zvlášť nezajímá, také jsem vyhledal knihu "Válka 1866", a tam se hlavně říká, že polovina armády k těm mostům netrefila. Jinak Rakušané ztratili většinu těžkých zbraní, takže analogie s Rommelovým ústupem naznačená v mém
Asi nemá smysl se o tom hádat - ale tys napsal:
Benedeka, který optimisticky přijal defensivní bitvu s jedním mostem přes Labe a pevnostními inundacemi za zády
a to je naprosto nepravdivé tvrzení - o to mi šlo
ja_62 30.3.2006 12:03 - č. 65
ja_62
jirka vrba napsal v č. 63:
"Těch mostů bylo trochu víc - na náčrtku "Přechod Severní armády přes Labe" v knize Válka 1866 jich lze napočítat 15. Ostatní tvrzení týkající se války 1866 mi připadnou podobná."
Válka 1866 mě nijak zvlášť nezajímá, také jsem vyhledal knihu "Válka 1866", a tam se hlavně říká, že polovina armády k těm mostům netrefila. Jinak Rakušané ztratili většinu těžkých zbraní, takže analogie s Rommelovým ústupem naznačená v mém
ja_62 napsal v č. 51:
"Beru Rommela jako strategickou obdobu Benedeka, který optimisticky přijal defensivní bitvu s jedním mostem přes Labe a pevnostními inundacemi za zády, nenaplánoval nic pro případ neúspěchu, a pak byl udiven, že poražené trosky armády se mohly pokusit bránit až někde u Tovačova. V případě Rommela ovšem bylo případnou ústupovou trasou normandské vnitrozemí, zcela pod kontrolou spojeneckého letectva, jak sám uznával; Tovačovem pak hranice Francie."
není zcestná, včetně toho, že trosky německé armády se také mohly vzpamatovat díky nedostatečné logistice Spojenců, která jim způsobila problémy s postupem. Nebýt ta porážka tam u Králového Hradce drtivá, tak by snad ani Benedek neustupoval takovým tempem, že až
Kralik napsal v č. 61:
"U Tovačova de facto Prajzové dohnali ustupující Rakušáky."
ja_62 30.3.2006 11:57 - č. 64
ja_62
cinik napsal v č. 52:
"Benedeck měl na výběr. Rommel ne. Rommel si dobře uvědomoval, že pokud nerozdrtí Spojence na plážích, není už na světě žádná síla, která by je zahnala zpět."
I Rommel měl na výběr...A hlavní Rommelova chyba spočívala v tom, že nepochopil, že rozdrcení spojenců na plážích je pustá a nereálná iluse - od toho se pak vše odvíjelo.
jirka vrba 29.3.2006 22:51 - č. 63
Beru Rommela jako strategickou obdobu Benedeka, který optimisticky přijal defensivní bitvu s jedním mostem přes Labe a pevnostními inundacemi za zády, nenaplánoval nic pro případ neúspěchu, a pak byl udiven, že poražené trosky armády se mohly pokusit bránit až někde u Tovačova.
Těch mostů bylo trochu víc - na náčrtku "Přechod Severní armády přes Labe" v knize Válka 1866 jich lze napočítat 15. Ostatní tvrzení týkající se války 1866 mi připadnou podobná.
Kralik 29.3.2006 13:23 - č. 62
Kralik
ja_62 napsal v č. 59:
"Beru to spíše tak, že zatímco Bendekův plán měl alespoň nějakou reálnou /byť minimální/ naději na vítězství, "
Ona zas tak malá nebyla, ale to je už trochu mimo mísu
Kralik 29.3.2006 13:21 - č. 61
Kralik
ja_62 napsal v č. 51:
"a pak byl udiven, že poražené trosky armády se mohly pokusit bránit až někde u Tovačova."
Jenom chci upřesnit. U Tovačova de facto Prajzové dohnali ustupující Rakušáky. Benedek totiž navzdory tvrdé porážce dokázal dobře zorganizovat ústup. Kdežto Prusové i když vyhráli nebyli schopni několik dní Rakušany pronásledovat. A tak do Tovačova (Dubu) se odehrávali šarvátky mezi výrazně předsunutými hlídkami Prusů a zadním vojem Rakušanů. Jinak ale musín dát cinikovi za pravdu.
Dzin 29.3.2006 13:20 - č. 60
Dzin
ja_62 napsal v č. 59:
"u Rommelova se to pohybovalo spíše v oblasti zbožných přání."
A není toto opět možno tvrdit o jakémkoliv jiném německém plánu z roku 44 na úspěšné zakončení války?
ja_62 29.3.2006 12:18 - č. 59
ja_62
cinik napsal v č. 52:
" Benedeck měl na výběr. Rommel ne."
cinik napsal v č. 52:
" Rommelův plán byl jediný, který měl uvažovatelnou naději na vítězství."
Beru to spíše tak, že zatímco Benedekův plán měl alespoň nějakou reálnou /byť minimální/ naději na vítězství, u Rommelova se to pohybovalo spíše v oblasti zbožných přání. Z tohoto hlediska mi Benedekův optimismus a "nezatěžování se s plány pro případ porážky" připadají jako projev o stupeň menší slabomyslnosti.
ja_62 29.3.2006 12:01 - č. 58
ja_62
Dzin napsala v č. 57:
"Nadruhou stranu, stačí pár těžkých děl pobřežní ochrany a ty dokáží bitevní lodě docela dobře zaměstnat."
Když to bereš takhle, tak si k Caesarovu líčení přimysli půlmetrovou hliněnou zídku, za níž se bedničkou od brambor kryjí dva lučištníci, což dá zhruba srovnatelnou představu o síle Atlantického valu v Normandii.
Dzin napsala v č. 54:
"Z textu plyne, že barbaři utekli proto, že se setkali s něčím, co neznali"
(Caesar) v č. 36:
"quarum et species erat barbaris inusitatior"
Z textu plyne že jim byl jejich zjev NEZVYKLÝM, ZVLÁŠTNÍM, NEOBVYKLÝM, nikoli NEZNÁMÝM. A rozhodně nelze nic změnit na podstatě toho, že byli napadeni prostředkem jemuž nemohli čelit.
Dzin 28.3.2006 21:03 - č. 57
Dzin Algernon: (56) :o) Nadruhou stranu, stačí pár těžkých děl pobřežní ochrany a ty dokáží bitevní lodě docela dobře zaměstnat.
Přeci jen má pěšák Wehrmachtu trochu výhodu, než chudák Pikt.
Dzin 28.3.2006 16:40 - č. 55
Dzin Když tu rozebíráme strategii a taktiku obecně, jen taková kontrolní otázka, kolik procent pláží je vhodné k provedení klasického vylodění (tedy bez vznášedel, vrtulníkových výsadku apod. opravdu jen s klasickýma vyloďovacíma prostředkama)?
Dzin 28.3.2006 16:37 - č. 54
Dzin ja_62: Musím souhlasit s cinikem. Z textu plyne, že barbaři utekli proto, že se setkali s něčím, co neznali. Pochybuji, že by pro Němce v roce 1944 byla bitevní loď nějakou neznámou zbraní.
Zbytek ale opět naznačuje, že Rommelovi úvahy jsou správným směrem. Nejlépe, jak rozdrtit invazi je ve chvíli vylodění, protože tehdy je nejzranitelnější. Jediné, co je k tomu třeba, je dostatek prostředků. Přičemž samozřejmě uznávám, že toto je největší problém.
ja_62 28.3.2006 16:06 - č. 53
ja_62
Dzin napsala v č. 367/Overlord/:
"Podle toho co píšeš, je tedy ideální obrana proti vylodění stáhnout veškeré své jednotky z pláží, mimo dostřel námořních děl, řekněme tak 40 kilometrů do vnitrozemí a zde teprve vybudovat obranu."
Za ideální považuji /mimo likvidace už pokusu, nebo útok záloh kombinovaný s odříznutím přísunu posil nebo zásob/ obranu kterou jsem se pokusil nastínit v příspěvku č.40, c) nebo d) - a s tím, že VŽDY záleží na okolnostech a Rommelovy síly prostě nebyly dostatečné na to, aby se mohl bránit v linii na pobřeží.
cinik 28.3.2006 16:01 - č. 52
cinik ja_62: Benedeck měl na výběr. Rommel ne. Rommel si dobře uvědomoval, že pokud nerozdrtí Spojence na plážích, není už na světě žádná síla, která by je zahnala zpět. Rommelův plán byl jediný, který měl uvažovatelnou naději na vítězství.
ja_62 28.3.2006 15:36 - č. 51
ja_62
Dzin napsala v č. 457(Generálové a maršálové 2.světové války:
"Stretagické plány jsou typu "výsledku dosáhneme, pokud uděláme toto" a ne "když nedosáhneme výsledku který jsme chtěli, uděláme toto". Změny obvykle nastávají až v průběhu realizace."
Beru Rommela jako strategickou obdobu Benedeka, který optimisticky přijal defensivní bitvu s jedním mostem přes Labe a pevnostními inundacemi za zády, nenaplánoval nic pro případ neúspěchu, a pak byl udiven, že poražené trosky armády se mohly pokusit bránit až někde u Tovačova. V případě Rommela ovšem bylo případnou ústupovou trasou normandské vnitrozemí, zcela pod kontrolou spojeneckého letectva, jak sám uznával; Tovačovem pak hranice Francie.
521-540 z 586
<< 24 25 26 27 28 29 30 >>
Po