SNP - Slovenské národní povstání

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
21-40 z 368
1 2 3 4 5 >>
Po
NARKAMON 8.3.2008 17:31 - č. 381
Vie niekto kde zoženiem mapy,foto a ine dokumenty z oblasti Malých karpát?Podla oficiálnych zdrojov vedšina toho zhorela pri požiari na Smolenickom zámku,ale ja tomu neverím.A ktomu snp-nemyslíte že sme nemali nejak vela na výber (ved rusi by nás zvalcovali,a nemyslím si že nemci by chránili slovákov ak im nešlo o vlastnú prdel.)Ved ich plán bol presadit áriskú rasu nie? A slováci sú slovania ako česi či vy sa cítite byt nemcami?????????
Ondík 16.2.2008 01:07 - č. 380
Ondík Kniha Tomáše Kluberta je opravdu velmi dobrá a vyčerpávající, co se týče většiny povstaleckých sil, u německých jednotek autor neměl k dispozici moc archivního materiálu, takže tam se dá v budoucnu ještě snad čekat doplnění.

Je velká škoda, že nikdy tiskem nevyšla kniha ing. Ivana Bajtoše "Pluk útočné vozby" z 80. let, která byla, jak se zdá, Klubertovým základním stavebním kamenem, takže nemáme možnost srovnávat, jak se informace doplnily (Bajtošova práce je k dispozici jen v několika kopiích rukopisu a často jí využívá například i pan Vladimír Francev).

Klubert ale například ještě nemá dohledány informace o povstaleckých obrněných vlacích po porážce SNP, byť existují např. v knize W. Sawodneho "Die Panzerzuegedes Deutschen Reiches". Předpokládá, že už je Němci nenasadili, ale opak je pravdou. Vozy byly sestaveny do dvou souprav, nazývaných "Max" a "Moritz" a zapojeny do bojů na Moravě.

Ve popiskách k fotkám je opravdu několik chyb a je poměrně zajímavé zařazení "Zničeného povstaleckého Marderu III u Turčianského Sv. Martina", o němž se na jakémsi fóru tvrdí, že jde o foto z čísla německého časopisu "Signal", vydaného už v roce 1943! Rád bych věděl, jak to tedy je.
Janko22 17.1.2008 17:37 - č. 379
Vrele odporúčam novú knihu Tomáša Kluberta- Obrnené jednotky v SNP. Vyčerpávajúco popísané nasadenie tankovej techniky v SNP na nemeckej aj našej strane. Obsah: www.press.sk/images/obchod/obsahy/obrn_jedno...

Snáď len s fotografickou prílohou sa autor mohol viac vyhrať...
gres.p 12.1.2008 21:31 - č. 378
priatelia prosim vas poradte mi kde mam zacat.moja stara mamka mi dala do ruk maly zvezok starych dokumentov a vyznamenania z vojny.moj stary otec padol kdesi na Dukle ale nikdy sa nenaslo jeho telo. v dokumentoch je oznaceny ako nezvestny.ale ona stale verila ze sa vrati.posledna informacia o nom bola ze ho tazko raneneho nalozili do lietadla.mam o nom informacie ze bol prislusnikom partyzanskej jednotkyKrivan.a na vsetkych dokumentoch je podpisany velitel pplk.Jozef Vogl.moj problem spociva v tom ze velmi chcem najst miesto kde je pochovany.neviem kde a v akej institucii zacat patrat po jeho mene alebo aspon nejakej zmienke.ak niekto vie ako zacat poradte mi dakujem.pavel z [email protected]
Hofi 20.3.2007 11:17 - č. 377
Hofi
ailsby napsal v č. 371:
"vie niekto kde by som mohol zohnat niektoru z tychto knih : AUTOR - NAZOV "
Vacsinu by nich by si mal zohnat v niektorej z pobociek Statnej vedeckej kniznice, alebo aj v beznych knizniciach.
Dzin 24.1.2007 18:10 - č. 376
Dzin
Krojc napsal v č. 375:
"Později nás žalobci a soudci v Norimberku obvinili, že tato obrana byla v rozporu s mezinárodním právem, ačkoli Spojenci ... vydali v tom ohledu trestní zákony daleko přísnější než byly kdykoliv předtím vydány Němci."
Čím to, že mě tohle tvrzení z úst nacistického generála nepřekvapuje?
Krojc 24.1.2007 01:29 - č. 375
Krojc Když už tu plevelím, tak něco od Guderiana o SNP:

"Na Slovensku, zpočátku zcela jsoucímu na německé straně, byla už delší dobu živá partyzánská činnost. Partyzáni zastavovali rychlíky, revidovali pasažéry, zabíjeli německé vojáky, zvláště důstojníky...Partyzánská válka nás ... nutila k obraně. Později nás žalobci a soudci v Norimberku obvinili, že tato obrana byla v rozporu s mezinárodním právem, ačkoli Spojenci ... vydali v tom ohledu trestní zákony daleko přísnější než byly kdykoliv předtím vydány Němci."
dodozv 7.1.2007 12:04 - č. 374
Algernon napsal v č. 370:
"Myslíš umístit (vložit) sem na web "
Ano, inak dúfal som že o tých vlakoch niečo nájdem, no po 1989 sa nezmenili len vlády, ale aj postoj ľudí k sieňam revolučných tradícií, kronikám a všetkému čo i len trochu poznačenému komunizmom, ale možno som bol iba za nesprávnymi ľuďmi.
Hartmann 4.1.2007 15:41 - č. 373
Hartmann Ha, už jsem našel odpověď
Hofi napsal v č. 34 v tématu Slovenské tanky v SNP:
"Tejto problematike sa venuje Ján Korček vo svojej knihe Slovenská republika 1943 - 1945. K pôsobeniu mocensko-represívneho aparátu a režimu. Bratislava 1999.
Sú jej venované kapitola VII. Zánik slovenskej armády a jej transformácia na brannú moc prvej SR (s. 158 - 177) a kapitola VIII. Režim a ozbrojené sily prvej SR počas oslobodzovania Slovenska v roku 1945 (s. 178 - 212).
"
Hartmann 4.1.2007 15:18 - č. 372
Hartmann Nenarazil jste někdo na nějaký článek nebo zmínku věnující se slovenským jednotkám, které bojovaly na straně Německa i po vypuknutí povstání SNP a i po jeho porážce? Kromě technické brigády v Itálii.
ailsby 17.10.2006 20:58 - č. 371
vie niekto kde by som mohol zohnat niektoru z tychto knih :
AUTOR - NAZOV
neznamy - Partizánske hnutie a SNP v okrese Košice-mesto a vidiek

Michálek, Ján - Protifašistický odboj na Slovensku v rozprávaniach ľudu

Bosák, Pavel - Z bojových operácií na fronte SNP

Kállay, Karol - Spomienky na Slovenské národné povstanie

neznamy - Národnooslobodzovacie hnutie na východnom Slovensku; Súpis literatúry k 20. výročiu SNP

Nosko, Július - Takto bojovala povstalecká armáda

neznamy - SNP; mapa pamätných miest a bojov

Nesvadba, Frantšek: Na Dargovskom fronte (približný názov)


mailto:[email protected]
10-45T 6.10.2006 21:46 - č. 369
10-45T Je zname za za potlacenia SNP vlada slovenska platila risi nemale poplatky nevieme radove o aku sumu sa jednalo????
Honza M. 22.10.2005 21:04 - č. 364
Honza M. Někdo se mne totiž ptal, jestli nebyl zástupcem A.Malára u východoslovenské armády, ale já jsem o něm našel info jen po SNP, kdy organizoval evakuaci rodin důstojníků aj. prominentů do bezpečí před bolševiky.
stanley 22.10.2005 20:51 - č. 363
Honzo, s tím Lavothou jako velitelem praporu jsem ujel, spletl jsem si ho asi s podobným jménem, to ostatní sedí
Honza M. 3.10.2005 19:23 - č. 362
Honza M. Já nespěchám (ono to vlastně není pro mě
stanley 30.9.2005 20:59 - č. 361
Honzo, jak bylo řečeno - až nastane vrtná sezóna
Honza M. 30.9.2005 18:10 - č. 360
Honza M. stanley: Díky, pokud bys ještě zjistil, co dělal Ing. Krno v letech 1941-44 a proč byl pak vyhozen (kvůli účasti na SNP?), tak by to bylo prima.
stanley 28.9.2005 22:33 - č. 359
pplk.gšt. Ladislav Lavotha - v r. 1939 velitel tuším praporu v Ružomberku, později přednosta vojenského cenzurního úřadu a propagandy. Když najdu víc (dostanu-li se k hloubkovému vrtu), doplním.

Ing. Gejza Ladislav Krno - charge d´affaires slov. vyslanectví v Moskvě, měl i obchodní agendu. Ze slov. zamini vyhozen na podzim 1944.
Honza M. 28.9.2005 21:43 - č. 358
Honza M. Nevíte někdo -v souvislosti se SNP- nějaké podrobnosti o níže uvedených:
Ing. Ladislav Krno a plk. Ladislav Lavota.
Krno údajně pracoval v zamini Slovenského štátu. Lavota měl snad být zástupcem velitele (Malára) východoslovenských divizí v srpnu 1944.
mbbb 23.9.2005 15:18 - č. 357
mbbb
Dzin napsala v č. 356:
"Dá se dokonce říci, že o nějaké idealizaci Beneše nejvíce mluví sudeťáci, aby tak dodali svým akcím potřebnou ideologickou munici."


souhlas, sudeťáci potřebují nepřítele a když ho nemají, tak si ho musí vytvořit.

Ideologizaco Dr. Beneše jsem také nějak nezaznamenal.
21-40 z 368
1 2 3 4 5 >>
Po