Filmy a dokumenty o 2. světové válce

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
5261-5280 z 5380
Po
Honda 1.12.2002 22:23 - č. 128
dovolím si malý doplněk.Také v Němé barikádě jsou pravé Pz IV.
Dzin 1.12.2002 10:21 - č. 127
Dzin Takze zase proti proudu...:) Me se U-571 libila. Byla tam perfektne zobrazena atmosfera na pronasledovane ponorce se vsim vsudy. Co se tyce nekterych "chyb", Nemci sonar meli, DD torpedovany ze predu nebyl zas az takovou zvlastnosti, je to nejlepsi zpusob, jak ho potopit kdyz se na vas zene, jen je treba pouzit torpedo s bezkontaktnim zapalovacem (ci nastavit z kontaktnim na melko), ale to jen tak na okraj, zcela nezavazne. :)
Ja osobne jsem originalni nem. tankovou techniku videl jen v Tankove brigade. A sovetske valecne filmy se mi celkove libi take vice a to hlavne atmosferou a tim, ze se v nich temer nikdy nesoustredi na "hrdinu", ale na spoustu jinych lidi, kteri delaji jenom to co museji. Ale tohle je vlastni i "starsi" vlne americkych filmu, treba Tucet spinavcu, ci Prilis vzdaleny most, coz jsou take bezpochyby skvele filmy. Podle me se neda rici, ze vsechny sovetske filmy jsou lepsi nez americke, ale je fakt, ze v moji hitparade vede sovetsky pred americkym. :)
Vašek 29.11.2002 18:49 - č. 126
maddock: můžu potvrdit. Ve filmu Hořící sníh vypadají německé tanky, jakoby právě opustily truhlárnu. Mám-li být však upřímný, je mi ruský válečný filmový patos pořád o něco sympatičtější než americký. U Rusů jde patos z jejich hluboké slovanské duše, kterou respektuji, zatímco u Američanů z jejich povrchnosti a zakrývá zde nedostatek myšlenek. Tak to alespoň vidím já.
Hartmann 29.11.2002 18:43 - č. 125
Hartmann Tomu rikas perlicka? To snad vi kazdej, ze v skoro zadnem valecnem filmu o WW2 nejezdi original nemecka technika (a predevsim tanky). Makety nemeckych tanku vznikle predelanim T-34 nebyly specialitou sovetskych filmu, mohl jsi je videt i ve vojinu Rayenovi a dokonce na jeden ses mohl podivat letos na akci Bahna 2002 u Rokycan, kde i jezdil v bojovych scenach.
maddoc 29.11.2002 14:16 - č. 124
Perlička k ruským filmom o WWII. Čítal som ešte za socializmu rozhovor s filmárom, ktorý pracoval na veľkých vojnový filmoch v šesťdesiatych rokoch. Hovoril tam aj o vojenskej technike, ktorá bola použitá. Pokiaľ išlo o ruské tanky a výzbroj nebol to problém pretože boli v tisíckach kusov. Horšie to bolo s nemeckými tankami. Trofejné boli totiž už nepojazdné. Tak to vyriešili takým spôsobom, že namotovali na veže ruských tankov drevené nastavby aby dosiahli vzhľad hranatých veží nemeckých tankov. Tieto potom používali pri scénach hromadých tankových bitiek. Zdiaľky to vyzeralo dobre, problém bol pri záberoch zblízka, keď bolo vidieť vežu Tigra na podvozku ruského téčka. Neznalým to veľmi nevadilo, ale kedže to nebolo tak dlho po vojne, dostávali veľa listov od nahnevaných vojnových veteránov.
Honza M. 28.11.2002 17:41 - č. 123
Honza M. Něco na spravení chuti:
"Zachraňte privátní orgány Ryana!"
atomfilms.shockwave.com/af/content/atom_102
jirka 28.11.2002 14:08 - č. 122
to Hartmann: mam to stesti (teda aspon podle vasich ohlasu), ze sem ten film jeste nevidel,podobne jako P.H.
Hartmann 28.11.2002 01:22 - č. 121
Hartmann to Jirka - asi nevíš, že se Kelby o Enigmě a Britech zmínil proto, že právě Britům se podařilo zajmout německou ponorku a na její palubě zajistit tento šifrovací stroj. S těmi Poláky máš samozřejmě pravdu, ale konkrétně s tímto filmem to nesouvisí.
stc 27.11.2002 17:56 - č. 120
Jeste bych doplnil jednu vec k vyctu tech nesmyslu ve filmu U-571. Vsimli jste si jak se tak lod po zasahu torpedem zastavila na hladine a vybuchla? Nesmysl z hlediska fyziky se proste musela sinout dal a zastavit se az po urcite dobe.
jirka 27.11.2002 13:44 - č. 119
Enigmu puvodne rozlistil jeden polsky matematik uz pred valkou,to ve filmu asi nikdy nebude, ledaze v nejakym polskym, o kterym se nikdo nikdy nedozvi.
Kelby 27.11.2002 11:04 - č. 118
Bohužel - U571 je propadák (tentokrát se až vzácně shodujeme). Čekal jsem od toho filmu víc. Zajímalo by mě, co na to překroucení historických fakt o Enigmě říkají Britové.
Ale je jasné, že je to americký film a americké diváky pochopitelně víc láká hrdinství ve vlastních řadách. Pro Hollywood je důležitější plná kasa v kině a čert vem, kdo to tehdy vlastně nasazoval krk, hlavně že se na to dobře kouká...

Až se budu chtít zase někdy podívat na americké ponorkáře, raději si pustím "Periskop nahoru-dolů".
kurt 26.11.2002 09:01 - č. 117
No, film U-571 mě docela rozesmál. Když už pominu zásadní problém - tj. absolutní nepravdivost příběhu z historického hlediska, který by celý film degradoval i v tom případě, že by byl jinak perfektně natočený (a to nebyl), dojaly mne některé další zajímavé technické momenty. To, že torpédoborec měl mít ve věžích po jednom kanónu, to bych ještě překousl. To, že ho jeden zásah torpédem sfoukl z hladiny se klidně stát mohlo (a stávalo se). Zvláštní je spíš ten způsob, kterým torpédování proběhlo – proti nejužší siluetě lodi, do přídě. Skoro stejně pravděpodobné, jako likvidace rádia jedním výstřelem 88mm palubního děla ponorky. Podobně jako zásah torpédem na torpédoborec by ovšem na trup ponorky zapůsobily zásahy 127 mm dělostřeleckými granáty, a to vůbec nemluvím o tom, že exploze hlubinných náloží v takové blízkosti od trupu U-bootu, jak bylo ve filmu zobrazeno, by ho spolehlivě rozmáčkly jako prázdnou plechovku. A další lahůdka – ponorky se honí pod hladinou a vesele po sobě pálí torpéda. Opravte mě jestli se pletu, ale pokud vím,o ničem podobném se ponorkářům v té době ani nesnilo. Ponorky nebyly určeny k tomu, aby bojovaly proti sobě navzájem. Torpédovat druhou ponorku na hladině – to beru, ale ten zbytek??? Pak bych ještě rád věděl, kde vzali na německém torpédoborci ASDIC. Nad dalšími „drobnostmi“, jako např. jednomotorový malý letoun prezentovaný jako průzkumný stroj s velmi dlouhým doletem apod. se radši nepozastavuji. To bych mohl psát do večera. Jak říkám, všechny tyhle úlety mě docela pobavily, ale pak jsem si uvědomil, že běžný divák, bez znalostí zobrazené problematiky možná vezme všechny ty zobrazené nesmysly vážně a bylo mi z toho spíš do pláče než do smíchu.
gargamel 25.11.2002 15:16 - č. 116
gargamel čmeláček: to že "jů-bót" je anglická výslovnost snad všichni vědí. Ale jak to můžou nechat v ČESKÉM dabingu to nechápu...
Hartmann 25.11.2002 09:36 - č. 115
Hartmann Harm: V podstate s Tebou sohlasím a o to tregičtější je to, jak tohle americké filmy zprofanovaly. Jinak U-571 je snůška lží, nereálností, prohřešků proti technice i historii, důkazů o naprosté amatérskosti tvůrců (rád bych věděl, co je to za člověka, který tam dělal odborného poradce) a snah o naprosto ubohé napodobení skvělého a úspěšného německého filmu Das Boot.
princEugen 25.11.2002 08:56 - č. 114
princEugen hm ten vybuch me taky rozesmal,zatimco torpedoborec se rozprsk po jednom torpedu,ponorku zasypavali pumama a ona ne a ne jit ke dnu
Kreon 25.11.2002 08:15 - č. 113
Kreon U 571 je jeden z mýc nejhorších zážitků.Od začátku do konce...A ten "německý torpédoborec" Z49...hmm..měl dvojité dělové věže že? .A to jak vybuchl..hm..tak zajímavé.
HARM 24.11.2002 19:50 - č. 112
Nepovedal by som to tak, že sa v Ponorke vyskytovali vami nazvané chlapácke slová. Ani Ryan nebol v štýle Rambo.

V jedných novinách som čítal rozhovor s R. Scottom a novinár mu dal otázku, či v Jastrabovi nenahráva americkému hrdinskému mýtusu. A toto ma vytáča. Hrdinstvo vojakov v boji nie je predom naplánované. Vojak nejde do boja s cieľom stať sa hrdinom, ale splniť cieľ a prežiť. Hrdinstvo prichádza len tak mimochodom, napr. kamarát je v problémoch pod paľbou, tak ho iný vojak zachráni. A pritom nemyslí na hrdinstvo. Perfektne to v Jastrabovi povedal na konci filmu ten príslušník Delta Force: "Nič im nepoviem, keď sa ma budú pýtať, prečo sme bojovali. Nepochopia to. Nepochopia to, že ide o tvojich kamarátov." A toto niektorí ľudia nemôžu pochopiť.
čmeláček 24.11.2002 18:41 - č. 111
"jů-bót" je v anglické výslovnosti správně.Jinak to byla hovadina od začátku až do konce.
Vašek 24.11.2002 16:52 - č. 110
Vašek: viděl jsem jen konec. Strašný nebyl jen ten dabing, ale i film. Vítězná hudba na závěr, patetické pohledy hrdinů, sentimentální chlapácká slova. Američani jsou nepoučitelní.
m.b. 24.11.2002 16:28 - č. 109
Včera dávali na Nově Ponorka U-571 s příšerným dabingem - U-booty jsou prý "jů-bóty"
5261-5280 z 5380
Po