Židé a jejich život dějinami, hlavně za 2.sv.v. a vznik státu Izrael

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
101-120 z 619
<< 3 4 5 6 7 8 9 >>
Po
Hans_7120 4.11.2010 15:01 - č. 627
Hans_7120 A posuzovalo se to ještě podle nějakých fyziologických hledisek nebo to bylo pouze podle těchto matričních údajů?Slyšel sem o tom,že se lidem přeměřovali lebky,nosy lícní kosti atd.
Honza M. 3.11.2010 19:30 - č. 626
Honza M. Ve většině států byl Židem ten, kdo byl členem některé židovské náboženské obce.

V nacistickém Německu, u jeho spojenců (některých), satelitů a v okupovaných zemích se to posuzovalo podle kritérií daných norimberskými zákony (www.fronta.cz/kalendar/vyhlaseny-norimberske...), což ale v podstatě bylo stejné kritérium jako v prvním odstavci, jen ještě rozšířené na potomky členů náboženské obce do třetí generace:
upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7d/...
Hans_7120 3.11.2010 15:42 - č. 625
Hans_7120 Nevíte někdo podle jakých kritérií se za 2.sv. války posuzovalo kdo je Žid a kdo ne?Pokud je to tu psáno tak se omluvám, ale nenašel sem.
spelter 13.1.2010 20:14 - č. 624
spelter zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=010&amp;r=ze_sv...

MF DNES 13.1.2010, Zachránila nejslavnější deník
Zemřela Miep Giesová, jež za války pomáhala rodině Anny Frankové. Právě díky ní mohl vyjít deník
Honza M. 6.10.2009 09:48 - č. 623
Honza M. Taky na to hledím Vždycky jsem žil v domění, že video = elektronický záznam obrazu, bylo vynalezeno na konci 50. let a teď na Novinkách zlijšťuji, že šikovní Holanďani natáčeli svoje home-video užv roce 1941.

Ale jinak samozřejmě jsem vděčný za každý filmový snímek z té doby a nemusí být jen o slavných osobnostech/událostech.
spelter 6.10.2009 08:10 - č. 622
spelter www.novinky.cz/zahranicni/evropa/180716-jedi...
pondělí 5. října 2009, 17:40
Jediné video s Annou Frankovou se objevilo na veřejnosti

Na internetu se ve středu objevil videozáznam s nejznámější dětskou obětí holocaustu Annou Frankovou. Vůbec jediné video zachycuje dívku rok předtím, než se její rodina začala skrývat, aby unikla koncentračnímu táboru.
spelter 5.10.2009 18:54 - č. 621
spelter zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=232&amp;r=ze_sv...

MF DNES 5.10.2009, snad se to hodí do tohoto tématu..
ja_62 22.4.2009 15:45 - č. 620
ja_62 aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek....
HARM 11.7.2008 21:10 - č. 619
ja_62 napsal v č. 618:
"Paradoxy dějin..."
To máš pravdu. A najväčším paradoxom je fakt, že v prípade víťazstva jeho idolu by on sám zrejme skončil ako mydlo alebo hnojivo... A to myslím absolútne bez irónie.
ja_62 8.7.2008 18:03 - č. 618
ja_62 tinyurl.com/5nqoso

Paradoxy dějin...
HARM 18.5.2008 15:31 - č. 617
maja26 napsala v č. 616:
"nemůžeš mi nějakou ještě doporučit?"


Myslím, že vynikajúci je už spomínaný dvojzväzkový životopis Hitler od Iana Kershawa.

Čo sa týka holocaustu, tak nasledujúce: od Jicchaka Arada Belzec, Sobibor, Treblina, od Laurence Reesa Osvětim: nacisté a konečné řešení a nakoniec Svědkové z továrny na smrt od Erika Friedlera, Barbary Siebertovej a Andreasa Kiliana.
maja26 17.5.2008 14:28 - č. 616
maja26
HARM napsal v č. 615:
"Zrejme myslíš Hitlerov a Stalinov parelelný životopis od Alana Bullocka, nie? "
jojo, moc se mi líbila, četla jsem ji sice dlouho, ale je opravdu dobrá....nemůžeš mi nějakou ještě doporučit?
HARM 15.5.2008 15:47 - č. 615
maja26 napsala v č. 614:
"A nečetl jsi Dějiny židovského národa od Johnsona?"


Nie, tú knihu som nečítal.

maja26 napsala v č. 614:
"Já to četla v Hitler/Stalin"
Zrejme myslíš Hitlerov a Stalinov parelelný životopis od Alana Bullocka, nie? Vynikajúca kniha. Čo sa týka Hitlerovho životopisu od I. Kershawa, o holocauste a aj konkrétne o Madagaskarskom pláne je tam toho dosť. A vôbec, Kershaw sa tam dosť venuje životu a osudu Židov počas Hitlerovej vlády.
maja26 15.5.2008 10:50 - č. 614
maja26 Harm: Já to četla v Hitler/Stalin, ale byla tam o tom jen zmínka a nebylo to moc vysvětlený. Poměrně dobrá kniha je Genocidy 20. století. Je tam dobře vysvětlený pojem genocida z právnickýho i lidskýho hlediska. Tak jako, že o holocaustu se člověk dočte leckde, ale tam je to vysvětlený z trochu jiného pohledu. A nečetl jsi Dějiny židovského národa od Johnsona? Mám na to zálusk.
HARM 14.5.2008 09:53 - č. 613
maja26 napsala v č. 612:
"Mě to právě poměrně zaujalo jako poněkud lidštější způsob,(i když mluvit o lidskosti v souvislosti s holocaustem určitě nelze), když už chtěli Židy odstranit..."
Tieto informácie mám z Hitlerovho životopisu od Iana Kershawa. Ohľadne tohto som čítal rozhovor, v ktorom sa vyjadril, že v prípade nejakej deportácie Židov do takýchto oblastí by sa jednalo o holocaust inou formou. Totiž asi ťažko by sa dalo predpokladať, že by nacisti Židov, dajme tomu na Madagaskare, zásobovali potravinami, liekmi, stavebnými materiálmi a inými dodávkami nevyhnutnými, aby tam mohli, i keď izolovane, žiť. Plánovala sa napr. i deportácia cca 30 mil. ľudí (Židov a Slovanov) smerom na Sibír z dobytých území na východe hneď po víťazstve nad Sovietskym zväzom. V tak nehostinných podmienkach sa to rovnalo v podstate rozsudku smrti. Jednoducho povedané, smrť hladom a zimou, resp. maláriou a podobne (v prípade Madagaskaru) namiesto plynovej komory - to mal Hitler a spol. s určitosťou na mysli.
maja26 napsala v č. 612:
"A nekonalo se to, protože neporazili Británii?"
Samozrejme. A k tomu pridajme fakt, že k zrúteniu Sovietskeho zväzu nedošlo tak, ako Hitler plánoval a vojna na východe pokračovala. Zároveň ho tlačili ľudia ako Goebbels, Hans Frank a podobní, aby zakročil proti Židom čo najskôr. Preto tá radikalizácia smerujúca k plynovým komorám - v r. 1942 primárne akcia Reinhardt na "očistu" generálneho gouvernementu.
maja26 12.5.2008 14:54 - č. 612
maja26 Mě to právě poměrně zaujalo jako poněkud lidštější způsob,(i když mluvit o lidskosti v souvislosti s holocaustem určitě nelze), když už chtěli Židy odstranit...a nikdy jsem se s tím nesetkala. A nekonalo se to, protože neporazili Británii? Jestli jsem to správně pochopila....
HARM 28.4.2008 13:45 - č. 611
maja26 napsala v č. 610:
"Ahoj, dočetla jsem se, že původně mělo být 6 milionů evropských Židů přesídleno na Madagaskar, nevíte o tom někdo něco víc?"


Myšlienka premiestniť európskych Židov na Madagaskar sa nezrodila v hlavách nacistov. Už v r. 1885 prišiel s touto myšlienkou orientalista a antisemita Paul de Lagarde. Ďalej ju v dvadsiatych rokoch 20. storočia propagoval i zakladateľ antisemitskej organizácie The Britons Henry Hamilton Beamish, mimochodom syn britského kontraadmirála. O tejto eventualite sa zmieňovali i Streicher, Goering, Rosenberg, Ribbentrop, a dokonca i Schacht. Streicher vo svojom "odbornom" časopise Der Sturmer občas svojimi úvahami nadviazal na predvojnové rozhovory poľských vládnucich kruhov s Britmi a Francúzmi o prípadnom odvoze veľkého množstva Židov na Madagaskar. Sám Hitler sa v novembri 1938 v rozhovore s Goeringom kladne vyjadril o takejto eventualite. Po porážke Francúzska a s víziou blížiaceho sa britského kolapsu sa hlavne Himmler chytil tejto možnosti, i keď on sám nehovoril konkrétne o Madagaskare, ale o nejakej vhodnej africkej kolónii. Určite zaujímavo vyznie Himmlerova poznámka, že "akokoľvek strašlivo a tragicky sa môže každý individuálny prípad javiť, pokiaľ sa z vnútorného presvedčenia zavrhne boľševická metóda fyzického vyhladenia národa ako nenemecká a nemožná, je to napriek tomu najmiernejšia a najlepšia metóda".

Krátko po oznámení Francúzska, že je ochotné uzavrieť prímerie, sa Hitler na schôdzke s Mussolinim vyjadril, že "by sa mohol na Madagaskare zriadiť štát Izraelitov". V podobnom duchu sa vyjadril i Ribbentrop pri rozhovore s Cianom v tej dobe. Avšak v auguste toho istého roka vypracoval Eichmann memorandum o umiestnení 4 miliónov Židov na Madagaskare s tým, že žiadna židovská samospráva nepripadá do úvahy a Židia by tam žili plne pod kontrolou SS.
maja26 28.4.2008 12:53 - č. 610
maja26 Ahoj, dočetla jsem se, že původně mělo být 6 milionů evropských Židů přesídleno na Madagaskar, nevíte o tom někdo něco víc?
ja_62 10.10.2007 20:11 - č. 609
ja_62 wintonfilm.com/cs/pribeh.html

Stránky přibližující činnost sira Nicholase Wintona, zachránce množství dětí z tzv. Protektorátu (někde se tam vyskytuje i formulář aktuální petice k jeho navržení na Nobelovu cenu za mír, ale jedná se, zdá se, spíš o ZŠ/SŠ akci, než všeobecnou záležitost, i když iniciativě se zřejmě meze nekladou).


(A jiný odkaz k stránkám o činnosti sira Wintona -members.tripod.com/~Klempera/winton.htm , nalezený pro změnu tady na Frontě v Odkazech)

Rixen napsal v č. 608
"Nevíte někdo, která jednotka měla na svědomí masakr Židů v Žitomiru? (mám pocit, že to byl jeden z pluků divize Wiking, je to pravda?)"
Mimochodem, moje reakce k této otázce zde: [téma č. 8 - přísp. č. 2104].
Rixen 10.11.2006 00:11 - č. 608
Rixen Nevíte někdo, která jednotka měla na svědomí masakr Židů v Žitomiru? (mám pocit, že to byl jeden z pluků divize Wiking, je to pravda?)
101-120 z 619
<< 3 4 5 6 7 8 9 >>
Po