Filmy a dokumenty o 2. světové válce

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
5181-5200 z 5380
Po
karaya1 13.4.2003 18:37 - č. 216
karaya1 Dzin: Ale například v Ryanovi M1 Garand i BAR zněly úplně normálně (=jako v SPWAW )
Hartmann 13.4.2003 12:46 - č. 215
Hartmann Dzin: Neuveritelne jsem se u toho nudil.....
Dzin 12.4.2003 22:56 - č. 214
Dzin A co jste rikali na film "Vitezove" davali to dnes od 16:45...
Dzin 12.4.2003 22:56 - č. 213
Dzin Jasne ze divali, je to muj oblibeny!!! Na zaklade skutecny udalosti neni. Ale je na nem super, ze nabourava hlavne britskou verzi ze WW2 na zapade byla cestna valka a Spojenecti vojaci byli rytiri v blistive zbroji... A pouzivali samopaly M3 (M3A1), nejrozsirenejsi samopaly v US Army za WW2. A zvuk meli stejny, protoze oba dva strilely stejnou slepou munici...
karaya1 11.4.2003 19:22 - č. 212
karaya1 Dívali ste se na Tucet špinavců? Z filmu vyplynulo, že to je na základě skutečné události, nevíte o tom někdo? Jinak to bylo provedený dobře, jenom ještě 3 Sachen:

1)co to bylo za obrněný kulomet na tom mostě?

2)jaký je sdkfz X toho polopásáku, co měli? Já ho od vidění ze SPWAW znám, ale už sem to odinstaloval...

3)neměli divný samopaly? Měli mít US M1938 BAR, ne? A německý Schmeissery zněly úplně stejně...
m.b. 9.4.2003 13:15 - č. 210
ondík: v tom máš naprostou pravdu a ukazuje to dobře na fantasmagorické plány velení RA, které se neuvědomovalo skutečnou situaci a připravovalo útok (viz plán z 11.3.1941., kde bylo přímo uvedeno: "Útok začít 12.6.", později bylo datum přeloženo (květen) a do toho už zasáhli Němci...")
Ondík 9.4.2003 12:48 - č. 209
Ondík Vašek: Slovíčkaření?! To mi tedy trochu vysvětli. Měl jsem z (203) dojem, že i RA v červnu 1941 představuješ v takové kondici, že byla schopná dorazit třeba k Atlantiku ...Děkuji za případnou reakci
Vašek 9.4.2003 11:35 - č. 208
Ondik: s výjimkou 3.odstavce, za který se nemusíš omlouvat, je to jen slovíčkaření.
Ondík 9.4.2003 10:50 - č. 207
Ondík

Vašek: Seriál, o němž v poslední době všichni mluvíte, se v původní americké verzi jmenoval “The forgotten war” – čili zapomenutá válka. Protože jsi odhalil Burta Lancastera coby agenta Kremlu, rád bych věděl, jestli jsi taky viděl původní verzi v angličtině (asi ne, že?). Na člověka, co prožil skoro celou husákovskou normalizaci jako dospělý, jsi docela rychle zapomněl, co dokázali tehdejší cenzoři “dočesat”.

Mám také dojem, že zaměňuješ výrazy “RA se připravovala na válku” za “RA byla připravena na válku”. Pokud znáš dislokaci bojových útvarů RA po půli června 41 a průběh operací v prvních 14 dnech války, pak bys toto nemohl vůbec napsat. Ani historik J. Fiedler v Historii a Vojenství č. 2 nebo 3/2002 nedokázal z rozmístění a chaotických pohybů útvarů vydedukovat, co vlastně RA měla v kritickém období v plánu.

Můj náhled na tenhle problém vychází z mého zájmu o tanková vojska – tedy o jejich organizační strukturu (resp. její naplnění), vybavení technikou, podmínky výcviku, atd. Velmi důležité jsou také záležitosti okolo velitelského sboru, problémů se spojením, logistickým zabezpečením, zkrátka mnoho faktorů… Vše, co jsem vyjmenoval v předchozích dvou větách, se v červnu 41 nacházelo v tak bídném stavu, že ani jeden z cca třiceti tankových sborů se nedokázal přesunout o několik set kilometrů (většina sborů se nalézala cca 300-500 km od hranice), aniž by při tom neutrpěl 50% ztráty bojových vozidel jen z technických příčin, důvodů nedostatečného výcviku (to zejména u moderních tanků KV) a absolutní absence mobilního dílenského zázemí. Zkrátka do boje zasáhla jen polovička toho, co se 21. 6. nacházelo v pojízdném stavu . A to ke své škodě nikoli najednou, ale díky zmatečným rozkazům vrchního i nižšího velení , problémům se spojením většinou “po kapkách”, takže pro Němce nebyl problém tyto menší skupiny beze zbytku snadno likvidovat. Proto také RA ztratila za prvních půl roku skoro 20 000 tanků, z velmi podstatný podíl během prvních dvou až tří týdnů . Zkrátka obdoba Blitzkriegu, vedená Rudou armádou (či vítězné tažení “armády dělníků a rolníků” Evropou) v červnu 41 byla i z technických příčin naprosto nereálná a neměla naději na úspěch.

Všem se omlouvám, že jsem do diskuse o filmu zatáhl tento nesouvisející příspěvek.
Dzin 9.4.2003 01:05 - č. 206
Dzin Jojo, Kursk s Osvobozeni je super (a to pojeti tankove bitvy, kdy po zniceni tanku se do sebe pusti osadky je proste super!)
A divali jste se na Tucet spinavcu? Ja osobne ho radim mezi ty nejlepsi...
A, podle me, SSSR byl de fakto opravdu verolomne napaden (mineno s prekvapenim) a SA (pardon RA :) byla velmi nepripravena na valku, ale ano, je to uplne od tematu a opet uz o tom zde ani neceknu...
mimochodem, nemate nekdo Boj Moskvu???
karaya1 8.4.2003 18:55 - č. 205
karaya1 mato: spíš by konec šel tak, že třeba nahodit průlet kamery nad bojištěm trochu dozadu, tam, kde buldozery hloubí hromadné hroby pro Němce na jedné a "single" hroby pro GIs na druhé straně...

Potom ty tabulky by byly OK, ale taky by se hodily procenta z nasazených lidí (např. by se mohlo zdát, že SSSR měl xkrát vyšší ztráty než USA, UK ale v procentech až takový rozdíl zase nebyl)

Co to bylo za tank v The Big Red One? Tipuju Sherman, ale v žádném případku PzIV (což to asi mělo představovat )

Von Rayenův expres je vcelku good film, jenom kdyby nebyly tak nerealistický ty Bf109... Třeba každý normální pilot neletí plnou rychlostí přímo proti skále, ale aspoň z 30°...
virgo 8.4.2003 16:31 - č. 204
jo mel jsem tenkrat zly sny z toho serialu.... bylo mi asi osm
poznamenalo me to, protoze od ty dobe se zajimam jen a pouze o ww2

)
kdyby se to tak dalo sehnat!
docela bych se na to podival
Vašek 8.4.2003 15:39 - č. 203
Virgo, Finak: ten seriál skutečně běžel, jmenoval se Velká vlastenecká válka, mělo to asi 20 dílů a končilo to tuším Berlínem. Autoři byli sovětští v koprodukci s Američany a ideologického ducha to mělo neomylně sovětského. Uváděl to opravdu Burt Lancaster. Byl jsem tehdy na vojně, viděl jsem povinně všechny díly na politicko-výchovné světnici (zima-jaro 1980). Lancaster zřejmě zpitomělý tehdejší sovětskou propagandou anebo solidním honorářem tam byl ochoten recitovat tradiční historické bludy o "věrolomném" napadení Sovětského svazu, o údajné nepřipravenosti Rudé armády a další blabla. Byly tam ale moc zajímavé dokumentární záběry, hlavně ze Stalingradu, od té doby jsem je nikde neviděl.
Kelby 8.4.2003 15:27 - č. 202
Pokud si já pamatuju, tak opravdu ten dokumentární seriál uváděl Burt Lancaster. Jen nevím,jestli se jmenoval Velká vlastenecká válka - ale určitě to byla koprodukce SSSR + někdo další.

Jinak první tři díly z "Osvobození" mám doma na originál kazetách. Je to pětidílná sága o dělostřeleckém rambovi jménem Cvětájev. Na tu dobu to není špatně udělaný. M.j. tam jsou moc pěkně udělaný repliky Tigerů E (v tý době měl asi Jurij Ozorov hodně šikovnýho truhláře).

To Hartman: Big red one zřejmě vždycky narazila na německou jednotku vyzbrojenou kořistníma izraelskýma super shermanama . Falkenau je Sokolov? No tak tam se to přece koncentrákama jen hemžilo...
Větší sranda je snad už jen v Battle of Bulge
virgo 8.4.2003 15:08 - č. 201
to hartmann:
jsem blb, takova skolácká chyba
"me" je oznaceni pozdejsi,
bf108,109,110, - ....me163, 262...ja vim

to finak:
nevim, nejak se mi nechce verit ,ze by v ty tobe dovolili vysilat americkej dokument o ww2, nejak mi to ideologicky nezapada...
na pořadu byla jen sovetska propaganda...
za Brežněva... nejak se mi to nezda

ale nakonec co ja vim....nevim...
mato 8.4.2003 15:05 - č. 200
mato To karaya1:Ale ani tie tri rakvy mi nič nehovoria.Ja osobne by som film zakončil pohľadom z výšky na bojisko a potom asi osem pohľadou na to ako rodiny dostávajú smútočne oznámenia.A hneď nato pohľad do nejake kancelárie kde sa niekto pripravuje na novú vojnu.No proste aby diváci pochopili že historia sa musi opakovať.A pred tytulkami by sa objavili tabulky s počtom obetí celej ww2.Tabuľka by bola z červenej farby a na konci by sa roztiekla.
Hartmann 8.4.2003 14:44 - č. 199
Hartmann virgo:
Ano, 3x "Bf 109" (mimochodem takhle se píše ten název ve zkratce správně) ve von Rayenově expressu jsem si taky všimnul.
finak 8.4.2003 13:49 - č. 198
Burt Lancaster uvadzal niekolko dielny ( snad az 20 dielny) anglickej alebo americkej produkcie a bol to serial o celej WWII od zaciatku cez boje v pacifiku atd.
Isiel skutocne v 80 rokoch skor ale na zaciatku.
virgo 8.4.2003 12:28 - č. 197
sakra to mas pravdu
ja zapomel - ten podvozek!
no ,ale furt lepsi nez ty shermany , nebo co to bylo,v cerveny jednicce!
jsou vubec nejaky filmy natoceny s originalama?
v tom osvobozeni je bitva u kurskla taky myslim souboj tanku t- 55 ( nebo jinech novejsich )
ale jsou az v druhym sledu ve predu snad jedou originaly z ww2, jak nemecky
tak rusky....

ach jo...
strasne mi to vadi, kdyz se koukam na film, kde napriklad jako ve filmu von ryanuv expres lita misto me-109 nejaky sportovni letadylko, ktery by se snad dalo pri trose dobry vule prirovnat k me-108 (cvicny letoun)

btw. videl nekdo s G.Hackmannem Za nepratelskou linii ?
To uz byl uplnej vrchol !!
Od mista kde se katapultovali je poslali na bezpecny misto k vyzvednuti kam se nakonec jeden prezivsi pilot po ruznych "nastrahach " dostal po dvou hodinach filmu, kdy usel a udel asi 40 km.
Ale kde se vzal tu se vzal objevil se nahle sotva 500 metru od mista dopadu sedacky kterou odpojit pri katapultovani . ( ze by doletela 30km jinam ? )
( ke vsemu leteli velmi nizko, pri pruzkumnem letu )

A bojova scena , kdy tri vrtulniky ve stejne urovni jako obrnene tanky a transportery strili proti nim a ty nic neudelaji - ty vrtulniky se ani nehnuli!!, hlavne ze se vynorili zpoza skalniho utesu v zari slunecniho kotouce ))
Děs a bída partyzán
Hartmann 8.4.2003 10:46 - č. 196
Hartmann virgo:
Obávám se, že ve vojínu Rayenovi jsi nemehl vidět skutečného tygra, protože tam tygra simulují oplechované T-34.
5181-5200 z 5380
Po