Židé a jejich život dějinami, hlavně za 2.sv.v. a vznik státu Izrael

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
141-160 z 619
<< 5 6 7 8 9 10 11 >>
Po
ja_62 3.5.2006 12:00 - č. 583
ja_62
ja_62 napsal v č. 581:
" bylinu nesoucí semeno podlé pokolení svého, i strom přinášející ovoce, v němž [bylo] símě jeho, podlé pokolení jeho."
bubu napsal v č. 582:
"toto nechápu....mohl bys mi to prosím přenést do "češtiny pro ***ce"??"
(novější překlad):rozmanité druhy bylin, které se rozmnožují semeny, a rozmanité druhy stromoví, které nese plody se semeny.
V zásadě chtěli autoři říci, že vznikly různé druhy bylin, každá se semeny, odlišnými podle druhu, a různé stromy, každý druh také s odlišnými semeny a plody.
bubu 2.5.2006 18:50 - č. 582
bubu
ja_62 napsal v č. 581:
"bylinu nesoucí semeno podlé pokolení svého, i strom přinášející ovoce, v němž [bylo] símě jeho, podlé pokolení jeho"
toto nechápu....mohl bys mi to prosím přenést do "češtiny pro ***ce"??
ja_62 2.5.2006 18:29 - č. 581
ja_62
Honza M. napsal v č. 571:
"Navíc, jak jsem naznačil, doslovný rozbor obou variant nabízí možnost, že před popisovaným začátkem byl ještě jeden - skutečný počátek, kdy vznikl Bůh a voda (což je "ta věc", kterou jsem dosud nechtěl pojmenovat) ."
ja_62 napsal v č. 579:
"Máš na mysli "
Honza M. napsal v č. 580:
"ano, přesně to; v žádné z variant se nepíše o tom, že by židovský Bůh vytvořil vodu; zato se v jedné z nich vypočítává, co bylo na počátku: tma, Duch Boží a voda."
Ono se to nepíše výslovně, ale patrně si ty tradice zase tak moc neprotiřečí, jen některá něco víc zdůrazňuje a není vyloučeno, že nejdříve Bůh stvořil všechno, včetně vody, a pak se nad ní vznášel .


Navíc bych byl opatrný při zdůrazňování jednotlivých částí a jejich doslovné interpretace - kdysi mě jeden člověk přesvědčoval, že věta
Genesis 1,12: Nebo země vydala trávu, [a] bylinu nesoucí semeno podlé pokolení svého, i strom přinášející ovoce, v němž [bylo] símě jeho, podlé pokolení jeho. A viděl Bůh, že to bylo dobré.
je biblickým návodem k inhalaci konopných produktů za účely náboženskými (pak měl ještě větu z Apokalypsy -"a všecka tráva spálena jest" .
Honza M. 2.5.2006 17:46 - č. 580
Honza M.
ja_62 napsal v č. 579:
"Máš na mysli "
ano, přesně to; v žádné z variant se nepíše o tom, že by židovský Bůh vytvořil vodu; zato se v jedné z nich vypočítává, co bylo na počátku: tma, Duch Boží a voda.
ja_62 2.5.2006 16:59 - č. 579
ja_62
Algernon napsal v č. 564:
"(Omlouvám se ja_62 za semi-debatu, kterou ani nelze nazvat laickou… Spíše jde o rouhání? :o) A, ehm, nějaký příhodný /a přitom nikoli vulgární/ termín pro tuto mne nenapadá.)"
Nevím jestli nechtěně neurazím všechny u koho se mi to ještě nepodařilo, ale rouhání by asi chtělo zlý úmysl, což tady u nikoho snad není.


Honza M. napsal v č. 571:
"Starý zákon nabízí dvě varianty stvoření, takže ani v židovské mytologii není jediný "věroučný" (patrně máš na mysli "dogmatický) popis."
Eloistická a jahvistická tradice (?), jenomže nevím které podání je které, natož abych si přesně pamatoval čím se od sebe liší, jinak mám pocit, že to byl rozumný přístup sepsat obojí, jen jako čtenáři by mi pomohlo, kdyby je tak nepromíchali...(Což bude asi i jeden z důvodů, proč se v Genesis kapitole 5 zase vypočítává Adamův rod).
Honza M. napsal v č. 571:
"doslovný rozbor obou variant nabízí možnost, že před popisovaným začátkem byl ještě jeden - skutečný počátek, kdy vznikl Bůh a voda"
Máš na mysli
Genesis 1,1 Na počátku stvořil Bůh nebe a zemi.
a
1,2 Země pak byla nesličná a pustá, a tma byla nad propastí, a Duch Boží vznášel se nad vodami.
? Ale nevím jak přesně oddělit, co je které .




Dzin napsala v č. 565:
"Bůh nám dal smysl pro humor, tak proč bychom ho nevyužívali? "
Algernon napsal v č. 566:
"Je pravda, že v Písmu stojí něco v tom smyslu, že člověka stvořil ku obrazu svému? "
Genesis 1,27: I stvořil Bůh člověka k obrazu svému, k obrazu Božímu stvořil jej, muže a ženu stvořil je.
Algernon napsal v č. 566:
"V tom případě asi také půjde o pěkně složitou osobnost, navíc ke všemu obdařenou smyslem pro anglický humor… :o)))"

Honza M. napsal v č. 576:
"Počkej teprv, až v tématu "vylodění v Británii" začneme rozebírat Tolkienovu mytologii!!!"
Tolkiena snad raději ani ne, ale až na Bubu odněkud vybafne Grendellova paní matka...
bubu 1.5.2006 21:40 - č. 577
bubu
Honza M. napsal v č. 576:
"Počkej teprv, až v tématu "vylodění v Británii" začneme rozebírat Tolkienovu mytologii!!
tak to se pak radši nebudu účastnit debaty ani jejím prohlížením
Honza M. 1.5.2006 21:21 - č. 576
Honza M. Počkej teprv, až v tématu "vylodění v Británii" začneme rozebírat Tolkienovu mytologii!!!
bubu 1.5.2006 18:39 - č. 575
bubu Já se omlouvám, že vám to tu narušuji ale nedá mi to se nezeptat: na co jste zatím přišli?? myslím že když vymýšleli Bibli nepočítali s tím, že ji někdo bude rozebírat, je to něco, o čem nelze moc polemizovat či spíše na nic nepřijdete, stejně jako kdybyste rozebírali Korán či jiné knihy vztahujíci se k počátkům ostatních náboženství, jen mi přijde divné proč se tu rozebírá něco, co je podložené pouze (omlouvám se věřícím)
lidskou obrazutvorností.......
Honza M. 1.5.2006 18:34 - č. 574
Honza M.
Dzin napsala v č. 572:
"Bůh nestvořil vodu? Ve "Stvoření světa" to ale vidí jinak. "
Ano? A jak? Bodl by citát...

Teď mi došlo, že asi myslíš ten film od Effela, namluvený Werichem (Copak je to? Kdo se podá?...)
Dzin 30.4.2006 22:20 - č. 572
Dzin Bůh nestvořil vodu? Ve "Stvoření světa" to ale vidí jinak.
Honza M. 30.4.2006 21:12 - č. 571
Honza M.
Algernon napsal v č. 570:
"To je přeci jasný popis Velkého třesku…"
To je fakt, ale my tu bereme "velký třesk" jen symbolicky, jako skutečný prvopočátek všeho (i boha(ů)), ne jako velký efekt. Chceš-li, tedy svou poznámku poopravím: bible připouští (resp. nevylučuje) výklad, že před "velkým třeskem", který učinil Bůh, tu byl ještě nějaký "před-třesk", při kterém vznikl Bůh a další věci, které vznikly s ním, nebo před ním.
Algernon napsal v č. 570:
"ale skutečně Starý zákon — resp. Genesis — je (co já vím, ehm) jediný „božský“ (či věroučný) popis „úplného začátku“? "
Starý zákon nabízí dvě varianty stvoření, takže ani v židovské mytologii není jediný "věroučný" (patrně máš na mysli "dogmatický) popis. Navíc, jak jsem naznačil, doslovný rozbor obou variant nabízí možnost, že před popisovaným začátkem byl ještě jeden - skutečný počátek, kdy vznikl Bůh a voda (což je "ta věc", kterou jsem dosud nechtěl pojmenovat) .
Dzin 30.4.2006 09:29 - č. 569
Dzin Takže defakto nám náboženské spisy tvrdí, že přírody vytvořila vše a ustanovila boha/y, aby dohlíželi na dodržování přírodních zákonů. :o)
Honza M. 30.4.2006 01:30 - č. 568
Honza M.
Dzin napsala v č. 559:
"A nebo obráceně, Velkým třeskem vznikl Bůh."
Řekl bych, že židovská mytologie takový výklad nevylučuje - podle bible přece Bůh nestvořil všechno, že.
Algernon napsal v č. 562:
"V tom případě ale, můj milý Dzine (...), je jeho (případná) existence skutečně už zhola neopodstatněná…"
To bych netvrdil - někdo tomu musí šéfovat ne , v řecké mytologii svět taky nestvořil např. Zeus a šéfoval tomu, babylónský Marduk taky svět nevytvořil a stal nejvyšším bohem, a to nemluvím o Odinovi, Šivovi (když už jsem tady, připomínám, že třeba Budha o existenci a moci bohů v nejmenším nepochyboval, ale ve svém učení s nimi vůbec nepočítal) a dalších.
Dzin 29.4.2006 19:09 - č. 567
Dzin Algernon: Jak znám bibli (měl jsem super, moc hezky ilustrovanou) tak to tam je.
Dzin 29.4.2006 18:42 - č. 565
Dzin Souvislost zde není žádná, přírodě to jde dobře i bez božího zásahu, ale když by někdo na tom bohu trval, potom je možno ho uspokojit tímto.

Podle mého to rouhání není. Bůh nám dal smysl pro humor, tak proč bychom ho nevyužívali?
Dzin 29.4.2006 10:56 - č. 563
Dzin Algernon: Copak v přírodě neexistuje dost věcí, bez kterých by jsme se dost dobře obešli? Navíc tato teorie dává super základ k naprosto tolerantnímu náboženství.
ja_62 27.4.2006 10:41 - č. 561
ja_62
Dzin napsala v č. 560:
"Hele, jukni mi tam ještě, jak se bible zmiňuje o starověkých hrdinách. Prý to měli být děti andělů a lidských žen."
Kteří hrdinové? Kamarád asi narážel na Dänikenovu oblíbenou pasáž
Genesis 6,4: Za oněch dnů, kdy synové božští vcházeli k dcerám lidským a ty jim rodily, vznikaly na zemi zrůdy, ba ještě i potom. To jsou ti bohatýři dávnověku, mužové pověstní.
(podle ekumenického překladu) -ale netuším zda jsou dál zmíněni nějací konkrétní.



Dzin napsala v č. 560:
"Takže finálně to vypadá na to krvesmilstvo."
Tím bych se netrápil, to je i v případě, že všichni pocházíme z jedné hromádky slizu.
Dzin 26.4.2006 23:18 - č. 560
Dzin ja_62: (555) Takže finálně to vypadá na to krvesmilstvo.

Hele, jukni mi tam ještě, jak se bible zmiňuje o starověkých hrdinách. Prý to měli být děti andělů a lidských žen. Kamarád mi to kdysi řikal, ale já to už pozapomněl. Tedy jestli budeš mít náladu.
Dzin 26.4.2006 23:14 - č. 559
Dzin
Carlos napsal v č. 551:
"o povazuji za mozne kombinaci Velkeho tresku s existenci Boha, ze ten podnet k Velkemu tresku dal Buh..:)"
A nebo obráceně, Velkým třeskem vznikl Bůh.
ja_62 26.4.2006 11:49 - č. 558
ja_62
fusilier napsal v č. 557:
"já to tam neměl (nebo mi jedna dioptrie nestačí)"
Asi jsi to přehlédl, já se proklikával on-line versí po kapitolách a nenašel nic, hlavně protože jsem neměl představu, kde přesně to je, až potom, když jsem to viděl na papíře. Mimo jiné to potvrzuje mou teorii, že Bible není žádná matrika - a není to psáno přehlednou formou rodinné kroniky - v kapitole 4 se narodí Set, pak se dokonce Setovi narodí Enos, a kapitola 5 se zase vrací k Adamovu rodu od začátku, z jiného úhlu, přičemž to vypadá (na první pohled), že se zase jen opakuje už řečené. Teď alespoň vidíš, že katechetka nekecala, alespoň ne v tomto.
141-160 z 619
<< 5 6 7 8 9 10 11 >>
Po