Americká armáda

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
421-440 z 513
<< 19 20 21 22 23 24 25 >>
Po
Marek 3.7.2004 21:09 - č. 108
Marek xfish5 (106) : Se zeptám taty. Dostávali od nich čokoládu .
Dzin 3.7.2004 21:09 - č. 107
Dzin 16. obrněná a 2. pěší divize, přičemž Plzeň měla osvobodit 16. obrněná.
xfish5 3.7.2004 21:03 - č. 106
Nevíte, která americká divize byla na konci války na plzeňsku?
Dzin 3.7.2004 20:38 - č. 105
Dzin Lipton: (103) Čerpám tak po různu. Jeden hlavní zdroj je to, co mám vypsáno z různých publikací, co mi prošli rukama a druhý kniha "Americké pozemní síly 1941-1945" od Jiřího Kosiny.
Černošský prapor přeci nemůže být součástí 10. obrněné divize?! Americká armáda byla za WW2 rasově segregovaná, nebo snad ne? Ohledně černošských jednotek, mám udány jen 3 divize (92., 93. a pravděpodobně 98.) z nichž byly bojově nasazeny jen 2 (92. a 93.), ale jen 92. se dostala do boje (Itálie), 93. byla pověřena strážní a vyčišťovací službou v Pacifiku. Černošské samostatné jednotky nemám uvedené, takže leda že by to byla nějaká z nich. Co se týká 10. obrněné, u ní mám uváděny jako její součást, 419., 420. a 423. obrněný dělostřelecký prapor. Podobně i u 101. mám udávány 321. a 907. kluzákový dělostřelecký prapor a 377. a 463. výsadkový dělostřelecký prapor. Je ale možné, že tyto jednotky byly podřízeny pod velení jednotek 10. obrněné, aby je doplnily.
Jinak mě napadá, není to tak, že byla utvořena ona skupina "Desobry" zvlášť na doplnění Bojového velitelství B 10. obrněné divize? Protože Bojové velitelství je vzásadě samostatná jednotka v rámci amerických obrněných divizí. Lehké mají 3, těžké 2.
Marek 3.7.2004 20:32 - č. 104
Marek Lipton (52) : ...Podložil som ti argumenty...
A já jsem se je snažil přečíst a následně jsem vždy jen konstatoval, že to za nějaký směrodatný argument nepovažuju, toť celé. Prostě to asi bude o tom, že na to máme rozdílné názory . Každopádně rozhodně není mým úmyslem Tě přesvědčovat o tom mém.

...Stále mi uniká tvoj názor (ktorý nesúhlasí s mojim)...
Však já jsem Ti nabízel, že o tom můžeme diskutovat. Určitě si vzpomínáš , takže stačí říct.
Lipton 3.7.2004 18:44 - č. 103
Lipton Dzin: Skupinu Desobry mám vo viacerých zdrojoch uvedenú ako súčasť 10. divízie.
- V mojich zdrojoch sa neuvádza či bol 705. tankový prápor samostatnou jednotkou. Mám len informácie o jeho bojových akciach v okolí Noville, 19.12. 1944. Zrejme máš pravdu
- černošský 969. prápor mám uvedený ako súčasť 10. obrnenej divízie
- u 463. práporu sa bohužiaľ opäť nezhodneme. Podľa mojich údajov to bolo poľné delostrelectvo a od 19. Decembra súčasť 10. divízie s pozíciami v meste Bastogne
- 320. peší pluk bol k 6. obrnenej divízii priradený až 10. Januára a mal kryť protiútok 501. a 506. výsadkového pluku na sever smerom k Borcy, takže je možné, že predtým bol súčasťou 35. pešej divízie
Pre upresnenie - v oblasti bojovali aj časti 9. obrnenej divízie. Zistím, ktoré to boli.
Z čoho si čerpal, Dzin? Ja z nasledujúcich kníh:

John MacDonald: Great Battles of World War II.
Michael Tolhurst: Bastogne
D. R. Burgett: Seven Roads to Hell
S. E. Ambrose: Band of Brothers
Dzin 3.7.2004 18:07 - č. 102
Dzin Lipton: (101) Nemohl by jsi to trochu upřesnit? Mám pár připomínek:
Ohledně skupiny "Desobry", ta má nebo nemá být součástí 10. obrněné divize? U jejích jednotek mám totiž toto
- 705. protitantový prapor mám veden jako samostatný až do února 45, kdy je zařazen k 11. obrněné divize. Nenašel jsem ale ani, že by byl veden u 1. či 3. armády v rámci bojů v Ardenách. V rámci 1. armády mám vedeny (jako samostatné, bez příslušnosti k divizím) 709., 740., 741., 750. a 774. samostatný tankový prapor a 612., 644. a 825. a 893. samostatný protitankový prapor a u 3. armády 701. a 737. tankový prapor a 602., 654. a 803. samostatný protitankový prapor. Ale to neznamená, že ten seznam mám kompletní.
- 463. prapor polního dělostřelectva jsem nikde nenašel, pouze 463. výsadkový dělostřelecký prapor, jako součást 101. výsadkové divize.
- 969. prapor polního dělostřelectva mám veden jako samostatný, bez příslušnosti k nějaké divizi.
- u 6. obrněné divize žádný 320. pěší pluk nemám uváděn, mám ho jako součást 35. pěší divize.
Lipton 3.7.2004 16:45 - č. 101
Lipton Dzin: OK. Pamätáš ako si sa ma v téme "Ardény - poslední pokus" pýtal na zoznam amerických jednotiek, ktoré sa zúčastnili bitky o Bastogne? Tu ho máš:

Bitka o Bastogne
(19.12. 1944 - 13.1. 1945)

VIII. zbor 1. armády
101. vzdušná výsadková divízia
501. - 506. výsadkový pluk = 9 práporov t.j. 27 rôt
327. pluk klzákovej pechoty
326. výsadkový ženijný prápor
377. prápor výsadkového poľneho delostrelectva

Bojové veliteľstvo B 10. obrnenej divízie
Skupina "Desobry"
705. protitankový prápor
463. prápor poľneho delostrelectva
969. prápor poľneho delostrelectva

XI. zbor
50.,52., 53. krídlo veliteľstva prepravy jednotiek

3. armáda
4. obrnená divízia
Bojová skupina R
37. tankový prápor
94. prápor samohybných diel
53. prápor obrnenej pechoty

87. pešia divízia

11. obrnená divízia

6. obrnená divízia
320. peší pluk

po 13.1. 1945:
17. vzdušná výsadková divízia
Dzin 3.7.2004 11:09 - č. 100
Dzin Jinak, když už tu budeme chtít rozebírat statečnost a odvahu Američanů v námořních střetnutích, pokud se někomu nelíbí Midway, stačí jmenovat dvě jiná střetnutí, První bitvu u Guadalcanalu a Bitvu u ostrova Samar. Zvláště u té druhé je to bez debat.

Lipton: (99) Jak chceš.
Lipton 3.7.2004 02:30 - č. 99
Lipton Dzin: Máš úplnu pravdu, ale ja nezvaľujem na útrapy Sovietských pešiakov len ich neprofesionalitu. Chcel som povedať to, že situácie na západnom fronte nemali od východu mnohokrát ďaleko: Na východe však boli o toľko strašnejšie, pretože tam prebiehala ideologická vojna. Rozsiahlosť východneho bojiska a väčší počet ľudských a materiálných zdrojov naviac spôsobia, že tie peklá sa tam prejavovali v oveľa väčšom rozsahu. Ale nechajme to už tak a pojďme diskutovať o jednotlivých jednotkách americkej armády, čo myslíš?
Dzin 2.7.2004 23:11 - č. 98
Dzin Lipton: (84) Ony se ale všechny rozdíly dají úspěšně přičíst rozdílnosti bojů. Sověti oproti Američanům jednoznačně daleko více trpěli a byli vystaveni reálné hrozbě úplné likvidace. Rozhodně nechci poměřovat urputnost bojů velikostí ztrát, to se nemá, ale přecijen jen, svalovat je jen na profesionalitu vojáků je ošidné. Přeci jen musíme brát v potaz fakt, že oproti Východní frontě stáli Západní spojenci proti menčím silám Wehrmachtu a měli daleko větší materiální i početní převahu, než RA.
Dzin 2.7.2004 23:02 - č. 97
Dzin Tom: (87) Já bych k té znalosti japonských plánů ještě přidal, že se US Navy podařilo v místě bitvy hned od počátku vytvořit početní převahu v letectvu, ikdyž nikterat velkou. Což ale jen podtrhuje to, že Američané dokázali z mála vytěžit maximum.

cinik: (95) Nedostačují. V případě značné materiální převahy a jejího správného využití můžeš dělat co chceš a stejně prohraješ. Bitva u Midway ukazuje, že Američané byli ochotni vše riskovat, přestože věděli, že případný neúspěch může mít katastrofální následky. A samotný úspěch ještě nebyl zaručen tím, že znali japonský plán. To jim vše usnadnilo, ale jen při plánování. Na moři už byly odkázáni jen na svou sílu, umění a štěstí. A to vše bylo v konečném součtu větší než u Japonců.
Lipton 2.7.2004 18:00 - č. 96
Lipton
pbradler napsal v č. 94:
"Uviedol som to aj preto, že 106. bola na fronte úplný nováčik a napriek tomu, že stratila celý pluk dokázala klásť odpor."
Súhlas. Ale boli to 2 pluky: 422. a 423.
pbradler napsal v č. 94:
"Tým som chcel dokumentovať že aj v boji úplne neskúsené divízie dokázali húževnato bojovať, navyše v tomto prípade proti veľkej presile a bez leteckej podpory."
Podobným prípadom bola aj zabudnutá bitka o Los Vosges, kde neskúsená 70. pešia divízia zastavila postup 6. horskej divízie SS "Nord".
cinik 2.7.2004 18:00 - č. 95
cinik to Tom:

Znali vše důležíté z japonských plánů a věděli, kde nepřítel jhe, zatímco Japonci ani netušili, že tam jsou... To jsou trumfy, které by měly dostačovat k vítězství...
pbradler 2.7.2004 16:53 - č. 94
pbradler
Lipton napsal v č. 93:
"Tým som samozrejme nechcel povedať, že to nebol náznak húževnatej obrany."
Uviedol som to aj preto, že 106. bola na fronte úplný nováčik a napriek tomu, že stratila celý pluk dokázala klásť odpor. Tým som chcel dokumentovať že aj v boji úplne neskúsené divízie dokázali húževnato bojovať, navyše v tomto prípade proti veľkej presile a bez leteckej podpory.
Lipton 2.7.2004 13:06 - č. 93
Lipton Pbradler: Vďaka za informácie.
Lipton napsal v č. 91:
"St. Vith ani nie - ten bol dobytý."


Tým som samozrejme nechcel povedať, že to nebol náznak húževnatej obrany. Bol (je obdivuhodné, že sa 106. divízia po úvode ofenzívy zmohla na nejakú vytrvalejšiu obranu), nemecký plán časovo zdržal, ale stratou mesta sa predĺžil výbežok v amerických líniach.
pbradler 2.7.2004 12:38 - č. 92
pbradler Lipton:
St. Vith bol síce dobytý ale vďaka odhodlanej obrane sa Nemcom nepodarilo dodržať časový plán. Na Elsebornskom hrebeni vydržala (z hlavy si nie som úplne istý) 2. pešia divízia (myslím že pomáhali aj časti 82. výsadkovej) útok časti 6. Pz A SS a vďaka tomu musel Dietrich modifikovať postupový plán a posunúť ťažisko viac doľava (na juh).
Lipton 2.7.2004 12:11 - č. 91
Lipton
pbradler napsal v č. 89:
"Mám osobne pocit, že práve príklady ktoré Tom uviedol svedčia o tom že je to dobrý príklad. Ale samozrejme existujú aj ďalšie v Európe ako napr. Bastogne, Elseborn, St. Vith."


Sorry, priznávam, bol som príliš lenivý na prečítanie Tomovho príspevku. St. Vith ani nie - ten bol dobytý. Bastogne - skvelá ukážka odhodlanosti amerických výsadkárov. A o čom bola bitka pri Elseborne?
pbradler 2.7.2004 12:09 - č. 90
pbradler
cinik napsal v č. 85:
"Bitvu o Midway vyhráli amíci díky znalosti japonských k=odů a nehoráznému štěstí. Tyto faktory byly rozhodně směrodatnější, než národní povaha."
Ja som nemal na mysli len celkový výsledok bitky, ako skôr práve odhodlanie a nasadenie s ktorým do nej Američania išli. A to nie je možné hodnotiť inak ako excelentné.
pbradler 2.7.2004 12:07 - č. 89
pbradler
Lipton napsal v č. 88:
"Súhlas, až na jeden detail, ktorý vystihol Tom: Bitka o Midway nie je najlepším príkladom. Rovnako nie žiadna iná námorná bitka v Pacifiku."
Mám osobne pocit, že práve príklady ktoré Tom uviedol svedčia o tom že je to dobrý príklad. Ale samozrejme existujú aj ďalšie v Európe ako napr. Bastogne, Elseborn, St. Vith.
421-440 z 513
<< 19 20 21 22 23 24 25 >>
Po